Küçük Bir Akustik Düzenleme Için Fikirlerinizi Bekliyorum...

Arkadaşlar kayıt odasını ayrı yapma fikrim kirada oturma nedeniyle ertelendi, malum kırıp dökmek ve giderken de eski haline getirmek zorundayız...

Sizden yardım istediğim konu şöyle, resimde de gördüğünüz gibi kayıtları alırken bilgisayar masamın alt kısmı yankı yapıyor, özellikle bass frekanslarda abartı ve uğultu oluyor. Enstruman kaydederken bass frekanslar buradan dönüp mikrofona ulaşıyor, masanın önüne seyyar bir düzenleme düşünüyorum. Her iki tarafı da akustik süngerle kaplanmış bir mantar tabla olabilir mi mesela. Kayıt aşamasında masanın önüne koyup mikrofonla alakasını kesmek, kayıt işi bitince de arkaya doğru itmek gibi bi planım var, sizce nasıl olur, ya da daha iyi önerileriniz olabilir mi?

Kayıt yaparken kulaklık kullanın bence.Ama odaya bir kayıt odası yapmasanız bile kasanın fan sesini ıvır zıvır seslerin vs.önüne geçecek bir platform yapın en azından.Kullanacagınız enstrümanların boyutuna uygun menteşeli açılır kapanır (Menteşe aralarınında yalıtımı önemli tabi) düzenek yapabilirsiniz.

Kayıt yaparken masanın önüne doğru örtü gibi bişey sarkıtmak belki çözüm olabilir. Veyahut 1-2 metrekare piramit sünger alınıp silikonla masanın iç yüzeyi kaplanılabilir...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kayıt yaparken masanın önüne doğru örtü gibi bişey sarkıtmak belki çözüm olabilir. Veyahut 1-2 metrekare piramit sünger alınıp silikonla masanın iç yüzeyi kaplanılabilir...
Hocam piramit süngerler malesef bass seslerde hiçbir etki sağlamıyor, yani masanın ayak boşluğuna kayıt zamanında çekebileceğim, arası belki cam yünü ile doldurulmuş - dış kısmı da flexi süngerle kaplanmış bir seyyar pano yaptırmayı düşünüyorum. İlerde zaten ayrı kayıt odası mutlaka yapmak istiyorum, zira sadece masa bilgisayar vs. sesi değil, pimapen de olsa camlardan sıza sokak gürültüleri pürüzsüz bir kaydı imkansız kılıyor...

Geri