J.R.R. Tolkien

R

Religious

J(ohn). R(onald). R(euel). Tolkien adını duydunuzmu bilmiyorum ama yüzüklerin efendisi serisini mutlaka duymuşsunuzdur...Bu Muhteşem Eseri Yazan Muhteşem Şahsiyet İşte Budur... :D Bende Lotrun Türkiyedeki En Büyük Fanlarından Biriyim 8) Tolkienin Hayatıyla ilgili bazı şeyler ve eserlerini burda bulabileceksiniz...

1895'in başlarında iklimin getirdiği rahatsızlıklar yüzünden annesi Mabel ve küçük erkek kardeşi Hilary ile birlikte İngiltere'ye döndü. Babası Arthur'un ateşli romatizmadan ölümünden sonra aile Birmingham yakınlarındaki Sarehole'a yerleşecekti. bu güzel kırsal bölgenin genç Ronald üzerindeki etkisi büyüktü ki bu etki daha sonraki yazı ve çizilerinde görülebilir. Mabel, 1904 yılında öldü ve çocuklar Birmingham'da bir rahip olan Francis Morgan'ın gözetimine bırakıldı.

King Edward's School'da eğitim görmeye başlayan Ronald'ın dil üzerine büyük yeteneği ve merakı vardı. Eski Gal ve Fin dilleri üzerine eğitim görürken, zamanla kendi Elf dillerini de yaratmaya başlamıştı.

1914'de I.Dünya Savaşı patlak verdiğinde Oxford'ta üniversite son sınıftaydı ve ertesi yıl İngiliz Dili ve Edebiyatı'ndan birincilikle mezun olup teğmen olarak orduya katıldı. 1916 Haziranında Fransa'ya gemiyle gönderilmelerinden önce çocukluk aşkı Edith Bratt ile evlendi; dört çocuk sahibi olacaklardı. En yakın üç arkadaşından ikisinin öldüğü Somme Savaşı'na katıldı. Yılın sonlarına doğru hastalanarak İngiltere'ye geri gönderildi.

Savaşın ardından Oxford'da Anglo-Sakson Profesörlüğü yaparak çalışmalarını akademisyen olarak sürdürdü. Anglo-Sakson(1925-45), İngiliz(1945-59) dili ve edebiyat dersleri verdi. Zamanla dünyanın en önemli dilbilimcilerinden biri haline gelecekti. Ana ilgisi İngiltere'nin Ortabatı topraklarının yazın ve dilbilgisi geleneği üzerineydi. Edebiyat tarihiyle ilgili araştırmaları arasında, E.V. Gordon ile birlikte yazdığı Sir Gawain and the Green Knight (1925) ve Beowulf: The Monster an the Critics (1936 sayılabilir. Tolkien, Yüzüklerin Efendisi (1954-55) adlı üçlemesini üniversitede öğrenciyken yazmaya başlamıştı. Bu yapıt üzerinde çalışırken yazdığı Hobbit (1937), üçlemeye giriş niteliğindedir ki eserin ulaştığı başarı yazarını bile şaşırtacaktı.

Emekliye ayrılıp Edith ile birlikte Bournemounth'a yerleşti ama karısının 1971deki ölümünden sonra Oxford'a döndü. Kısa bir hastalığın ardından 1973'de öldü. Ölümünün ardından yarım kalmış eserleri, notları ve defterleri taranarak, oğlu Christopher Tolkien tarafından yayına hazırlanarak basıldı.

1.Silmarillion-Herşeyin Başladığı dünyanın yani Ardanın Yaratılmasından itibaren her şeyin başlangıcı...lotr serisinden önce okunması gereken kitap budur...
2.The Hobbit-silmarilliondan sonra okunması gereken kitap...bilbo bagginsin hayatını anlatır yüzük taşıyıcı frodo bagginsin amcasıdır...buraya bilbonun çocuklara anlattığı troll hikayeleri dahil filmde değinilen bi çok kısmı bulabilirsiniz...
3.Güç Yüzüklerine Dair-Bunuda ya hobbitten sonra yada silmarilliondan sonra okumanız gerekir oldukça güzeldir akıcı bi kitaptır...
4.lordoftherings yüzük kardeşliği-yüzük savaşının başladığı kitaptır...
5.lordoftherings iki kule-isengardın miiğfer dibine yürüyüşünü konu almaktadır...
5.lordoftherings kralın dönüşü-orcların miğfer dibine yürüyerek yüzüğün yok edilişini konu almaktadır...
6.kayıp öyküler kitabı 1-2:eek:rta dünyada yaşanan bazı olayları anlatmaktadır oldukça güzel ve okunması gereken bi kitaptır...

Benim En Sevdşğim Kitabı The Hobbittir Çok Güzel Ve Zevkli Bir Kitaptır..Okunması Gereken Ve Okunması Zor bi Kitaptır Çünkü Biraz Ağır Bi Dille Yazılmıştır Ama Hepsini Çoook Seviyorum Benim İçin Hazine Değerindeler :D 8O :D

maksadım kendimi seninle kıyaslamak değil ama bende sıkı takipçisiyimdir ve özellikle yüzüklerin efendisi diyince( yabancı)akan sular durar..flimin hepsini izledim..yüzüklerin efendisi kitap serisinden de yüzük kardeşliği ve iki kuleyi okudum...ama diğerini okuyamadım..bi de duyduğuma göre bu hobbitlerle ilgili bi kitabı daha varmış ama henüz ben göremedim.. :D

2.el kitap satan her yerde bulabilirsin en başta silmariiionu okumanı tavsiye ederim herşeyi daha ii anlaman içn sora hobbit ;) bu arada filmi noktasından virgülüne kadar ezberledim :D

AsisTaN demiş ki:
maksadım kendimi seninle kıyaslamak değil ama bende sıkı takipçisiyimdir ve özellikle yüzüklerin efendisi diyince( yabancı)akan sular durar..flimin hepsini izledim..yüzüklerin efendisi kitap serisinden de yüzük kardeşliği ve iki kuleyi okudum...ama diğerini okuyamadım..bi de duyduğuma göre bu hobbitlerle ilgili bi kitabı daha varmış ama henüz ben göremedim.. :D

o kitap hobbitlerle alakalı değil frodo baggins'in amcası bilbo baggins'le ilgili, bilbo'nun yüzüğü nası bulduğunu anlatan bi kitap ki aslına bakarsan yüzüklerin efendisi bu kitapta başlayan bir dörtlemedir.. gerçi daha önceden silmarillion felan var ama asıl olay, bilbo'nun yüzüğü bulmasıyla burda başlıyor.. kitabın adı "hobbit"..

Fondip demiş ki:
AsisTaN demiş ki:

o kitap hobbitlerle alakalı değil frodo baggins'in amcası bilbo baggins'le ilgili, bilbo'nun yüzüğü nası bulduğunu anlatan bi kitap ki aslına bakarsan yüzüklerin efendisi bu kitapta başlayan bir dörtlemedir.. gerçi daha önceden silmarillion felan var ama asıl olay, bilbo'nun yüzüğü bulmasıyla burda başlıyor.. kitabın adı "hobbit"..
evet aynen öyle bende zaten o kitabı arıyorum ama inş. bulcam...

Fondip demiş ki:
AsisTaN demiş ki:

arkadaşm herşeyin başladığı kitap silmarriontur çünkü yüzüklerin yapılışıda burada anlatılmaktadır ;)

yüzük masalları üzerine...

Kuzey Avrupa'nın yüzük efsanelerinden yola çıkarak Orta Dünya'ya kadar ulaşan uzun bir süreç aslında. Konservatuvarın ilk yıllarında, gerçek dünyadan sıkılınca kaçıp uzaklaşılabilecek gizemli bir yerdir orası. Bir ara bu dünya ile ilgili, çiçeğinden böceğine yığınla şeyi ezberlediğimi bilirim.

Tolkien büyük bir üstat tabii ki, yüzük efsanesi onun elinde doruk noktasına ulaştı. Daha doğrusu o, bu işi herkesten fazla ciddiye aldı. Birçok yüzük efsanesi kaynaklı yapıt içerisinde, yüzüğün en güçlü olduğu yapıt da onunkisi olsa gerek: "One ring to rule them all, one ring to find them, one ring to bring them all, and in the darkness bind them" (Tek bir yüzük ki, hepsine o hükmedecek, hepsini o bulacak ve hepsini biraraya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak) -aynı zamanda ne kadar "şairane".

Üstat Tolkien için de iyi bir "uzaklaşma" noktasıdır Orta Dünya. Onun yarattığı yüzük masalının temelinde bu "uzaklaşma" hatta "yabancılaşma" meselesi yatmaktadır kanımca. Halbuki aynı efsane, 19. yüzyılda ünlü besteci Richard Wagner'in (1813-1883) elinde Ring operasına dönüşmüştür; bu kez bir dörtlemedir. Yüzük efsaneleriyle ve kuzey masallarıyla ilgilenen arkadaşlara şiddetle öneririm: Şu operanın (Ring) konusunu okusunlar (Cevad Memduh Altar, Opera Tarihi, Pan Yayınları). Wagner'de -ki opera librettosunu kendisi yazmıştır- bu efsane, dönemin Avrupası'ndaki sosyal değişimleri ve sınıfsal farklılıkları anlatır niteliktedir. Kullanılan her imgenin neredeyse gerçek hayatta bir karşılığı bulunmaktadır. Kaldı ki, Wagner bunu yaparak o dönemde müzik dışındaki birçok sanatta simgeselliği tetiklemiştir.

Peter Jackson'ın katkısına gelince; bu bir Hollywood prodüksiyonu en nihayetinde. Böylesine bir anlayışın içinde ne Wagner'in ne de Tolkien'in duyarlığına rastlamak mümkün değil tabii ki. Ama sinematografi açısından hakkını vermek gerek; ustalıklı bir iştir. Jackson da büyük iş başarmıştır ve katkısı azımsanamaz. Buna rağmen 1970'lerde çevrilen versiyonu da incelemenizi tavsiye ederim.

Selamlar, saygılar...

Not: Orta Dünya'ya yeni yeni ilgi duyan arkadaşlara şu siteyi önermeden olmaz tabii ki: http://www.glyphweb.com/arda/default.asp

Re: J.R.R. Tolkien Ve Muhteşem Eserleri ve Orta Dünya

Religious demiş ki:
Benim En Sevdşğim Kitabı The Hobbittir Çok Güzel Ve Zevkli Bir Kitaptır..Okunması Gereken Ve Okunması Zor bi Kitaptır Çünkü Biraz Ağır Bi Dille Yazılmıştır Ama Hepsini Çoook Seviyorum Benim İçin Hazine Değerindeler :D 8O :D

arkadaşın yanlış yazmışsın çünkü hobbit aslında bir çocuk kitabı olarak yazılmıştır ve dili çok sadedir okuması kolaydır.asıl ağır dili olan lotr'dur.özellikle de ilk kitaptır.çünkü tolkien çok iyi bir yazar olduğu için sana orta dünyayı bütün görselliği ile anlatmıştır.filmde 5 saniyede geçöilen bir yeri tolkien esşiz görselliğyle 1 sayfa boyunca anlatmıştır.en ince ayrıntısına kadar o olayın nerde geçtiğini hangi tür bitkilerin bulunduğunu bile anlamanı sağlar.

peter jackson'un filmine gelince film çok güzel film olduğu ve usat işi çekildipi aşikar.fakat film peter jackson'un yüzükerin efendisi filmidir ve tolkien'in yüzüklerin efendisiyle de konudaki paralellik açısından başka benzer bir yönüde yoktur.çok bilinen bir şeyi farklı sunalım derken başka bir film ortaya çıkarmıştır.kendi kanımca hikayeye daha çok bağlı kalması gerkirdi.(bu arada arkadaşlar filmin internetten uncut-kesilmemiş versiyonunu bulurlarsa daha iyi olur.çünkü 3 filmden kesilmiş 1 saate yakın bölüm var o sahneler izlenince film kitaba biraz daha uygunmuş gözüküyor)

Rica...

Rica ederim _glue_ (ya da AsisTaN).

Gerçi şunu da söylemeden geçmeyeyim: Bu sitede görmüş olduğumuz web ansiklopedisi son derece yetkin bir biçimde ve profesyonelce hazırlanmış. Bu bir "okuyucu" titizliğidir; "izleyici" değil. En küçük bir ayrıntı dahi dikkatle gözden geçirilip, yaratılan bu sanal dünyanın diğer elemanlarıyla bağlantılandırılmış. Şimdi bakıyorum da, Avrupa'da özellikle 18. yüzyıl sonunda gelişen Strum und Drang (Fırtına ve Baskı) akımından itibaren okuyucunun karşısına bu denli ayrıntılı, incelikli dünyalar koyan yazarlar oldu tabii ki; fakat bunlardan hiçbiri Orta Dünya düzeyine erişemedi. Tam olarak anlayamadığım nokta, Tolkien okuyucusunun Orta Dünya'ya verdiği reaksiyonun niteliğidir. Çünkü 20. yüzyıla has "yabancılaşma" olgusunu, ya da en masumane haliyle gerçek dünyadan kaçıp "uzaklaşma" eğilimini Tolkien'nin dünyasından soyutlayabilmiş değilim. Öyle görünüyor ki, çok yaşlı olmasak bile bizim köklerimiz de 20. yüzyıla salınmıştır çoktan; "içselliği", "hastalıklılığı", "uzaklaşma" ve "yabancılaşma" eğilimleriyle.

Diğer taraftan, Orta Dünya merakımızı yavaş yavaş sinema dünyasından sıyırıp, edebiyat dünyasında konumlandırmak, Tolkien'i daha iyi anlamak için kaçınılmazdır. Kaldı ki bu başarılı ansiklopediyi ve siteyi hazırlayan Orta Dünya müptelaları da bu yolu seçmiş gibi gürünmekte..

Sevgiler, saygılar...

Re: J.R.R. Tolkien Ve Muhteşem Eserleri ve Orta Dünya

Asmodeus_the_Demoniac demiş ki:
Religious demiş ki:

arkadaşın yanlış yazmışsın çünkü hobbit aslında bir çocuk kitabı olarak yazılmıştır ve dili çok sadedir okuması kolaydır.asıl ağır dili olan lotr'dur.özellikle de ilk kitaptır.çünkü tolkien çok iyi bir yazar olduğu için sana orta dünyayı bütün görselliği ile anlatmıştır.filmde 5 saniyede geçöilen bir yeri tolkien esşiz görselliğyle 1 sayfa boyunca anlatmıştır.en ince ayrıntısına kadar o olayın nerde geçtiğini hangi tür bitkilerin bulunduğunu bile anlamanı sağlar.

sorry silmarionla karıştırdım ama en agır kitap lotr serisi deil silmarionmdur :)
peter jackson'un filmine gelince film çok güzel film olduğu ve usat işi çekildipi aşikar.fakat film peter jackson'un yüzükerin efendisi filmidir ve tolkien'in yüzüklerin efendisiyle de konudaki paralellik açısından başka benzer bir yönüde yoktur.çok bilinen bir şeyi farklı sunalım derken başka bir film ortaya çıkarmıştır.kendi kanımca hikayeye daha çok bağlı kalması gerkirdi.(bu arada arkadaşlar filmin internetten uncut-kesilmemiş versiyonunu bulurlarsa daha iyi olur.çünkü 3 filmden kesilmiş 1 saate yakın bölüm var o sahneler izlenince film kitaba biraz daha uygunmuş gözüküyor)

tolkien kurduğu hayali dünya benim lise yıllarımda gerçek dünyadan kaçışımdı..çok mutlu oluyordum..onun eserlerini okurken...aslında o kitapları yeniden okusam iyi olcak galiba bu dünyadan kurtulma adına...:D

Rock müziğine ve felsefesine belkide en fazla damgasını vurmuş eser,bana göre bu eserden esinlenilip yapılmış en iyi şarkı camel'ın,Nimrodel şarkısı(Camel hayranlığımızı ortaya çıkardık yine):)

Sinema tarihinin en iyi üçlemelerinden biri olmasına rağmen kitaplarındaki tadı alamadığımda işte demiştim hayal gücünün sınırlarının yıkıldığı an...Her neyi sembol ederlerse etsinler ırkların tarihi,dilleri,güç yüzüklerinin geçmişi o kadar boşluksuz düşünülüp yazılmış ki eğilirim önünde her adı geçtiğinde.

One ring for the dark lord's hand
sitting on his throne
in the land so dark
where I've to go

BlindGuardian: Lord Of The Rings

Tolkien'den bahsediyoruz..Fantazyayı doruklara ulaştıran diyebileceğimiz isimden.Sadece fantazya değil , Blind Guardian'ın esinlendiği yazardan da bahsediyoruz aynı zamanda.
anlatımındaki sürükleyicilik,kullandığı terimler insanın zihninde yeni bir dünya açarken , aynı zamanda sadece eğlendirmeyi hedefleyen içerik olmaması , Tolkien'i pek çok bilinçli okurda ayrı bir yere taşıdı diye düşünüyorum. Tolkien denince akla ilk gelen kitap Yüzüklerin Efendisi'dir malumunuz üzre. Yüzüklerin Efendisi dendiğinde de benim aklıma ilk gelen Fantastik edebiyatın şimdiye kadar okuduğum en eğlendirici , öğretici,ufuk açıcı kitap olması..Tabi ki bunlar tamamen şahsi görüşüm. Ama sanırım tüm LOTR okuyucularının buluşabileceği bir nokta,kitabın güzelliği haricinde , aslında içinde birlik ve beraberliği,sadıklığı,dürüstlüğü,emekle gelebilecek başarıyı,mücadeleyi barındırıyor olması..Sadece eğlendirmiyor aynı zaman da öğretiyor da..
Tüm bu başarıyı bünyesinde barındıran bir isimden bahsediyoruz : Tolkien

Bence de fantastik romanların en iyilerinden biri denilebilir. Üçlemeyi iki günde okumuştum tüylerim diken diken olarak, filmindeki eksikler biraz üzdü o yüzden. (Örneğin,Orta dünya da başka örneği olmayan Maia efendisi yüzüğün bile üzerinde hiç bir etkisi olmayan Tom Bombadil=İarwain Ben-Adar in yokluğu) Silmarillion aslında en sevdiğim kısmıdır serinin ancak kısa tutulmuş ve hikaye sıkışmış biraz o yüzden kimine biraz karışık gelebilir.
Bu arada film ile ilgili bir sitede Tom Bombadil ile eşi Goldberry nin resimlerini buldum. Sanırım çekimleri yapılıp sonradan filmden çıkarmış olsalar gerek.

Geri