Amplitube 3 Saf Gitar Sesi Sorunu

Çözemezsin. O gürültü hep olacaktır. Ayrıca sana daha dün, ilk cümlemde, ses kartından kapat, programdan input outputu açacaksın demiştim. Çözümü başka bir yerde arayana kadar dediklerimi uygulasaydın, bu kadar zaman kaybetmemiş olurdun.
evet ama ben demek istediğinizi anlayamadım o gün bu arada normal amfi alıncada clean tonlardada mı gürültü olacak?

Gitar dünyasına hoşgeldin, ilk problem: "yav bu dip gürültü neymiş böyle"? Şu anki gibi olmayacaktır tabiiki. İlk konuyu açtığında single coilde dip gürültü derken demek istediğim buydu işte. Tabii genelde distortionda, yüksek gainde kendini gösterir. Ancak single coiller çok kalitesiz, gitarda problem varsa ve elektrik tesisatınız topraksızsa o vakit, clean tonda da ciddi gürültü oluşur, hatta aynı koşullarda humbuckerlar da gürültülü olur. Örnekleri sitede de bol bol mevcuttur. Artık buradan sonrasında bol bol "arama" yaparsınız, bunlar 50milyon kere konuşuldu çünkü. İnsanlar temiz sinyal alabilmek için ne taklalar atıyor, ne ekipmanlar deniyor, bol bol okumuş olursun.

sanırım alt katta topraklamada yok pc deki amfidede etkili olur mu o?Birde gürültü tutucu neden hiç çalışmıyor

Arkadaşlar dip gürültüsü topraklama yüzündenmiş bizim alt katta sadece bir oda da topraklama yok oda benim pc min bulunduğu oda :D üst katta laptop ada kurdum dip gürültüsü çok ama çok büyük ölçüde azaldı ha yok demiyorum ama deminkinin yanında cidden hiçbişey

Abi yalnız sen, cin olmadan adam çarpmaya hazır hale geldin. :) Noise gate filan softwareden pek işe yaramaz. Kayıt filan için ise çok erken. Önce çalmayı öğrensen daha iyi olur sanki. Bence teknoloji, müziğin önüne kesinlikle geçmemeli.

Abi yalnız sen, cin olmadan adam çarpmaya hazır hale geldin. :) Noise gate filan softwareden pek işe yaramaz. Kayıt filan için ise çok erken. Önce çalmayı öğrensen daha iyi olur sanki. Bence teknoloji, müziğin önüne kesinlikle geçmemeli.
ben nasıl çaldım diye dinlemek için kayıt almak istiyorum.Yoksa cover diye sağa sola yüklemek gibi bir niyetim yok tabi :D nothing else matters giriş kısmını yani ritim e kadar çalabiliyorum tablere baktım tabi.export diyorum ama dosyayı göremiyorum nasıl yapabilirim

Yine ve yine katiliyorum. Ha ben genel olarak noise gate'e karsiyim zaten o ayri. Vst ile gurultu sorununu cozmek zor. Yani en azindan ben karsilasmadim oyle bir vst ile, hos denemedim de pek. Ancak amplitube'un noise gate'i baya geyigine orada duruyor gibi aklimda kalmis.

Evet kesinlikle... Noise gate dünyası bile ayrı bir dünya. Sinyali bozmayan çok üst seviye bir şey edinmek gerek ki onlar da dünya para. Çok fazla sinyale sokmamak gerek, ayarında kullanmak gerek. Özetle güzel bir teknoloji ama ayarında kullanılırsa.
Amplitube dediğin şey oyuncak zaten. Öyle bir kurcalarsın, denersin, hevesini alırsın. Belki ufak tefek kayıtlarda uzaktan azıcık efekt için filan kullanırsın ama o kadar. İşin komik tarafı programın herşeyi software ama noise gate var. :)

Evet kesinlikle... Noise gate dünyası bile ayrı bir dünya. Sinyali bozmayan çok üst seviye bir şey edinmek gerek ki onlar da dünya para. Çok fazla sinyale sokmamak gerek, ayarında kullanmak gerek. Özetle güzel bir teknoloji ama ayarında kullanılırsa.
Amplitube dediğin şey oyuncak zaten. Öyle bir kurcalarsın, denersin, hevesini alırsın. Belki ufak tefek kayıtlarda uzaktan azıcık efekt için filan kullanırsın ama o kadar. İşin komik tarafı programın herşeyi software ama noise gate var. :)
yani gerçek noisa gate değildir çok bilmiyorum ama programın kendi içinde işe yaradığını söyleyebilirim yani bence bana öyle geldi.

Tabii yarar, hiçbir frekansı ayırt etmeden; sıfır hassasiyetle, sorunlu olabilecek üst ve alt frekansları çat diye kırpıyor, kesip atıyor. Sen de gürültü gitti diye seviyorsun. Oysa ki senin sinyalinin de %50si gidiyor ama farkında değilsin. İyi bir noise-gate, bu işi, çok hassas ve olabildiği kadar orjinal sinyali bozmadan yapar.

Tabii yarar, hiçbir frekansı ayırt etmeden; sıfır hassasiyetle, sorunlu olabilecek üst ve alt frekansları çat diye kırpıyor, kesip atıyor. Sen de gürültü gitti diye seviyorsun. Oysa ki senin sinyalinin de %50si gidiyor ama farkında değilsin. İyi bir noise-gate, bu işi, çok hassas ve olabildiği kadar orjinal sinyali bozmadan yapar.
anladım ama özelliklede benim gibi sss manyetikle distortion almaya çalışan biri o özellik olmadan programda çok zorlanırdı bence yinede.

Senin işini görüyorsa, daha keyifli çalıyorsan ne ala hocam :) Ancak tahminen yolun başında olduğunu düşündüğümüzden hassas detayları algılıyorsan bile pek canını sıkmıyor gibi düşündük biz. Ben de zamanında Ms pozitron'un noise gate'inden çok ama çok memnundum, minimum düzeyde kullanıp 'sustaine'imden de çok az gidiyor oh ne güzel' kafalarındaydım. Ancak zaman geçtikçe en basit olarak tizlerimin biraz kaybolduğunu farkettim. Genel manada da ton biraz canlılığını yitiriyordu -alet gerçekten başarılıydı her şeye rağmen-. Sonra da hiç kullanmadım noise gate. Kablolarımı neutrik&klotz ikilisiyle oluşturdum, gainleri düştüm, compresor kullanımını minimuma indirdim vs. Ama bir daha hiç kullanmadım, çok mecbur kalmadıkça hayatta kullanmam.

CoolDog'un dediği gibi çok üst düzey -sanırım rack sistem olarak- bir noise gate kullanmadıkça sinyalin ayırt edilir derecede değişime uğrar. İleride daha net anlayacaksın.

Senin işini görüyorsa, daha keyifli çalıyorsan ne ala hocam :) Ancak tahminen yolun başında olduğunu düşündüğümüzden hassas detayları algılıyorsan bile pek canını sıkmıyor gibi düşündük biz. Ben de zamanında Ms pozitron'un noise gate'inden çok ama çok memnundum, minimum düzeyde kullanıp 'sustaine'imden de çok az gidiyor oh ne güzel' kafalarındaydım. Ancak zaman geçtikçe en basit olarak tizlerimin biraz kaybolduğunu farkettim. Genel manada da ton biraz canlılığını yitiriyordu. Sonra da hiç kullanmadım noise gate. Kablolarımı neutrik&klotz ikilisiyle oluşturdum, gainleri düştüm, compresor kullanımını minimuma indirdim vs. Ama bir daha çok mecbur kalmadıkça hayatta kullanmam.

CoolDog'un dediği gibi çok üst düzey -sanırım rack sistem olarak- bir noise gate kullanmadıkça sinyalin ayırt edilir derecede değişime uğrar. İleride daha net anlayacaksın.
Evet şuanda iyi geliyor sustain i çok etkiliyor gerçi ama işte şarkısına göre açıyorum zaten mesela iron man çalarken iyi oluyor bi kayıt yaptım dinliyorum şimdi sakin kafayla :D bu arada yanlış anlamayın hocam cin olmadan adamn çarpmaya niyetim yok yani öğrenmem gerek çalmayı önce biliyorum herşeyin sırası var ama şimdilik sadece ilk hevesimi çıkarıyorum eğleniyorum yani, çok sevdiğim şarkılara benzeyen birşeyin parmaklarımdan çıkması beni mutlu ediyor hepsi bu.dediğim gibi ilk heves takılıyorum öylesine şuan.Başınız ağırmyacaksa sizede atabilirim :D hem belki öneride bulunursunuz.

Son düzenleme:
Nasıl zevk alıyorsan :) Ne desem önemsiz aslında. Ben de yer yer köprü manyetiğimi bölüp, yani single gibi çalıştırıp drive'a çok yüklenmeden çalıyorum ve noise gate aramıyorum. Dip gürültüsü oluyor olmasına ama gain'i de sonlamayacaksın işte. Single'ın tadı çok gain'le çıkmaz bana kalırsa. Ha Malmsteen'i örnek gösterebilirsin belki o ayrı ama işin aslı hem manyetikleri özel, hem de duyduğun bir çok kayıtta gain'e pek yüklenilmiyor.

Dediğim gibi ne desem şimdi boşvereceğin şeyler büyük ihtimalle :) Sen keyif aldığın gibi çal hocam.

Malmsteen manyetiklerinin direnci oldukça yüksek(23k civarı), zaten teknik olarak stack-coil, yani bir çeşit humbucker. Bizzat kullanmıştım, deli gibi gain alıyor üstüne ve tonlar boğulmuyor. İlginç bir manyetikti.

Neyleyeyim öyle single manyetiği. Malmsteen'in kimi videolarındaki tonlar beni delirtse de, gerçek manada single tadı yok gibi. Ha tamamiyle single görünen bir manyetiğin aslında humbucker olması güzel bir 'fantezi' belki ama kalsın. Malmsteen sever böyle şeyleri malum :D

Geri