Ekipmanımızı Ve Gitarlarımızı Korumak.

Tabii tabii kesinlikle, amacı o zaten. Tabii gövdenin parlak(gloss) olması gerek. Satin'e sürme sakın. :) Güzelce temizledikten sonra son aşamada sürüp, bastırmadan dairsel olarak bol bol ovalaman gerekiyor. Yani öyle sürüp silmek yeterli değil.

Herkes birseyler yazmis,bebekyaglari zeytinyagi,aycicekyagi arkadaslar temizlik konusunda isi abartmayalim gercekten diger soyleyen arkadaslara sonuna kadar katiliyorum,Amerikayi Yeniden Kesfetmeye Gerek yok,dunlop firmasinin bakim urunleri iyidir kullanilabilir,cream of carnuba klavye icin DEGILDIR,ayrica limon yagini da akliniza geldikce kullanmayin yarardan cok zarar verir,sahsen ben gibson firmasinin luthiers choice urununu kullaniyorum hem ekonomik hem guzel lutfen gitariniz icin gitar firmalarinin ürettigi urunleri kullanin,metal aksamlar icin tavsiyem sokun gitardan kagit havluya guzelce serin kopru,vida,burgu vs,wd40 sikip silin iyice kuruduktan sonra gitariniza takin yoksa gitar ustunde wd 40 kullanirsaniz gitarin boyasina zarar verir perde demirlerinde asla wd40 kullanmayin,bunun disinda eski tellerle gitarinizi calmayin mumkun oldugunca cabuk degistirin ben 3 ayda bir degistiririm perde demirlerinizin erimesini bir nebze engellemis olursunuz,gitarinizi guzel duruyor diye duvara asmayin,arada vidalarini sikin,cunku gevsek vidalar ses yapabilir en onemlisi gitarinizi sevin bol bol opup oksayin...

Guitar Center'da gitarları ve amfileri pronto ahşap temizleyici ile temizlediklerini gördüm ne ter lekesi kalıyor ne yapışkan lekesi :D

Pronto çözüm ortağını bin dokuzyüzlü yıllardan beri ..

...

Case konusuysa biraz sıkıntılı ki zaten söz konusu nem oranı sorunsalından bahsedilmiş. Ben nem çeken küçük kağıt paketlerle mutluyum diyebilirim. Yalnız bunlarla ilgili bilinmesi gereken bir konu var ki o da 3 ay gibi bir zaman zarfında bu paketlerin hiçbir etkisinin kalmaması. İçeriği bildiğiniz kedi kumundaki beyaz kristalize madde ile aynı. Nem hücrelerini hızla absorbe edebiliyor fakat maalesef bir limiti var. Haliyle üç ayda bir değiştirmek gerekiyor. Ben tanıdık mağazalardan rica ederek ediniyorum. Bazı yapımarketlerde paket halinde de satışı mevcut. Gerek duymadığım için hiç fiyat araştırmadım.

...

Söz konusu malzemenin adı silika jel. Ömürleri ile ilgili bir şey diyemeyeceğim; fakat işlevini yitirdiğini düşünüyorsanız çöpe atıp yenisini koymak zorunda değilsiniz. Silika jelin paketi nem geçiren yapıda olduğu için, fırında 1-2 dk ısıtırsanız eski performansına döner. Yalnız çok ısıtırsanız içindeki tanecikler şişip paketi patlatıyor :D

Söz konusu malzemenin adı silika jel. Ömürleri ile ilgili bir şey diyemeyeceğim; fakat işlevini yitirdiğini düşünüyorsanız çöpe atıp yenisini koymak zorunda değilsiniz. Silika jelin paketi nem geçiren yapıda olduğu için, fırında 1-2 dk ısıtırsanız eski performansına döner. Yalnız çok ısıtırsanız içindeki tanecikler şişip paketi patlatıyor :D

Ömrünün tükenişi ( ölümlü silika jel sendromu :D ) konusunda esasen net bir bilgim yok. Sadece üzerlerinde böyle bir ibare var ve bu sebeple ben kendisini disposable olarak kabul etmiştim. Zaten hepsi halen elimde. Babaanne eğilimi var bende bazı saçma nesneleri atamıyorum vaktinde. :)

Rosewood klavye için Planet Waves Hydrate yeterli midir? Daha iyi önerisi olan var mı?
Bende Planet Waves Hydrate kullanıyorum ve normalde yeterli içeriğinde limon yağıda mevcut zaten.
Fakat ben biraz değişik uyguluyorum şöyleki; once limon yağı ile temizliği yapıyorum ardından Planet Waves Hydrate kullanıyorum. Aslında böyle bir uygulamaya gerek yok ama ben biraz fazla titizim galiba:):):)
Unutmadan birde şunu söyleyeyim. Bu tarz ürünler (limon yağı, Hydrate yada diger kimyasallar) öyle her akla geldikçe uygulanmamalı. Zaten gitarınıza iyi baktığınızı yani ne bileyim tozda nemde bırakmadığınızı vs. düşünerek bunun 6 ayda bir uygulanması yeterli olur diyebilirim. Yani haftada bir limon yağı kullanmak fayda değil zarar getirecektir.

Bende Planet Waves Hydrate kullanıyorum ve normalde yeterli içeriğinde limon yağıda mevcut zaten.
Fakat ben biraz değişik uyguluyorum şöyleki; once limon yağı ile temizliği yapıyorum ardından Planet Waves Hydrate kullanıyorum. Aslında böyle bir uygulamaya gerek yok ama ben biraz fazla titizim galiba:):):)
Unutmadan birde şunu söyleyeyim. Bu tarz ürünler (limon yağı, Hydrate yada diger kimyasallar) öyle her akla geldikçe uygulanmamalı. Zaten gitarınıza iyi baktığınızı yani ne bileyim tozda nemde bırakmadığınızı vs. düşünerek bunun 6 ayda bir uygulanması yeterli olur diyebilirim. Yani haftada bir limon yağı kullanmak fayda değil zarar getirecektir.
Limon yağı yok bende ama bugün Hydrate sipariş ettim, gelsin bakalım :)

Ben de bir ara gül ağacı klavyeli gitarım varken PW Hydrate (şu kırmızı sıvı) almıştım; fakat abanoz klavyeye döndüğümden beri hiç onu kullanmadım, sadece limon yağı kullanıyorum. Her tel değiştirmede bir posta geçiyorum. Sorum şu: Hydrate'ı abanoz klavyeyle kullanabiliyor muyuz? Her ne kadar bilgilendirme sayfasında "Doğal ağaçları besler, ilk günkü performansına döndürür" gibi bir ifade olsa da, insan çekiniyor :)

Ben her tel değişiminde önce hydrate sonra lemon oil uyguluyorum. Sonuçtan gayet memnunum. İkisinin arasında 15 dakika bi süre veriyorum. Rosewood klavye bu arada.

Ben de bir ara gül ağacı klavyeli gitarım varken PW Hydrate (şu kırmızı sıvı) almıştım; fakat abanoz klavyeye döndüğümden beri hiç onu kullanmadım, sadece limon yağı kullanıyorum. Her tel değiştirmede bir posta geçiyorum. Sorum şu: Hydrate'ı abanoz klavyeyle kullanabiliyor muyuz? Her ne kadar bilgilendirme sayfasında "Doğal ağaçları besler, ilk günkü performansına döndürür" gibi bir ifade olsa da, insan çekiniyor :)

Cilasız bütün ağaçlar için uygun. :) Hatta ben gül ağaçlarını 6 ayda bir ince zımpara ile (önce 600 sonra 800-1000 ve üstü) önce hafif zımparalıyorum, sonra bu ürünü kullanıyorum, klavye direkt sıfırlanıyor, bütün hassasiyeti değişiyor.

Dosyalar

• IMG_0404.JPG
    IMG_0404.JPG
    384.7 KB · Gösterim: 509
Bitti. Bu bu kadar. :) Maple da limon yağı kullanmaz. Bu işin "ben yaptım kararmadı yahu"su yok. Kararmamasının tek sebebi üstündeki ciladır, fakat yağ asitleri zamanla onu da aşındıracağı için gitarınızı seviyorsanız maple da "kullanmayınız". Ilık sabunlu su veya cila içeren yüzeyler için olan gitar temizlyicileri ile hafifçe temizleyebilirsiniz. Tabii bu cilalı maplelar için geçerli, cilasızları da oluyor, onlar için farklı çözümler mevcut.

Nem:
Bu arada hardcase içinde de olsa nemden gitarı koruyamazsınız, kutu da nemli kapalı bir sistem oluşur ve dışarıdakinden daha çok zarar verir. Nemden korumak için hardcase içine bol miktarda "nem alıcı" özel malzemelerden(toz formatında olurlar) kullanmak gerek. Böylece gitarda bir problem oluşmaz. Uzun süreler gitarla haşır neşir olmayacaksanız, elektronik kısıma ve köprü gibi oksitlenebilecek kısımlara Wd-40 sıkabilirsiniz. Bu havayla temasını kesecek ve koruyacaktır. Ağaç kısmına bir şey yapmanıza gerek yok.

Nem den korumak için basit bir yöntem..
Slika denen malzemeden yapılmış kristal kedi kumu.. Bir kadın çorabının içine iki avuç koyun, çorabı üstten düğümleyip bir başka çorabın içine koyun.. Gitarı sakladığınız kutu, çanta vs nemden etkileneceğiniz ortama koyun.. nemi emecektir. 6 ayda bir yenileyin..

Geri