Ekipmanımızı Ve Gitarlarımızı Korumak.

Silika Jel zaten sıklıkla kullanılır bu durumlarda. Biz lab.larımızda da bol bol kullanıyoruz. Hatta şişene kadar bekleyin, iyice kullandıktan sonra, fırında 100 derece üstünde ısıtın, içindeki su buharlaşır ve tekrardan sıfırlanır. Kedi kumuyla çok olmaz, çünkü kedi kumları iridir, yüzey alanı azdır. Amacı nemi değil, direkt sıvı formundaki suyu emmektir. Yani yüzeysel olarak işe yarar diyebiliriz. Bu iş için ince öğütülmüş, yüzey alanı geniş, tek amacı nem absorblamak olan gayet ekonomik silika ürünler mevcut. Kimyasal satan yerlerde rahatlıkla bulunur, sağlığa da zararlı değildir. :) Önerilir. Haricen kullanınız. :)

Ben kapalı balkonda çalışma odası/stüdyo yaptığım için benim de işime yarayacak bir konu. Bu arada askere giderken falan bence güvenilir müzisyen bir arkadaşa bırakmak en sağlıklısı. Sonuç olarak işleyen demir ışıldar :)

şahsi görüşüm boya ve onarım dışında kullanılan Gitar temizlik malzemeleri para tuzağından başka bir şey değil..Gül ağacı klavye için gerek besleyici gerekse temizleme açısından önce hafif nemli fiber bezle kabaca temizliğini yaptıktan sonra çay bardağının 4/1 oranına halis muhlis saf zeytinyağı ve 5-6 damla limon suyu karıştırıp bu karışımın az bir miktarını pamuğa bandırıp klavyenin her tarafına iyice yedirdikten sonra 15-20 dk bekleyip yumuşak mikro fiber bez ile güzelce temizleyin..klavyeniz pırıl pırıl tertemiz olacaktır...Aynı karışımı yine mikro fiber beze 3-5 damla damlatarak cilalı gövde içinde yapabilirsiniz...Bu işlemi 1 yılda 4 kez ucuz yollu elektro gitarımda denedim ve ne cilasında bozulma nede gül ağacı klavyesinde olumsuz bir durum başıma gelmedi tam tersi gitarım ilk aldığım günkü gibi pırıl pırıl hatta gövde üzerinde doğal cila etkisi gösterdiğinide rahatlıkla söyleyebilirim..Şu an satin black gövdeli gül ağacı klavyeli yeni gitarım üzerinde de korkmadan aynı işlemleri yapıyorum ve sonuç muhteşem...

Gitar ürünlerinin içeriğini bilmeden zeytinyağı koyun ben öyle yapıyorum çok mantıklı bir yaklaşım değil. Bildiğim kadarıyla limon suyu/yağının sadece maple ürünlere uygulanması söyleniyor. Dunlop ürünlerinden uzak durmakta fayda var ayrıca. Başka bir başlığa koymuştum, burada da bulunsun.

Elimde dunlop 65 ürünleri var neck'e uygulayayım mı sorusuna gelen yanıt.
Hi Sergen,

Thank you for contacting Suhr guitars!

Do not use Dunlop 65, it has silicone in it's ingredients which leave a film on finishes and woods.

Below I have shared with you maintenance products that we use. With Cocobolo sometimes a stain is needed, but this isn't mandatory. Try the Big Bends fretboard juice first and go from there!

• FINGERBOARDS: Big Bends Fretboard Juice

• SATIN/MAPLE FINGERBOARDS: Scotch Brite Pads or Naphtha

• GUITAR FINISH: Big Bends Gloss Sauce

• SATIN / FROST FINISH: Suhr Matte Finish Cleaner

• TRUSS ROD: Graphite Grease

Happy to help!
--
ERIC BERUMEN
CUSTOMER SERVICE

SUHR GUITARS & AMPS
JS TECHNOLOGIES, INC.

601 Crane St.
Unit A & B
Lake Elsinore, CA 92530 USA

951.471.2334 - SHOP
951.471.2557 - FAX

SUHR.COM

KoNT87 dostum ben zaten kendi gitarımın özelliklerine göre yazdım tabiki her ürün her gitarda uygulanacak diye bir durum zaten olamaz..Ufak bir düzeltmede yapayım ; zeytinyağını gül ağacı klavye temizliği ve beslemesi için kullanıyorum..Zeytinyağı ve 2-3 damla limon suyu karışımınıda gövde temizliği için kullanıyorum..Uygulamadan hemen sonrada temiz mikro fiber yumuşak bez ile silip parlatıyorum.. üstteki mesajımda ufak bir hata olmuş özür :))

Selamlar,

"Harley Benton SC-Custom Vintage Black" gitar aldım, bu mat siyah gitarı nasıl temizlemem lazım, birde bunun fretleri sitesinde şöyle geçiyor

fretboard ; Roseacer (thermally treated maple wood)

neyle temizlemem gerekir akıl verebilecek varmı, saygılar.

Selamlar,

"Harley Benton SC-Custom Vintage Black" gitar aldım, bu mat siyah gitarı nasıl temizlemem lazım, birde bunun fretleri sitesinde şöyle geçiyor

fretboard ; Roseacer (thermally treated maple wood)

neyle temizlemem gerekir akıl verebilecek varmı, saygılar.

Genel mantık şu ki, cilasız ahşap yüzeylerin temizliğinde limon yağı; cilalı, boyalı yüzeylerin temizliğinde ise polish kullanılıyor. Gitarınızın klavyesi resimlerde cilasız gibi gözüküyor ancak kendiniz kontrol edip emin olduktan sonra limon yağı uygulayabilirsiniz. Fazlası zarar bir üründür kuru bir bezle klavyenin tozunu aldıktan sonra pamuklu bir parça beze limon yağını dökerek klavyenin temizliğini sağlayabilirsiniz.

İyi günler dilerim.Çok konuşulmuş çok yazılmış aklımda soru işaretleri kalmadı değil.Maple klavye için nasıl bir temizlik önerirsiniz? Forum resmen üçe ayrılmış.Limon yağı kullan diyen var,nemli bezle sil diyen var,limon yağı kullanmayın temizlik ürünü kullanın diyen var.

Dunlop firmasının temizlik ürünlerini kullanmamı tavsiye eder misiniz? Gövde temizliğinin üstüne düşmem gerekir mi? Ayrıca parmak uçlarımdaki deriler acayip fazla dökülüyor anapkulunda yaşadığım travmatik olaydan sonra :LOL: parmak derilerimi soymaktan cânice zevk alıyorum zaten.Bunun için strings cleaner tarzı bir şey almamı önerir misiniz? Yoksa bunların hepsi kapitalist sistemin oyunları mı dersiniz?

İyi günler dilerim.Çok konuşulmuş çok yazılmış aklımda soru işaretleri kalmadı değil.Maple klavye için nasıl bir temizlik önerirsiniz? Forum resmen üçe ayrılmış.Limon yağı kullan diyen var,nemli bezle sil diyen var,limon yağı kullanmayın temizlik ürünü kullanın diyen var.

Dunlop firmasının temizlik ürünlerini kullanmamı tavsiye eder misiniz? Gövde temizliğinin üstüne düşmem gerekir mi? Ayrıca parmak uçlarımdaki deriler acayip fazla dökülüyor anapkulunda yaşadığım travmatik olaydan sonra :LOL: parmak derilerimi soymaktan cânice zevk alıyorum zaten.Bunun için strings cleaner tarzı bir şey almamı önerir misiniz? Yoksa bunların hepsi kapitalist sistemin oyunları mı dersiniz?
Maple klavyenizin üzerinde cila(finish) var mı?

Geri