Gitar Düz Konursa Sap Atar Mı?

'Elektro Gitarlar' forumunda coburn tarafından 15 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

Gitarı, teller dışarı bakar konumda yere 20-25° gibi dar bir açı ile koyarsak sap atar mı?

 1. Evet, atar.

  0 oy
  0.0%
 2. Hiçbi'şey olmaz.

  100.0%
 1. Arkadaşlar merak ettiğim ve önemli olduğunu düşündüğüm bir sorum var. Gitarı, teller dışarı bakar konumda yere 20-25° gibi dar bir açı ile koyarsak sap atar diyorlar. Şöyle bir durum da var ki gitarı ters yani tellerin üzerine koyarsak, bu sefer de tellere baskı uyguladığımız için gerginliğini arttırmış olmuyor muyuz? Bu olayın aslı astarı nedir? Gitardan gitara değişir mi? Örneğin bir bas gitar ya da klasik gitar olmasına göre değişir mi? Bilge, tecrübeli abilerimize ve varsa malzeme mühendisi kardeşlerimize soruyorum.
   
 2. Sap atma? diye bir şey yoktur, öyle çat diye bir anda atacak bir mekanizması yoktur. Yani nette dolaşan kulaktan kulağa yanlış bilgilerden. Sapta anormal bir hata yoksa, zamanla tellerin oluşturduğu gerilim yönünde bükülür. Sıcağın ve nemin etkisi de bunda büyüktür. Siz de sap ayarıyla tekrardan gerginlik, tellere karşı gerilim oluşturursunuz. Bu gerginliği aşırı arttırırsanız, bu sefer dışa konveks oluşur ve çift taraflı truss-rodunuz yoksa ciddi bir müdahale gerektirir.

  Dediğiniz durumlarda gitar tellerine ilaveten ağrılığı da vermiş oluyorsunuz, bu sapın uzun vadede konkav, yani tellerin oluşturduğu gerilim yönünde gerilime katkı sağlar ama bu katkı çok yüksek değildir, düşük açılarda korkacak bir şey yok. Tabii şöyle bir handikapı var, ne kadar dik koyarsanız, sapa uygulanan gerilim azalır fakat düşme tehlikesi de bir o kadar artar. En doğrusu sapa çok baskı yapmadan gitar ayağı kullanmaktır. Zaten o duruş gitarın düşmesine de olanak sağlayan bir durum. Hele ki tam tersi daha tehlikeli, gitar ağır olduğu için koyduğunuz yüzey yerlerinde çizikler oluşturur.
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2014
  braveblood bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş