Dengesiz Teklifler

Selam abi biliyorum belkıde bu mesajım okuduktan sonra hemen sileceksin ama inankı muızge gonul koymus bır öğrenciyim.
Aylardır gıtar almak ıcın para bırıktıyıroum ama bı turlu denklestıremedım
washburnun ıcın 300 tl var elımde bılıyorum arada 700 lıralık bır fark var ama bana bu ıyılıgı yaparsan sana bol bold ua ederım ogrencının duası cok kıymetlıdır abı buyuksun sna saygım sonsuz ne olur yap bı guzellık bu gıtarı ver bana haftaya harcım yatıyor onu dırek cekıp sana yollayacagım belkı gunlerce bes parasız gezecegım ama olsun senın canın sagolsun abı (bide suçlu cıkarttı benı iyimi)
zaten okudugum gıbı sildim tahmın etmiş
:D:D:D

Bu mesajı sahibinden.com üzerinden mi aldınız? Benim Cort mr custom elektro akustiğime de öğrenci olduğunu ve gitarımın çok iyi ellerde olacağını iddia ettikten sonra böyle çok absürd bir fiyat teklif edilmişti. Kibarca reddettim, "Sen zaten parayı seviyorsun" gibisinden bir şeyler zırvalamıştı.

Son düzenleme:
Bende yazayım o vakit. Ne olduğunu şimdi hatırkamadığım bir gitar ilanıma tenis raketiyle takas teklifi geldi. Tenisle ilgilenmediğimden işime yaramayacağını söyledim. Üç tanede tenis topu vereyim yazmış arkadaş. Ama en bomba teklif usa washburn ec29 gitarıma klasik çapır motorla takas düşünürmüsünüz yazmış arkadaş. Motorun markası nedir dediğimde jawa jeylan cevabını aldım.

Sıfırı 1700 küsür tl olan bir gitara, sıfırı 2296 tl olan gitarımı teklif ettim. Ne de olsa ilanda takasa açıktır denmişti. Gel gelelim ki , üzerine para istedi karşıdaki şahıs. O şahıs burada kendisi de, ona diyorum ki; ölücü olduğunuzu tüm Türkiye biliyor. Ama ölücülüğün ölücülüğü bu. Resmen mezardaki dişi istedi. Kafa kafaya olur gibisinden bir cevap bekliyordum kendilerinden "ölücü" olduğunu bildiğimden. Üzerine para isteyip beni adeta "komedi dükkanı" izliyormuşum gibi güldürdü. Bunu "ölücülüğün ölücülüğünü" her yerde bahsedeceğim. Bunu da yazmak istedim, "dengesiz" bir teklif olduğundan.

Hiç haz almıyorum kendi satacağı ürünü %10 indirip, karşıdan gelecek ürünü %70-80 düşük fiyata sayan, ölücü, resmen kan emici insanlardan. Benden uzak, kime yakın olurlarsa olsunlar efendim. Bundan sonra yoğurdu değil üfleyerek; vantilatörle soğutup yerim bu insanların varlığını bildiğimden.

Sıfırı 1700 küsür tl olan bir gitara, sıfırı 2296 tl olan gitarımı teklif ettim. Ne de olsa ilanda takasa açıktır denmişti. Gel gelelim ki , üzerine para istedi karşıdaki şahıs. O şahıs burada kendisi de, ona diyorum ki; ölücü olduğunuzu tüm Türkiye biliyor. Ama ölücülüğün ölücülüğü bu. Resmen mezardaki dişi istedi. Kafa kafaya olur gibisinden bir cevap bekliyordum kendilerinden "ölücü" olduğunu bildiğimden. Üzerine para isteyip beni adeta "komedi dükkanı" izliyormuşum gibi güldürdü. Bunu "ölücülüğün ölücülüğünü" her yerde bahsedeceğim. Bunu da yazmak istedim, "dengesiz" bir teklif olduğundan.

Hiç haz almıyorum kendi satacağı ürünü %10 indirip, karşıdan gelecek ürünü %70-80 düşük fiyata sayan, ölücü, resmen kan emici insanlardan. Benden uzak, kime yakın olurlarsa olsunlar efendim. Bundan sonra yoğurdu değil üfleyerek; vantilatörle soğutup yerim bu insanların varlığını bildiğimden.
İsim alsak ? Herkes bilsin ;)

1000 lira istediğim Fender Standart Stratocaster Meksika için gelen beni benden alan inanılmaz teklif.
123.jpg

Üzerine ne kadar vermeyi düşünüyorsunuz dediğimde arkadaşın tepkisi (?)
cats.jpg

Yine aynı gitara gelen farklı bi teklif bu sefer biraz acımış ama :)
1234.jpg

Valla dolandırıcılık mıdır, yoksa gerçek midir ama çok rahatsız olduğum, şöyle bir şey yaşadım:
-Selamlar, siz de Fender vardı, onu biz almak istiyoruz.
+Siz? Tabii olur.
-Yalnız girdi yapmamız için isminizi-soyadınızı, kimlik fotonuzu çekip, şu fiyata sattım diyip imzalamanız gerekiyor.
+İçime sinmedi pek ama olabilir.
-O zaman tamamdır, biz yurtiçi kargoyla çalışıyoruz, onlara teslim ederseniz, üste koyarak gitarı getirecekler, sorumluluk da bize ait
+Kargo? Tamamdır problem değil.
(Buraya kadar türlü kelime cambazlıkları, güzel konuşma filan, dedim kesin bir halt çıkacak, yoksa bu kadar kibarlığa gerek yok.)
-O zaman anlaştık, biz öyle diğer firmalara da benzemeyiz, hemen ücreti yatırırız, çok dürüstüz, çok acayibiz. Siz şimdi kargoyu verin, gitar bize ulaşınca size paranızı yatıralım.
+Nasıl yani?
-Siz bize gitarı sattım yazan imzalı kağıt ile gitarınızı gönderiyorsunuz, biz 15 dakika sonra ücreti yatırıyoruz.
(Baya kısalttım. Yaklaşık 15 dklık bir telefon görüşmesinde, sadece 3 cümle kurmam harici dinlediğim, konuşma sonucu ulaşılan nokta bu.)
+Böyle bir şey mümkün değil. Girdi-çıktı istiyorsanız, imzayı ürün satışından sonra veririm, öncesinde değil. Güvenli satış için sanalpazar'dan ilan açabilirim, onun harici böyle alım-satım olmaz.
-Peki, iyi günler.

Benzer bir konuşmayı yaşama ihtimali olanları uyarayım diye yazdım, dikkat edin. Dürüst firma zaten böyle bir uygulama yapmaz, çat diye sanalpazardan alır ya da dükkanına çağırır, oradan hallederiz der. İmza ile sattım bilgisini verdiğiniz bir ürün için hiçbir şekilde hak iddia edemezsiniz. Üstüne bir de firma karalama diye suçlu çıkarsınız.

Bazen de ilginç teklifler kabul görüyor ben psp'mi boss ps5 ile takas etmiştim bi kaç ay önce yani çok uç teklifler olmadığı sürece (arabanı modifiye ediyim gibi) bence oyun konsolu telefon laptop gibi teklifler sorun değil :D
Bazanda 100 liralık malı 90 liraya saatlerce pazarlık edenler oluyo sonra o 10 lira yüzünden almıyor gerçekten o paraları yok mu yoksa ne koparsam kardır mantığı mı güdüyor acaba ? Eskiden umursamazdım şimdi çok kişi yapıyor diye inat ediyorum bende iyi tarafıma denk gelirse tabi yine kırmıyoruz :D

Bir de tam tersi mevcut durumun. 500 TL ye satılığa çıkardığım pedalıma peavey wolfgang EVH gitar teklifi geldi. İşin garip tarafı verilen ilanda 1250 TL ye satıldığı halde benimle + - olmadan takaslamak istedi. Gerçi işin ucunda farklı durumlar olabilir ihtiyacım olmadığı için çok üzerinde durmadım.

Bir de tam tersi mevcut durumun. 500 TL ye satılığa çıkardığım pedalıma peavey wolfgang EVH gitar teklifi geldi. İşin garip tarafı verilen ilanda 1250 TL ye satıldığı halde benimle + - olmadan takaslamak istedi. Gerçi işin ucunda farklı durumlar olabilir ihtiyacım olmadığı için çok üzerinde durmadım.
Evh'nin Special modelleri bir hayli ucuz olabiliyor öyle birşey denk gelmiş sanki

2008'den beri sahibinden.com aracılığıyla sürüyle müzik aleti, ıvır zıvır sattım ve aldım. Hatırladığım ilginç diyaloglar ve teklifler şöyle;

-sattığım ürün 200-300 tl ye eski bir stereo amfi. eski hi fi müzik şeylerinden. bir takım toptancı satış yapan dükkan sahibi olduğunu iddia eden adamlar aradı. ilk önce 100 tl teklif ettiler. olmaz dedim. sonra bilmediğim bazı kolonları vermek istedikleri. onlara da olmaz dediğimde efsane tekliflerini sundular. 'ne yapsak bilemedim ki yav, bilmemkaç ekran tüplü televizyon var onu verelim?'

-sattığım behringer'in compressor'ü. 100-150 lira arası bişe tam hatırlamıyorum fiyatını. Kendisinin dj olduğunu söyleyen 30lu yaşlarda biri geldi. 'Benim stüdyom var, gruplar çalıyor fakat bazen çınlamalar, gürültüsü sesler çıkıyor aradan. bu aleti alsam sorunu çözer miyim? bu ne işe yarar?' diye mesaj atmıştı.
-yine aynı compressor'e yine stüdyo sahibi olduğunu söyleyen biri mesaj atmıştı. 'digidesign ses kartım var acaba üzerine bu compressor'ü alsam verim alır mıyım? ne kadar fark eder?' gibi bir soruyla geldi.

-sattığım ürün pioneer'ın eski bir hoperlör çifti. 100 liraya satılık durumda. yine bir dj mesaj attı. ankaradan aramıza katılıyormuş. İlk mesajına merhaba diyerek cevap verme hatasında bulundum. Sonrasında ise mesajlar durmak bilmedi. Evine sistem döşüyormuş, o yüzden lazımmış bu hoperlör. Odasında sis makinesi varmış onun yanına koyucakmış. Arabasının marka modelini yazdı, normalde cebim iyidir de bu ara biraz sıkışığım ne yapabiliriz fiyatta dedi.

-sattığım ürün boss chorus pedalı, sahibinden.com üzerinden mesaj geldi. 'sattığım ürünlerden herhangi biriyle takas düşünür müsünüz?' merak edip profil sayfasına girdim, ne satıyor diye. Karşılaştığım şeyler ise 2 adet akvaryum, balık yem malzemeleri ıvır zıvırdı.

-bir keresinde gibson les paul studio görmüştüm, düzgün bir ilana benziyordu fakat foto eklenmemişti. Telefon ile arayıp, foto göndermelerini rica ettim. Aldığım cevap; 'ehem öhem abi bir şey soracağım, siz bu işi mi yapıyorsunuz? Yoksa...?' Kendimden emin bir şekilde bu işi yapıyorum dedikten sonra ise. 'tamam abi, görüşürüz.' deyip kapadı. Sonrasında ise ne foto ne bişe. Muhtemelen çin yapımı les paul'u orjinal olarak birilerine satma derdindelerdi. Sonrasında birileri mağdur olmasın diye gördüğüm onlarca les paul için sahibinden.com a mesaj attım, ilan hatalıdır belirtilen ürün, ilandaki değildir diye ama ne kadar işe yaradı bilmiyorum. Les paul ve custom shop ürünlerin çok sayıda taklidi var ve orjinalmiş gibi satmaya çalışıyorlar.

-bu sefer yine alıcı konumundayım esp signature bir gitar gördüm, ilan düzgündü. fiyatı makuldu. fakat gitardan emin olamadım. ltd'ye benzemekte ama esp diye adlandırılmıştı. telefon ile üretim yerinin nere olduğunu sordum. Arkadaş iyi niyetliymiş 'çin yapımı bu fiyata orjinal amarikan olanını bulamazsınız zaten' diye kızdı bana. Esp'nin japonya da üretildiğini belirtince de; 'haa öyle mi, tamam o zaman' dedikten sonra kapadı telefonu.

Paylaşmayayım dedim ama üstüste gelince dayanamadım artık. Arkadaşın birinin üslup problemi var; diğeri de 300TL olarak fiyat belirlediğim garantili, faturalı, kutu ve taşıma kılıflı, yanında 6mt neutrik konnektörlü klotz mikrofon kablosu, samson ayaklığı ve jim dunlop pena şarjörlü Tc Helicon MP-75 için fiyat biçmiş. Dilerim size denk gelmezler.

Geri