Bir Amfinin Gücünü Artırmak

Ooo, yine izzy ve yine ortalik karismis. Cekirdekleri hazirlayip geliyorum.

Ben bu islerden zerre anlamadigim icin tek kelime etmesem daha iyi ama ton isleri goreceli olmali. Bazen bana da harika gelen bir tonu bazisi pek sevmeyip, en kil oldugum seyi begenince ne diyecegimi bilemiyorum ama artik kabullendim bu isler boyle.
Ayrica bu rezalet tanimi bana gore degilse de, kendi adima -En sevdigi amfiler Jcm serisi ve Plexi olan biri icin- denedigim Mg serisi amfileri hic sevmedim. Boyle dusunen pek cok insan da var diye biliyorum. Bu seri amfiler de cok sattilar, eh Mesa da bugune bugun ismi telafuz edildiginde herkesin saygi durusuna gectigi bi marka. Yani beni de istersen tondan anlamiyor olarak dusunebilirsin tabi ama biraz daha zevklerin goreceli oldugu anlayisinda olsak keske.

Some kind of monster'daki Kirk Hammett gibi hissettim kendimi. Hani su 'hadi hincimizi muzikten cikaralim' diyip de iplenmedigi sahne.

Üslup konusunda ise sonuna kadar katılıyorum sana @antbalci ,yani en azından dışarıdan görünen bu. Yıllar önce @izzzyy 'e benzerini demiştim ama işte net ortamında, yazışma vs. olduğu için öyle görünüyor demişti. Ancak onca zaman geçmesine rağmen bu düşüncem hiç değişmedi. Zaten senin yine böyle bir kavga öncesi bir 'başlıyoruz.' efsanen vardır ki güldürdüğü gibi, olayı da direk özetler. Ben de istemiyorum her seferinde aynı olaylar tekrar tekrar yaşansın kısacası.

Bilgi birikimi ne kadar yüksek olursa olsun, önce karşılıklı saygı ve üslup. Yani belki gerçekten yanlış ya da sana göre saçma bir şey söylüyor karşıdaki -dediğim gibi bu konuda tek kelime edemem- ama neden bu kadar nefret dolu bir feedback görüyoruz her seferinde..

@ma1
Merhaba, ben 4. sınıf elektronik mühendisliği öğrencisiyim. "bir çeşit örnekleme" derken sanırım gerçekten örnekleme(sampling) i değil, başka bir uygulamayı kastettiniz. Çünkü benim bildiğim "sampling" tekniği bir dijitizasyon işlemidir pratikte (continuous -> discrete). Yani sampling in amacı zaten dijitale çevirmektir. Dijital sinyale ihtiyacımız yok ise zaten sampling yapmayız. Bahsettiğiniz tekniğin biraz detayına inebilir misiniz? Şematik vermeniz mühim değil, ürünü değil, işlemi anlayamadım ben. Çünkü @izzzyy "bu" konuda haklı şu anda.

Benim anladığım hoparlöre gelen sinyali bir amfi ile yükseltiyorsunuz. Doğru mudur? Böyle ise çok ekstrem bir çözüm, çünkü hiç verimli değil, bu amfi için kendi devresinin modifiye edilmesi daha sağlıklı diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi amfinin kendisiyle oynanmak istenmiyorsa (vintage dir, manevi değeri vardır v.s.) olabilir. (Bu durumda da amfinin gücünü artırmış olmuyoruz, ama arkadaşın sorununa bir çözüm sonuçta).

Üslup konusu da temcit pilavı oldu, bir değişiklik yapıp hoş bir parça paylaşayım. :D

Son düzenleme:
Bu ne nefrettir? Nasıl bir hakaret etmektir? İstediğin kadar bilgili ol, şu laflarından sonra kim neden saygı duysun sana? Ben tümünü kaybettim açıkça söyleyeyim. Üslubundan da gına geldi. Üslubun fazla sert falan değil, bildiğin çirkin.
Kim neyin her şeyini tam olarak biliyor ki? Senin henüz öğrenmediğin bir şeyi başkası da böyle yerden yere mi vuruyor?
Hadi biraz daha ileri gideyim, elektronikten anlıyorsun ama nazarımda, ton denilen şeyden bence zerre anlamıyorsun. Mesa'yı işe yaramaz, mg 50, mg 30 drive tonunu rezalet ilan edersen ben de seni tondan anlamaz ilan ederim. -Buyrun-
Senin amacın hataları düzeltmek insanlara doğruyu anlatmak falan da değil. Tamamen egonu doyurmak. Hayatta muhtemelen başarabildiğin doğru iş olan elektronik üzerinden, hatasını bulduğun insanlara eziyet derecesinde hakaret etmek ve kendini yüceltmek.

Sen oldugun, az cok hukukumuz oldugu icin tek tek cevap vereyim.
-Hayatimda birinden nefret ettigim sayilidir, belki de yoktur zira hatirlamiyorum ve zaten nefret duygusu fazla olan bir yapim yok ki, hic gormedigim bir insandan neden nefret edeyim. Bu uslubun tek sebebi cileden cikmisliktir.
-Sen de dahil hic kimseden saygi, senin kullandigin anlami ile hurmet beklentim yok, olamaz da zaten komik birsey bu, acizlik. Ben yazarken aman millet bana hurmet etsin, benim bilgili oldugumu dusunsun gibi bir stratejim de yok, bu da bariz ortada zaten, oyle olsa balli balli, tatli tatli yazardim. Ben ise haldir huldur yaziyorum, o an ne hissettiysem sicagi sicagina, tamamen samimi. Bu sebeple herhangi bir ego tatmini denebilecek durum var mi ortada? Bence yok. Ego herkeste vardir, egom yok falan diyecek halim yok, tatmin konusuna gelirsek. Egonu doyurmak zorundasin ki id ile superegonu uzlastirsin. Ego kotu birsey degildir, freud'a gore iyi birsey hatta, insanin hayvani isteklerini kontrol altina alan egodur. Bunun uzerine baska zaman, muhtelif baslikta konusuruz daha sonra.
-Uslubum cirkinligine gelirsek, sana ona suna buna cirkin degil, hakedene cirkin o uslup. Yalan dolanciya iyi uslup goster diyorsan yapima ters.
-Konu benim bilmem degil, benim cok birsey bildigim yok, hicte oyle bir iddiam olmadi ama siz az biliyorsunuz ve bu adam suslu cumlelerle sizi kandirmaya calisiyor, bununla ilgili daha genis aciklama yapacagim sonra.
-Sen iyice bilenip gelmissin zira ne mesa ise yaramaz dedim, ne de mg30-50 drive tonu rezalet dedim. Ben mesa pahali modern sound, high gain arayan biri icin cok daha uygun fiyata daha iyi cozumler var dedim. Mesela yari fiyatina peavey 6505+ gibi 7-8 preamp katina sahip gain canavari modern tasarimlar varken, high gain amaclayan biri icin mesa israftan baska birsey olmayacaktir. Mg30 VEYA mg50 hangisi hatirlamiyorum, ciddi ciddi rezalet bir drive soundu var,bunlardan birine sahip degilim, yillar once 1 kez 1 saat kadar caldim, hangisi oldugunu bile hatirlamiyorum. Ayrica ton konusu gorecelidir, o konuda sana gore zerre anlamiyor olabilirim, gayet normal.

Son düzenleme:
@ma1
Merhaba, ben 4. sınıf elektronik mühendisliği öğrencisiyim. "bir çeşit örnekleme" derken sanırım gerçekten örnekleme(sampling) i değil, başka bir uygulamayı kastettiniz. Çünkü benim bildiğim "sampling" tekniği bir dijitizasyon işlemidir pratikte (continuous -> discrete). Yani sampling in amacı zaten dijitale çevirmektir. Dijital sinyale ihtiyacımız yok ise zaten sampling yapmayız. Bahsettiğiniz tekniğin biraz detayına inebilir misiniz? Şematik vermeniz mühim değil, ürünü değil, işlemi anlayamadım ben. Çünkü @izzzyy "bu" konuda haklı şu anda.

Benim anladığım hoparlöre gelen sinyali bir amfi ile yükseltiyorsunuz. Doğru mudur? Böyle ise çok ekstrem bir çözüm, çünkü hiç verimli değil, bu amfi için kendi devresinin modifiye edilmesi daha sağlıklı diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi amfinin kendisiyle oynanmak istenmiyorsa (vintage dir, manevi değeri vardır v.s.) olabilir. (Bu durumda da amfinin gücünü artırmış olmuyoruz, ama arkadaşın sorununa bir çözüm sonuçta).

Üslup konusu da temcit pilavı oldu, bir değişiklik yapıp hoş bir parça paylaşayım. :D

Ben Sarı Kurdeleye mesaj attım bu arkadaş (ma1) sana nasıl bişey yapacakmış allah aşkına diye sordum, buyur bu sekilde, ne diyorsun bu ise?

ma1
Tabii ki anlatayim. Alet bir cesit ses rejeneratoru gorevi goruyor. Bu aletin
devresini orijinal olarak "attenuator" - yani ses dusurucu olarak tasarladim studyo
kullanimi icin. Yanliz senin durumunda yapacagim bir iki devre degisikligi ile
"attenuator" degil "amplifier" gorevi gorecek, yani sesi yukseltecek

Kullanimi cok basit. Senin amfinin hoparlor cikisini bu alete takiyorsun, ondan sonra da bu aletin
cikisini hoparlorune bagliyorsun. Aletin uzerinde Bass-Treble ve Volume dugmeleri var.
Ayrica Kulaklik cikisi, XLR Line-out cikisi (miksere girmek icin) ve "effect loop" cikis/girisleri var
kullanmak istersen.

Alet "Bypass" konumundayken , yani kapaliyken amfini istedigin gibi ayarlayip,
ondan sonra aleti aciyorsun. Bu noktadan sonra aletin uzerindeki volume
dugmesi ile , orjinal ayarladigin amfi sesini kaybetmeden 0 ile 40Watt arasinda
sesi acip kapatabilirsin. Hatta sesi komple sifira getirip kulaklik ile, veya
line-out cikisindan studyo miksere ya da bilgisayar ses kartina girerek kullanabilirsin.

...
Yaptigim cihaz tamamen analog, icinde ne dijital bir sey, ne simulasyon da yok - NERDEN UYDURDUN??
Orijinal devre kayit studyolari icin tasarlandi ve bu analog ortamlarinda test edildi. Tasarimi geregi
ses kalitesini bozmuyor ve her tur amfi ve hoparlor kabini ile calisabiliyor.
Bilmeden etmeden uydurarak carpitmalari ve iftira-camur atmalari birak da ogrenmeye bak. Bilmemek
degil ogrenmemek ayiptir.Samimi olarak dinlersen belki bir iki sey ogrenirsin. Bak anlamadiysan tekrar
heceleyerek soyluyorum:
BENIM CIHAZIMIN PRENSIBI AMFININ KENDI DEVRESINE ELLEMEDEN ,DISARIDAN HOPARLOR BAGLANTISINDAN
BU ISI HALLETMESI. BU YUZDEN DEVRE SEMASINA DA IHTIYACIM YOK, HER AMFI VE KABIN ILE DE UYUMLU.
...

@ma1

...

4 yıldan fazladır profesyonel olarak mühendislik yapıyorum ve bu konuda gerçekten benim de birkaç itirazım var:
1) İlk itirazım devrenizin amplifikatör hoparlör bağlantısından bu işi halletmesi üzerine. Devreniz hoparlör çıkışından tam güç mü alıyor? Tam güç alıyorsa, örnekleme için bunu düşürmeniz -harcamanız- lazım. Bu da, 20W gücü alıp 40W seviyesine çıkarmak için dünya kadar güç harcayacağınız anlamına gelir. Eğer hoparlör çıkışından tam güç almaya gerek duymuyorsa, amplifikatörün SEND ucuna bağlanacak herhangi bir güç katı da bu işi görebilecekken sizin devrenizin bir anlamı/işlevi kalmıyor.
2) Hoparlör bağlantısını kullanıyorsanız devrenizin giriş empedansı muhtemelen çok küçük (4-8-16-32 ohm gibi) ve bu da devrenizin oldukça verimsiz çalışmasına neden olur. Eğer devrenizin giriş empedansı yüksek ise (kOhm mertebeleri örneğin) bu sefer tüplü amplifikatörlerde sorun çıkarır: Çıkış trafosunu öldürmeye, hatta ekstrem durumlarda (anotlarda oluşacak ark gerilimlerinden dolayı mesela) çıkış tüplerini bozmaya kadar gider. Ayrıca transistörlü amplifikatörlerde de stabilizasyon sorunları çıkarır (Mesela güç katı girişindeki uzun kuyruklu devrenin girişlerinden biri pre katından sinyal alır, diğeri de çıkıştan geri besleme alır. Bootstrap'ı da unutmamak lazım). İmkânınız varsa, şemayı bana özel mesaj yoluyla gönderebilir misiniz? Ticari hiçbir amaç için kullanmayacağıma ve kimseyle paylaşmayacağıma dair her türlü teminatı verebilirim.
3) Örnekleme konusunda bence yine bir kavram kargaşası veya yanlış kullanım var. Hatırlarsanız bir başka konuda, yurtdışında eğitim almanızdan ötürü bazı kavramları doğru kullanmadığınızı ifade etmiştim. Sanırım burada da aynı şey... Örnekleme yaparken eğer klasik örnekle-tut (sample and hold) devresini kullanıyorsanız, örnekleme devresi analog olmasına ve analog çıkış üretmesine rağmen, bunun işlenmesi söz konusu olduğunda işin dijitalliğe gittiği anlamı çıkar. Aksi halde niye örnekleyesiniz ki?

Ben Sarı Kurdeleye mesaj attım bu arkadaş (ma1) sana nasıl bişey yapacakmış allah aşkına diye sordum, buyur bu sekilde, ne diyorsun bu ise?

ma1
devresini orijinal olarak "attenuator" - yani ses dusurucu olarak tasarladim studyo
"attenuator" degil "amplifier" gorevi gorecek, yani sesi yukseltecek.
...

Haaa şimdi burada durmak lazım. Oldukça verimsiz bir alet/ürün/tasarım ile karşı karşıyayız. Dışardan haricen besleme uygulanması, fazladan ısınması, kütlece ağır olması (en az 50W lık bir trafo) ve buna rağmen 400$ gibi -çok afedersiniz- fahiş bir fiyatının olması, ürününüzü alınası yapmıyor. Başlığı açan arkadaşa önerim, bu aleti alacağına, SEND ucuna bağlanacak herhangi bir güç amplifikatörü alması yönünde olacaktır.

Peki rohatcim attenuator devresi uzerinde bir, iki, basit, ufacik, mini minnacik degisiklik ile ampliye donusme isine nediyorsun ??
Valla Furkan, öncelikle @ma1 de dahil, buradaki hiçbir şahsı karalamaya yönelik herhangi bir amaç gütmedim hiçbir zaman, hâlâ da gütmüyorum; ama, kendisi kızmasın da, buradaki de gerçekten saçmalık boyutunda yani. Şahane! Ne diyeyim!

Devre hakikaten emsalsiz olmuş :D

Peki rohatcim attenuator devresi uzerinde bir, iki, basit, ufacik, mini minnacik degisiklik ile ampliye donusme isine nediyorsun ??

ma1
"attenuator" degil "amplifier" gorevi gorecek, yani sesi yukseltecek

Kullanimi cok basit. Senin amfinin hoparlor cikisini bu alete takiyorsun, ondan sonra da bu aletin
cikisini hoparlorune bagliyorsun. Aletin uzerinde Bass-Treble ve Volume dugmeleri var.
Ayrica Kulaklik cikisi, XLR Line-out cikisi (miksere girmek icin) ve "effect loop" cikis/girisleri var
kullanmak istersen.

Alet "Bypass" konumundayken , yani kapaliyken amfini istedigin gibi ayarlayip,
ondan sonra aleti aciyorsun. Bu noktadan sonra aletin uzerindeki volume
dugmesi ile , orjinal ayarladigin amfi sesini kaybetmeden 0 ile 40Watt arasinda
sesi acip kapatabilirsin. Hatta sesi komple sifira getirip kulaklik ile, veya
line-out cikisindan studyo miksere ya da bilgisayar ses kartina girerek kullanabilirsin.

Sadece kasa kalıyor sanırım? :)

Burada şematiğe bakmak lazım evet. Muhtemelen cihaz çıkış gücü ayarlanabilen bir amfi, daha önceden de sormuştum sana özel mesaj ile benzer bir konu hakkında, attenuator değil ama. Yok attenuator ise nasıl küçük bir değişikle, harcamak için yapılan cihaz güç üretecek?

Ben bilmiyorum.

@izzzyy Şimdi bak benim elektronik bilgim lise düzeyinde dolayısı ile teknik bir kapışma yaşandığı zaman kimin doğruyu söylediğine karar verebilecek kapasite değilim. (Bu sitedeki bir çok başka üyenin de olduğu gibi) Durum bu olunca elinde sergilenmiş bir ürünü olan arkadaşın konuştuklarının altı sırf bu sebepten dolu geliyor bana. Lütfen bu dediklerime kızma ama dışarıdan bakınca durum bu oluyor. Bir de anlayamadığım aklın yolu bir değil mi bu işlerde taban tabana zıt görüşlerden nasıl oluyor da ürün çıkıyor. Yani senin yaklaşımına göre bu adamın ürün geliştiremiyor olması gerekli. O zaman ürünü başkasına yaptırıp kendisi mi pazarlıyor acaba?

Yok sana neden kizayim, aksine cok haklisin, disardan aynen dedigin gibi gorunuyor. Ben zaten topluluga hitap edemem pek, yalanlari suslu cumlelerle suphesiz gercekler gibi servis etme olayi falan elime yuzume bulasir, cabukta parlarim o yuzden cok tepki cekerim. E malum bizim toplum da zaten maduru sever, agresifi dislar bu sebeple maduru oynayan hep kazanir bizde ve medeniyet duzeyi dusuk tolumlarda. Antik toplumlara bakarsaniz bunun sayisiz ornegini gorursunuz.
Aklin yolu tabiki bir, ortada akil var ticaret yoksa. Zaten acik sacik ortada su anda. Son soruna cevap vermeye gerek var mi bilmiyorum, hadi karari sana birakayim.

Ozel mesajlarim da paylasilmis , hos olmamis. Napayim artik yazmak gerekiyor bir cevap,
ama kisisel satasmalara cevap degil teknik olarak vaktini ayirip kafa yoranlar icin cevap yaziyorum:

1- Ornekleme derken kastim "digital sampling" degil, zira dijital ornekleme demedim dikkat
ediyorsaniz. Belki Turkce tercume icin secilen kelime cok yerine oturmamis olabilir, benim hatamdir.
Sadece sinyalin analog bir kopyasini cekiyorum. Demek ki her sakalli dedemiz degilmis.
Ben Elektronik Muhendisligi dereceme Turkiye'de Bilkent Universitesi'nde basladim.
Daha sonra Amerika'ya gelip 1999 senesinde derecemi aldim, 2005 senesinde de doktorami
tamamladim yine Elektronik Muhendisligi'nde, hepsi Amerika'da dalinda ilk 10'da olan bir okuldan.
Daha evvel de yazmistim, buradan tekrar hatirlatiyorum...

2- Cihazin ne kadar agir ve ne kadar isindigini, icinde ne kullanildigini hemen cozmussunuz zan ile.
Ya dediklerinizin tamami yanlis ise, ki oyle? Evet cihaz duvara priz ile takiliyor cunku aktif bir devre,
ama isinma ve agirlik konusunda tamamen yanlissiniz.

3- Verimsizlik ise yine zan ile yanildiginiz bir nokta. Ayrica, burada yapilmak istenilen is icin
"cihazin guc verimi" tamamen alakasiz bir konu, muhim olan istenilen isi yapiyor mu, yapmiyor mu?
Kullandigimiz tuplu amfiler cok mu verimli yani, onlari da kullanmayalim o zaman?

4- Bu cihazin ilk prototipi hali hazirda studyo ortaminda 15W cikisa kadar denendi ve tonu bozmadigi onaylandi.
Denendigi amfiler 5Watt dan 100Watt'a kadar degisiyordu, ve iclerinde tuplu ve transistorlu amfiler var idi.
Nasil calistigini merak ediyorsaniz, veya inanmiyorsaniz, bir tane siparis verirsiniz, sonra amfinize
baglayip test edersiniz, bu kadar basit. Yapan yapiyor iste, "hic bilenle bilmeyen bir olur mu?"
diye dusunmemiz lazim.

5- Eger ben havadan birseyler uyduruyor olsaydim, bu kadar iddiali olarak sirketime urun yapmam,
satabilmem (hele amerika gibi bir markete) ve reklamini yapmami ne kadar mantiginiz alirdi?
Demek ki egri oturup dogru konusuyoruz burada. "Hic mi akil etmiyorsunuz?"

6- Semasini paylasamam kusura bakmayin, zira ticari bir urun. Bir ipucu daha vereyim hadi - yanliz bu
sadece samimi olarak merak edenler icin, digerleri okumasin lutfen:
Benim yaptigima piyasada en benzeyen urun (bircok farki var ama tabi) "Badcat Unleash" dir.
Bakin buradan okuyabilirsiniz, benim aletteki bazi ozellikler var burada da.
Bu adamlar da yalanci herhalde:
http://www.badcatamps.com/unleash.html

Nokta.

Tekniğini bilmem ama "tonu bozmaz" ifadesi doğru olmamalı, devreye eklenen her elemanın etkisi olacaktır, ekipmanların iyiliği "tonu ne kadar az bozduğu" ile ilgilidir...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
1- Ornekleme derken kastim "digital sampling" degil, zira dijital ornekleme demedim dikkat
ediyorsaniz. Belki Turkce tercume icin secilen kelime cok yerine oturmamis olabilir, benim hatamdir.
Sadece sinyalin analog bir kopyasini cekiyorum. Demek ki her sakalli dedemiz degilmis.
Ben Elektronik Muhendisligi dereceme Turkiye'de Bilkent Universitesi'nde basladim.
Daha sonra Amerika'ya gelip 1999 senesinde derecemi aldim, 2005 senesinde de doktorami
tamamladim yine Elektronik Muhendisligi'nde, hepsi Amerika'da dalinda ilk 10'da olan bir okuldan.
Daha evvel de yazmistim, buradan tekrar hatirlatiyorum...
Mühendislik eğitimi almış herkes, salt "örnekleme" dendiğinde dijital örneklemeyi anlar. Analog örnekleme diye bir şey mi var? Kavramları doğru kullanın. Lütfen.

2- Cihazin ne kadar agir ve ne kadar isindigini, icinde ne kullanildigini hemen cozmussunuz zan ile.
Ya dediklerinizin tamami yanlis ise, ki oyle? Evet cihaz duvara priz ile takiliyor cunku aktif bir devre,
ama isinma ve agirlik konusunda tamamen yanlissiniz.
Şimdi burada iki ihtimal var:
1) Amplifikatörün hoparlör çıkışından aldığınız sinyalin düşük genlikli bir kopyasını, haricen güç kuvvetlendiricisine sokarak istenilen güçte (misal, 40W) dışarı veriyorsunuz.
2) Amplifikatörün hoparlör çıkışından aldığınız sinyali, direk kullanarak istenilen güçte dışarı veriyorsunuz.

Her iki durumda da aletin giriş empedansının 4, 8 veya 16ohm olacağı aşikâr. Güç kuvvetlendiricileri, girişteki uzun kuyruklu devre sayesinde yüksek giriş empedansına sahiptir, bu yüzden girişten akım (dolayısıyla güç) çekmez. Yani amplifikatörün hoparlör çıkışından aldığınız sinyali doğrudan güç kuvvetlendiricisine giremezsiniz. Dolayısıyla,
- 20W çıkış gücünü, amplifikatörün hoparlör çıkışından, tasarladığınız düşük giriş empedanslı alete gireceksiniz.
- Güç kuvvetlendiricileri girişten güç çekmeyeceği için, giriş gücünün neredeyse tamamını bir yerlerde bir şekilde harcayacaksınız. Bu da 20W gücün havaya gitmesi, elinizde de sadece sinyalin gerilim olarak genliğinin kalması demek.
- Sonra bu sinyali, kendi güç kuvvetlendiricinize sokacaksınız. 40W üretmek için -pratikte en fazla %60 verimle çalışan AB sınıfı push/pull güç katı tasarladığınızı düşünürsek- güç kaynağından en az 65W çekeceksiniz (Besleme trafosundaki kayıpları da sıfır kabul ediyorum yalnız).
Yani 25W güç katında harcayacaksınız, 20W da girişte harcayacaksınız. Ve sonra da aletin ısınmadığını söyleyeceksiniz. Bakın... Övünmek gibi olmasın ama, ben otomotiv standartlarına uygun %87 verimli 140W DC/DC konvertör tasarladım ve ürünü Mercedes Benz, Volvo, MAN gibi firmalara hâlâ satıyoruz. Şasesi, kanatlı yapıda alüminyum ve siyah eloksal kaplı. Dolayısıyla içindeki epi topu 1 tane MOSFET, bir tane schottky diyot, bir tane de toroid bobin için en optimal soğutmayı sağlıyor. Buna rağmen, 140W tam güç çıkışta 140*0.13 = 18W devrede harcanıyor ve alet gayet de güzel ısınıyor. Sizinki 45W gücü fuzuli harcadıktan sonra nasıl ısınmıyor, hayret edilecek bir şey. O zaman ya şase çok büyük (dolayısıyla ağır), ya da fan kullanıyorsunuz.

3- Verimsizlik ise yine zan ile yanildiginiz bir nokta. Ayrica, burada yapilmak istenilen is icin
"cihazin guc verimi" tamamen alakasiz bir konu, muhim olan istenilen isi yapiyor mu, yapmiyor mu?
Kullandigimiz tuplu amfiler cok mu verimli yani, onlari da kullanmayalim o zaman?
Ürün ne olursa olsun, cihazın güç verimi alakasız bir konu olamaz! Ürününü pazarlayan birinin "güç verimi çok alakasız burda" demesi gerçekten çok talihsiz. Hem tüplü amplifikatörler ile konunun ne alakası var Allah aşkına? O zaman ben de "Beyaz eşyalarda niye A, A+ gibi verim sınıfları var. Nasıl olsa soğutuyor, donduruyor da, bana ne harcayacağı güçten" diyeyim, hoşunuza gider mi? Siz 20W gücü 40W seviyesine çıkarmak için 85W harcıyorsunuz (Fanı yok sayıyorum. Oysa 12V/200mA fan kullansanız 2.5W daha harcadınız. Oh, mis!). Veriminiz 20/85 = %24. Oysa piyasadaki tüplü amplifikatörlerin verimi %30-40 civarı :D "O zaman tüplü amplifikatör de kullanmayalım" diyorsunuz da, tüplü amplifikatörlerden bile verimsiz bu alet yahu :D

4- Bu cihazin ilk prototipi hali hazirda studyo ortaminda 15W cikisa kadar denendi ve tonu bozmadigi onaylandi.
Denendigi amfiler 5Watt dan 100Watt'a kadar degisiyordu, ve iclerinde tuplu ve transistorlu amfiler var idi.
Nasil calistigini merak ediyorsaniz, veya inanmiyorsaniz, bir tane siparis verirsiniz, sonra amfinize
baglayip test edersiniz, bu kadar basit. Yapan yapiyor iste, "hic bilenle bilmeyen bir olur mu?"
diye dusunmemiz lazim.
Devreniz amplifikatörün hoparlör ucundan aldığı gücü bir şekilde düşürüp yeniden kuvvetlendirip dışarı veriyorsa, renklendirmemesi OLANAKSIZ. Bir kere, düşürmek için tel sarımlı (wire-wound) direnç kullandığınızı düşünelim. Sarım olduğu için bobin etkisi yapar. Bu da yüksek frekanslardan tıraşlayacağınız anlamına gelir. Lamba, ampul gibi şeyler kullansanız kezâ öyle. Taş direnç kullansanız, bunların seri kapasiteleri var, düşük frekanslardan tıraşlayacağınız anlamına gelir. Trafo kullansanız kaçak reaktanslardan kurtuluşunuz yok. Sinyali minimum derecede renklendirecekseniz eğer direk pre katından giriş almanız lazım. Son olarak, "Tasarladığım ürünümün üzerinde bass ve treble ayarları var" demişsiniz. Eğer sinyali renklendirmiyorsa, bunlar ne?

5- Eger ben havadan birseyler uyduruyor olsaydim, bu kadar iddiali olarak sirketime urun yapmam,
satabilmem (hele amerika gibi bir markete) ve reklamini yapmami ne kadar mantiginiz alirdi?
Demek ki egri oturup dogru konusuyoruz burada. "Hic mi akil etmiyorsunuz?"
Valla herkes ürün yapıyor, satıyor, kusura bakmayın da. Akıl edemiyoruz yani. Daha doğrusu, aklımız almıyor.

6- Semasini paylasamam kusura bakmayin, zira ticari bir urun. Bir ipucu daha vereyim hadi - yanliz bu
sadece samimi olarak merak edenler icin, digerleri okumasin lutfen:
Benim yaptigima piyasada en benzeyen urun (bircok farki var ama tabi) "Badcat Unleash" dir.
Bakin buradan okuyabilirsiniz, benim aletteki bazi ozellikler var burada da.
Bu adamlar da yalanci herhalde:
http://www.badcatamps.com/unleash.html
Yukarıda saydığım her şey bu ürün için de geçerli.

Son düzenleme:
burada tartisma cok uzadi hocam, teknik olmayanlar koptu zaten coktan, o yuzden uzatmayalim diyorum.
bilgi ve tecrubenize saygim var o yuzden size ozel mesaj attim.
yanliz hala farkedemediginiz bir durum var ama bunda fazla bilgi veremeyecegim malesef.
Mühendislik eğitimi almış herkes, salt "örnekleme" dendiğinde dijital örneklemeyi anlar. Analog örnekleme diye bir şey mi var? Kavramları doğru kullanın. Lütfen.

Şimdi burada iki ihtimal var:
1) Amplifikatörün hoparlör çıkışından aldığınız sinyalin düşük genlikli bir kopyasını, haricen güç kuvvetlendiricisine sokarak istenilen güçte (misal, 40W) dışarı veriyorsunuz.
2) Amplifikatörün hoparlör çıkışından aldığınız sinyali, direk kullanarak istenilen güçte dışarı veriyorsunuz.

Her iki durumda da aletin giriş empedansının 4, 8 veya 16ohm olacağı aşikâr. Güç kuvvetlendiricileri, girişteki uzun kuyruklu devre sayesinde yüksek giriş empedansına sahiptir, bu yüzden girişten akım (dolayısıyla güç) çekmez. Yani amplifikatörün hoparlör çıkışından aldığınız sinyali doğrudan güç kuvvetlendiricisine giremezsiniz. Dolayısıyla,
- 20W çıkış gücünü, amplifikatörün hoparlör çıkışından, tasarladığınız düşük giriş empedanslı alete gireceksiniz.
- Güç kuvvetlendiricileri girişten güç çekmeyeceği için, giriş gücünün neredeyse tamamını bir yerlerde bir şekilde harcayacaksınız. Bu da 20W gücün havaya gitmesi, elinizde de sadece sinyalin gerilim olarak genliğinin kalması demek.
- Sonra bu sinyali, kendi güç kuvvetlendiricinize sokacaksınız. 40W üretmek için -pratikte en fazla %60 verimle çalışan AB sınıfı push/pull güç katı tasarladığınızı düşünürsek- güç kaynağından en az 65W çekeceksiniz (Besleme trafosundaki kayıpları da sıfır kabul ediyorum yalnız).
Yani 25W güç katında harcayacaksınız, 20W da girişte harcayacaksınız. Ve sonra da aletin ısınmadığını söyleyeceksiniz. Bakın... Övünmek gibi olmasın ama, ben otomotiv standartlarına uygun %87 verimli 140W DC/DC konvertör tasarladım ve ürünü Mercedes Benz, Volvo, MAN gibi firmalara hâlâ satıyoruz. Şasesi, kanatlı yapıda alüminyum ve siyah eloksal kaplı. Dolayısıyla içindeki epi topu 1 tane MOSFET, bir tane schottky diyot, bir tane de toroid bobin için en optimal soğutmayı sağlıyor. Buna rağmen, 140W tam güç çıkışta 140*0.13 = 18W devrede harcanıyor ve alet gayet de güzel ısınıyor. Sizinki 45W gücü fuzuli harcadıktan sonra nasıl ısınmıyor, hayret edilecek bir şey. O zaman ya şase çok büyük (dolayısıyla ağır), ya da fan kullanıyorsunuz.

Ürün ne olursa olsun, cihazın güç verimi alakasız bir konu olamaz! Ürününü pazarlayan birinin "güç verimi çok alakasız burda" demesi gerçekten çok talihsiz. Hem tüplü amplifikatörler ile konunun ne alakası var Allah aşkına? O zaman ben de "Beyaz eşyalarda niye A, A+ gibi verim sınıfları var. Nasıl olsa soğutuyor, donduruyor da, bana ne harcayacağı güçten" diyeyim, hoşunuza gider mi? Siz 20W gücü 40W seviyesine çıkarmak için 85W harcıyorsunuz (Fanı yok sayıyorum. Oysa 12V/200mA fan kullansanız 2.5W daha harcadınız. Oh, mis!). Veriminiz 20/85 = %24. Oysa piyasadaki tüplü amplifikatörlerin verimi %30-40 civarı :D "O zaman tüplü amplifikatör de kullanmayalım" diyorsunuz da, tüplü amplifikatörlerden bile verimsiz bu alet yahu :D

Devreniz amplifikatörün hoparlör ucundan aldığı gücü bir şekilde düşürüp yeniden kuvvetlendirip dışarı veriyorsa, renklendirmemesi OLANAKSIZ. Bir kere, düşürmek için tel sarımlı (wire-wound) direnç kullandığınızı düşünelim. Sarım olduğu için bobin etkisi yapar. Bu da yüksek frekanslardan tıraşlayacağınız anlamına gelir. Lamba, ampul gibi şeyler kullansanız kezâ öyle. Taş direnç kullansanız, bunların seri kapasiteleri var, düşük frekanslardan tıraşlayacağınız anlamına gelir. Trafo kullansanız kaçak reaktanslardan kurtuluşunuz yok. Sinyali minimum derecede renklendirecekseniz eğer direk pre katından giriş almanız lazım. Son olarak, "Tasarladığım ürünümün üzerinde bass ve treble ayarları var" demişsiniz. Eğer sinyali renklendirmiyorsa, bunlar ne?

Valla herkes ürün yapıyor, satıyor, kusura bakmayın da. Akıl edemiyoruz yani. Daha doğrusu, aklımız almıyor.

Yukarıda saydığım her şey bu ürün için de geçerli.

e her ogrenmek isteyen size ozel mesaj mi atacak? ben sizden sema istemiyorum. sadece temel mantigi soyleyin o yeter. biz tatmin oluruz. ama atteunatore 2 degisiklik yaptim bu oldu seklinde demeyin lutfen.
aydinlatin yani bizi. yukarda eger cok merak ediyorsaniz satin alin ogrenin demissinde urunu fotografi var mi? YOK videosu yok, aciklamasi yok. inceden enayi demissin yani bize. hersey sozle olmuyor, inandirin bizi. bende aya ciktim ama kimseyi inandiramiyorum iste, halbuki ciktim dolastim orda ay yuruyusu yaptim, zip zip zipladim.
sonucta buyuk firmalar bile teknolojilerini acikliyor, hatta bu sekilde reklam yapiyorlar.
sizde bizi aydinlatin iste biraz.
sonucta burdada elektronik okumus insanlar var. bende kendi capimda ilgileniyorum. yani muhendis kafali insanlar olarak maalesef oyle okuyup he diyerek gecemiyoruz.

Son düzenleme:
semayi paylassanizda bir anda herkes urunu yapip satisa surmiycek, herkes kendi halinde, kendi duzeni olan insanlar.. Hani onu gectim brian wampler bile freestompboxes gibi sitelerde pedallarini klonlamaya calisan insanlara pedallarini nasil tasarladigini, ne yolu izledigini, neye dikkat etmeleri gerektigini vs anlatiyor.

semayi paylassanizda bir anda herkes urunu yapip satisa surmiycek, herkes kendi halinde, kendi duzeni olan insanlar.. Hani onu gectim brian wampler bile freestompboxes gibi sitelerde pedallarini klonlamaya calisan insanlara pedallarini nasil tasarladigini, ne yolu izledigini, neye dikkat etmeleri gerektigini vs anlatiyor.
direk semayi ben olsam bende paylasmam. arkadasin sonucta bir emegi var ve bundan kazanc saglamak istiyor. ama bir taslakla mantigi aciklayabilir

Geri