Bir Amfinin Gücünü Artırmak

burada tartisma cok uzadi hocam, teknik olmayanlar koptu zaten coktan, o yuzden uzatmayalim diyorum.
bilgi ve tecrubenize saygim var o yuzden size ozel mesaj attim.
yanliz hala farkedemediginiz bir durum var ama bunda fazla bilgi veremeyecegim malesef.
Tamam, dediğiniz gibi olsun. Ticari kaygılardan dolayı bilgi veremediğinizi kabul ediyorum. Ama şunu bilmeniz lazım: Ben de dahil birçok kişiyi ikna edemediniz tasarımınız konusunda. Özel mesajınız için de ayriyeten teşekkürler; lâkin oradaki verim konusuna hiç girmek istemiyorum.

İlişikte ayaküstü tasarladığım bir sürücü kat var. PDF ve Proteus simülasyonu olarak ayrı ayrı koydum. Merak gidermek isteyen ve detayları öğrenmek isteyen arkadaşlar özel mesaj atsın :D Burada güç katını koymadım; zira Proteus'ta güç katı simülasyonları saçmalıyor bazen (bendeki kırık versiyon, belki de ondan). Ama devredeki özellik şu:
- Girişten 20W çekiyor (12Vrms - 8ohm).
- Giriş empedansının 8ohm olması için girişte 6 tane paralel 47R/5W direnç var (47R/6 = ~8R). Dolayısıyla giriş gücünün tamamı burada harcanıyor.
- Devreyi çalıştırdığınızda, sürücü çıkışı 20Vrms oluyor. Bu gerilimi doğrudan güç katına uygularsanız 8ohm yüke 50W güç aktarabilirsiniz.

Benim en başından beri söylediğim modifikasyonlar, sürücü katında yapılacak birkaç eleman değişikliği ile sürücü çıkış gerilimini artırmaktı. Bu şekilde gücü artırmak mümkün. Fakat bu iş için besleme geriliminin de en az ±25-30VDC civarında olması gerekiyor -ki benim tasarımımda ±40VDC.

Söyleyeceğim son söz şu: "Gözünüzden kaçan bir şey var." diyorsunuz, kurcalamayacağım ticari kaygılarınızdan dolayı. Ama ilişiğe koyduğum devredekinden başka türlü olabileceğini aklım kesmiyor açıkçası.

Dosyalar

• atn_amp_sim_1.zip
    17.1 KB · Gösterim: 94
  • atn_amp_sim_2.pdf
    35.6 KB · Gösterim: 147
Son düzenleme:
Burdaki ultra bilgi birikimli tartışma ve atışma bana direk bunu hatırlattı :D

Bir-Teori-Buldum.jpg

Tesekkur ederim kafa yordugunuz icin, fakat benim cihazin devresi farkli malesef.
Dedigim gibi, hangi amfi icin kullanildigi onemli degil, zira disaridan hallediyor isi
bu alet. Zaten orjinal olarak attenuator devresi olarak tasarlandi studyo kullanimi icin.
Yakinda prototip denemeleri bitecek ve urun olarak internet siteme
koyacagim ve bir iki demo videosu cekmem lazim bundan sonra.
Merak edenler veya inanmayanlar, bir tane siparis verir, amfisine takip dener.

Herkese kolay gelsin.
Tamam, dediğiniz gibi olsun. Ticari kaygılardan dolayı bilgi veremediğinizi kabul ediyorum. Ama şunu bilmeniz lazım: Ben de dahil birçok kişiyi ikna edemediniz tasarımınız konusunda. Özel mesajınız için de ayriyeten teşekkürler; lâkin oradaki verim konusuna hiç girmek istemiyorum.

İlişikte ayaküstü tasarladığım bir sürücü kat var. PDF ve Proteus simülasyonu olarak ayrı ayrı koydum. Merak gidermek isteyen ve detayları öğrenmek isteyen arkadaşlar özel mesaj atsın :D Burada güç katını koymadım; zira Proteus'ta güç katı simülasyonları saçmalıyor bazen (bendeki kırık versiyon, belki de ondan). Ama devredeki özellik şu:
- Girişten 20W çekiyor (12Vrms - 8ohm).
- Giriş empedansının 8ohm olması için girişte 6 tane paralel 47R/5W direnç var (47R/6 = ~8R). Dolayısıyla giriş gücünün tamamı burada harcanıyor.
- Devreyi çalıştırdığınızda, sürücü çıkışı 20Vrms oluyor. Bu gerilimi doğrudan güç katına uygularsanız 8ohm yüke 50W güç aktarabilirsiniz.

Benim en başından beri söylediğim modifikasyonlar, sürücü katında yapılacak birkaç eleman değişikliği ile sürücü çıkış gerilimini artırmaktı. Bu şekilde gücü artırmak mümkün. Fakat bu iş için besleme geriliminin de en az ±25-30VDC civarında olması gerekiyor -ki benim tasarımımda ±40VDC.

Söyleyeceğim son söz şu: "Gözünüzden kaçan bir şey var." diyorsunuz, kurcalamayacağım ticari kaygılarınızdan dolayı. Ama ilişiğe koyduğum devredekinden başka türlü olabileceğini aklım kesmiyor açıkçası.

hocam yakinda prototip denemeleri bitiyor, o zaman internet siteme fotograf ve video koyacagim,
burada da bir baslik acarim ayni sekilde fotolarla filan beraber.
Temel mantigi anlattim bu basliktaki 5 sayfada yazdiklarimi okursaniz
gorursunuz, daha fazla bilgi veremem malesef.

simdi egri oturup dogru konusalim, fikir yurutelim: kendinize sorun bakalim hangi buyuk
firma daha kucukken her turlu gizli ve onemli teknolojik bilgilerini paylasti?
Firmalar belli bir buyukluge ve seviyeye geldikten sonra paylasabiliyor
devre semalarini (bkz. fender, vox, v.b. eski amfi semalari ) , ki o noktada
kaygisi yok kim beni kopyalar ve islerimi bozar diye. Zaten kazanacagi parayi
kat kat kazanmis o devrelerden,baska envai cesit de urun uretmis ve satmis.
Ayrica "marka" haline geldigi icin piyasada tercih edilir olmus, uretim agi,
distributor agi, herseyi cok saglam.
e her ogrenmek isteyen size ozel mesaj mi atacak? ben sizden sema istemiyorum. sadece temel mantigi soyleyin o yeter. biz tatmin oluruz. ama atteunatore 2 degisiklik yaptim bu oldu seklinde demeyin lutfen.
aydinlatin yani bizi. yukarda eger cok merak ediyorsaniz satin alin ogrenin demissinde urunu fotografi var mi? YOK videosu yok, aciklamasi yok. inceden enayi demissin yani bize. hersey sozle olmuyor, inandirin bizi. bende aya ciktim ama kimseyi inandiramiyorum iste, halbuki ciktim dolastim orda ay yuruyusu yaptim, zip zip zipladim.
sonucta buyuk firmalar bile teknolojilerini acikliyor, hatta bu sekilde reklam yapiyorlar.
sizde bizi aydinlatin iste biraz.
sonucta burdada elektronik okumus insanlar var. bende kendi capimda ilgileniyorum. yani muhendis kafali insanlar olarak maalesef oyle okuyup he diyerek gecemiyoruz.

hocam yakinda prototip denemeleri bitiyor, o zaman internet siteme fotograf ve video koyacagim,
burada da bir baslik acarim ayni sekilde fotolarla filan beraber.
Temel mantigi anlattim bu basliktaki 5 sayfada yazdiklarimi okursaniz
gorursunuz, daha fazla bilgi veremem malesef.

simdi egri oturup dogru konusalim, fikir yurutelim: kendinize sorun bakalim hangi buyuk
firma daha kucukken her turlu gizli ve onemli teknolojik bilgilerini paylasti?
Firmalar belli bir buyukluge ve seviyeye geldikten sonra paylasabiliyor
devre semalarini (bkz. fender, vox, v.b. eski amfi semalari ) , ki o noktada
kaygisi yok kim beni kopyalar ve islerimi bozar diye. Zaten kazanacagi parayi
kat kat kazanmis o devrelerden,baska envai cesit de urun uretmis ve satmis.
Ayrica "marka" haline geldigi icin piyasada tercih edilir olmus, uretim agi,
distributor agi, herseyi cok saglam.
bakin mesajin icinde dedim zaten devre semasi istemiyorum diye. sonraki mesajimdada tekrar ettim. su an markasini falan unuttum da bi overdrive pedalinin isminin icinde "germanyum" geciyordu mesela. aciklamada o yondeydi. yine ayni sekilde adini hatirlamadigim hatta tam olarak be olduğunu da hatirlayamadigim bir urunun tanitiminda "su urunu baz aldik, lamba voltajlarini arttirdik su tonu elde ettik" tarzo bir aciklama vardi. ben bunlari kastettim.
okuyup kendi istediginiz yere cekmeyin lutfen

amfiden cikan sesin bir cesit orneklenmesi

ve istenilen "volume" seviyesinde rejenerasyonu uzerine.

Buyuk ihtimalle benim yaptigima benzer bir sey "Kemper Profiling Amplifier" denilen cihazla da yapilabilir.

Yaptigim cihaz tamamen analog, icinde ne dijital bir sey, ne simulasyon da yok - NERDEN UYDURDUN??

Yorum yok.

Orijinal devre kayit studyolari icin tasarlandi ve bu analog ortamlarinda test edildi.

Analog ortam derken?

Burada ve hicbir yerde yalan ve yanlis tek bir kelime konusmuyorum/konusmam.Teknik olarak benim soylediklerimi tartismaya calismanin yanlis oldugunu, su yazdiklarimizi okuyan
2. ve 3. sinif elektronik dersleri almis her muhendis rahatca sana soyler, yeter ki sor.

Beni saymazsan bir 4. sinif elektronik muhendisligi ogrencisi, birde elektronik muhendisi soylediklerinin yanlis oldugunu soyluyor. Simdi ne olacak? Hadi ben bilmiyorum veya sana garezim var, peki ya onlar?

Ben Elektronik Muhendisligi dereceme Turkiye'de Bilkent Universitesi'nde basladim.
Daha sonra Amerika'ya gelip 1999 senesinde derecemi aldim, 2005 senesinde de doktorami
tamamladim yine Elektronik Muhendisligi'nde, hepsi Amerika'da dalinda ilk 10'da olan bir okuldan.
Daha evvel de yazmistim, buradan tekrar hatirlatiyorum...

Bakin bunu ortaya atiyorsaniz, bu size ticari bir fayda sagliyorsa, bunu kullanarak sattiginiz urune prestij saglama niyetindeyseniz. Soylediklerinizi kanitlamak durumundasiniz.

Ben diger muhendis arkadaslarim diyor ki siz temel muhendislik terimlerine dahi vakif degilsiniz, ama doktorasi olan bir muhendis oldugunuzu iddia ederek ticari fayda saglamaya calismaktasiniz. Tum ricalarima ragmen bunu kanitlayacak hicbir belge gostermemektesiniz ve samimi bulmamakla olaydan siyrilmak pesindesiniz.
Diger yandan ayni sekilde yanlis soylediginiz seyi duzeltmek yerine firma sirri deyip yine isin icinden siyrilmak pesindesiniz. Yani cevir kazi yanmasin seklinde bir tavriniz var. Samimi bir sekilde soyleyeyim, guvenilir degilsiniz.

tekrar soyluyorum (son defa artik):

1- Sizin gibi samimiyetsiz ve kendini begenmis birisine hic bir sey
kanitlamaya ihtiyacim yok.
Daha once de teknik olarak bos argumanlarinizi kac defa referans
ile curutmeme ragmen yaygara ve camurdan vazgecmiyorsunuz.
Benim kanitim ortaya somut olarak koydugum degerdedir, urundedir.
Aynasi istir kisinin, lafa bakilmaz. Merak ederseniz bir tane alirsiniz,
gorursunuz dunya kac bucak.

2- Hadi diyelim sizi iyice rezil etmek istiyorum cumle aleme, ki tarzim degil,
internet ortamindan neyi nasil kanitlayabilir bir insan. Buraya
diplomalarimin fotografini koysam sahte diye yaygara koparacaksiniz,
soylediginiz laflardan bariz ortada. Bosuna vaktimi harcamayin benim.

3- Temel muhendislik terimlerini ben sizlerden cok daha iyi biliyorum merak
etmeyin - ben onlari ders olarak okutmus birisiyim. Haa, dandik turkce
tercumelerinden bahsetmiyorum bu arada, orjinal terimlerden
bahsediyorum - ona gore. Tercume hatalarina hamsi gibi atlamayin.

4- Artik zan ile attiginiz yalanlar, iftiralar ve yaygaralar da bardagi coktan tasirdi.
Yeter artik, bana ve basliklarda yazdigim yazilara musallat olmayi birakin.
Calisin, siz de ortaya bir deger koyun.

4- Artik zan ile attiginiz yalanlar, iftiralar ve yaygaralar da bardagi coktan tasirdi.

1- Bakın siz tam olarak konuyu pek anlayamadınız sanıyorum. Benim kişisel merakım sebebi ile sizden bir kanıt beklentim değil söz konusu olan, sizin kişisel prestij ve ticari fayda sağlayacak bir iddiayı ortaya atıyorsanız bunu kamuoyuna kanıtlamak durumundasınız. Türkiye, profesör oldugunu söyleyip bitki tabletlerini ilaç diye satan, elektrik yüksek mühendisi olduğunu söyleyip tasarruf cihazı diye reaktif güç kompanzasyon cihazları satan ve daha bunun gibi binlercesini gördü. Bu sebeple tavrınızın bu insanlara benzerliğini farketmemek mümkün değil.
Tabiki boğazınıza basıp kanıtlayacaksın demiyoruz fakat firma firma diyorsunuz;
Firmanızın herhangi bir resmi kaydı var mı?
Vergi levhası var mı?
Türkiye'de elektronik ürün satmaya çalışıyorsunuz, trt bandrolünüz var mı?
Yasal geçerliliği olan herhangi bir garanti sözleşmeniz var mı?
Satıcı olarak yasal yükümlülüğünüz olan servis ağınız var mı?

Hiçbir teknik argümanımı referans göstererek çürütemediniz zira argümanımın kaynağının bir kısmı milli eğitim bakanlığı onaylı okulda okuduğum kitaplardır, diğer kısmı da yurdışında kabul görmüş yüksek öğrenim kitaplarıdır. Öyle olmasa bile siz geçtiğimiz günlerde gitar pedalına güç kaynağı arayan birine cep telefonu şarj aleti önermiş birisiniz. Pardon hangi referans ile hangi argümanı çürütüyorsunuz.

2- Saklayacak birşeyiniz yoksa tüm şüpheleri giderebilirdiniz şimdiye kadar, zaten doğru söylüyorsa kanıtlamaya hevesli olur insan, zorlayacak halimiz yok.

3- Türkçeyi ve terimlerini beğenmeyebilirsiniz ama bu size bir dile saygısızlık yapmak hakkı vermez. Dandik dediğiniz Türkçe Dünya'nın en eski ve köklü dillerinden biridir. Türk forumunda yazacaksanız dilimize saygı göstereceksiniz, terimleri bilmiyorsanız araştırıp öğrenip gelin, burdaki kimse sizin yanlış terimleriniz anlamak zorunda değil. Yanlış terimler kullandığınıza özür dileceğiniz yerde bir de kalkmış dilimize saygısızlık ediyorsunuz. Haddinizi bilin!

4- Sözlerim içinde ne tek bir yalan, ne de bir iftira bulunmakta. Yalnızca üslubum konusunda hatalı olabileceğimi düşündüğüm için üslubumu değiştirmiş bulunmaktayım.
Forumun özgür, her insanın istediği başlık altında yazma hakkı olan demokratik bir platform olduğunu unuttunuz sanırım, kendinize gelin!

It's the right üslup. That's the right üslup. (y)
1- Bakın siz tam olarak konuyu pek anlayamadınız sanıyorum. Benim kişisel merakım sebebi ile sizden bir kanıt beklentim değil söz konusu olan, sizin kişisel prestij ve ticari fayda sağlayacak bir iddiayı ortaya atıyorsanız bunu kamuoyuna kanıtlamak durumundasınız. Türkiye, profesör oldugunu söyleyip bitki tabletlerini ilaç diye satan, elektrik yüksek mühendisi olduğunu söyleyip tasarruf cihazı diye reaktif güç kompanzasyon cihazları satan ve daha bunun gibi binlercesini gördü. Bu sebeple tavrınızın bu insanlara benzerliğini farketmemek mümkün değil.
Vergi levhası var mı?

Hiçbir teknik argümanımı referans göstererek çürütemediniz zira argümanımın kaynağının bir kısmı milli eğitim bakanlığı onaylı okulda okuduğum kitaplardır, diğer kısmı da yurdışında kabul görmüş yüksek öğrenim kitaplarıdır. Öyle olmasa bile siz geçtiğimiz günlerde gitar pedalına güç kaynağı arayan birine cep telefonu şarj aleti önermiş birisiniz. Pardon hangi referans ile hangi argümanı çürütüyorsunuz.

2- Saklayacak birşeyiniz yoksa tüm şüpheleri giderebilirdiniz şimdiye kadar, zaten doğru söylüyorsa kanıtlamaya hevesli olur insan, zorlayacak halimiz yok.

3- Türkçeyi ve terimlerini beğenmeyebilirsiniz ama bu size bir dile saygısızlık yapmak hakkı vermez. Dandik dediğiniz Türkçe Dünya'nın en eski ve köklü dillerinden biridir. Türk forumunda yazacaksanız dilimize saygı göstereceksiniz, terimleri bilmiyorsanız araştırıp öğrenip gelin, burdaki kimse sizin yanlış terimleriniz anlamak zorunda değil. Yanlış terimler kullandığınıza özür dileceğiniz yerde bir de kalkmış dilimize saygısızlık ediyorsunuz. Haddinizi bilin!

4- Sözlerim içinde ne tek bir yalan, ne de bir iftira bulunmakta. Yalnızca üslubum konusunda hatalı olabileceğimi düşündüğüm için üslubumu değiştirmiş bulunmaktayım.
Forumun özgür, her insanın istediği başlık altında yazma hakkı olan demokratik bir platform olduğunu unuttunuz sanırım, kendinize gelin!

It's the right üslup. That's the right üslup. (y)
Vergi levhası var mı?

1- Hepsi var merak etmeyin, yanliz "zannin cogu"ndan sakinin. Kimle konustugunuzu hala
idrak etmemekte direniyorsunuz. Eger mufettisseniz gondereyim size evraklari.
Bu arada "TRT bandrolu" ne alaka? Biz televizyon/radyo alicisi-vericisi yapmiyoruz ki? Benim
urun icin olsa olsa gerekli olacak olan Avrupa Birligi icin "CE" bandrolu.
Biraz ogrenin de oyle konusun lutfen.

2- Sizin haricinde var mi bir problemi olan? Sizin probleminiz de samimi suphe degil, tamamen
art niyet , ve zeytinyagi gibi uste cikma durtusu uzerine kurulu. Diger soru soran
arkadaslara verebilecegim seviyede guzelce cevaplar verdim. Tatmin oldular veya olmadilar,
ama sizin gibi isi uzatan ve hakaret ve iftira yapan baska bir kimse yok.

3-Turkce'ye bir laf eden oldu mu? Karsidakine nasil olur da camur atarim diye yontemler
aramayi birakin artik. Hemen sikisinca lafi egip bukmekte ustasiniz galiba.
Size Turkce dilbilgisi de ogretmediler galiba okulda?
"dandik Turkce tercume" tamlamasinda, bu "dandik" sifati "Turkce"ye mi gider, yoksa "tercume" kelimesine mi?

Nitekim "sampling" kelimesini Turkce'de "ornekleme" diye cevirmislerse benim gozumde dandiktir.
Sampling kelime icabi "butun bir seyin sadece bir parcasinin alinmasi" manasina gelir, ki bu parca butunun
ozelliklerinin hepsine sahip degildir, sadece bir fikir verir. Yani "sample" edilen kisim
kumenin bir alt-kumesidir.Turkce'de ornek denildiginde ise, butunun tam ozelliklerini gosteren
kucuk bir kopyasi manasina gelir. Mesela "kan ornegi" dedigimiz zaman, "analog" olarak alinan
kanin bir parcasi, butun kanin detaylarini bize verir.
"Sampling" icin daha dogru bir turkce tercume "parca ornekleme" veya "ayrik ornekleme"
olabilir.
Batida icat edilen bilim ve teknoloji , ve buna bagli terimler Turkce'mize ya yamuk giriyor, ya da tercume
edilmeden bir hilkat garibesi gibi. Orjinali Turkce olan kac tane teknolojik terim var? Yaa...
Demek ki Turk muhendis ve bilim adamlari olarak daha on firin ekmek yememiz lazim.

4- Ben de ozgur forum hakkinda ayni seyi size soyluyorum, bana ve urunlerime iftira ve hakareti
birakin artik. Yapici bir yorumunuz varsa yapin, yoksa yazmayin. Uslubunuzu ileride degistirirseniz
ne guzel, ama bu mesajiniz hala ayni uslup.

Vergi levhası var mı?

1- Hepsi var merak etmeyin, yanliz "zannin cogu"ndan sakinin. Kimle konustugunuzu hala
idrak etmemekte direniyorsunuz. Eger mufettisseniz gondereyim size evraklari.
Bu arada "TRT bandrolu" ne alaka? Biz televizyon/radyo alicisi-vericisi yapmiyoruz ki? Benim
urun icin olsa olsa gerekli olacak olan Avrupa Birligi icin "CE" bandrolu.
Biraz ogrenin de oyle konusun lutfen.

2- Sizin haricinde var mi bir problemi olan? Sizin probleminiz de samimi suphe degil, tamamen
art niyet , ve zeytinyagi gibi uste cikma durtusu uzerine kurulu. Diger soru soran
arkadaslara verebilecegim seviyede guzelce cevaplar verdim. Tatmin oldular veya olmadilar,
ama sizin gibi isi uzatan ve hakaret ve iftira yapan baska bir kimse yok.

3-Turkce'ye bir laf eden oldu mu? Karsidakine nasil olur da camur atarim diye yontemler
aramayi birakin artik. Hemen sikisinca lafi egip bukmekte ustasiniz galiba.
Size Turkce dilbilgisi de ogretmediler galiba okulda?
"dandik Turkce tercume" tamlamasinda, bu "dandik" sifati "Turkce"ye mi gider, yoksa "tercume" kelimesine mi?

Nitekim "sampling" kelimesini Turkce'de "ornekleme" diye cevirmislerse benim gozumde dandiktir.
Sampling kelime icabi "butun bir seyin sadece bir parcasinin alinmasi" manasina gelir, ki bu parca butunun
ozelliklerinin hepsine sahip degildir, sadece bir fikir verir. Yani "sample" edilen kisim
kumenin bir alt-kumesidir.Turkce'de ornek denildiginde ise, butunun tam ozelliklerini gosteren
kucuk bir kopyasi manasina gelir. Mesela "kan ornegi" dedigimiz zaman, "analog" olarak alinan
kanin bir parcasi, butun kanin detaylarini bize verir.
"Sampling" icin daha dogru bir turkce tercume "parca ornekleme" veya "ayrik ornekleme"
olabilir.
Batida icat edilen bilim ve teknoloji , ve buna bagli terimler Turkce'mize ya yamuk giriyor, ya da tercume
edilmeden bir hilkat garibesi gibi. Orjinali Turkce olan kac tane teknolojik terim var? Yaa...
Demek ki Turk muhendis ve bilim adamlari olarak daha on firin ekmek yememiz lazim.

4- Ben de ozgur forum hakkinda ayni seyi size soyluyorum, bana ve urunlerime iftira ve hakareti
birakin artik. Yapici bir yorumunuz varsa yapin, yoksa yazmayin. Uslubunuzu ileride degistirirseniz
ne guzel, ama bu mesajiniz hala ayni uslup.

1- Beyfendi kimle konuştuğumuzu idrak edemiyorsak, çıkarın belgesini kanıtlayın. Kusura bakmayın ama sarı çizmeli mehmet ağasınız şu anda. İnternet sitesi açıp, 2-3 video çekip, forumda ben firmayım demekle firma olunmaz. İnsanların parasını alıp vaadettiğiniz ürünü yollamasanız kim sizi nereden bulacak. Yada üründe bir arıza olduğunda ve onarma yükümlülüğünüzü yerine getirmediğinizde kim sizi nereden bulacak.

2- Cevaplarınızı yeterli bulmadım ve bunun için gayet düzgün bir şekilde sorular sordum ve ekledim birşey kanıtlamak zorunda değilsiniz fakat ne olduğu belirsiz olduğunuzdan ve bunu kanıtları ile açıklamayı redettiğinizden, bu dile getirildiğinde buna iftira diyemezsiniz. Kusura bakmayın ne olduğunuz belli değil, sadece ortada iddianız var.

3- Dandik Türkçe tercüme dediğinizde, dandik sıfatı Türkçe kelimesini de, tercüme kelimesinide niteleyebilir. Bu sebeple bu şekilde kalıp olmamış isim tamlamalarını nitelerken farklı yöntemler kullanılır. Örneğin eski fabrika müdürü yerine, fabrikanın eski müdürü. Eski ekonomi bakanı yerine ekonomi eski bakanı gibi ki burda eski bakan denmek istendiği oldukça açık olmasına rağmen diğer türlü kullanım yaygındır.
Bakın ya gereken nitelikte düşünemiyorsunuz ya da demogoji amacı güdüyorsunuz. Beyfendi örnek ile örnekleme farklı kelimelerdir. KAN ÖRNEKLEMESİ deseydiniz bambaşka bir anlama gelirdi. Bu terimler akademisyenler ve dilbilimciler tarafında tercüme edilmektedir, sizin yanlış algılayışınız tercümenin dandik falan olduğunu göstermez. Anlamaığım diğer şey ise size göre dandikse bu terim neden kullanıyorsunuz?

4- Ürünlerinize ve size kesinlikle ve kesinlikle iftira içeren tek bir kelime etmedim. Şunu yapmadım mesela;

Ama bir de, baska sirketlerin bir suru para, zaman, emek harcayip yaptigi pedallarin devre semalarini kopyalayip, uzerine de basit 2 tarafli pcb ve metal kutular tasarlayip,
sonra da ben elektronik pedal/amfi tasarimi yaptim diye artislik yapanlar var dunyada. Eger boyleyse,
bunu amerikada ve avrupada ortaokul-lise ogrencileri de yapiyor. Hatta hazir paket halinde
satiliyor pedal kopyalari (http://buildyourownclone.com/) Paketin icinde dedigin kalitede parcalar ve pcb lerle beraber,
hatta bazilarinin icinden "elektrostatik boyali" profesyonel kutusu ve "serigrafi" si ile cikiyor.
Ya da ona da gerek yok, git Joyo marka en kaliteli kopyalari 45 dolara al.

Pekala sizin pedallarınız da baska sirketlerin bir suru para, zaman, emek harcayip yaptigi pedallarin devre semalarinin kopyaları olabilir. Üzerine de basit 2 tarafli pcb ve metal kutular tasarlayip, sonra da ben elektronik pedal/amfi tasarimi yaptim diye artislik yapanlardan biri olabilirsiniz. Aksini gösteren hiçbir net kanıt olmadığı halde ben bunu dile getirmedim mesela.

Siz eleştirilmeyi hazmedemiyorsunuz. Ne hakla yapıcı yorum yapın yoksa yazmayın diyorsunuz! Siz bu forumun diktatörü sandınız galiba kendinizi. İsteyen, istediği yerde yapıcı, yapıcı veya yapıcı olmayan yorumu yapma hakkına sahip bu forumda efendi, beğenmiyorsanız yazmayın.

Son düzenleme:
Cihaz var dediler bende geldim.
Şimdi sizler kadar derin bilgim yok. Becerim basit tamirattan, bilgim önümdeki devrede neyin ne olduğunu anlamaktan öteye gitmez.

@ma1 sizin cihazınızdan anladığım, hoparlör kablosundaki sinyali line seviyesine indiriyorsunuz (attenuator) bu aşamada ısı olacaktır. Sonra transparan bir power amfi ile bunu kabine yolluyorsunuz ya da kabin simülasyonlu çıkışla miksere yolluyorsunuz. Rivera'nın attenuator'u gibi.
Ağırlık işini ise bu ürettiğiniz amfiyi non switching adaptör gibi birşeyle çalıştırmayı başardınız böylece trafo vs derdinden kurtuldunuz.
Bunlar tahminlerimdi.
Kafamda bu işi dijitalden başka yapma yolunu bulamadım. class d amplifikatör?? belki?

@ma1 'in henüz tamamlanmamış ve ortada olmayan ürünü yerine örnek olarak verdiği Bad Cat Unleash üzerine bir değerlendirme belki çoğunluk için daha faydalı olur.

Benim Bad Cat Unleash'ten anladığım kadarıyla, Bat Cat "Leash" dedikleri attenuator'ın üzerine bir de herhalde 100W'lık Power Amp eklemişler.. Ses şiddetini azaltmak yerine yükseltmek istersen cihazın attenuator'ı devreden çıkıyor ve amplifikatörüyle ses yükseltiliyor. Kanalları, footswitch'i ve effect loop'u da mutlaka birilerinin son derece işine yarar.

Bad Cat ses kalitesine transparan deyip geçiyor tabii. Mutlaka değildir. Denemek lazım.

Fikir bence hiç fena değil. Gerçekten becerebilmişlerse böyle bir ürünün bence ciddi bir pazarı olabilir.

null-28.jpg

Son düzenleme:
Geri