Bir Amfinin Gücünü Artırmak

Evet, anliyorum ben de bu forumda kimlerin ne oldugunu. Bakalim dogru mu anlamisim:
Yaslari genc uc bes kisi grup halinde, bir nevi "cete" kurmus, birbirinin
yazilarini habire "begen" tusuna basip guya "sanal fors" yapiyorlar, sonra da
kendileriyle ayni fikirde olmayanlari toplu halde yazi bombardimanina ve laf kalabaligina
tutarak, ve isi sululuga da vererek mahalle baskisi kurma yoluyla susturma gayretindeler.
Hey gidi internet ortaminin cilveleri, develer de deveyim diyor , cuceler de.

Cok acayip yanliz, iki sayfa once "boyle bir sey olamaz, teknik olarak mumkun degil,
yalancisin, v.s." diye bar bar bagirip yaygara koparan arkadaslar iki tane bagimsiz teknik analizden
sonra birdenbire suspus kesiliverdi, ve de isi piskinlige vurmaya basladilar.
Noldu hani sizlerin teknik uzmanliginiz? Aldiginizi iddia ettiginiz diplomalari bir zahmet
geri goturup verin bari. ;) Bu da isin sakasi olsun.
"Kutay" ve "iyiadam" isimli arkadaslara da tesekkur ediyorum, olaya samimi, sagduyulu
ve akilci yaklasip dedigim seyin pek ala da mumkun oldugunu, ve de
yapilabilecegini, benzerini Badcat'in yaptigini, hatta cok iyi bir fikir bile oldugunu
belirttiler. Helal olsun.

Bu basligi takip edenler, buraya kadar sabirla okudugunuz icin tesekkur ediyorum.
Bizi izlemeye devam, burada bahsi gecen urun cok yakinda piyasaya cikacak, onun
icin ayri bir baslik acacagim. Bomba gibi urunlerle gelmeye devam edecegiz kismetse.

Herkese selamlar

Son düzenleme:
Üşenmeyeceğim, yazacağım valla.

Evet, anliyorum ben de bu forumda kimlerin ne oldugunu. Bakalim dogru mu anlamisim:
kendileriyle ayni fikirde olmayanlari toplu halde yazi bombardimanina ve laf kalabaligina
tutarak, ve isi sululuga da vererek mahalle baskisi kurma yoluyla susturma gayretindeler.
Eğer bir kişi, başka bir kişinin ifade ettiği şeyleri beğenmişse, kendince doğru bulmuşsa "Beğen" butonuna basması gayet doğal. Siz bunu çete mensubu olmak gibi bir kavram içine dahil ediyorsanız, şahane. Kendimizi inci sözlük'teymiş gibi hissettik :D Başta Furkan'ın "Ne şekerler varmış sende arkadaş" dediğinde haksızlık ettiğini düşünmüştüm; fakat dediği kadar varmış :D "Kendiyle aynı fikirde olmayanlara yazı bombardımanı yapmak" konusunda şunları söyleyeyim: Teknik bir konuda fikir sahibi olmak yahut fikrini beyan etmek başka bir şeydir, işin doğrusu/yanlışı üzerinde durmak veya doğruluğunu iddia etmek başka bir şeydir. Kişi "Anladığım kadarıyla böyle oluyor" veya "Ben bu işin böyle olacağı kanaatindeyim" der, biz de "Hayır efendim yanlış anlamışsınız, doğrusu budur" deriz. Bunun adına susturma değil, düzeltme denir. Bunun en güzel iki örneği Furkan ile aramızda geçen iki farklı tartışmadır (Bias konusu ve tüplü amplifikatöre düşük/yüksek empedanslı hoparlör bağlama konusu). Kişi tatmin olursa "Hmm, anladım" der, çekilir; tatmin olmazsa araştırır, bir şey bulursa ifade eder, üzerinde dururuz. Yanlışımız varsa özür dileyip düzeltiriz. Üslup konusu başka bir şey tabii. Develik/cücelik mevzuuna da gelince, onu siz çok daha iyi bilirsiniz; zira diploma/mezuniyet/derece vs. üzerinden yürüyen sizsiniz. Burada sizden gayrı kimse "Ben şurayı okudum, burayı bitirdim, bunu ders olarak okuttum, siz de yapın görelim" tarzında cümle sarf etmedi. Eğer mesele Amerika'da okumaksa, şu an çalıştığım şirketin BİB (Bilgi İşlem Birimi) Sorumlusu ABD'de bir üniversiteden Computer Science dalında B.Sc. (Bachelor of Science), yani Türkçesiyle Lisans derecesi almış. Dolayısıyla Türkiye'de Bilgisayar Mühendisi sıfatıyla çalışıyor. Fakat adamın tek bildiği şey, "Bir aç/kapa yapalım". Bakın, "Kapat/aç" veya Reset değil, "Aç/kapa". Eğer mesele yüksek lisans/doktora yapmaksa, üniversitede bizzat sınıf arkadaşım olan ve yeminle söylüyorum, basit bir FF (flip flop) devresindeki hata için "Dirençleri ters bağlamışsındır belki" şeklinde şahane bir çözüm üreterek zihinlerimizi aydınlatan bir şahıs, bugün Yüksek Mühendis sıfatıyla çalışıyor. Muhtemelen doktoraya da yönelecektir. Demem o ki, master veya doktora yapmak hiçbir şeyin ölçüsü değil.

Cok acayip yanliz, iki sayfa once "boyle bir sey olamaz, teknik olarak mumkun degil,
yalancisin, v.s." diye bar bar bagirip yaygara koparan arkadaslar iki tane bagimsiz teknik analizden
sonra birdenbire suspus kesiliverdi, ve de isi piskinlige vurmaya basladilar.
Noldu hani sizlerin teknik uzmanliginiz? Aldiginizi iddia ettiginiz diplomalari bir zahmet
geri goturup verin bari. ;) Bu da isin sakasi olsun.
Verim hesabını yaptık, veriminiz %30'dan az çıkıyor ama hâlâ aksini iddia ediyorsunuz. Biz de "Teknik olarak mümkün değil. Nasıl öbür türlü oluyor?" diyoruz, "Tartışma çok uzadı, teknik olmayanlar koptu" vs. diyorsunuz. "Hoparlör bağlantısından alınan giriş gücünün neredeyse tamamını harcamadan yeniden kuvvetlendirip veremezsiniz" diyoruz, yine aksini iddia ediyorsunuz, "Gözünüzden kaçan bir şey var" diyorsunuz. "Nedir karşı teziniz?" diyoruz, "Şirket sırrı, veremem" gibi tuhaf bir bahane arkasına gizleniyorsunuz. "Özel mesajla gönderin, hiçbir yerde paylaşmayacağıma ve ticari hiçbir amaç için kullanmayacağıma dair her türlü garantiyi verebilirim" diyorum, ona da yanaşmıyorsunuz. Hani gerçekten gözümden kaçan şeyi göreyim, "Haa demek böyleymiş" diyeyim, "Afedersiniz, haklıymışsınız" diyip oturayım istedim. Sanki biz çok meraklıyız sizin sözumona şirket sırrınızı kullanarak cihaz yapıp satmaya! İhtiyacımız yok beyim, merak etmeyin! Özel mesajda belirttiğiniz verim konusuna cidden girmek istemiyorum; zira özeli ifşa etmememi istediniz. Fakat şunu söyleyeyim: Eğer D sınıfı güç kuvvetlendiricilerinin AB sınıfından daha verimli oluşuna güveniyorsanız ve tasarımınızı bu yönde yaptıysanız, o bir şehir efsanesi! kW mertebesine çıkmadan AB sınıfının verimini geçemezsiniz. Teoridede de, pratikte de, bu böyledir. Girin bakın, D sınıfında güç/verim eğrisi logaritmiktir. 40-50-100W gibi mertebelerde verim tek basamaklı sayılara bile düşer.

"Kutay" ve "iyiadam" isimli arkadaslara da tesekkur ediyorum, olaya samimi, sagduyulu
ve akilci yaklasip dedigim seyin pek ala da mumkun oldugunu, ve de
yapilabilecegini, benzerini Badcat'in yaptigini, hatta cok iyi bir fikir bile oldugunu
belirttiler. Helal olsun.
Biz işin teknik olarak lüzumsuzluğu/verimsizliği üzerinden yürüyoruz. Ha, müzisyen için şahane bir şeydir, orası ayrı. Ama açıkça söyleyeyim ki, bence hiçbir müzisyen gâvurun şeyi gibi ısınan bir alet ile çalışmak istemez. Yukarıda da söyledim: Biz yaptığınızı iddia ettiğiniz cihazın çalışmasına, var olmasına veya fikrinize "mümkün değil" demiyoruz. Gerçekleştirilmesindeki bazı noktalar için "mümkün değil" diyoruz. Detayları yukarıda var, tekrar etmeyeceğim.

Bu basligi takip edenler, buraya kadar sabirla okudugunuz icin tesekkur ediyorum.
Bizi izlemeye devam, burada bahsi gecen urun cok yakinda piyasaya cikacak, onun
icin ayri bir baslik acacagim. Bomba gibi urunlerle gelmeye devam edecegiz kismetse.
Vallahi merakla bekliyorum.

Aleyküm selam.

Son düzenleme:

Haddinizi fazlasıyla aşmışsınız, terbiyenizi takınmanızı rica ederim...Birileriyle/bazı kişilerle anlaşamayabilirsiniz ancak hele ki böyle genellemeler yaparken, dikkat etmeniz gerekir...Ki yeri gelince, sizden bağımsız olarak, sert olduğunu düşündüğü üslup ile ilgili sevgili @antbalci uyarıda bulunmuş ve arkadaşlar da, karşılıklı güven sebebiyle, bu konudaki hassasiyetlerini arttırmıştı...

Bugüne kadar sessizce takip ediyordum ancak bu tavrınızdan sonra, aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye edeceğim, buradaki tartışmalarla benzerlik kurabilirsiniz...

Sevgiler ve saygılar...

Yukarda yazdigim, foruma girdigimden beri izledigim "pattern" lerin yorumudur,
Yorum bir iki kullanicinin biraraya gelip forumda "bully" yani mahalle kabadayisi tarzinda
davrandigi idi - Yani sadece bu baslik icin gecerli degil. Eger dogru degil ise ne guzel, benim
husnuzanim olmus olur. Isim vermedigim icin kimsenin alinmasina gerek yok.

Yanliz, herseyin bir adabi, usulu vardir. Acemi muhendis olan, yeni okul bitirmis olanlardaki heyecani
ve gazi anliyorum, ama bu karsisindaki cok daha bilgili ve tecrubeli insanlara saygisizlik ve hakaret
mertebesinde uslup kullanmalarina bahane olmamalidir. "Cok bilen, cok yanilir" diye bir atasozu vardir,
dikkat edelim hep beraber. Daha emeklemeyi adam gibi ogrenmeden, uzun suredir
maraton kosmakta olan insanlara artislik yapmayalim.
Bir de tekrarliyorum ogut olarak, lutfen "her sakalliyi" dedeniz zannetmeyin. Amerika'da veya Turkiye'de
muhendislik egitimi veya doktora yapan herkes birbiriyle ayni seviyede mi olmak durumundadir?
Iste bu da "egitim" ile "ogretim" in farkini gosteren bir seydir - ki bir cogumuz farkinda degiliz.
Nice okul bitiren vardir ki, kendini egitmedigi icin hala afedersiniz "curuk kalas" gibi ham ve koftur.
Nice okul okumayan vardir ki, dunya okulunda kendini cok iyi yetistirdigi icin saglam ve harika bir mobilya gibidir.

Laf ucuz, ama ne demisler, "Aynasi istir kisinin, lafa bakilmaz". O yuzden, bundan sonra yaptigimiz isler uzerinden
konusalim, olur mu arkadasim?
Üşenmeyeceğim, yazacağım valla.
Eğer bir kişi, başka bir kişinin ifade ettiği şeyleri beğenmişse, kendince doğru bulmuşsa "Beğen" butonuna basması gayet doğal. Siz bunu çete mensubu olmak gibi bir kavram içine dahil ediyorsanız, şahane. Kendimizi inci sözlük'teymiş gibi hissettik :D Başta Furkan'ın "Ne şekerler varmış sende arkadaş" dediğinde haksızlık ettiğini düşünmüştüm; fakat dediği kadar varmış :D "Kendiyle aynı fikirde olmayanlara yazı bombardımanı yapmak" konusunda şunları söyleyeyim: Teknik bir konuda fikir sahibi olmak yahut fikrini beyan etmek başka bir şeydir, işin doğrusu/yanlışı üzerinde durmak veya doğruluğunu iddia etmek başka bir şeydir. Kişi "Anladığım kadarıyla böyle oluyor" veya "Ben bu işin böyle olacağı kanaatindeyim" der, biz de "Hayır efendim yanlış anlamışsınız, doğrusu budur" deriz. Bunun adına susturma değil, düzeltme denir. Bunun en güzel iki örneği Furkan ile aramızda geçen iki farklı tartışmadır (Bias konusu ve tüplü amplifikatöre düşük/yüksek empedanslı hoparlör bağlama konusu). Kişi tatmin olursa "Hmm, anladım" der, çekilir; tatmin olmazsa araştırır, bir şey bulursa ifade eder, üzerinde dururuz. Yanlışımız varsa özür dileyip düzeltiriz. Üslup konusu başka bir şey tabii. Develik/cücelik mevzuuna da gelince, onu siz çok daha iyi bilirsiniz; zira diploma/mezuniyet/derece vs. üzerinden yürüyen sizsiniz. Burada sizden gayrı kimse "Ben şurayı okudum, burayı bitirdim, bunu ders olarak okuttum, siz de yapın görelim" tarzında cümle sarf etmedi. Eğer mesele Amerika'da okumaksa, şu an çalıştığım şirketin BİB (Bilgi İşlem Birimi) Sorumlusu ABD'de bir üniversiteden Computer Science dalında B.Sc. (Bachelor of Science), yani Türkçesiyle Lisans derecesi almış. Dolayısıyla Türkiye'de Bilgisayar Mühendisi sıfatıyla çalışıyor. Fakat adamın tek bildiği şey, "Bir aç/kapa yapalım". Bakın, "Kapat/aç" veya Reset değil, "Aç/kapa". Eğer mesele yüksek lisans/doktora yapmaksa, üniversitede bizzat sınıf arkadaşım olan ve yeminle söylüyorum, basit bir FF (flip flop) devresindeki hata için "Dirençleri ters bağlamışsındır belki" şeklinde şahane bir çözüm üreterek zihinlerimizi aydınlatan bir şahıs, bugün Yüksek Mühendis sıfatıyla çalışıyor. Muhtemelen doktoraya da yönelecektir. Demem o ki, master veya doktora yapmak hiçbir şeyin ölçüsü değil."

Simdi gelelim "verim, verim" diye tutturdugunuz konuya. Isi uzatmasaydiniz ses cikartmayacaktim, ama habire "ajite edici"
(Turkcesi galeyana getirici ?) yazilariniz hos olmuyor.
Bir defa muzik urununde verim cok onemli bir parametre degil,sonucta uzay istasyonuna devre yapmiyorsunuz - var mi itiraz eden ? Yok.
Bu arada urunu tartismak istemiyorum artik. Benim urunum uzerinden degil, genel bir ClassD, ClassAB
karsilastirmasi yapmissiniz,onun uzerine yazacagim.

Simdi, ClassAB ClassD den daha verimli diyorsunuz degil mi? Size gore Class D >40W da tek basamakli ,
yani <10% verim mi veriyormus? Bakalim oyle mi acaba, bakalim isin uzmanlari ne diyor bu konuda ?
(asagidaki link, ve ekteki sayfa resmi AnalogDevices sitesinden, ekteki datasheet resmi
rastgele sectigim bir TI Class-D amfi IC nin verimliligi gosteren sayfasi - Figure4 bakiniz):
http://www.analog.com/library/analogdialogue/archives/40-06/class_d.pdf

>>For an audio amplifier with 10-W PLOAD max, an average PLOAD of 1 W can be considered a realistic listening level. Under this
condition, 282 mW is dissipated inside the Class D output stage, vs. 2.53 W for Class B and 30.2 W for Class A. In this case,
the Class D efficiency is reduced to 78%—from 90% at higher power. But even 78% is much better than the Class B and Class
A efficiencies—28% and 3%, respectively<<
Tercumesi su sekilde:
1 Wattlik ses icin, Class A 30.2 Watt ceker, ClassB 2.53 Watt ceker, ClassD ise 0.282 Watt ceker.
Yani ClassAB, tasarimina gore 2.5 Watt ile 30 Watt arasi bir guc cekerken, ClassD 0.28 Watt cekiyor.
Verimlilik yuzde olarak, ClassA 3%, ClassB 28%, Class D 78% (ki daha yuksek guclerde %90 a kadar cikiyor).

classD_systemefficiency.JPG classd_tas5142_systemefficiency.JPG
Verim hesabını yaptık, veriminiz %30'dan az çıkıyor ama hâlâ aksini iddia ediyorsunuz. Biz de "Teknik olarak mümkün değil. Nasıl öbür türlü oluyor?" diyoruz, "Tartışma çok uzadı, teknik olmayanlar koptu" vs. diyorsunuz. "Hoparlör bağlantısından alınan giriş gücünün neredeyse tamamını harcamadan yeniden kuvvetlendirip veremezsiniz" diyoruz, yine aksini iddia ediyorsunuz, "Gözünüzden kaçan bir şey var" diyorsunuz. "Nedir karşı teziniz?" diyoruz, "Şirket sırrı, veremem" gibi tuhaf bir bahane arkasına gizleniyorsunuz. "Özel mesajla gönderin, hiçbir yerde paylaşmayacağıma ve ticari hiçbir amaç için kullanmayacağıma dair her türlü garantiyi verebilirim" diyorum, ona da yanaşmıyorsunuz. Hani gerçekten gözümden kaçan şeyi göreyim, "Haa demek böyleymiş" diyeyim, "Afedersiniz, haklıymışsınız" diyip oturayım istedim. Sanki biz çok meraklıyız sizin sözumona şirket sırrınızı kullanarak cihaz yapıp satmaya! İhtiyacımız yok beyim, merak etmeyin! Özel mesajda belirttiğiniz verim konusuna cidden girmek istemiyorum; zira özeli ifşa etmememi istediniz. Fakat şunu söyleyeyim: Eğer D sınıfı güç kuvvetlendiricilerinin AB sınıfından daha verimli oluşuna güveniyorsanız ve tasarımınızı bu yönde yaptıysanız, o bir şehir efsanesi! kW mertebesine çıkmadan AB sınıfının verimini geçemezsiniz. Teoridede de, pratikte de, bu böyledir. Girin bakın, D sınıfında güç/verim eğrisi logaritmiktir. 40-50-100W gibi mertebelerde verim tek basamaklı sayılara bile düşer.
Simdi neymis, hem teknik olarak cihazin calismasi ve varolmasi mumkunmus (diger bazi arkadaslarin yaygarasina
ragmen), hem de cok iyi bir fikirmis - yani luzum acisindan, hem de cok yuksek verim alabilmek mumkunmus.
Daha da neyi nasil ispat edeyim bilmiyorum, buradan sonra artik sadece urunu bitirip video yapmak ve satmak kaldi.

Saygilar
Biz işin teknik olarak lüzumsuzluğu/verimsizliği üzerinden yürüyoruz. Ha, müzisyen için şahane bir şeydir, orası ayrı. Ama açıkça söyleyeyim ki, bence hiçbir müzisyen gâvurun şeyi gibi ısınan bir alet ile çalışmak istemez. Yukarıda da söyledim: Biz yaptığınızı iddia ettiğiniz cihazın çalışmasına, var olmasına veya fikrinize "mümkün değil" demiyoruz. Gerçekleştirilmesindeki bazı noktalar için "mümkün değil" diyoruz. Detayları yukarıda var, tekrar etmeyeceğim.

Vallahi merakla bekliyorum.

Aleyküm selam.

Son düzenleme:
Yukarda yazdigim, foruma girdigimden beri izledigim "pattern" lerin yorumudur,
Yorum bir iki kullanicinin biraraya gelip forumda "bully" yani mahalle kabadayisi tarzinda
davrandigi idi - Yani sadece bu baslik icin gecerli degil. Eger dogru degil ise ne guzel, benim
husnuzanim olmus olur. Isim vermedigim icin kimsenin alinmasina gerek yok.

Yanliz, herseyin bir adabi, usulu vardir. Acemi muhendis olan, yeni okul bitirmis olanlardaki heyecani
ve gazi anliyorum, ama bu karsisindaki cok daha bilgili ve tecrubeli insanlara saygisizlik ve hakaret
mertebesinde uslup kullanmalarina bahane olmamalidir. "Cok bilen, cok yanilir" diye bir atasozu vardir,
dikkat edelim hep beraber. Daha emeklemeyi adam gibi ogrenmeden, uzun suredir
maraton kosmakta olan insanlara artislik yapmayalim.
Bir de tekrarliyorum ogut olarak, lutfen "her sakalliyi" dedeniz zannetmeyin. Amerika'da veya Turkiye'de
muhendislik egitimi veya doktora yapan herkes birbiriyle ayni seviyede mi olmak durumundadir?
Iste bu da "egitim" ile "ogretim" in farkini gosteren bir seydir - ki bir cogumuz farkinda degiliz.
Nice okul bitiren vardir ki, kendini egitmedigi icin hala afedersiniz "curuk kalas" gibi ham ve koftur.
Nice okul okumayan vardir ki, dunya okulunda kendini cok iyi yetistirdigi icin saglam ve harika bir mobilya gibidir.

Laf ucuz, ama ne demisler, "Aynasi istir kisinin, lafa bakilmaz". O yuzden, bundan sonra yaptigimiz isler uzerinden
konusalim, olur mu arkadasim?

Simdi gelelim "verim, verim" diye tutturdugunuz konuya. Isi uzatmasaydiniz ses cikartmayacaktim, ama habire "ajite edici"
Bir defa muzik urununde verim cok onemli bir parametre degil,sonucta uzay istasyonuna devre yapmiyorsunuz - var mi itiraz eden ? Yok.
Bu arada urunu tartismak istemiyorum artik. Benim urunum uzerinden degil, genel bir ClassD, ClassAB

Simdi, ClassAB ClassD den daha verimli diyorsunuz degil mi? Size gore Class D >40W da tek basamakli ,
yani <10% verim mi veriyormus? Bakalim oyle mi acaba, bakalim isin uzmanlari ne diyor bu konuda ?
(asagidaki link, ve ekteki sayfa resmi AnalogDevices sitesinden, ekteki datasheet resmi
rastgele sectigim bir TI Class-D amfi IC nin verimliligi gosteren sayfasi - Figure4 bakiniz):

>>For an audio amplifier with 10-W PLOAD max, an average PLOAD of 1 W can be considered a realistic listening level. Under this
condition, 282 mW is dissipated inside the Class D output stage, vs. 2.53 W for Class B and 30.2 W for Class A. In this case,
the Class D efficiency is reduced to 78%—from 90% at higher power. But even 78% is much better than the Class B and Class
Tercumesi su sekilde:
1 Wattlik ses icin, Class A 30.2 Watt ceker, ClassB 2.53 Watt ceker, ClassD ise 0.282 Watt ceker.
Yani ClassAB, tasarimina gore 2.5 Watt ile 30 Watt arasi bir guc cekerken, ClassD 0.28 Watt cekiyor.
Verimlilik yuzde olarak, ClassA 3%, ClassB 28%, Class D 78% (ki daha yuksek guclerde %90 a kadar cikiyor).

36962 eklentisini görüntüle 36963 eklentisini görüntüle
Ya he he. Oturup sana laf yetiştiriyorum ben de. Sifonu çekmenin zamanı geldi blokluyorum...

Son düzenleme:
...

Tercumesi su sekilde:

...
Tabii verim diye tutturacağım! Tasarımcılar salak mı? Niye bir tane çıkış tüpü kullanıp self-bias yapmak varken AB sınıfı push-pull çıkış tasarılıyorlar? Hem çıkış trafosu da küçülür.

Class-D ile ilgili olarak, buyrun:
http://www.ecnmag.com/articles/2010/01/exploding-efficiency-myth-class-d-amplifiers

Hocam, ne alakasi var gitar amfisi ile, siz detayli okudunuz mu gonderdiginiz makaleyi?
Figure 1 deki guc biriminin mW oldugunu gordunuz mu?
O figurde bile , 1Watt da 50% ya yakin bir verim gostermisler. Ayrica makalenin
geri kalani "consumer audio" , yani dusuk seviyede muzik ve sinema izleyenler ve bu tur
ses urunleri uretenler icin hedeflenmis bir makale. Diyor ki, bu tur uygulamalarda,
sesin dinamik ozellikleri goz onune alindiginda, averaj guc dusuk kaldigi icin ClassD
beklenildigi gibi yuksek verim vermiyor. Evet, ama elma ile armut yani.
Ayrica, 1Watt'da dinlenilen bir muzik veya televizyon programini yukselten amfi, isterse
%50 verimli olsun ne yazar - isinmaz ki alet 1W ile?

Yine elma ile armutu kiyaslamayalim lutfen. Tuplu amfideki ClassA ve ClassAB yi kiyaslamak ile,
transistorlu amfide ClassAB ile ClassD yi kiyaslamak arasindaki bagi goremedim ben?
Tabii verim diye tutturacağım! Tasarımcılar salak mı? Niye bir tane çıkış tüpü kullanıp self-bias yapmak varken AB sınıfı push-pull çıkış tasarılıyorlar? Hem çıkış trafosu da küçülür.

Class-D ile ilgili olarak, buyrun:
http://www.ecnmag.com/articles/2010/01/exploding-efficiency-myth-class-d-amplifiers

"Müzik ürününde verim önemli değil" diyen sizsiniz. En verimsiz amplifikatörden örnek vermeyecektim de n'apacaktım? Ayrıca önceki mesajlarınızdan birinde, konu bilakis transistörlü çıkış katı iken "Tüplülerde verim çok mu yüksek sanki?" diyerek konuyu tüplülere kaydırmıştınız, hatırlatırım. İster hi-fi, ister enstrüman amplifikatörü, ister radar verici amplifikatörü olsun, verim daima önemlidir. Tasarımcı bunu göz önünde bulundurmak zorundadır. Kimse ısınan bir aleti kullanmak istemez.

Söz konusu SS çıkış katları iken, consumer audio (yani hi-fi) ile enstrüman amplifikatörlerinin çıkış katları arasında ne fark var?

Ta yazının başında söyledim: Aletin 1W çıkışta ısınması önemli değil. 1W zaten ısınma değil. 20W giriş gücünü alıp 40W seviyesine çıkaracakken veya 10W giriş gücünü alıp 30W seviyesine çıkaracakkenki ısınma önemli.

Bu arada evet, grafik yatay eksende mW birimindeymiş. Küçük olduğu için seçememişim. Class-D verimiyle ilgili bütün söylediklerimi geri alıyorum. Zira 100W güce kadar verim %90 lara kadar yaklaşabiliyor. Sanırım gözden kaçırdığımız şey de bu. Ama Class-D'nin enstrüman amplifikatörlerinde kullanıldığı/kullanılacağı da hiç aklıma gelmezdi açıkçası. 4 tane MOSFET, PWM sürücüsü vs. büyük masraf yani.

Son düzenleme:
Bass amfilerilerinde ClassD standard oldu veya olmak uzere galiba. Ben de basta temkinliydim,
fakat GK marka harika amfiler dinledim, hepsi ClassD. Hatta elektro-gitar ile bile cok basarili sesler alinabiliyor.
Bir arkadasim IR firmasinda ClassD uzmani olarak calisiyor, ve ondan duydugum da Fender v.b. gibi
firmalarin da ClassD'ye cok ciddi agirlik vermis durumda oldugu.
"Müzik ürününde verim önemli değil" diyen sizsiniz. En verimsiz amplifikatörden örnek vermeyecektim de n'apacaktım? Ayrıca önceki mesajlarınızdan birinde, konu bilakis transistörlü çıkış katı iken "Tüplülerde verim çok mu yüksek sanki?" diyerek konuyu tüplülere kaydırmıştınız, hatırlatırım. İster hi-fi, ister enstrüman amplifikatörü, ister radar verici amplifikatörü olsun, verim daima önemlidir. Tasarımcı bunu göz önünde bulundurmak zorundadır. Kimse ısınan bir aleti kullanmak istemez.

Söz konusu SS çıkış katları iken, consumer audio (yani hi-fi) ile enstrüman amplifikatörlerinin çıkış katları arasında ne fark var?

Ta yazının başında söyledim: Aletin 1W çıkışta ısınması önemli değil. 1W zaten ısınma değil. 20W giriş gücünü alıp 40W seviyesine çıkaracakken veya 10W giriş gücünü alıp 30W seviyesine çıkaracakkenki ısınma önemli.

Bu arada evet, grafik yatay eksende mW birimindeymiş. Küçük olduğu için seçememişim. Class-D verimiyle ilgili bütün söylediklerimi geri alıyorum. Zira 100W güce kadar verim %90 lara kadar yaklaşabiliyor. Sanırım gözden kaçırdığımız şey de bu. Ama Class-D'nin enstrüman amplifikatörlerinde kullanıldığı/kullanılacağı da hiç aklıma gelmezdi açıkçası. 4 tane MOSFET, PWM sürücüsü vs. büyük masraf yani.

@replicant
Benim açtığım bu başlık amacı dışına da çıkmış bulunmakta.
Zaman zaman kırıcı tartışmalara da sahne oldu.
Tarafların anlaşması ve birbirini anlaması mümkün gözükmüyor.
Mümkünse kapatabilirseniz daha hayırlı olacak.
Saygılar...

durduk yere paratoner oldu istemeden. E ne yapayım kıskandım, şimdi biraz da ben şimşek çekeyim izniniz ile:

Israrla okul-diploma üstünden hiç yeri olmadığı halde teknik tartışmalarda haklılık devşirmeye çalışan bir zavallıklık var burada, vazgeçmiyorsun da hem, buna hayret ediyorum gerçekten. Üniversite rankingleri gibi kesin bir standardı vs olmayan, pek kimsenin sallamadığı şeyleri de işin içine katarak, bel altı vurarak teknik tartışma kazanıldığı nerede görülmüş?

Doktora yapmanın, ABD de okumanın nesi zor yahu bana bir söyler misin? Nesi zor, bir tek senmisin giden birader? Bunu yapan köpek sürüsüyle adam var bu memlekette herkes CV mi paylaşsın? Bir de elektrik mühendisliği enteresan bir bölüm. Bunun bütününe hakim olmak diye birşey yok. Sinyalcisi başkadır, anten-yayılma çalışanlar başkadır, güç elektroniği çalışan başkadır, yarıiletken devre elemanı çalışan başkadır, biyomedikal çalışan başkadır, dijital tasarım çalışan başkadır, analog entegre çalışan başkadır, mikrofabrikasyon başkadır. Sen alan ne olursa olsun yeri geldi mi hepsinde bir kıytırık doktora ile uzmanlık iddia ediyorsun. Böyle saçmalık olur mu?

Bir derse asistanlık yapınca onu okutmuş sayılmazsın beyim, eğer profesörde zerre meslek ahlakı varsa sınıfa ancak öğrenci gibi ders izlemek için girersin. Boş zamanında ezik ezik quiz düzeltirsin, derse değil recitationa girersin bu arada, biz de yaptık. Asistan ezik bir doktora öğrencisidir ama sende görünenin aksine genellikle de bilgilidir. Senin, verdiysen şayet, sinyal dersi recitationlarına giren adamlar umarım endüstride bu konuda çalışmıyorlardır mesela. Forumda bile senin bitirdiğin okula nal toplatacak okullardan mezun böyle tonla adam var ama bu neyi değiştirir? Hem teknik konu bu antropoloji değil. Ya doğrusun ya yanlış, arası olmaz, "tasarım gereği bu böyledir", "merak ediyorsan satın al kendin gör" diye şark kurnazlığı yapmak olmaz, diploma da buna yardım sağlamaz. Ama asıl sıkıntı şu, teknik terimler konusunda 1000 kere saçmaladıysan 900 keresinde bunun Türkçe'sine mana buluyorsun halbuki çok açık ki algın/bilgin büsbütün yanlış; Türkçe karşılığını seçememen bu yüzden. Türkiye'de teknik terimlerin üretilmesinde sıkıntı olabilir, bunun tonla sebebi var, 1947 de kefen bezi bulamayan insanların transistorü icat etmesi beklenemezdi herhalde, ama bunların doğru çevrilmesi başka. İkisini yapmak da sana kalmaz zaten merak etme buradaki okullardaki lisans eğitimi ABD deki okulların çoğundan iyidir. Kaldı ki ilk 10'u bırak ilk 3 teki okullardan bile mezun adamlar dahi stad dolduracak kadar çok, o vakit tercümeyi yapmak da sana düşmezdi, düşmüyor da zaten. İnsanın hiç görmediği adamlardan yaka silkmesi de mümkün sayende bunu öğrendik...

Nezaketi korumak adına şahsiyetinden vazgeçmek bana göre değil, Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker İslam'ın şiarıdır beyler bugünkü seçimde de bunu gördük, ha gavursanız onu bilemem...

Son düzenleme:
Geri