Ibanez RG2550

rocker_hawk demiş ki:
Arkadaşlar ben rg2550 veya fender mexico strat alıcam. Tabi mexico strat alırsam di marzio humbucker taktırıcam. 1100 usd ye gelio rg2500. Mexico strat 750 usd falan bi de manyetik 100 usd 850 oluyor. üzerine bi amfi alacak kadar param kalıyor. Bugün iki gitarı da denedim. Fender modifiyesiz ibanez kadar ii distortion veremiyor ama ibanez de fender kadar iyi clean veremiyor. Fenderi manyetikle düzeltebilirm ama ibanez in cleani düzelmez. Sizce fender seçimi mantıklı mı? Ya da ibanez in ne gibi artıları olabilir??

Birbirlerinden hem tarz, hem de teknik acidan cok farkli gitarlar bunlar. Oncelikle kararini buna gore vermeye calis. Alacagin strat 21 perdeli ibanez ise 24 perdeli olacak, govdenin yapildigi agac turleri, ve neticesinde tinilari farkli olacak. Ibanez'in klavyesi daha ince ve duzdur, fender'in ise kalin ve oval. Ibanez'de floyd rose ve kilit bulunuyor. Bunlar kimileri icin avantaj iken baskasi icin dezavantaj olabiliyor, tercih meselesi yani, tarzin ile alakali olarak.

bende ikisi de var şu an 2550 yi yeni aldım.Tarz ve teknik olarak PhoibosApollon dediği gibi farklılar-2550 nn cleanleri de o kadar kötü değil bence ayrıca strat da distortion olayını hallederim demişsin manyetiklerle ama genede bi humbucker sertliğinde elde edemezsin.Metal-rock yapcaksan stratdan uzak dur bence.tarzını söylersen daha rahat yardımcı olabilirz

PhoibosApollon demiş ki:
NorMALE demiş ki:
rocker_hawk demiş ki:
Arkadaşlar ben rg2550 veya fender mexico strat alıcam. Tabi mexico strat alırsam di marzio humbucker taktırıcam. 1100 usd ye gelio rg2500. Mexico strat 750 usd falan bi de manyetik 100 usd 850 oluyor. üzerine bi amfi alacak kadar param kalıyor. Bugün iki gitarı da denedim. Fender modifiyesiz ibanez kadar ii distortion veremiyor ama ibanez de fender kadar iyi clean veremiyor. Fenderi manyetikle düzeltebilirm ama ibanez in cleani düzelmez. Sizce fender seçimi mantıklı mı? Ya da ibanez in ne gibi artıları olabilir??

Kesinlikle fender.
önemli olan elbette clean ın kalitesi yoksa suntaya tel gerip Dimarzio takarak eşşek gibi distortion olman mümkün.
Blues çalan ve ibanez kullanan adam görmedim hafif od Tonlarında ibanez tam bir Çöplük.
Mekanik bir tınısı olduğu için distortion gömüp nu-metal çalmaktan başka hiç bir işe yaramazlar.
peki.

Bir "peki" de benden bu lafa...

Benim yapacağım tarz aslında sabit bir tarz değil yani nirvana , metallica, duman, kurban veya iron maiden olabilir. Genellikle distortion ağırlıklı çalarım fakat clean in de iyi olması gerek. Onun için fender mantık olarak daha uygun geliyor hem daha ucuz ama gönlüm de ibanez istiyor. Görünüş itibariyle çok güzel bir gitar ayrıca 24 perde. Floyd rose biraz sorun olabilir. Bu aralar hız için çalışıyorum fenderde çok fazla hızlanamazsın diyorlar. Bu ne derece doğru? Bir de mexico gitarlar şans işi deniyor. Kimileri amerikan düzeyinde olabiliyormuş. Bunları nasıl ayırt edebilirim iyi olup olmadığını? Sadece sese mi bakmalıyım yoksa püf noktaları var mıdır???

Yeni mexicolar kalite olarak son derece kötüler.
2000 öncesi üretimli mexico bulmaya çalış.
Fenderde Hız yapılmaz lafına iki isim malmsteeen ve impeliteri diyebilirim kolay gelsin ;) [/list]

Bir de şu anda mesela master of puppets ın solosunu denerken 22. perde çıktı. Aslında floyd rose dan korkmasam bi de cleanleri iyi olsa ibanez alıcam da. Ne alırsam alıyım aklım diğerinde kalacak galiba...Tam olarak karar veremiyorum :(

Korkmayın şu Floyd Rose denilen meretten, ısırmaz, kokmaz, bulaşmaz. Size ara sıra işkence eder, o kadar, onun dışında bence artıları eksilerinden çok daha fazla. Ben şu anda arkadaşların sabit köprülü aletlerini çalarken elim sürekli tremolo koluna arıyor istemeden de olsa, alışkanlık yapan bir meret resmen... :)

Ibanez'lerin clean'leri benim hoşuma gidiyor, özellikle sap manyetiğinin clean'i oldukça dolgun. Kişisel beğeni meselesi tabii ama... Orta single'ı zevkine göre bir Seymour Duncan veya DiMarzio ile değiştirebilirsin, hoş Fender'vari bir ton yakalama şansın var öyle.

arkadaşlar bende 2550 almak istiyorum ama bugün bi mağazada rg limited edition bi gitar gördüm metalik gri ve ayna pickguard çok güzel görünüyodu üzerinde ibanez v8-s1-v7 manyetikler vardı.acaba o gitarı alıp evo manyetikmi taksam veya direk bi 2550 mi alsam.dimarzionun ibanez için ürettiği manyetiklerin pek iyi olmadığını duydum.bu durumda bu seçenek dah iyi olmazmı .önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

NorMALE demiş ki:
rocker_hawk demiş ki:

Kesinlikle fender.
önemli olan elbette clean ın kalitesi yoksa suntaya tel gerip Dimarzio takarak eşşek gibi distortion olman mümkün.
Blues çalan ve ibanez kullanan adam görmedim hafif od Tonlarında ibanez tam bir Çöplük.
Mekanik bir tınısı olduğu için distortion gömüp nu-metal çalmaktan başka hiç bir işe yaramazlar.

Bigün Deep Bar'a uğra Cuma veya Cumartesi EGO'yu izle hafif OD tonunda çöplük oluyo mu olmuyo yoksa fenderden nerdeyse bi farkı kalıyo mu kalmıyo mu ondan sonra karar verirsin.

Single Coil'in verdiği clean ton ile humbucker 'ın verdiği clean ton çok farklıdır. İbanez'in clean inden memnun olmayan muhtemelen gibson vs clean'i ni de sevmez.

Ben şahsen Ibanez'in de çok güzel clean tonlar verdiğini düşünüyorum.

olayı bir kere "ibanezin clean tonu" diye nitelemek yanlış. satrianinin tonları da "ibanezin clean tonu", manyetik takviyeli bir kore ibanez sahibininki de, endonezya grg sahibininki de, jem sahibininki de.. düşününce hepsi ibanezin clean tonu.
tamam amerikan fender stratların veya telelerin çoğunluğunun gerçekten efsane clean tonları olabilir özellikle neck manyetiği dolaylarında, ama bu kimseye "ibanezin clean tonu çamur, kaka, ebe übü" deme hakkını vermez. nasıl kullanmasını bilen insan fender strat gibi distortionda "zor" bir gitardan akıllı bir kullanımla güzel distortion tonları alabiliyorsa bir ibanez rg bilmemne -1570-2570, jem gibi üst sınıf olsun- den de gördüğünüz gibi cam gibi tonlar almış. tabii ki fenderle AYNI doğallıkta clean tonlar olamaz, floyd rose (=yarık gövde ağacı, tatsız rezonans) sebebiyle ama sonuçta her gitarın artıları eksileri vardır, olacaktır.

Geri