Uzun Sustain Nasıl Elde Edilir?

merhaba arkadaşlar

Gitar çalan arkadaşların vazgeçilmezidir sustain olayı.heleki solo'larda bir başka olur havası..Ufak bir sustaini 1-2 kelime ile Türk işi anlatayım :)
yani sesin uzaması... :)

Evet arkadaşlar bence bu işi dünyada en iyi yapan Gary Moore..

Ben bu adamın bukadar uzun sustain elde etmesini bir türlü çözemedim?
1)Acaba sustain pedal mı kullanıyor?
2)Teknik olabilirmi?
3)Gitardan?
4)Amfiden?

arkadaşlar bu işden anlıyorsanız biraz bana yardım edeseniz sevinirim?..
teşekkür ederim...

Bence en önemlisi gitar ve manyetikler. belki sololarda falan feedback yapıyordur böylece çok uzun sustain elde ediyor gibi hissediyoruzdur tabi bu sadece bir tahmin.

neck thru gitarlar ve de sabit kopruler buyuk olcude sustaini artırıyor...

Bi de cok guclu single ların telleri cekerek sustaini azalttıgını okumustum biryerlerde...

gary moore için değil de genelde uzun sustain olayını sustainer'dan da alıyorlar die biliyorum yanılıyor muyum?

zevke göre değişir ama manyetikler aktifse sustain hiç durmaz :)

ama kesinlikle neck thru ve sabit köprü olması,ağacın mahogany olması sustain'i arttıran önemli faktörler.

newzat demiş ki:
merhaba arkadaşlar

Gitar çalan arkadaşların vazgeçilmezidir sustain olayı.heleki solo'larda bir başka olur havası..Ufak bir sustaini 1-2 kelime ile Türk işi anlatayım :)
yani sesin uzaması... :)

Evet arkadaşlar bence bu işi dünyada en iyi yapan Gary Moore..

Ben bu adamın bukadar uzun sustain elde etmesini bir türlü çözemedim?
1)Acaba sustain pedal mı kullanıyor?
2)Teknik olabilirmi?
3)Gitardan?
4)Amfiden?

arkadaşlar bu işden anlıyorsanız biraz bana yardım edeseniz sevinirim?..
teşekkür ederim...

*Noisa gate kullanmaktan kaçının onun yerine susturmak için potansları kullanın,temiz çalın,eğer noise gate kullanacaksanızda "0" desibelden yukarı çıkarmayın.

*10 tane dandik kablo alıcağınıza bir tane sağlam bir "Planet Waves" kablo alın.Çünki kötü bir kablo (benimde başımdan geçtiği için) Gitarın processore veya pedallara giden "gain"ini %70 e kadar kıstığına şahit oldum.İbanez resmen blues gitar oldu....!

*Kötü bir kablodaki dip gürültü oranı sesleri temiz duyurmanızda sorun yaratacaktır ve gitarınızın sesiyle çakışarak sustaini önemli derecede etkileyecektir.Ben planet Waves aldığımda dip gürültüsü %70 kesildi, önemli bir rakam bu arkadaşlar.

*Manyetiklerinizi tellere çok yakınlaştırırsanız sustaini düşürür.(manyetikler mıknatıs görevi gördüğü için telleri kendine doğru çekerek titreşmesini önler)

*Potansınızı iyi bir potansla değiştirin özellikle dimarzio bulursanız çünki bu hem sesinizin boğuklaşmasını hemde &15 kadar gain kaybınızı engeller.

*Tuşelerinizi biraz daha sertleştirin çünki farkedeceksiniz ki sert bastığınızda yumuşak tuşeye göre biraz daha fazla aynı seviyede süren sustain duyacaksınız.

*Ve tabiki en önemli durum iyi bir manyetik almanız, bu yorumsuz zaten.

Bunların dışında ekonomik imkanları olanlar tabi iyi bir gitar alsın .Ibanez ise Japon Fender veya Jackson ise USA

Nevzatcım ben de çok düşündüm acaba nasıl sesi o kadar uzatıyo diye ve sonunda o duyduğun 25-30 snlik ses uzamasını amfiden geribesleme(feedback)yapılarak sağladığını öğrendim.Bi konserinde ise sapta(neck) fernandes sustainer kullandığını gördüm.Adamda gitar bol tabi... :?

Gary Moore genelde feedback kullanıyo özellikle de Parisienne Walkways şarkısının solosunun sonundaki feedback beni bitirir

Ama öbür türlü sustain dersek forumda çok konuşuldu konu, gitarın boyasına kadar her şey etkili tabi

aquestionofheaven demiş ki:
DreamofStyks demiş ki:
PG13 demiş ki:
sustain = aktif manyetik = fernandes sustainer kit ;)
Fernandes kitler sonsuz sustain veriyor..şaka gibi ama doğru!

Öeeahh nasıl bir$eydir o :?

Gitara özel midifikasyon ile takılıyor tabi bunlar..

Steve Vai'in Eric Jhanson hariç diğer bütün G3 konserlerinde de görürsünüz zaten Evo yerine Flo (fernandes) yazar köprünün oraya yapıştırdığı beyaz kağıtta.

hocam sen eğer Gary Moore sustainlerini istiyorsan(kim istemez) arkadaşların dediği gibi feedback yaptıracaksın, birazcık sesi aç gitarı amfiye yakın tut bu şekilde o parissienne walkways teki sustaini gitarın benimki gibi çin yapımı uyduruk bir squier olsa bile elde edebilirsin

fernandes in sustainer i pille çalışıyor bir nevi e-bow aslında.. sonsuz sustain yok zira pil bitince sustain de bitiyor :D:D arkadaşımda var bir fernandes. aslında gitarın kendi sustaini bile çok fazla. tabi sabit köprü flan olması büyük etken bunda...

BandRoll demiş ki:
fernandes in sustainer i pille çalışıyor bir nevi e-bow aslında.. sonsuz sustain yok zira pil bitince sustain de bitiyor :D:D arkadaşımda var bir fernandes. aslında gitarın kendi sustaini bile çok fazla. tabi sabit köprü flan olması büyük etken bunda...

Sabit köprüyü birde Edge Pro'yu tek geçerim kendimde var diye demiyorum =)

DreamofStyks demiş ki:
BandRoll demiş ki:

Sabit köprüyü birde Edge Pro'yu tek geçerim kendimde var diye demiyorum =)

Sittim (Steve Vai'de ben ona sittim diyorum yakınlık babından) yanımda şimdi alınganlık yaptı diyo ki bende de var Edge Pro niye sölemiyorsun, kırmıyım çocuğu hadi onda da varmış söyliyim dedim.

-De mi Steve ?
-Evet abi haklısın.

forumda çok konuşulan bi konuydu. listeler halinde yazılmıştı. (bende baya yazmıştım).

gitarın ahşabından, kasanın kaç parça olduğundan, boyasından, metal aksamların maddesinden ve çaplarından uzun sustain elde edilir. ondan sonra manyetikler ve pedallar devreye girer. eğer çoşturmak istiyosan emg ve sustainler tercih edilir. ama napcanki okadar sustaini 25,30 saniye?????????? feedback le alınıyo zaten istendiğinde

Ya benim japon ibanez rg1570 prestige gitarımda sustain sorunum var. Geçen opeth'ten bleak çalmaya çalışırken uyuz oldum, adamın tek vuruşta çaldığı yerler için benim 3 penalama yapmam gerekiyor falan. Manyetikleri daha yeni değiştirdim Dimarzio Tone Zone ve Air Norton taktırdım. Potans'lar da iki üç güne Dimarzio'larla değişecek. Planet waves kablo da aldım yeni gıcır gıcır. Manyetikler çok da yüksek sayılmaz. Ama bütün bunlara rağmen hala çok yetersiz geliyor sustain bana. Floyd rose malum..

Gitar değiştirme gibi bir imkanım yok, memnunum da zaten. Sustain arttırmak için en uygun fiyatlı seçenek ne olabilir benim için?

Sustainiac manyetik al pili bitene kadar ses uzasın gitsin :) Birde gitarına bir sap ayarı yaptır istersen iyi bir ustada çünkü o kadar da yetersiz olmaması gerekir sustaininin.

Geri