Uzun Sustain Nasıl Elde Edilir?

Ya belki de benim amplinin lead kanalından kaynaklıdır. Gain'i kökleyince iyi sustain alıyorum ama o kadar gain'le de çalınmıyor ki. Belki de tube overdrive tarzı bir pedal alsam işime yarar ne dersiniz?

15. perdeye bastığında telin titreyen kısmı kısaldığı için titreşimi de azalıyor ve çabuk bitiyor. Mesela boş tele vurduğunda telin titrediğini çok rahat görürsün ancak daha ince perdelerde bu titreşim azalır.

Gitar gövdesinin arkasında, içinde yayların vs bulunduğu kapağı çıkararak çalarken sustain artar, ayrıca gitarın boyası ne kadar azsa ve ahşapa ne kadar yakınsa sustain o kadar sağlam olur.

bence yüksek sustain için sabit köprülü bir gitar (özellikle maun) iyi manyetikler ve iyi bir anfi dışında ihtiyacınız olan bişey yok.bunun için en güzeli gibson les paullerdir.olmadı epiphone yada benimde gitarım olan cort KX1F.komple maun bir gitardır ve sabit köprüdür.oldukça uzun sustaini vardır kendisinin.(üzerinde şu anda seymour duncan jb ve jazz mayetikler var)

kısca maun gitar - sabit köprü - iyi manyetikler -bunların yanında iyide bi anfi olursa tadından yenmez sustain.:D :D :D

Uzun bir sustain için Yamaha RGX A2 modelini de öneririm. Zaten bu gitar uzun süreli sustain elde etmek amacıyla üretilmiştir.
http://www.senkop.com.tr/urun/400/yamaha-rgx-a2.htm
http://www.yamaha.com/guitars/rgxa2/0,,CNTID%3D62690%26CTID%3D600004%26CNTYP%3DPRODUCT,00.html
Bu linklerden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
Kısaca özetlemek gerekirse, gitarın gövdesi üst üste birleştirilmiş üç parçadan oluşmaktadır. Ortada hafif bir ağaç, alt ve üstte ise ağır iki parça ağaç yer almaktadır. Böylece orta kısımda oluşan frekans, ağır iki parça arasında titreşmektedir. Ayrıca köprü altına konulan üç adet ses tüpü ile frekansın bütün gövdeye yayılması sağlanmaktadır.
Bunlar işin teorik kısmı, pratiğe gelince; ben bu gitarı yaklaşık 3 aydır kullanmaktayım. Gerçekten hem uzun süreli sustain hem de tok tonlar vermektedir. Ayrıca gitar ampliye bağlanmadan çalındığında, oluşan titreşimi bütün gövdede rahatlıkla hissedebilirsiniz.

KeReMmM demiş ki:
15. perdeye bastığında telin titreyen kısmı kısaldığı için titreşimi de azalıyor ve çabuk bitiyor. Mesela boş tele vurduğunda telin titrediğini çok rahat görürsün ancak daha ince perdelerde bu titreşim azalır.

peki bu sadece 200-300 ytl lik gitarlar için mi geçerli yoksa tüm gitarlar için mi ?

Tüm gitarlarda 15. perdeye bastığında telin titreyen mesafesi azalır dolayısıyla daha az salınım yapar. Marka model kalite fark etmez ama tabi ki de kaliteli sabit köprülü gitarlarda sustain daha iyi olur.

Allah affetsin şöyle ufaktan bi hortlatıcam.
Bir arkadaşımın dediğine göre Sustain Block'un boyanmasının ya da kaplanmasının sustaini artırıcı etkisi varmış. Doğru mudur değil midir, deneyen var mı ?
Tombul blokla değiştir diyen olacaktır ama bloğun kalın olmasının pek bir olayı olmadığını bizzat gitarlarımdan birinde deneyimleyebiliyorum. LTD'de ufacık cük gibi bir blok var ama köpek gibi de sustaini var, inanılmaz rezonant tirim tirim titriyor gitar.

Allah affetsin şöyle ufaktan bi hortlatıcam.
Bir arkadaşımın dediğine göre Sustain Block'un boyanmasının ya da kaplanmasının sustaini artırıcı etkisi varmış. Doğru mudur değil midir, deneyen var mı ?
Tombul blokla değiştir diyen olacaktır ama bloğun kalın olmasının pek bir olayı olmadığını bizzat gitarlarımdan birinde deneyimleyebiliyorum. LTD'de ufacık cük gibi bir blok var ama köpek gibi de sustaini var, inanılmaz rezonant tirim tirim titriyor gitar.
aradan 14 yıl geçmiş postu hortlatıyon buranın yarısı mezarlıktır şimdi afdsşokfdifokşodfsflköfdslkö

Aslında en organiği stüdyo ortamında yüksek sesle olur ama ev ortamında zor. Ancak booster fonksiyonlu pedallarla ya da gitarı hoparlöre yaklaştırmakla oluyor.

Geri