hayvan hakları

vejetaryen misiniz?

• hayır

Oylar: 0 0.0%
  • hayır ama zaten pek et yemem

• bence vejetaryenliğin hayvan haklarıyla pek ilgisi yok

• bu konu üzerinde hiç düşünmemiştim

• Toplam oy veren
    308
hem hayvanlarla insanların yaşama hakkı konusunda eşit olduğunu savunuyosunuz hem de bütün hayvanlar birbirini yiyerek beslendiği halde insanın bunu yapmasını kötülük olarak yorumluyosunuz .
dünyadaki tüm kötülüklerin kaynağı, insanın doğal dengeyi bozmasıdır.ve et yemeyerek, bilimsel deneyler için hayvanları kullanmayarak, zavallı köpeklere insan elbiseleri giydirip salak gibi dolaştırarak :) bunun önüne geçemeyiz.bütün canlılar doğanın bi parçası olarak değerlidir ama bu değer verme işini yanlış anlamamak gerekiyo...

endoplazmikretikulum demiş ki:
hem hayvanlarla insanların yaşama hakkı konusunda eşit olduğunu savunuyosunuz hem de bütün hayvanlar birbirini yiyerek beslendiği halde insanın bunu yapmasını kötülük olarak yorumluyosunuz .
dünyadaki tüm kötülüklerin kaynağı, insanın doğal dengeyi bozmasıdır.ve et yemeyerek, bilimsel deneyler için hayvanları kullanmayarak, zavallı köpeklere insan elbiseleri giydirip salak gibi dolaştırarak :) bunun önüne geçemeyiz.bütün canlılar doğanın bi parçası olarak değerlidir ama bu değer verme işini yanlış anlamamak gerekiyo...

hayvanlara haksızlık yaptığımız doğru..... inek,tavuk öküz koyun falan yiyoruz... ama sincap,kedi köpek zürafa yemiyoruz.. bu noktada bi ırkçılık olabilir..

iyi bi noktaya parmak basmışsın... kediye köpeğe fazla deger veriyoruz.. yenilebilirlerse onlarıda yemeliyiz....

darkwingduck demiş ki:
endoplazmikretikulum demiş ki:

hayvanlara haksızlık yaptığımız doğru..... inek,tavuk öküz koyun falan yiyoruz... ama sincap,kedi köpek zürafa yemiyoruz.. bu noktada bi ırkçılık olabilir..

iyi bi noktaya parmak basmışsın... kediye köpeğe fazla deger veriyoruz.. yenilebilirlerse onlarıda yemeliyiz....

Ya ben kuzu eti yiyemiyorum sen kedi köpekden bahsediyorsun :cry: :cry:

canım şöyle bir kuşbasılı kasarlı pide istedi walla hatat yumurtada kırsınlar üstüne :D öncesindede bir kelle paça :D
offfffffffffff :p

hayvanlarda birbirini yiyor sonucta.insanda hayvanları yer doğal olarak.beni bir aslanı nkafesine koyarsan o da beni yer :D doğanın düzeni bu.aynı zamanda yediğiniz bitkilerde canlı.onlar yasıyorlar farkındamısınız.dalından kopardığınızda köklediğinizde onları öldürüyorsunuz.vejeteryanlık bu yüzden bana göre sacmalık.hayvansal proteinlerden yoksun yasamak insanı bunaklığa kadar götürebilir.aman dikkat edelim.

bu arada biri kedi köpek yemiyoruz ırkçılık yapıyoruz demiş :D baya güldüm. bence simdi gidin bir kebapcıya cakın bir adana bakın nasıl mutlu oluyorsunuz :D hehe

Canlıların doğası, yaşamak için yemek olduğuna göre, keyif için değil de hayatta kalmak için yendiğinde et yemek çok doğaldır. Sadece, insanlar düşünen varlıklar oldukları için başka amaçlarla da hayvanları öldürüyorlar. Bunun kıstası ancak etikle çözülür. Yoksa insanların da et yemeğe ihtiyaçları var.

Distopya demiş ki:
Farketmez endoplazmik, İzmir - Basmane, köfte ekmek + kola 1 milyon :D Kedi orada lüx :p

Ahanda...

Nerede bu Distopik yav...

Ben de geçen,arkadaşlarla Bornova'da 1.250'ye tavuk döner yedim...

Ayranı promosyon verdiler sağolsunlar...

Hatta arkadaşlarla para çıkışmayınca,limonata da indirim yaptılar...

Ama ne yalan diyim...Doyamamıştım...Ekmeğin içini pek doldurmuyorlar...

bi itirafta bulunucam .. insan esasen otobur bir hayvandır.. aslandan kaplan dan görüp özenmişiz.. antiloplara dağ keçilerine..çiğ çiğde yiyemiyoruz tabi...ateşin keşfiyle ilk mangal ineklerin evcilleştirilmesiyle rakı masamıza ilk meze peynir gelmişti... insan metabolizması ete alışkın değilken ateşin keşfiyle ete uyum sağladı ve insanın terihsel gelişiminde zekasını geliştiren en büyük faktör et yemesi ve mangalın keşfidir...

son 10 000 yılda eti bol kemiği ve yağı az doğal hayatta kendi başına yaşayamayan inek ve koyun türleri melezleştirdik..ki yiyelim diye... .. o hayvanı biz yarattık istersek yeriz...

koyun gibi aptal bi hayvanı doğaya salsak aslan kaplan it köpek yer... barındırmazlar..

doğada dolaşan tavukların nasıl kaçıcakları tezini merak ediyorum..

bu itirafın ile insanlık tarihine damga vurdun abi sen :D niye sakladın bunu bizlerden yıllarca :D

şaka bir yana su basmanedeki mekanı merak ettim ya.gidip yemek lazım.lezzetliyse sorun yok :D

Herşeyi kendi çıkarınız doğrultusunda değerlendirmeyi ne kadar iyi biliyorsunuz öyle,tabi ne olsa insanız ya konuşabiliyoruz ya,çıkarlarımız ve rahat yaşama keyfimiz olsun da ne olursa olsun da söylersiniz tabi.İnsanin et yemeye ihtiyacı olduğunu sanmıyorum çünkü çevremde 15-20 yıldır et yememiş tanıdıklarım var şu an 30 lu yaşlarındalar ve hiçbir hastalığa yakalanmadılar da hala yaşıyorlar yani et yemeden de vahşete destek olmadan da yaşanabiliyor.Ayrıca aslanla ya da doğada yaşayan diğer vahşi canlılarla sizi bir kafese koysalar en doğrusu oun sizi yemesidir zaten çünkü doğal hayatı elinden alınıp bir kafese konulmuş aç kalınca da sizi yiyecek tabi.Dedem kadar sevdiğim biri 5 sene evinde metrelerce uzunluktaki yılanlarla yaşadı,o ağızları bir ayıyı yutabilcek büyüklükteyken ona yıllarca birşey yapmadılar çünkü karınlarını hep doyuruyordu,hiçbir hayvan keyif için birbirini yemiyor.Ama şunu da kabul edin ki(yukarda yazılanlar bunu da gösteriyor zaten)hiçbir insan ihtiyacım var diye et yemiyor keyif olsun acılı yemekler olsun diye yiyor.İnsandır ne yapsa yeridir,dünyanın şu anki şartlarına da bakarak insanların ne kadar doğru kararlar vermeyi bilen,ne kadar akıllı,mantıklı,ne kadar doğru canlılar olup olmadığını tartışın.Herşey insanda başlayıp insanda bitiyor.Dünyaya ve doğaya insan kadar zaran veren hiçbir canlı yok.Tabi keyfi icin canlilari yemeyi bilir baska ne bilsin

aslanı kafese kapatanla eve yılanı tıkan aynı insan kategorisine giriyor.sende kendi cıkarın doğrultusunda bu yılan örneğini sunmussun ama olmamıs.inan en az senin kadar seviyorum hayvanları.bir tane tekir kedim var.sokakta gördüğüm aç hayvan ile elimde ne varsa paylaşırım hiç düşünmeden.peki bitkileri ne olarak görüyorsun çok merak ediyorum.yasamak için ortama adapte olmaya calısan.hayati fonksiyonları olan.YAŞAYAN bir canlı.ve sen bunu kopartıp yiyorsun.bitkinin gözü kulağı burnu yok diye onları yemek doğrumu oluyor.senin düşüncene göre hayvanla bitki arasındaki fark ne oluyro.onu söylersen düşüncelerini daha rahat anlayacağım.ayrıca hayvansal proteinleri almamaktan dolayı ileride bunama gibi bir problemle karsılasabilir çevrendeki insanlar.süt demi içmiyorsunuz yumurtadamı yemiyorsunuz

Kemik erimesinden, görme bozuklukları, beyinsel fonksionlarda sorun, kas problemleri vs..

Bitkiyi kendini yeniliyor diye düşünüyorlar.. Hepsini yapraktan yiyoruz sanki.. Köküyle koparılan bitki yok.. Meyveyi de nasılsa ağaçtan düşecek diye bahane ediyorlar vs..

Bitkiler yüzü olmayabilir, size kendini acındıramıyor, ama duruma göre hareket bile ediyorlar.

ya keyif için yemek denmiş de, keyif alıyoruz diye bu beslenme tanımına girmekten çıkıyo mu??
ayrıca bir yılanın insanı yememesinin ne gibi duygusal bir sebebi olabilir.bi gün aç kalsa dedeni de yer seni de :) bunu yaptığı için ona kötü yılan dünyanın dengesini bozdu keyif için canlı yedi diyebilir misin?? aslanın insanı yemesi sana ne kadar doğal geliyosa, insanın et yemesi de öyle gelmeli.

Geri