Gitarınızı Hangi Ürünler Ile Koruyorsunuz ?

Yeni bir gitar aldım ve küf olayı biraz fazla, potanslar da hafifi kararma var(parlamasını için neler yaparım.) Elimizde ki imkanlarla acaba manyetik üstünde ki küfleri nasıl giderebiliriz acaba ?

kararmaları gidermek için bildiğimiz silgiyle bastırarak sil büyük oranda rengini eski haline çeviriyor. ben manyetikler için kullanmıştım. ( pas için değil karartılar için. )

Tabanca :p

Gövde için Dunlop 65 Polish and Cleaner, Sarı kutu
Gül ağacı klavye için Dunlop 65 Lemon Oil

Tellere hiçbir şey kullanmam. Az daha tel ömrü uzayacak diye uğraşmama değmiyor ve bence tonu değiştiriyor temizleyiciler. Her kullanımdan sonra kuru (nemli bile değil, kupkuru) gözlük bezi veya fiber bez ile temizlerim.

Elektronik aksam ve köprü için wd-40 kullanıyorum, nalburlarda var.
Tel ömrü uzun bir süredir dert oluyordu, saf nikel tel kullanmaya başladıktan sonra rahatladım diyebilirim. Teller yine aynı hızda kararıyor, entonasyon yine yaklaşık bir sürede bozulmaya başlıyor, ancak gitarın sesi nikel kaplanmış tellerdeki gibi çabuk boğuklaşmıyor.

maple sap temizliği nasıl oluyor acaba. %72 metil alkol ile temizliyorum ben. Doğru mudur acaba ?
Maple saplarda temizlik ürünü seçerken cilayı da denkleme dahil etmek gerekli, gül ağacı ve abanaz klavyelerde cila kullanılmıyor, ancak maple saplarda farklı cila materyalleri kullanılıyor: poli ve nitro yaygın olsa da, yağ cilaları ve gomalak ta kullanılıyor.

Maple saplarda temizlik ürünü seçerken cilayı da denkleme dahil etmek gerekli, gül ağacı ve abanaz klavyelerde cila kullanılmıyor, ancak maple saplarda farklı cila materyalleri kullanılıyor: poli ve nitro yaygın olsa da, yağ cilaları ve gomalak ta kullanılıyor.
Sap cilası konusunda kesinlikle katılıyorum. Ancak 72 derece metil alkolden bahsediyoruz. Kolonya dan bile daha seyrek bir çözelti. Fret kenarlarında terlemeden meydana gelen kir birikmesi oluyor. 3-4 haftada bir diş fırçasına benzeyen bir fırçayla temizliyorum. Ben zararını görmedim şahsen. Yine de teşekkür ederim ikazlar için.

Maple gibi kaplamalı bir yüzeye sahip olsa dahi ben alkolü gitarıma yaklaştırmam. Su ve alkol iki geçinemeyen şey. Nem gitar için hayati bir konu.
Alkol ve su çok güzel geçiniyor bence :) Ama gitara gelince olay farklı :)

Geri