Lamba Konusunda Yardım..

Sanırım Bassman i alana kadar istediğim tonlara ulaşmak amaçlı biraz modifiye yapmam şart. Speaker değişimi ya da lamba değişimi konusunda yardım edecek ya da direk bu işlemi yapacak kişileri bulmak lazım.. Mutlaka birileri vardır bu işi yapan diye düşünüyorum

Aslına bakarsan ben de bişey bildiğimden değil ama bunların hepsini kendin de yapabilirsin. Sadece video karşılaştırması izleyerek istediğin speaker'ı ve belki de tüpleri belirle ve sipariş et. Dün ben amfinin içine baktığımda herşey tak çıkart tarzındaydı. Senin amfinin benimkinden farkı bias ayarı yapılması olacak ki onu yapmayı da gösteren o kadar çok video var ki youtube'da aklın şaşar, bizzat BJ için çekmişler ya da fender deluxe falan...Benim amfi ile ilgili hiçbişey bulamıyorum tabi ki :D İlgilenen yok sanırım yurt dışında. Oralarda iphone 6'yı bile 350-400 $ (500-600 TL) civarında bi paraya aldıkları için :D Tek aklıma takılan şey elektrik olayı oldu, gerçekten prize takılı değilken bile tehlikeli mi? Ama birileri yapıyor, sen de yapabilirsin bence, öğrenmiş olursun devamlı kendin yaparsın. Speaker değiştirmek de çok büyük bi iş değil yani, onun da bağlantıları lehimli falan değil, tak çıkart. En zor bölümü vidalamak olur yani....

Aslına bakarsan ben de bişey bildiğimden değil ama bunların hepsini kendin de yapabilirsin. Sadece video karşılaştırması izleyerek istediğin speaker'ı ve belki de tüpleri belirle ve sipariş et. Dün ben amfinin içine baktığımda herşey tak çıkart tarzındaydı. Senin amfinin benimkinden farkı bias ayarı yapılması olacak ki onu yapmayı da gösteren o kadar çok video var ki youtube'da aklın şaşar, bizzat BJ için çekmişler ya da fender deluxe falan...Benim amfi ile ilgili hiçbişey bulamıyorum tabi ki :D İlgilenen yok sanırım yurt dışında. Oralarda iphone 6'yı bile 350-400 $ (500-600 TL) civarında bi paraya aldıkları için :D Tek aklıma takılan şey elektrik olayı oldu, gerçekten prize takılı değilken bile tehlikeli mi? Ama birileri yapıyor, sen de yapabilirsin bence, öğrenmiş olursun devamlı kendin yaparsın. Speaker değiştirmek de çok büyük bi iş değil yani, onun da bağlantıları lehimli falan değil, tak çıkart. En zor bölümü vidalamak olur yani....
aslında zaten bu tarz işleri yapıyorum. sadece bilen birinden destek almak anlamında o şekilde yazdım.. elektronik devreler ya da bu tarz işlemler ile ilgili deneyimim mevcut.. asıl ögrenmek istediğim şey bu işleri deneme yanılma yoluyla değil de "şu tonu almak için şunu yapacaksın" şeklinde yönlendirebilecek biri..

@hackeiommi evet BJ çakması diye konuşulan Boston Superblues AT-15 fakat çok aşağılamayalım :p güzel amfi yani. Evet anladığım kadarıyla matched olan tüplerden alıcam, bunlardan aynı marka ve model direk iki tane almam yeterli mi acaba, yoksa bilgisayar RAM'leri gibi çiftli set falan mı olması gerekiyor? Groove'da "pair" olarak da satılıyor, JJ'lerde tek tek matched olarak. Deli gibi bir sürü model varmış ya arkadaş, bir de bu sektöre girdik şimdi :D
Preamp için şunlar olur gibi:
http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-JJ-Matched-and-Balanced.html
http://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-12AU7.html
http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-JJ.html
http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-Gold-JJ.html
http://www.banzaimusic.com/ECC82-12AU7-Gold-Balanced-JJ.html

Power için de şunlar var gibi:
http://www.banzaimusic.com/EL84-6BQ5-JJ-Plat.Matched.html
http://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-EL84-R-Pair.html
http://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-EL84-S-Pair.html
ki baya işleri karıştırıyor bu modeller. Parasal düşünmüyorum, önemli değil.
Groove tüpler tonsal olarak ciddi farklılıklar getiriyor mu mesela? Fender tarzı, sıcak ve parlak tonlar hoşuma gidiyor.

@hackeiommi Bu arada seni boğdum sorularımla ama resmen açmışım bu bilgilere, kusura bakma :D
BİR DE AMFİ FİŞE TAKILI OLMASA DAHİ CİDDEN ELEKTRİK ÇARPMASI GİBİ BİR DURUM VAR MI, NASIL DEĞİŞTİRECEĞİM LAMBALARI...Dün biraz stres yaşadım bu konularda çok acemi olmadığım halde...

Oytun Fender tarzı amfileri için güç kısmına daha çok Tesla, Sovtek, Tungsol iyi gidiyor. Groovelar'ı daha çok pre kısmı için düşün. Yazdığın EL84 modelleri de daha çok İngiliz Vox tarzı amfiler için tasiye edilmiş. Güç lambalarını matched pair (eşlenik ikili) alman kafi.

Tüp değiştirirken şasiyi çıkarmana, karıştırmana zaten gerek yok. Bu yüzden amfide elektrik kaçağı olmadıkça ve transformatörlere değmedikçe fazla endişe etme. Amfiyi fişten çıkarıp bir kaç dakika bekle, sonra lambaları değiştir. Elektrik çarpması için şasiyi çıkarıp devre elemanları, transformatörler, bağlantılar ile elleşmen gerekir.

Pedalı hesaba katmayalım derken aslında pedalım yok ama o tonu istiyorum anlamında değildi. Fulltone OCD , Ibanez TS808 var şuan kullandığım.

Yalnız bildiğim kadarı ile SRV clean için Fender kullanırken, drive tonları için Marshall amfi kullanıyor, bildiğim kadarı ile. Bu yüzden BJ yanına standart olarak kullandığın boosterlar hariç "Marshal In A Box" tarzı bir pedal iyi olur gibi geldi bana.

Son düzenleme:
Yalnız bildiği kadarı ile SRV clean için Fender kullanırken, drive tonları için Marshall amfi kullanıyor bildiği kadarı ile. Bu yüzden BJ yanına standart olarak kullandığın boosterlar hariç "Marshal In A Box" tarzı bir pedal iyi olur gibi geldi bana.
evet Marshall konusunda ben de öyle duymuştum. bassman i bi alayım marshall ı da hayırlısı artık :)

araştırdıkça daha çok soru çıkıyor ortaya. Şimdi de V1 V2 olayları çıktı. Birinci yuvaya başka ikinci yuvaya başka tüp takmaktan bahsedenler var (preamp için), 12AU7'ler çok karanlık bir ton veriyor diyenler falan....Bu konu kafamı çok karıştırdı ya bakınıp duruyorum....
@hackeiommi usta o senin link verdiğin sitede o zaman bana göre tüp yok sanırım. Güç katı tüpleri için JJ bakıyorum hep (internette baya tavsiye edilmiş) fakat matched pair EL84 bulamadım o sitede JJ Tesla'da. Matched diyor ama tek satıyor yani, pair değil.

Şimdi ben preamp'de şunların ikisini aynı anda kullanabilir miyim?
https://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-5751-M.html
Burda tabi @TDemirdizen arkadaşı da ilgilendiren bilgiler vermişler, bir göz atmanı tavsiye ederim. SRV kullanıyormuş.

araştırdıkça daha çok soru çıkıyor ortaya. Şimdi de V1 V2 olayları çıktı. Birinci yuvaya başka ikinci yuvaya başka tüp takmaktan bahsedenler var (preamp için), 12AU7'ler çok karanlık bir ton veriyor diyenler falan....Bu konu kafamı çok karıştırdı ya bakınıp duruyorum....
@hackeiommi usta o senin link verdiğin sitede o zaman bana göre tüp yok sanırım. Güç katı tüpleri için JJ bakıyorum hep (internette baya tavsiye edilmiş) fakat matched pair EL84 bulamadım o sitede JJ Tesla'da. Matched diyor ama tek satıyor yani, pair değil.

Şimdi ben preamp'de şunların ikisini aynı anda kullanabilir miyim?
https://www.banzaimusic.com/Groove-Tubes-5751-M.html
Burda tabi @TDemirdizen arkadaşı da ilgilendiren bilgiler vermişler, bir göz atmanı tavsiye ederim. SRV kullanıyormuş.

Fazla detaya kafa takma. V1 V2'nin görevleri amfi dizaynına göre farklılık gösterebilir. İki pre lambası varsa genelde V2 phase inverter görevini görür. V1 asıl drive veren kısımdır. Tabii sekizer pinli zımbırtılar bunlar, bir iki pin ekolayzere ayrılmış olabilir, bir diğerini drive açısından destekleyebilir vs.

Bu arada, o 5751 12AU7 değil, demiş olayım. Ama ikisini de kullanabilirsin.

JJ'lerin eşlenik ikili, dörtlü vardı. Ama bu durumda da"matched" diyeninden iki tane sipariş edersen otomatikman zaten "matched pair" almış olursun. Banzai'de yamuk olmaz :)

Ufak bir ekleme yapayim lamba almadan. Clean headroomu arttirmak istiyorsan, tum preamp tubelerini dusuk kazanclilar ile degistirmek derdinin devasi olmayacaktir. Diyelim ki hepsini dusuk kazanclilar ile degistirdin, kazanc azaldigindan ses de azalacak. Daha cok sesi acmak zorunda kalacaksin, kirilma ses seviyesi 5 yerine 7 olacak mesela ama ses siddeti yine asagi yukari ayni olacak. Bu noktada sadece V1' i dusuk kazancli ile degistirmek mantikli olabilir. Ben olsan V1 pozisyonunu 12At7 ile degistirirdim. Yine de tecrube etmek acisindan 12At7, 12au7 vs... den birer tane al, V1 pozisyonunda dene derim.

Ufak bir ekleme yapayim lamba almadan. Clean headroomu arttirmak istiyorsan, tum preamp tubelerini dusuk kazanclilar ile degistirmek derdinin devasi olmayacaktir. Diyelim ki hepsini dusuk kazanclilar ile degistirdin, kazanc azaldigindan ses de azalacak. Daha cok sesi acmak zorunda kalacaksin, kirilma ses seviyesi 5 yerine 7 olacak mesela ama ses siddeti yine asagi yukari ayni olacak. Bu noktada sadece V1' i dusuk kazancli ile degistirmek mantikli olabilir. Ben olsan V1 pozisyonunu 12At7 ile degistirirdim. Yine de tecrube etmek acisindan 12At7, 12au7 vs... den birer tane al, V1 pozisyonunda dene derim.
Teşekkürler.. Dediğiniz gibi yapmak mantıklı geldi. Bir deneyeceğim..

..... o kadar çok video var ki youtube'da aklın şaşar, bizzat BJ için çekmişler ya da fender deluxe falan...Benim amfi (Boston AT-15) ile ilgili hiçbişey bulamıyorum tabi ki :D İlgilenen yok sanırım yurt dışında. ....

Yurtdışındakilerin haberi olmadığı için ilgilenmiyor olabilirler :) zira sözkonusu amfi Goldea tarafından sadece doremusic için üretilen, dore'ye maliyeti en fazla 200 lira olan ve hatta bir rivayete göre tasarımını -o dönem dore'de çalışan- Özgehan'ın yaptığı bir amfi..

Farkli bir tasarim soz konusu degil de, bildigin Cinli mantigi, birebir ayni urun farkli isim. Bu arada Goldea At-15 diye aratilarak bulunabilir.

Evet sonradan Goldea diye aratarak buldum bişeyler şeması dahil, fakat katiyen kullanım kılavuzu gibi bişey yok :D
@hackeiommi evet aslında zaten V1'de 12AU7 ile V2'de 5751 kullanmayı düşünüyordum ben onu yazarken ama zaten dolaylı yoldan iki farklı tüpü preamp'te birlikte kullanabileceğimi anlamış oldum.
@izzzyy evet biliyorum biraz ses düşme olayı falan belki ama benim amacım zaten sesi mümkün olduğunca açıp drive'a girmeden bırakmak, yüksek sesli clean ihtiyacım var. Boost yapınca drive'a girerse eyvallah o sorun değil ama clean boost kullanıyorum genellikle zaten.
Gerçekten biraz zor iş bu seçme olayı. Mesela banzai'de 12AT7'ler için de açıklama olarak phase inverter bölümünde (V2 veya V3) kullanılması tavsiye edilmiş. Sonra fender'in twen reverb, vibrolux gibi amfilerinin tüplerine baktım 12AX7 ile 12AT7 beraber kullanmışlar. Sonra aklıma 12AX7'den biraz daha az gainli 5751'i V1'de 12AT7'yi V2'de kullanmak gibi bir fikir geldi...Bilemiyorum, galiba arkadaşın tavsiye ettiği gibi bikaç tane alıp denemek en iyisi :D

Selam :)
BJ'de clean headroom'u arttırmak çok da olası değil. Yani sonuçta lamba değişimi ile 4-5 lerde kırılan amfi 7-8'de kırılmaya başlıyor.
Gelelim V'lere; V1 amfinin kazancını sağlıyor. Buraya değişik lambalar takıp denemek iyidir. Anvak V2'nin tona etkisi olmadığından buraya düşük güçlü bir lamba takmak sadece amfinin volümünü azaltır. V3 ise phase inverter olarak görev yapar. Bu lambaların görevi power lambalara giden sinyali yolunda tutmaktır. Buraya 12AT7 takmak daha temiz bir sinyal kullanmanıza ve power lambalardaki kırılmayı azaltmanıza yardımcı olur. Ancak burada anod ve katot değerleri eş olan kaliteli bir lamba kullanmak gereklidir.
Fakat, power lambaların kırılması lambalı amfinin esas drive zenginliğini sağladığı için eğer ne istediğinizi tam bilmiyorsanız BJ'nin tonunu değiştirecektir.
BJ zaten stock olarak hot bias edilmiş olarak geliyor. Bu yüzden yüksek plate voltajını kaldırabilen power lambalar kullanmak yararlı olacaktır. Bunlar arasında en düzgünü eşlenik JJ'ler. Hem de tona katkısı var.
Ben şahsen BJ III normal versiyonda şu dizilimleri kullanıyordum:
5751, 12AX7, 12AT7
ya da
12AT7, 12AX7, 12AX7

v30 lu versiyona geçince
pre'lerin tamamını 12AX7 olarak kullanmaya başladım.

Power'larda JJ'den şaşmayın derim, amfiyle gelen Groove'lar çabucak haşlanıp kötü tona neden oluyor.

Selam :)
BJ'de clean headroom'u arttırmak çok da olası değil. Yani sonuçta lamba değişimi ile 4-5 lerde kırılan amfi 7-8'de kırılmaya başlıyor.
Gelelim V'lere; V1 amfinin kazancını sağlıyor. Buraya değişik lambalar takıp denemek iyidir. Anvak V2'nin tona etkisi olmadığından buraya düşük güçlü bir lamba takmak sadece amfinin volümünü azaltır. V3 ise phase inverter olarak görev yapar. Bu lambaların görevi power lambalara giden sinyali yolunda tutmaktır. Buraya 12AT7 takmak daha temiz bir sinyal kullanmanıza ve power lambalardaki kırılmayı azaltmanıza yardımcı olur. Ancak burada anod ve katot değerleri eş olan kaliteli bir lamba kullanmak gereklidir.
Fakat, power lambaların kırılması lambalı amfinin esas drive zenginliğini sağladığı için eğer ne istediğinizi tam bilmiyorsanız BJ'nin tonunu değiştirecektir.
BJ zaten stock olarak hot bias edilmiş olarak geliyor. Bu yüzden yüksek plate voltajını kaldırabilen power lambalar kullanmak yararlı olacaktır. Bunlar arasında en düzgünü eşlenik JJ'ler. Hem de tona katkısı var.
Ben şahsen BJ III normal versiyonda şu dizilimleri kullanıyordum:
5751, 12AX7, 12AT7
ya da
12AT7, 12AX7, 12AX7

v30 lu versiyona geçince
pre'lerin tamamını 12AX7 olarak kullanmaya başladım.

Power'larda JJ'den şaşmayın derim, amfiyle gelen Groove'lar çabucak haşlanıp kötü tona neden oluyor.
Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Artık iyice oturttum kafamda neler yapabileceğimi. Daha iyi bir amfiye geçene kadar dediklerinizi dinleyip elimdekini en üst noktaya getireceğim.. Çok teşekkürler..

Birşey sormak istiyorum. Thomann dan baktığımda lambalarda, 2 model görüyorum.
Örneğin,
Groove Tubes EL84-R Duett / Groove Tubes EL84-S Duett
Yada
Engl Tube ECC 83 First Quality / Engl ECC 83 Select
gibi.
Bunlar arasındaki fark nedir ?
Yani el84R olunca ne oluyor el84S olunca ne oluyor. Yada ecc83 için First Quality olunca yada select olunca ne oluyor ?

Abi duet ikili demek. R veya S denilenlerin farkını açıklamada vermesi gerek. Daha baslı mı tizli mi, daha kolay veya geç mi kırılır vs. Gerçi EL84'ler arasında dağlar kadar fark olmaz.

Teoride First Quality malum, select seçilmiş demek. Standartında biraz daha iyidir elbette. Ama yine de bir TungSol, JJ, EH eder mi bilinmez.

Geri