ibanez rg550/rg570

Norton_Antor demiş ki:
Vine_Inlay demiş ki:
Norton_Antor demiş ki:
jedaynayt demiş ki:
ben de ona baktım bi ara çok kötü durumdaymış gitar.rica etmiştim bi arkadaş gidip denemiş o söyledi.ztn üstüne pickguard sooradan eklenmiş orj. bozulmuş yani :S

ibanezin niye fiyatı yüksek dersen,şu anki prestige serilerinden de kaliteli bi işçiliğe sahip.jacksonlarda pahalı ama amerikan ve üst model japonları.

şey gibi düşün kore ibanezle japon jackson aynı klasmanda gibi,ama japon ibanezle amerikan jackson aynı klasmanda ok ;)

alakasız.japon malı bir jackson kore ibanezden daha iyidir.elbette modele göre bu fark azalıp artabilyior.japon malı ibanezler üst model japon jacksonlarla aynı kalitede.ibanez usa jackson kalitesine yaklaşamaz j customlar falan hariç.

açıkçası japon malı bi jackson kore yapımı bi ibanezden neden daha iyidir bunu anlamadım,yani ton meselesi tartışılır elbette ama işçilik olsun,kullanılan malzeme kalitesi olsun ibanezin kore yapımı modelleri japon ibanezlerden bile geri kalmıyo zaten bu yıl ibanez de akıllılık yapıp prestigeleri ve signature modelleri korede üretmeye başladı yani artık kore ibanez demek 3xx serisi demek değil,zaten s4xx gibi haddinden fazla başarılı gitarlar üretirken de kore ibanezlerin başarısını tartışmak yanlısı değildim ama artık ibanez prestige serisi koreye kaydırıp japonyada amerikan jacksonla rahatlıkla yarışcak custom serileri üretecek...zaten gördüüm kadarıyla japon ibanezle usa jacksonları kıyaslamışsınız,hatırlatıyım bi de ibanezin u.s.a custom serileri var :)

ibanez'in usa custom serileri olsun.eğer problem oysa jackson'ın da var.bolt-on gitara birsürü para vermenin mantığı nedir ki...

U.s.a customun benim asıl beğendiğim modeli neck thruydu zaten ;) gerçi ibanez rgt320 de,usa soloistle işçilik ve malzeme kalitesi bakımından kafa kafaya bi alet ama neyse..

cancaliskan demiş ki:
ibanez Rg1550 si olan bir arkadaş olarak konuya yorumumu katmak istedim...
01.jpg

En başta,Maple sap ürettiler Rg1550 de,bendeki gibi ama gül ağacı klavyeli olan modelide var.Rg 550 pickguardlı olduğundan dolayı genelde Jemlerle birlikte anılan bir model.Bence Rg1570 ten bu gitarı ayıran en başta görüntü karizması sonra gitarı ele alıp çaldığında pickguardın sese verdiği renk.Öte yandan 570 lerin gül ağacı klavye olması mapleye nazaran biraz daha rahat bir klavye sunuyor.Bunlar dışında herangi bir fark yok...Rg1550 üretilmemekte artık Prestige serisinde Ayna pickguarlı Rg2550 olarak geçmekte katalogda artık...v7-s1-v8 var 2sinin üstündede yanılmıyorsam.
Ayrıca 2000 yılı benim gitar sanırsam F 00 diye başlıyor çünkü...bulcağın bütün rg550ler zaten "eski üretim" olcağından sorun yok...Hepsinde standart muhteşem Wizard Neck ve Floydrose var zaten...

ps:japon ibanezler usa jacksonlara yakşamaz diye bir şeyler okudum az önce...ibanezler iyi gitarlar değil mi? evet belki amerikan jacksonlar kadar değiller bu da doğru ama 1000 dolara evladiyelik gitarlar...jacksonlarda "evladiyelik" olayı ne kadardan başlıyor acaba?
Tünelde endenozya,japon jacksonlar ibanezlerle kafa kafaya nerdeyse fakat denerken insanın eline kıymık batıyor çam ağacı gibi birşeyden yapmışlar heralde...

Ben evladiyelik olduğunu düşünmüyorum çünkü biraz çabuk eskiyor Ibanez gitarları.Ihlamur yumuşak bir ağaç bunun etkisi var.Üretimin özensizleşmiş olmasının da etkisi var.

Bu arada,maple klavyenin rosewood'dan daha rahatsız olmasının nedeni nedir anlayamadım?

Vine_Inlay demiş ki:
Norton_Antor demiş ki:
Vine_Inlay demiş ki:
Norton_Antor demiş ki:
jedaynayt demiş ki:
ben de ona baktım bi ara çok kötü durumdaymış gitar.rica etmiştim bi arkadaş gidip denemiş o söyledi.ztn üstüne pickguard sooradan eklenmiş orj. bozulmuş yani :S

ibanezin niye fiyatı yüksek dersen,şu anki prestige serilerinden de kaliteli bi işçiliğe sahip.jacksonlarda pahalı ama amerikan ve üst model japonları.

şey gibi düşün kore ibanezle japon jackson aynı klasmanda gibi,ama japon ibanezle amerikan jackson aynı klasmanda ok ;)

alakasız.japon malı bir jackson kore ibanezden daha iyidir.elbette modele göre bu fark azalıp artabilyior.japon malı ibanezler üst model japon jacksonlarla aynı kalitede.ibanez usa jackson kalitesine yaklaşamaz j customlar falan hariç.

açıkçası japon malı bi jackson kore yapımı bi ibanezden neden daha iyidir bunu anlamadım,yani ton meselesi tartışılır elbette ama işçilik olsun,kullanılan malzeme kalitesi olsun ibanezin kore yapımı modelleri japon ibanezlerden bile geri kalmıyo zaten bu yıl ibanez de akıllılık yapıp prestigeleri ve signature modelleri korede üretmeye başladı yani artık kore ibanez demek 3xx serisi demek değil,zaten s4xx gibi haddinden fazla başarılı gitarlar üretirken de kore ibanezlerin başarısını tartışmak yanlısı değildim ama artık ibanez prestige serisi koreye kaydırıp japonyada amerikan jacksonla rahatlıkla yarışcak custom serileri üretecek...zaten gördüüm kadarıyla japon ibanezle usa jacksonları kıyaslamışsınız,hatırlatıyım bi de ibanezin u.s.a custom serileri var :)

ibanez'in usa custom serileri olsun.eğer problem oysa jackson'ın da var.bolt-on gitara birsürü para vermenin mantığı nedir ki...

U.s.a customun benim asıl beğendiğim modeli neck thruydu zaten ;) gerçi ibanez rgt320 de,usa soloistle işçilik ve malzeme kalitesi bakımından kafa kafaya bi alet ama neyse..

Eski usa customların şu ankilerden daha iyi olduğuna eminim ama eski San Dimas jacksonlar da şu ankinden biraz daha iyiydi.Açıkçası genel olarak da ibanez biraz daha düşük ve fabrikasyon gitarlar üreten bir firma.Ama eminim ki custom modelleri arasında çok iyi gitarlar vardır.custom olunca markayla değil yapan luthierla alakası oluyor zaten.

Bu arada hafiften bir Cort Başlığı tandansı yarattım galiba :D

cancaliskan demiş ki:
...ps:japon ibanezler usa jacksonlara yakşamaz diye bir şeyler okudum az önce...ibanezler iyi gitarlar değil mi? evet belki amerikan jacksonlar kadar değiller bu da doğru ama 1000 dolara evladiyelik gitarlar...jacksonlarda "evladiyelik" olayı ne kadardan başlıyor acaba?
Tünelde endenozya,japon jacksonlar ibanezlerle kafa kafaya nerdeyse fakat denerken insanın eline kıymık batıyor çam ağacı gibi birşeyden yapmışlar heralde...

-Ibanezin çok sağlam gitarları olduğuna genel olarak bende katılıyorum ama Jackson'ın evladiyelik gitarları da aşşağı yukarı 1000 dolar civarında gezinen japon pro serilerinden başlar bence.İllada U.S.A. Select bir Jackson almak şart değil ciddi bir jackson çalmak için.Ama sanırım gerçek bir Ibanez çaldığını anlamak için Japon almak lazım.Benim çaldığım ibanezler en azından bende bu düşünceyi oluşturdu.Şu an bende 94 model bir Dr3 kullanıyorum işçilik çok üst seviyede.Ve bu gitar -önemli bir durum olmadığı sürece- kesinlikle evladiyelik bir gitar.Aksi iddia edilemez.

-Yani yukarda okudum galiba kimin dediğini hatırlamıyorum "Japon Jackson-Kore Ibanez" ve "U.S.A. Jackson-Japon Ibanez" denkliğine katılmıyorum.Tamam Jackson'ın bazı hataları var,üretmekte olduğu js serisi falan fiyasko ama yinede bu denklik gerçekçi gelmiyor bana.Zaten endonezya bir Jackson alırsanız Jackson gitar çalıyor sayılmazsınız kanımca.Ama yabana atmıyorum tabi Ibanezi de onu da belirteyim tekrar.

ya şimdi bi S520 denemeden nası kore ibanezler hakkında böle yorumlar yapıyoruz anlamıyorum ki eminim o modeli deneyen biri japon jacksonmuş falan :D bi daha adını anmaz..

ayrıca dediğim gibi rgt320 denemek gerek bi de ;)

Bence bu gitarları kendi aralarında karsılastırma yapmak cok mantıklı diil (jackson - ibanez karsılastırmasından bahsedıyorum)

Sonucta her gitarın kendi karakterı ve tonu vardır.Sonucta gerek ibanez olsun gerekse Jackson olsun iki markanında alt modelleri oldugu gibi çok kaliteli ömürlük modelleride mevcuttur.Ve alt modeller için ise yapım kalitesi gitardan gitara değistiği için böle bir kıyaslama ne kadar dogru olur bılmıyorum.

Sonuc olarak bence ibanez ve jacksonda çok kaliteli gitarlar üreten (bi o kadarda alt veya kore, endonezya olsun.vasat modeller üreten markalar)

Rg570 ve Rg550 ye gelince ise tek farklarının sadece pickguard olmadığı aşikar.Ve bu iki modelde üretim yıllarına göre işçilik ve kalitesine göre farkediyorlar. Ve 2000 öncesi temiz birtane bulduktan sora memnun kalınacağı kanısındayım

Saygılar

arkadaslar bir rg550 buldum. gitar 93 yapimi. uzerinde v1s1v2 manyetik seti var. bu gitarda kullanilmis olan koprunun ibanezin hangi floyd rose sistemi oldugunu soyleyebilir misinz? bu gitar hakkinda soylenecek olumsuz bir sey var mi?

jedaynayt demiş ki:
abi araştır biraz nette.
www.ibanezrules.com dan resources bölümünde kataloglar var ordan gir bak ;)
buraya sormadan once epey bir google yapmistim. ibanezrules sayfasini atlamisim. 93 yili kataloglarinda rg550'nin koprusu Lo Pro edge olarak gorunuyor.

gitari gorup denedik. anlatildigi kadar temiz degil. on kisminda saglam bir boya dokulmesi var, tahtasi gorunuyor. arka tarafta tuhaf bir ezilme var, nasil oldugunu anlayamadik.

gordugum butun ibanezlerde bas kisminin arkasinda, burgularin altinda model damgasi vardi. bu gitarda yok. gitarin hic bir yerinde modeli ile ilgili bir sey yazmiyor. bu normal mi?

Normal sanırım.Seri numarası sapın gövde bağlantı yerindeki plakada yazması lazım. Yalnız bu model numarası konusunda bilgi vermez yapman gereken renk , tremolo , pickguard olup olmaması ve varsa rengi gibi özelliklere bakarak modelini tespit etmen.

RG 550 seri numarası konusunda yardım almak istiyorum, Gitarın seri numarası F 309320 Üretim yerinin japonya olduğunun farkındayım ama üretim yılından emin değilim 93 diye tahmin ediyorum doğrumudur?
Bir ikinciside bu yıllarda üretilen bir gitarın geçen zamanla yıpranması ve kullanılmışlığı göz önüne alınarak yeni üretim RG prestige (RG 2550) lerle kıyaslanabilirmi, ikinci el bir RG550 ile RG2550 nin fiyat performans kıyaslamasını yapabilirmisiniz?
Forumları incelediğimde herkezden çok profesyonel cevaplar, açıklamalar geldiğini görüyorum. Benim, bir gitarın ağacının yaşından dolayı sesinin kalitesinin artmasını anlayacak kadar gitar denemişliğim yok yada pickguard gitarın sustainini arttırır yada azaltır gibi bir yorum yapamıyorum RG 550 ile ilgili ikinci el fiyat, donanım, özellik, avantaj, dezavantaj açılamalarınızı bekliyorum.

Evet o gitar 93 yapımdır yanılmıyosun.
96 yapım rg550 kullanıyorum ben.Grubumun diğer gitaristi de 2007 rg2550 aldı yeni...
gitarlar çok benziyo birbirine.Manyetik farkı var gözüken.İkisinin sapı da çok rahat.
RG550 de "EDGE" kullanılmış floydrose olarak,rg2550 de ise edge pro var:Edge in daha iyi olduğunu duymuştum ama 2550yi elime alınca edge pronun da çok iyi olduğunu gördüm.edge proda sustain artıcı chipler de mevcutmuş bu arada..
bunlar ele alındığında performansları birbirine çok yakın.Ancak şu an 2550 ye sahip olmak çok daha pahalıya geliyor...Benim tercihim eski gitardan yana olurdu ki öyle de oldu zaten :)

Unutmadan şunu da belirteyim:rg550 de superwizard sap teknolojisi kullanılırken yeni gitarlarda wizard kullanılıyor.aradaki fark da şuymuş:superwizard da sap eğimi 400 mmRadius ken wizard da 430 mmR olması...Bu nedemek?superwizard daha düz bi sap.yani soloya biraz daha yatkın.zaten tel aralığını da artırmak için sapın enini milimetrik olarak artırmışlar.

Eski gitarı ucuza maledersin ancak şunları da gözönünde bulundurman lazım:Eski gitarın oturmuş ağacı yanında eskiyen bi donanımı da olcak.Gitarın durumuna göre boyasında çizik,fretlerinde erime de olacak.switchinde,knoblarında ya da benzer parçalarında ufak tefek bozukluklar olabilir.Yani biraz masraf yapabilirsin.

çok yazdım kendim okumaya üşeniyorum şimdi yazım ve anlatım bozuklukları olmuşsa kusura bakma artık :)

KoRnoManiac demiş ki:
gitarlar çok benziyo birbirine.Manyetik farkı var gözüken.İkisinin sapı da çok rahat.
RG550 de "EDGE" kullanılmış floydrose olarak,rg2550 de ise edge pro var:Edge in daha iyi olduğunu duymuştum ama 2550yi elime alınca edge pronun da çok iyi olduğunu gördüm.edge proda sustain artıcı chipler de mevcutmuş bu arada..

Unutmadan şunu da belirteyim:rg550 de superwizard sap teknolojisi kullanılırken yeni gitarlarda wizard kullanılıyor.aradaki fark da şuymuş:superwizard da sap eğimi 400 mmRadius ken wizard da 430 mmR olması...

Edge-pro, edge'den bir gomlek ust bir tremolo sistemi. O donem ust modellerde lo-pro kullaniliyordu zaten. 2003'te lo-pro yerini edge-pro'ya birakti.
Edge modifikasyonlarda su an edge-III adi altinda prestige alti gitarlarda uretime devam ediyor.

94 oncesi RG'lerde all-access neck joint yok, dikkat edilmesi gereken cok onemli bir nokta bu. 97 ve sonrasi rg550'lerde ise lo-pro yerine edge kullaniliyor. Yani bu durumda en iyi secim 94-97 arasi yapim tarihli bir rg550 olacaktir. mesela bu sene tekrar uretime konan rg550mxx reissue'lar 1987 modelin kopyalari olduklari icin AANJ'ye sahip degiller. Su anda uretimde olan AANJ'siz tek RG serisi gitar bu.

sap olayina da aciklik getireyim.
orjinal wizard ile superwizard arasindaki tek fark superwizard larda bubinga guclendiricisinin olmasidir. "wizard prestige" saplarin olculeri ve profili de eski "wizard" ve "superwizard" lar ile ayni. rg550'lerde simdiki wizard prestige'ler ile ayni olan wizard kullanilir. 17-20mm kalinlik ve 430mm radius.

wizard II'ler ise eski rg470 ve alti modellerde, su anda ise kore ve endonezya rg'lerde kullaniliyor. 18-20.5mm kalinlik ve radius'u 400mm.

radius buyudukce tusenin duzlugu artar. yani yukarda belirtilenin aksine 430mm tuse 400mm'ye gore daha duzdur. genelde duz klavyeler alisana kadar biraz daha rahatsizdir, ama telleri dusuk radius'lu gitarlara gore bend'lerde bir sorun yasamadan daha fazla indirebilmenizi saglar.

Sonuc su ki, 94 oncesi bir rg550'nin sapi AANJ'siz oldugundan su anda piyasadaki rg2550'ye gore cok daha kalin ve rahatsiz hissedilecektir. Ancak tremolo sisteminden su ankilerle ayni performansi alirsiniz.

97 sonrasi bir RG550'nin sap hissiyati su anda piyasada olan RG2550'lerle ayni olacak ancaktir ancak tremolo sisteminde RG2550'lerin performansini ve guvenilirligini bulamazsiniz.

94-97 Arasi bir RG550 ise lo-pro sevenler icin su anki RG2550'den cok daha tatmin edici olacaktir. Cunku sap su anki RG prestige'ler ile ayni yapida, kopru de alt modellerde kullanilan edge yerine edge-pro'dan once kullanilan lo-pro'dur.

beklediğim jackson dk2m yalan olunca bende 2.el gitarlara yöneldim, ve 1 haftadan beri 2000 model edge-lo pro (düşük profilli edge köprü, eskilerin en sağlamı köprüsü ;) ) köprülü, evo setli bir ibanez rg550 ex sd gitarım var... bildiğim kadarıyla sınırlı sayıda üretilmiş bir gitarmış...pickguard olayını sevmezdim fakat internette gezinirken, değişik picguarların gitara farklı bir hava kattığını ve eğlenceli bir iş olduğunu farkettim...

gerçekten de 10 numara gitar...fakat çok uzun süredir jackson kullanan birisi olarak açıkcası halla alışamadım...15xx'li dönemlere yakın rg'ler çok kaliteliler gerçekten de...
ibanez_rg_550_ex_sd.jpg

farklı bir tat oldu benim için...fakat şunu söylemeliyim ki ton olarak jackson'a göre bayaa boğuk, jackson da jınnn :twisted: sesi gelirken, ibanezden hırrrr :twisted: sesi geliyor..:mrgreen: ...bu da çok büyük ölçüde manyetiklerden (evolardan) kaynaklanıyor.. ee bu da zevk meselesi işte ;)

PhoibosApollon demiş ki:
KoRnoManiac demiş ki:

Unutmadan şunu da belirteyim:rg550 de superwizard sap teknolojisi kullanılırken yeni gitarlarda wizard kullanılıyor.aradaki fark da şuymuş:superwizard da sap eğimi 400 mmRadius ken wizard da 430 mmR olması...

Edge-pro, edge'den bir gomlek ust bir tremolo sistemi. O donem ust modellerde lo-pro kullaniliyordu zaten. 2003'te lo-pro yerini edge-pro'ya birakti.
Edge modifikasyonlarda su an edge-III adi altinda prestige alti gitarlarda uretime devam ediyor.

94 oncesi RG'lerde all-access neck joint yok, dikkat edilmesi gereken cok onemli bir nokta bu. 97 ve sonrasi rg550'lerde ise lo-pro yerine edge kullaniliyor. Yani bu durumda en iyi secim 94-97 arasi yapim tarihli bir rg550 olacaktir. mesela bu sene tekrar uretime konan rg550mxx reissue'lar 1987 modelin kopyalari olduklari icin AANJ'ye sahip degiller. Su anda uretimde olan AANJ'siz tek RG serisi gitar bu.

sap olayina da aciklik getireyim.
orjinal wizard ile superwizard arasindaki tek fark superwizard larda bubinga guclendiricisinin olmasidir. "wizard prestige" saplarin olculeri ve profili de eski "wizard" ve "superwizard" lar ile ayni. rg550'lerde simdiki wizard prestige'ler ile ayni olan wizard kullanilir. 17-20mm kalinlik ve 430mm radius.

wizard II'ler ise eski rg470 ve alti modellerde, su anda ise kore ve endonezya rg'lerde kullaniliyor. 18-20.5mm kalinlik ve radius'u 400mm.

radius buyudukce tusenin duzlugu artar. yani yukarda belirtilenin aksine 430mm tuse 400mm'ye gore daha duzdur. genelde duz klavyeler alisana kadar biraz daha rahatsizdir, ama telleri dusuk radius'lu gitarlara gore bend'lerde bir sorun yasamadan daha fazla indirebilmenizi saglar.

Sonuc su ki, 94 oncesi bir rg550'nin sapi AANJ'siz oldugundan su anda piyasadaki rg2550'ye gore cok daha kalin ve rahatsiz hissedilecektir. Ancak tremolo sisteminden su ankilerle ayni performansi alirsiniz.

97 sonrasi bir RG550'nin sap hissiyati su anda piyasada olan RG2550'lerle ayni olacak ancaktir ancak tremolo sisteminde RG2550'lerin performansini ve guvenilirligini bulamazsiniz.

94-97 Arasi bir RG550 ise lo-pro sevenler icin su anki RG2550'den cok daha tatmin edici olacaktir. Cunku sap su anki RG prestige'ler ile ayni yapida, kopru de alt modellerde kullanilan edge yerine edge-pro'dan once kullanilan lo-pro'dur.

forumda bir ara birisi rg570 satıyodu o bilgileri o yazmıştı ama gördüğüm kadarıyla doğru değil.radius olayında -miş dedim çünkü saplar arasında bi fark göremedim :)

değerli bilgiler bunlar,ellerine sağlık.yalnız bişeyi anlamadım.ben de 96 yapım rg550 var.senin dediğine göre lo-pro edge e mi sahip şimdi benim gitarım?edge diye biliyorum ben

Geri