Enstruman Kablosu Onerisi

Vovoxlar çok güzel fakat yassı tasarımlarından dolayı bir süre sonra parçalanıyorlar kablo jaktan ayrılıyor falan, Tuzlu derseniz ben Lava derim, kendim de kullanıyorum içi komple gümüş kaplı, harika bir kablo, uygun fiyatlı tek geçilecek kablo planet wavestir, elixirin kablosu da kimsenin bilmediği en efsane kablodur ama şu an üretilmiyorlar bulursanız kaçırmayın derim...

Sunuda ekleyeyim: yok efendim geleneksel kablo uretiminden farkli , iste ustun teknolojili masif bakir cekirdekli kablo falan hepsi yalan. Sadece ses kablosu satan firmalarin uretimi dahi yok, kablo ve konnektor fabrikalarinda malzemeleri urettirip birlestiriyorlar. Dolayisiyla gelistirdikleri hicbir teknolji de yok. Kablo ureten firmalarin bile cogu, kullandiklari iletkenleri hazir aliyorlar, neyin ustun ve farkli teknolojisiymis anlamak mumkun degil. Iste elips yapisiyla geleneksel kablolardan cok farkli gibi laflar sadece tuketicinin dikkatini cekmek icin yapilmis ufak numaralar. Cunku sen en egzotik sekilde kabloda yapsan sesin iletimini etkileyen rezistans ve kapasitanstan baska hicbirsey yok.

Bu noktada rezistansi etkileyen iki degisken var,

1-Malzemenin iletkenligi;
Malzemenin iletkenligi yuksek olmali ki zaten audio kablolarin hemen hemen hepsinde gumusten sonra en yuksek iletkenlige sahip metal olan bakir kullaniliyor.
2-iletken kesiti;
Iletken kesiti yuksek olmali fakat kritik degere dikkat edilmeli cunku kesit arttikca, ekran ile iletken arasindaki kapasitans artar.

Kapasitansi etkileyen uc degisken var,

1-Iletken ve ekran yaricaplari;
Iletken yaricapi dusuk, ekran yaricapi yuksek olmali, fakat iletken yaricapi dustugunde rezistansi arttiracagini soylemistik.
2-Yalitkan malzemenin dielektrik sabiti;
Dielektrik sabiti dusuk olmali, burda da belli malzemeler disinda bir kullanim yok.

Kabloyu pahali yapan goreceli olarak gerekli diger ozellikler,

1-Jacklarin altin kaplama olmasi;
Altinin iletkenligi daha dusuk oldugu icin, baglanti noktalarindaki iletkenligi arttirir, korozyona ugramadigi icin performansi dusmez.
2-Iletkenin gumus kaplama olmasi;
Alternatif akim frekans ve iletkenlige bagli olarak kablonun yuzeyinden akmaya egilimlidir. Frekans arttikca akim yuzeye dahada yaklasir. Yani kaplama ustunden akan ust frekanslar, daha iyi bir iletken olan gumus sayesinde daha iyi iletilir.
3-Mekanik dayaniklilik;
Kablonun dayanikli ve kaliteli malzeme ile uretilmesi sonucu uzun omurlu olmasi.

Bunlarin disindaki hersey pazarlama politikasidir, musteri avlama yontemidir. Bu ozelliklerine bakin kabloyu almadan once, katologda bu bilgiler yer almiyorsa firmayla iletisime gecip mutlaka ogrenin, zira bazi firmalar bu verileri dahi paylasmiyor, ustun ve essiz tekneloji laflarindan baska hicbirsey yok katologlarinda.

Sunuda ekleyeyim: yok efendim geleneksel kablo uretiminden farkli , iste ustun teknolojili masif bakir cekirdekli kablo falan hepsi yalan. Sadece ses kablosu satan firmalarin uretimi dahi yok, kablo ve konnektor fabrikalarinda malzemeleri urettirip birlestiriyorlar. Dolayisiyla gelistirdikleri hicbir teknolji de yok. Kablo ureten firmalarin bile cogu, kullandiklari iletkenleri hazir aliyorlar, neyin ustun ve farkli teknolojisiymis anlamak mumkun degil. Iste elips yapisiyla geleneksel kablolardan cok farkli gibi laflar sadece tuketicinin dikkatini cekmek icin yapilmis ufak numaralar. Cunku sen en egzotik sekilde kabloda yapsan sesin iletimini etkileyen rezistans ve kapasitanstan baska hicbirsey yok.

Bu noktada rezistansi etkileyen iki degisken var,

1-Malzemenin iletkenligi;
Malzemenin iletkenligi yuksek olmali ki zaten audio kablolarin hemen hemen hepsinde gumusten sonra en yuksek iletkenlige sahip metal olan bakir kullaniliyor.
2-iletken kesiti;
Iletken kesiti yuksek olmali fakat kritik degere dikkat edilmeli cunku kesit arttikca, ekran ile iletken arasindaki kapasitans artar.

Kapasitansi etkileyen uc degisken var,

1-Iletken ve ekran yaricaplari;
Iletken yaricapi dusuk, ekran yaricapi yuksek olmali, fakat iletken yaricapi dustugunde rezistansi arttiracagini soylemistik.
2-Yalitkan malzemenin dielektrik sabiti;
Dielektrik sabiti dusuk olmali, burda da belli malzemeler disinda bir kullanim yok.

Kabloyu pahali yapan goreceli olarak gerekli diger ozellikler,

1-Jacklarin altin kaplama olmasi;
Altinin iletkenligi daha dusuk oldugu icin, baglanti noktalarindaki iletkenligi arttirir, korozyona ugramadigi icin performansi dusmez.
2-Iletkenin gumus kaplama olmasi;
Alternatif akim frekans ve iletkenlige bagli olarak kablonun yuzeyinden akmaya egilimlidir. Frekans arttikca akim yuzeye dahada yaklasir. Yani kaplama ustunden akan ust frekanslar, daha iyi bir iletken olan gumus sayesinde daha iyi iletilir.
3-Mekanik dayaniklilik;
Kablonun dayanikli ve kaliteli malzeme ile uretilmesi sonucu uzun omurlu olmasi.

Bunlarin disindaki hersey pazarlama politikasidir, musteri avlama yontemidir. Bu ozelliklerine bakin kabloyu almadan once, katologda bu bilgiler yer almiyorsa firmayla iletisime gecip mutlaka ogrenin, zira bazi firmalar bu verileri dahi paylasmiyor, ustun ve essiz tekneloji laflarindan baska hicbirsey yok katologlarinda.
Yine süper toplarlamışsın üstüne koyacak şey kalmadı tabi çıkaracak da, hoş ben bu konuları çok bilmiyorum orta karar kablolarım var Fender, Kirlin, Planet Waves vs. benim işimi görüyor ama kayıt yapmam konsere çıkmam vs.

O vakit madem katkımız yok bari kılçık atalım dedim dövmek serbest, "Altinin iletkenligi daha dusuk oldugu icin, baglanti noktalarindaki iletkenligi arttırır" demek yerine "Altının iletkenliği daha yüksek (karakteristik rezistansı daha düşük) olduğu için..." desek daha doğru olacak gibim üstad ne dersin? Bu arada iletkenliği en yüksek metal de altın değil gümüş ya, ben ne zaman kablo alacak olsam satıcılar aslında böyle imiş gibi anlatıp altın kaplama satmaya çalışıyorlar. Daha da beteri üç otuz paralık bakırın iletkenliği de altından daha yüksek. Tabi mekanik/kimyasal özellikleri ve bunu asıl belirleyen şey olan metalin nasıl üretildiği kısmı ayrı konu. Uzun lafın kısası alacağım şeyden anlamadığım zaman orta/orta üst bir modeli almak çalışıyor; en pahalısı ise anlasam da çalışmıyor lakin gereksiz olduğuna bu sefer de bilgi ile hükmediyorum :)

Son düzenleme:
Yine süper toplarlamışsın üstüne koyacak şey kalmadı tabi çıkaracak da, hoş ben bu konuları çok bilmiyorum orta karar kablolarım var Fender, Kirlin, Planet Waves vs. benim işimi görüyor ama kayıt yapmam konsere çıkmam vs.

O vakit madem katkımız yok bari kılçık atalım dedim dövmek serbest, "Altinin iletkenligi daha dusuk oldugu icin, baglanti noktalarindaki iletkenligi arttırır" demek yerine "Altının iletkenliği daha yüksek (karakteristik rezistansı daha düşük) olduğu için..." desek daha doğru olacak gibim üstad ne dersin? Bu arada iletkenliği en yüksek metal de altın değil gümüş ya, ben ne zaman kablo alacak olsam satıcılar aslında böyle imiş gibi anlatıp altın kaplama satmaya çalışıyorlar. Daha da beteri üç otuz paralık bakırın iletkenliği de altından daha yüksek. Tabi mekanik özellikleri ve bunu asıl belirleyen şey olan metalin nasıl üretildiği kısmı ayrı konu. Uzun lafın kısası alacağım şeyden anlamadığım zaman orta/orta üst bir modeli almak çalışıyor; en pahalısı ise anlasam da çalışmıyor lakin gereksiz olduğuna bu sefer de bilgi ile hükmediyorum :)

Altının esas olayı oksitlenmemesi. O da şundan dolayı: Frekans yükseldikçe işaret iletkenin kesitinden değil çevresinden iletilmeye başlayacağı için bu bölgelerde bakır yerine altın kullanmak daha iyi sonuçlar verebiliyor; çünkü bakır oksitlenebilen bir malzeme. Ses frekansı için bu söylediklerimin hiçbir anlamı yok oysa ki.

Cok afedersiniz efendim cumleye, nikelin iletkenligi daha dusuk oldugu icin diye girip orayi degistirmisim. DOGRUSU: nikelin iletkenligi altindan dusuk oldugu icin, konnektorlerde nikel kaplama yerine altin kullanmak, gecis noktalarindaki iletkenligi arttirir.
Dedigin gibi gumus>bakir>altin diye gider fakat gumus ve bakirin korozyona karsi zayifligi sebebi ile konnektorlerde en optimum malzeme kaplama altin, daha sonrada nikel kaplama.

Cok afedersiniz efendim cumleye, nikelin iletkenligi daha dusuk oldugu icin diye girip orayi degistirmisim. DOGRUSU: nikelin iletkenligi altindan dusuk oldugu icin, konnektorlerde nikel kaplama yerine altin kullanmak, gecis noktalarindaki iletkenligi arttirir.
Dedigin gibi gumus>bakir>altin diye gider fakat gumus ve bakirin korozyona karsi zayifligi sebebi ile konnektorlerde en optimum malzeme kaplama altin, daha sonrada nikel kaplama.
Neyse ben dürtmek için bir bahane bulup yazdım senin ne söylediğin gayet açık, gayet net sen bana bakma :). Maksat forum üstü laflayalım, madem memlekette buluşamadık.
Ama öyle böyle değil bu yanıtı pek beğendim tam bir kablo seçim kılavuzu olmuş, cevaplar için pek teşekkürler büyük adamsın @izzzyy, bu arada o RR-1 de umarım hak ettiği bir sahibe gider kenarına sivri köşesine hakim olabilecek biraz dikkatli, poposu ile dağlar devirmeyen bir adam olsam zaten satış tamamlanmıştı şimdi...:) @programci_84 sana da selam ediyorum cevabın için.

Bi test etmiştim zamanında...

Ben, şu an dimarizo kullanıyorum da videodan farkları anlamak biraz güç oluyor, çıplak kulakla buradaki marka-modelleri göre kullanmışsınız. Di marzio'yu diğerleri ile karşılaştırırsanız durum nedir ? Benim şimdiye kadar 2-3 tane marka-model deneme fırsatım oldu bu konuda di marzio'yu nispeten başarılı buluyorum ama çok bariz bir fark göremedim. Sizin de çıplak kulakla aldığınız farkları paylaşmanızı isterim açıkcası.

Neyse ben dürtmek için bir bahane bulup yazdım senin ne söylediğin gayet açık, gayet net sen bana bakma :). Maksat forum üstü laflayalım, madem memlekette buluşamadık.
Ama öyle böyle değil bu yanıtı pek beğendim tam bir kablo seçim kılavuzu olmuş, cevaplar için pek teşekkürler büyük adamsın @izzzyy, bu arada o RR-1 de umarım hak ettiği bir sahibe gider kenarına sivri köşesine hakim olabilecek biraz dikkatli, poposu ile dağlar devirmeyen bir adam olsam zaten satış tamamlanmıştı şimdi...:) @programci_84 sana da selam ediyorum cevabın için.

Ben teşekkür ederim abi ne demek umarım okuyan arkadaşlara faydası olur. Buluşma olayı aklımda abi, dur bakalım bir mevzu var olursa çok değişik işlerle Türkiye'de olabilirim. Ama her halükarda aralık veya şubatta gelirim toplantının kralını yaparız.

Gaza geldim bugün 10 tane kabloyu ıskartaya çıkardım. Her an delirip tüm stüdyoları lava yada sommer e çevirebilirim :)
Lava ve Sommer ikiside guzel mantikli fiyatli kablolar. Herseyden once kablo markasi bunlar, fasoncu degiller. Lava Amerikan, Sommer(Zoma diye okunuyor) Alman , hatta Sommer calisanlari arasinda Turklerde var :D Sommer nin metresi 2-3 eurolara rahatlikla bulunabilir.

Evidence, Monster, Mogami, Vovox bu firmalar sisirme fiyatlara sahipler, fakat arastirdikca gordum ki Vovox'un yeri bambaska. Adamlar 180 cm lik guc kablosunu 155 euroya satiyorlar, fakat kabloda ekran bile yok, dehset icerisindeyim.

Son düzenleme:
O kablodan alıp test edesim var. Olan 500 liraya olacak.
Sayın Yakko Dostum,
2 gündür bu konuları tartışıyoruz da ; ben öncelikle yukarıda belirttiğim görüşleri ileri sürerken , ne yaptığım konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum.
Ben amatör olarak evinde klavye çalan ve bundan inanılmaz zevk alan bir insanım . Kendime göre bir klavye set-up'ım var.
Benim için en önemli kriter , en clear ve en kaliteli sound'u alabilmek .
Bunu sağlamak için de ; (başka alternatifleri denedikten sonra ) bütün klavyelerimi RME FF UFX'e bağladım. Buradaki temel amacım, RME'nin sahip olduğu üst düzey converter kalitesi ile mümkün olduğunca duyum kalitemi yükseltebilmek idi.
Klavyelerimi RME'ye bağlarken de ; yukarıdaki bölümlerde izah ettiğim gibi , duyum kalitemi yükseltmek adına Vovox'u tercih ettim. Bu kararımdan da son derecede memnunum ve ciddi para harcamama rağmen hiç pişman değilim.
En son olarak ; duyumumu biraz olsun nasıl ileri götürebilirim diye , Vovox'un "Inıtio Power" güç kablosunu satın aldım.
Satın aldıktan sonra şöyle bir basit test yaptım :
Önce ; Youtube'dan bir müzik videosunu , UFX'in orijinal güç kablosu ile ( ki bu güç kablosunun RME'nin kalite standartlarında üretilmiş bir kablo olduğunu herhalde kabul etmeliyiz ) ve referans kulaklığım ile dinledim. Sonra aynı müzik videosunu ; RME'nin orijinal güç kablosunu çıkarıp , Vovox'un bahsettiğim güç kablosunu takarak yeniden dinledim ve aradaki sound farkını hissettim.
Aradaki fark ; dağlar, taşlar kadar mı? Muazzam mı ? Tabii ki değil. Ama benim gibi kaliteli sound peşinde koşan ve bu işlere inceden inceye takılan insanlar için önemli bir fark.

radaki sound farkını hissettim.
Aradaki fark ; dağlar, taşlar kadar mı? Muazzam mı ? Tabii ki değil. Ama benim gibi kaliteli sound peşinde koşan ve bu işlere inceden inceye takılan insanlar için önemli bir fark.

Mehmet bey bu hissetiğiniz fark psikolojik olabilir mi? Çünkü plasebo etkisi diye tabir edilen durumuna çok yakın anlattığınız. Gerçekten farklı duymuş olabilirsiniz ama bu beyninizin size oynadığı bir oyun olabilir dolayısıyla gerçekte bir farklılık olup olmadığını anlamanız mümkün olmayabilir. Zihin beklentileri tamamlamaya yönelik çalışır, o yüzden anlamsız şekilleri, zihnimizde sanki bir resim, bir simge gibi görür bir şeylere benzetiriz.

Böyle durumlarda gerçeği öne sürebilmek için bilimsel verileri karşılaştırmak gerekir. 21. yy bilimi nedensellik ilkesine dayanır. Bu da sadece deney ile mümkündür.

Tecrübeleriniz elbette ki önemli ve bizimle paylaştığınız için müteşekkiriz ama böylesine yüklü bir yatırımı yapmadan önce biraz daha sorgulamalıyız, sizde biraz yanılma payını göz önünde bulundurmalısınız. Burada samimiyetinizin, yalan söylemediğinizin hepimiz farkındayız ama yaşadığınız durum tümüyle bir yanılsama olabilir. Buna dikkat çekmek isterim.

Mehmet bey bu hissetiğiniz fark psikolojik olabilir mi? Çünkü plasebo etkisi diye tabir edilen durumuna çok yakın anlattığınız. Gerçekten farklı duymuş olabilirsiniz ama bu beyninizin size oynadığı bir oyun olabilir dolayısıyla gerçekte bir farklılık olup olmadığını anlamanız mümkün olmayabilir. Zihin beklentileri tamamlamaya yönelik çalışır, o yüzden anlamsız şekilleri, zihnimizde sanki bir resim, bir simge gibi görür bir şeylere benzetiriz.

Böyle durumlarda gerçeği öne sürebilmek için bilimsel verileri karşılaştırmak gerekir. 21. yy bilimi nedensellik ilkesine dayanır. Bu da sadece deney ile mümkündür.

Tecrübeleriniz elbette ki önemli ve bizimle paylaştığınız için müteşekkiriz ama böylesine yüklü bir yatırımı yapmadan önce biraz daha sorgulamalıyız, sizde biraz yanılma payını göz önünde bulundurmalısınız. Burada samimiyetinizin, yalan söylemediğinizin hepimiz farkındayız ama yaşadığınız durum tümüyle bir yanılsama olabilir. Buna dikkat çekmek isterim.

Atilacan Dostum ;
Plasebo etkisini ben de biliyorum. Haklısınız böyle bir durum her zaman olabilecek bir şey. Ama son 3 yıldır , bu konularla o kadar çok uğraştım ve kafa yordum ki , ( ve de o kadar çok gereksiz para harcadım ki ) , duyum konusunda yeterince objektif olabildiğime inanıyorum açıkcası.
Bu konuda bilimsel bir veri var mıdır ? Bildiğimi söyleyemem. Ama ben en azından ; bu konuda yaşadığım birebir tecrübelerimi objektif bir şekilde sizlerle paylaştım.
Bana göre bu duyum meselesi bir skaladır esasında. Bir uçta iyi duyum vardır , diğer uçta ise kötü duyum vardır.
Bir de bu iki uç arasında kalan duyum seviyeleri vardır. Sonuçta herkes kendi ihtiyaçları ve imkanlarına göre , kendisini bu skalanın bir yerinde konumlandırır.
Ben bunları yaptım, siz de bunları yapın diye bir iddiam yok zaten. Benim derdim sadece kendi tecrübelerimi sizlerle paylaşmak ve Forum'da fikir zenginliği yaratmak.

Geri