Palm Mute Yaparken Sorun Yasıyorum Yardım Lütfen

DSC_8331.jpg

Açtırmayın!

Bir palm mute yaparken sesin bas gelmesinden, konu fizik ve elektronik yarışına dönmüş. Belki de arkadaşımız 4 aydır tel bile değiştirmediği için ya da yanlış bir ayardan dolayı bu durumu yaşıyor ama ders notları, kitaplar, kavramsal tartışmalar sürüyor. Soruyu soran arkadaşımız ne durumda onu da merak etmiyor değilim. :)

Eee ben dedim. Pratik bilgileri verdik, manyetik haricinde de çözümleri söyledik. Arkadaş yok piyasada evet, tartışmanın saçmalığından ötürü kaçmaya hakkı var.
Tek burası değil ki, her başlıkta aynı dert, ben her mesajımda soruyu soran arkadaşı düşünerek cevap vermeye çalıştım. Laf yedik. Kıraathane insanı olduk.

Bir palm mute yaparken sesin bas gelmesinden, konu fizik ve elektronik yarışına dönmüş. Belki de arkadaşımız 4 aydır tel bile değiştirmediği için ya da yanlış bir ayardan dolayı bu durumu yaşıyor ama ders notları, kitaplar, kavramsal tartışmalar sürüyor. Soruyu soran arkadaşımız ne durumda onu da merak etmiyor değilim. :)
Aynen dediğin gibi, birçok farklı sebebi olabilir, sesi duymadan zaten kesin birşey söylemek doğru da değil. Ama hemen manyetigi indir, herkes her altı bildiği için ülkemizde her şeye yorum yapan var. Hata bende ki düzeltmeye çalışıyorum, bırak ne karisiyorsun değilmi.

:D:D:D:D:D:D

Yalnızca manyetiği indir sorun düzelir dedik değil mi :D Allah akıl fikir versin, bu da son mesajımdır. Sizin gibi saygısız tiplere rağmen, kendini bozmamaya çalışanda kabahat. İstersen elektroniği yutmuş ol, gram saygı haketmiyorsun. Sürekli birilerini aşağılayan kim, herkes farkında zaten. Buyur engelle bakalım çok bilen adam :)

Harmonik hakkında atıp tutan adama 80 hz in altıncı harmonigini sorduk, 547 gibi birşey, genligi ise formülde yerine koyunca bulunur diyor. Ulan zaten bir halt bilsen direk söylersin, 6. Harmonigin frekansı temel harmonigin 6 katı, genligi ise 6 da biri diye. Canınızı cehenneme ya adam sayıp birşeyler anlatmaya çalışıyoruz. Ne haliniz varsa görün, sizin gibi bosbogaz adamları engelliyorum artık.

Bunu senin gibi gereksiz bir kişiliğe yazmıyorum. Burada okuyan arkadaşları doğru bilgilendirmek, yanlış anlamayı gidermek ve senin demogajilerine kurban gitmemek için yazıyorum. Hesaplarken overtone ile harmonic'i hırslı ve ani yazmam sonucu karıştırmışım hesap makinasında. Overtone her zaman harmonikten 1kat eksiktir. Gece 4'de olunca normal. Yani sana 7. harmonik, 6. overtone'u vermişim. Daha ilk mesajlarımda zaten 100hz'nin harmonikleri 200, 400hz'dir demişim. Bunu bile farketmeyecek kadar acizsin. Hatta buna bile 200-400hz üst frekans mı oluyor şimdi gibi komik bir yorum yazmışsın.

"Ulan" gibi terbiyesiz bir kelimeyi de sana iade ederim. Oturup senin dandiko sorularına cevap vereceğim? Sen kimsin? :D Orada ders notlarında yazıyor dediklerin. Oturup cevap mı vereceğim. Sorduğun genlik hesabı da yapılmış zaten.

Ben de senelerdir engelliydin, bir hata açtık engeli. Yine mesajın ortasından kötü magazinciler gibi çekip, "bu, ne demek?", "O zaman bunu açıkla" ya da alakasız bir şeyi alıp söylemediğim birşey üstünden kendince takılabilirsin. Ciddi biri olsan bunu forumlarda insanları aşağılamak için kullanmazsın zaten. İnsanlara yardım edersin.

Son düzenleme:
Forumun değerli elektronikçileri, fizikçileri. Bu başlığı okurken bir soru geldi aklıma. Vakumlu bir fanus içine yerleştirilmiş bir elektrik gitar olsun. Tel titreştirildiğinde, gitara bağlı olan volt ölçer cihazda değer okunur mu ?

Forumun değerli elektronikçileri, fizikçileri. Bu başlığı okurken bir soru geldi aklıma. Vakumlu bir fanus içine yerleştirilmiş bir elektrik gitar olsun. Tel titreştirildiğinde, gitara bağlı olan volt ölçer cihazda değer okunur mu ?

Evet okur diye düşünüyorum... Oradaki mekanizma özetle şu şekilde diye biliyorum:

Gitar manyetikleri sürekli bir manyetik alan yaratıyor. Celik teller titreştiğinde, bu manyetik alanda da bir titreşim yaratıyor. Manyetik alandaki bu titreşim ise, gitar manyetiklerinin tellerinde akım yaratıyor. Bu akım ise voltaj sinyali olarak gitar jack'ına gidiyor.

Bu nedenle, elektromanyetik dalgaların boş uzayda da ilerleyebildğini düşünürsek boş fanus durumunda sinyal alınırdı. Hatta alınan sinyal, normal şartlar altındaki bir odada alınan sinyale de çok yakın olurdu tahminimce :)

"Elektronik mühendisi bey" arkadaş şimdi buna da birşeyler yazar, "o öyle değil, böyle sen ne bilirsin tadında" :)

Katiliyorum (y)
Evet okur diye düşünüyorum... Oradaki mekanizma özetle şu şekilde diye biliyorum:

Gitar manyetikleri sürekli bir manyetik alan yaratıyor. Celik teller titreştiğinde, bu manyetik alanda da bir titreşim yaratıyor. Manyetik alandaki bu titreşim ise, gitar manyetiklerinin tellerinde akım yaratıyor. Bu akım ise voltaj sinyali olarak gitar jack'ına gidiyor.

Bu nedenle, elektromanyetik dalgaların boş uzayda da ilerleyebildğini düşünürsek boş fanus durumunda sinyal alınırdı. Hatta alınan sinyal, normal şartlar altındaki bir odada alınan sinyale de çok yakın olurdu tahminimce :)

"Elektronik mühendisi bey" arkadaş şimdi buna da birşeyler yazar, "o öyle değil, böyle sen ne bilirsin tadında" :)

Sinyalin genliği de, sönüme uğrayacağı süre de (dolaylı olarak sustain yani), normal şartlar altındaki bir odada alınandan fazla olur; zira hava sürtünmesi yok.

Yalnız bu konuyu da p.ç ettik el birliğiyle :D Polyannacılar buna "İçerik Zenginliği" olarak da bakabilir: "Bir palm mute sorusu soruyorsun örneğin, konu içinde öyle bir zenginlik/çeşitlilik yaşanıyor ki, manyetik saracak kadar bilgi sahibi olabiliyorsun" :D

Okunmaz, çünkü o telleri titreştirmek için fanusa bir de adam atmamız lazım. Havasızlıktan ölebilir, kan basıncından patlayabilir, gözleri yuvalarından fırlar maazallah.

Okunmaz, çünkü o telleri titreştirmek için fanusa bir de adam atmamız lazım. Havasızlıktan ölebilir, kan basıncından patlayabilir, gözleri yuvalarından fırlar maazallah.
Fanusta bir de astronot varmış. Söylemeyi unuttum! : P

Edit, büdüt: Çok şükür forum denen bir şey var da böyle milyon dolarlık Nasa deneylerine hacet kalmıyor.

Son düzenleme:
Geri