Parmağım Kırıldı

Benim bileğim kırıldığında aynı hareket ettirememe problemini yaşamıştım. Doktor sıcak suda bir miktar güçle masaj şeklinde hareket ettirmemi, işe yaramazsa fizik tedaviye gitmemi söylemişti. Sıcak suda birkaç gün hareket ettirdikten sonra bayağı gelişme olmuştu. Çok ağrı falan olursa zorlamamak lazım ama.

Güncelleme:
tam 1 ay oldu, ateli çıkarttım,geceleri uyurken takıyorum parmağım hala iyileşmedi,bükemiyorum diger parmaklar büküluyor bu ortada sap gibi dikili kalıyor :)

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
1 ay boyunca hareket etmemiş bir eklem sözkonusu, zamanla açılacaktır, bunu hızlandırmak için fizik tedavide yapılabilir. Tabiki bunları doktorunuzla konuşmanız gerekir.
Bende çok ciddi bir ameliyat geçirmiştim sağ kolumdan, 1 ay hareketsiz kaldı aynı şekilde bende kolumu açamıyordum. Fizik tedavi ve zamanla normale dönüyor, şu anda eskisinden daha iyi :)

1 ay boyunca hareket etmemiş bir eklem sözkonusu, zamanla açılacaktır, bunu hızlandırmak için fizik tedavide yapılabilir. Tabiki bunları doktorunuzla konuşmanız gerekir.
Bende çok ciddi bir ameliyat geçirmiştim sağ kolumdan, 1 ay hareketsiz kaldı aynı şekilde bende kolumu açamıyordum. Fizik tedavi ve zamanla normale dönüyor, şu anda eskisinden daha iyi :)

Fizik tedaviye hiç zamanım yok :) zamanla kendiliginden gecer mi acaba

Kendi haline bırakmayın. Geçmeyedebilir. Önce doktorunuz ve onun kontrolü ve bilgisinde fizik tedaviye başvurun.
Bende geçmesini temenni ediyorum fakat mesajlarınızdan anladığım kadarıyla ciddi bir gitarcısınız durduk yerde dert sahibi olmayın ve bu konu için vakit yaratmaya bakın.

Öncelikle geçmiş olsun, bir gitarist olarak sinir bozucu bir deneyim edinmişsin üzüldüm. Lakin, faydası olabileceğini düşünerek kendi durumumdan süreç akışıyla örnek vermek isterim;

2013 nisanında bir tatsızlık sonucu sol el 5. metakarp kemiğimi kırdım. (serçe parmağın bağlı olduğu, bilek ve parmak arasındaki bölümde kalan uzun oynar eklem) Şans eseri herhangi bir ucu kaymadığı ve kırığın pozisyonu bozulmadığından durumu ancak 3. günün sonunda hayvani şişlik ve dinmeyen ölüm sancısı şikayetiyle gittiğim acilde öğrendik. Malumunuz, 1,5 ay kolumda kalacak şekilde dirseğimden parmak uçlarıma kadar olan bölgeyi komple kapatan eşek ölüsü ağırlığında bir alçı ile eve döndük. O süreçte henüz çalışmıyordum, fakat üzerinde çalışmakta olduğum bir proje vardı ve yaklaşık olarak bir yıllık ertelenişinin temel sebebi bu kırık oldu. İçiniz kararmasın hikaye mutlu sonla bitecek. Ama hemen değil. Bundan sonrasını maddeleyerek gidersem;

9. gün vicdan azabı misali bir kaşıntı ve çıldırtan yanmalı terlemeli sinir krizleri sonucunda alçıyı kırdım attım çöpe. Eşim veteriner hekim, daha basit bir sargı uygulayabileceğini söyledi ve başardı da. En azından kaşıntılardan kurtuldum.

15. güne kadar hiçbir motor hareketi, kavrama, tutma, yazı yazma vb. eylemi yerine getiremedim. 15 ve 20. günler arasında ise ufak ufak ps kolunu tutmaya, su bardağı ve benzeri objeleri kavramaya, diş fırçamı en azından baş ve ilk iki parmağımla tutmaya başladım.

1. ayın sonları ara ara gitarı elime aldım. İlk üç parmağımda hiçbir tuşe sorunu yoktu sadece akor ve nota geçişlerinde sarsıntıdan ötürü ufak bir ağrı hissediyordum bu yüzden serçe parmağımı yeniden kullanmayı denememiştim. İlk ayı doldurduğum gün o hatayı yaptım. Kaptırıp basit birkaç nota bastım ve serçe parmağım tuşeye değdiği an nefesim kesildi acıdan. Oturduğum yerden dakikalarca doğrulamadım.

2. ayın sonuna kadar bu böyle devam etti. Her denemede avuç içimde ve serçe parmağımın tamamında berbat bir sancı duyuyordum. Asla geçmeyeceğini düşünerek umutsuzluğa kapılıyordum, buna rağmen kendime engel olamıyor ve tekrar tekrar deniyordum. Sonuç değişmiyordu.

3. ve 4. aylarda acı duymamaya, en azından zorlamadan basit bir tuşede takıldığımda eskisi gibi kıvrandırmayan ama "ben buradayım hala" diyen kibar bir sızı hissediyordum. Aynı zariflikle yok oldu gitti.

Bu serçe parmağı aktif kullanamama durumu 5. aya kadar devam etti. Tuşem bozuldu, parmağım güçsüzleşti, moralim dağıldı. Fakat en azından artık bareleri basabiliyor, ve yamru yumru da olsa istediğim geçişleri tamamlıyordum. 7. aya kadar bu durum günden güne düzelerek devam etti.

Totalde elimin sıfır ağrı sancıyla eski hızını ve gücünü kazanması tam 9 ay sürdü. Çünkü bu 9 aylık süreç içerisinde çalışmaya başlamıştım ve gitar odaklı bir antrenman şansım oldukça azalmıştı. Süreci etkileyen en büyük faktörlerden biri de buydu. 4. ayında işe girmiştim haliyle kalan 5 ay boyunca iki günde bir, bazen daha da uzun süreçlerde ancak 1-2 saat dokunabiliyordum gitara.

Nihayetinde öyle yada böyle iyileşti. Soğuk havalarda bazen sızladığını hissediyorum. Doktora gittiğimde bunun normal olduğunu söylüyor. Azar yeme korkumdan alçıyı şehir dışında olduğum bir anda başka hastahanede açtırdım dedim. Zira çekilen röntgenlerde de kırık kusursuz iyileşmiş görünüyordu, kurcalamadım. Özetle, canını sıkma. Sıkacaksan da sorun yok, istemesen bile iyileşiyor. Ki parmak kırığı metakarp ve bilek kırıklarından daha kısa sürede ve daha başarılı şekilde iyileşiyor. Muhtemelen gitar egzersizlerinde bir zorlanma, seviyende bir gerileme hissedersin. Bu da geçici bir durum olacak.

Umarım olumlu bir fikir verir.

Öncelikle geçmiş olsun, bir gitarist olarak sinir bozucu bir deneyim edinmişsin üzüldüm. Lakin, faydası olabileceğini düşünerek kendi durumumdan süreç akışıyla örnek vermek isterim;

2013 nisanında bir tatsızlık sonucu sol el 5. metakarp kemiğimi kırdım. (serçe parmağın bağlı olduğu, bilek ve parmak arasındaki bölümde kalan uzun oynar eklem) Şans eseri herhangi bir ucu kaymadığı ve kırığın pozisyonu bozulmadığından durumu ancak 3. günün sonunda hayvani şişlik ve dinmeyen ölüm sancısı şikayetiyle gittiğim acilde öğrendik. Malumunuz, 1,5 ay kolumda kalacak şekilde dirseğimden parmak uçlarıma kadar olan bölgeyi komple kapatan eşek ölüsü ağırlığında bir alçı ile eve döndük. O süreçte henüz çalışmıyordum, fakat üzerinde çalışmakta olduğum bir proje vardı ve yaklaşık olarak bir yıllık ertelenişinin temel sebebi bu kırık oldu. İçiniz kararmasın hikaye mutlu sonla bitecek. Ama hemen değil. Bundan sonrasını maddeleyerek gidersem;

9. gün vicdan azabı misali bir kaşıntı ve çıldırtan yanmalı terlemeli sinir krizleri sonucunda alçıyı kırdım attım çöpe. Eşim veteriner hekim, daha basit bir sargı uygulayabileceğini söyledi ve başardı da. En azından kaşıntılardan kurtuldum.

15. güne kadar hiçbir motor hareketi, kavrama, tutma, yazı yazma vb. eylemi yerine getiremedim. 15 ve 20. günler arasında ise ufak ufak ps kolunu tutmaya, su bardağı ve benzeri objeleri kavramaya, diş fırçamı en azından baş ve ilk iki parmağımla tutmaya başladım.

1. ayın sonları ara ara gitarı elime aldım. İlk üç parmağımda hiçbir tuşe sorunu yoktu sadece akor ve nota geçişlerinde sarsıntıdan ötürü ufak bir ağrı hissediyordum bu yüzden serçe parmağımı yeniden kullanmayı denememiştim. İlk ayı doldurduğum gün o hatayı yaptım. Kaptırıp basit birkaç nota bastım ve serçe parmağım tuşeye değdiği an nefesim kesildi acıdan. Oturduğum yerden dakikalarca doğrulamadım.

2. ayın sonuna kadar bu böyle devam etti. Her denemede avuç içimde ve serçe parmağımın tamamında berbat bir sancı duyuyordum. Asla geçmeyeceğini düşünerek umutsuzluğa kapılıyordum, buna rağmen kendime engel olamıyor ve tekrar tekrar deniyordum. Sonuç değişmiyordu.

3. ve 4. aylarda acı duymamaya, en azından zorlamadan basit bir tuşede takıldığımda eskisi gibi kıvrandırmayan ama "ben buradayım hala" diyen kibar bir sızı hissediyordum. Aynı zariflikle yok oldu gitti.

Bu serçe parmağı aktif kullanamama durumu 5. aya kadar devam etti. Tuşem bozuldu, parmağım güçsüzleşti, moralim dağıldı. Fakat en azından artık bareleri basabiliyor, ve yamru yumru da olsa istediğim geçişleri tamamlıyordum. 7. aya kadar bu durum günden güne düzelerek devam etti.

Totalde elimin sıfır ağrı sancıyla eski hızını ve gücünü kazanması tam 9 ay sürdü. Çünkü bu 9 aylık süreç içerisinde çalışmaya başlamıştım ve gitar odaklı bir antrenman şansım oldukça azalmıştı. Süreci etkileyen en büyük faktörlerden biri de buydu. 4. ayında işe girmiştim haliyle kalan 5 ay boyunca iki günde bir, bazen daha da uzun süreçlerde ancak 1-2 saat dokunabiliyordum gitara.

Nihayetinde öyle yada böyle iyileşti. Soğuk havalarda bazen sızladığını hissediyorum. Doktora gittiğimde bunun normal olduğunu söylüyor. Azar yeme korkumdan alçıyı şehir dışında olduğum bir anda başka hastahanede açtırdım dedim. Zira çekilen röntgenlerde de kırık kusursuz iyileşmiş görünüyordu, kurcalamadım. Özetle, canını sıkma. Sıkacaksan da sorun yok, istemesen bile iyileşiyor. Ki parmak kırığı metakarp ve bilek kırıklarından daha kısa sürede ve daha başarılı şekilde iyileşiyor. Muhtemelen gitar egzersizlerinde bir zorlanma, seviyende bir gerileme hissedersin. Bu da geçici bir durum olacak.

Umarım olumlu bir fikir verir.

Çok geçmiş olsun,geçen yılda yüzük parmagımı çatlatmıştım o zamandan beri cok korkar oldum bu konu ile ilgili korktugum hep başıma geliyor.cok uzun zamanda iyilesmisti cok sinir bozucuydu,bu daha cok sinirimi bozdu çunku kariyerimi olumsuz etkileyebilir cunku flamenkoda parmakların cok hizli olmasi ve cesitli pozisyonlara girmesi gerek bazen aksıyor yüzük parmagim bunda da öyle birsey olursa diye korkuyorum,ortada 2 sakat parmak var sonucta.insanin siniri bozuluyor 1 ayda sinirden başima gelmeyen kalmadi zaten

Güncelleme,

1 ayı geçti parmakta ağrı yok ateli (alçıyı) çıkardım gitar çalamıyorum doğal olarak,parmak tam kapanmıyor çevremdeki insanlar zamanla açılır diyor ama açılacak gibi gözükmuyor

hocam geçmiş olsun,
Hatırı sayılır bir ortopedistin bana dediğine göre;
-tetik parmak ,carpel tunel gibi rahatsızlıklar ( uzman kontrolünden sonra operasyon gerekmiyorsa gece atel takmak ve antieflamatuar pomad eşliğinde
-kırıklar ise kaynadıktan sonra ve gerekiyorsa fizik tedavi eşliğinde
genelde şu formul sonucu bulunan hafta sayısı sonunda ancak toparlanabilirmiş..
( bağlayıcı olmasın sadece benim rahatsızlığımda söylenmiş genel bir tanımlama)

yaş/10= hafta sayısı

yaş 50 ise 5 hafta vs gibi..

belki işine yarar..

Çok geçmiş olsun. Benim de başıma gelmişti bu tarz bir olay 3-4 sene önce. gitar çalmadığın zamanlarda; örneğin bir kafede oturuyorken sürekli parmaklarını haraket ettirmeye, oynatmaya ve esnetmeye çalış (tabiki zorlamadan). doktor bana bu küçük egzersizlerin çok işe yarayacağını söylemişti ki gerçekten 2-3 haftaya bir sorun kalmamıştı.

Güncelleme;

Aylar sonra parmağım iyileşti gitar çalabiliyorum hatta bugun punta umbria denemesi yaptım başarılı oldu sadece şişlik var uzun süreli kullanımda ağrı ve sızı yapıyor doğaldır diye düşünüyorum :)

Gamları çok rahat inip çıkabiliyorum sadece farklı pozisyonlarda ağrıyor örnegin panaderosun bir bölümü var 3.parmak ve 4.parmak basları basıyor 1 ve 2 nin 1.telde çalması gerekiyor sadece orda ağrıyor.

Geçmiş olsun üzüldüm...Maalesef kırılan parmak iyileşse bile zaman zaman ağrılar yapacaktır.İnşallah bu durumu yaşamazsın.Ellerimize çok dikkat etmemiz lazım kavga dövüş falan filan.Ben riskli sporlardan da uzak duruyorum.

kardeş bende parmagımı bukemıyorum şuan senın gıbıyım senın nasıl oldu tam bükebiliyormusun

Dostum çok geçmiş olsun. Bende kırık olmadı ama bır öfke sonucu gelısen olaylar dızısınden hasarlı cıktım ( kendim ettim kendım buldum) .Sag el bas parmakta iki adet çatlak olusmustu. Epey bır sure legato calıstım bos durmayayım diye .. penayı tutacak halım yoktu 6 ay falan cektım arada hala sızlar burdayım der.. muzısyenlerın kavga dovus ve rısklı sporlardan kacınmaları lazım. Ve sonrasında bol bol egzersiz vermıstı doktor.. Tabi şunuda belırtmek lazım doktora danısmadan yapılan egzersızler bazen dahada kotu sonuclara yol acabılmekte.. oyuzden aman dıkkat... Tekrardan cok gecmıs olsun..

Sanirim aradan gecen 4 yil sonra bir problem kalmamistir.Zaten yazmis en son mesajinda.Sol bilegim iki kez kirildi, daha dogrusu catlatmistim, catladiktan bir yil sonra ise kirildi, benim ve doga annemizin yardimlariyla.Su an kiriktan eser yok.Sadece dokununca daha once orda olmayan et/doku parcalarini hissediyorum bilegimde ama agri sizi yok.Tabiki yaklasik 6 ay normalde caldigim sekilde rahat gitar calamamistim.Su an 40 yasimdayim ve 100 kg bench yapabiliyorum.Insan vucudu mucizevi ve harika birsey.