At Gibi Fiyata Ürün Satıp Minicik Fiyatlara Ürün Almak Isteyenler

Yakın zamanda başıma geldi , tabii ki fiyat belirlemek bir özgürlüktür , değerinin 5 katına bile satmaya çalışsa en fazla abartı ilanlarda paylaşır güleriz. Ama bu olay çok itici ve iğrenç bir olay. sıfır fiyatına yakın pedallar bişeyler satıp senin ekipmanını bunun fiyatı/ ederi bu kadar vs denmesi illaki sizinde başınıza gelmiştir. Konuyu açma sebebimde bir nebze dahi bu konudan rahatsızlık duyduğumuzu - benim gibi düşünenlerle beraber- anlatmak istememdir herhangi bir kişiye kuruluşa ithafen değildir.

Teşekkürler.
yusuf,

Sanırım amacı müzisyenlik değil de tüccarlık olanlar yüzünden yaşanıyor bu durum. Ben çok ürün aldım sattım bu forumda 2005'ten beri ama tek derdim "Acaba bu gitar nasıldır?, Bu manyetik nasıl ses verir?, Bu amfi gerçekten de öyle mi acaba?" vb. sorularla aldım sattım her birini. ne kar düşündüm ne zarar. Hakkını vererek gitar çalan biri de değilim. Ama bilhassa elektro gitar dünyasının hastasıyım. Şimdi sen bu mantıkta birisi olduğun zaman karşındaki de "3'e aldım 5'e satayım da kar yapayım." derdinde olunca böyle başlık da doğal olarak açılıyor.

Çok iyi yaa hele başlık süper :D birde dün 300 lira olan malı (piyasa değeri 400) alıp ertesi gün 400 e satan tüccarlara uyuz oluyorum madem lazım değil alma ihtiyacı olan alsın tüccarlığa ne gerek :(

Bence asıl şaşırtıcı olan, arkadaşların o fiyatlara ürünü satacak birilerini bulabilmeleri. Öyle olunca da elalemin akıllsı sanıyorlar kendilerini, geri kalan herkesi de salak zannediyorlar herhalde. E tabii küstahlık da dizboyu oluyor vatandaşta...
Ben kanımın ısınmadığı adam ile alışveriş yapmıyorum bu yüzden. Dangalak adama ne bir şey satarım, ne de ondan bir şey alırım.

Doğrudur, hele ki insan yeri geliyor, temel ihtiyaçları adına bir takım zevklerinden, hobisinden mahrum kalmak zorunda kalıyor. Bence esas sıkıntı burada başlıyor. Bu sefer bu sıkıntıyı yaşayan bizler de bahsettiğiniz durumun karşısında tam ters durumda kalmış oluyoruz. Yani at gibi fiyata ürün alıp, minicik fiyatlara satmak durumunda kalıyoruz.

Biraz uzun uzun oldu belki saçmaladım mazur görün ama görüşlerime dayanarak şunu belirtmek istiyorum. Bir uzman değilim kesinlikle fakat özellikle Türkiye'de bu gibi durumların yaşam şartlarıyla, sosyoekonomik şartlarla doğrudan alakası olduğunu düşünüyorum. Yani piyasadaki bu dengesizliğin sebebi aslında hayatımızdaki dengesizliklerden kaynaklanıyor.

En basit örneği özellikle şu son zamanlarda piyasada iki tip alıcı/satıcı profili var. Biri sizin bahsettiğiniz tabiri caizse "kazıkçı" kitlesi, bir diğeri de en az o kitle kadar olan afedersiniz "enayi" kitlesi. (Yanlış anlaşılma olmasın, enayi sözcüğünü kinayeli kullanıyorum.) Cidden şu sıralar pek dengeli alışverişlere, fiyatlara rastlanmıyor.

Bilemiyorum yazık oluyor yani insanlara. Hani çok basite indirgediğimiz zaman ülkemizde ikinci el vasat/ortalama bir akustik gitar almak 300 TL'ye mal oluyor en aşağı. Kaldı ki bunun gittin gördünü, aldın verdini kargosu şusu busu 100 TL daha eklense 400 TL. Neredeyse asgari ücretin yarısı kadar. Yazık oluyor dememdeki sebep şu, insanlar zaten saçma sapan ekonomik politikalardan tutun, kur farkına kadar onlarca sebepten dolayı ülkemizde ateş pahası olan müzik aletlerini binbir zorlukla alıyorlar. Ama bahsettiğiniz durumlara rastlayınca da ne paranın ne de emeğin hiçbir değeri kalmıyor.

Değerden kastım elbette maddi. Bugün bazı arkadaşlarım binbir zorlukla aldıkları üç kuruşluk müzik aletlerinin taksitlerini çıkaramıyorlar. Çalıştıkları mekanlar resmen dalga geçiyor vs. üzerine bir de bu tip alıcı/satıcı profili eklenince cidden bir noktadan sonra işler çığrından çıkıyor.

Kusura bakmayın belki saçma sapan oldu, sadece yazmak istediklerimi yazmaya çalıştım. Umarım kimse bu durumlarla karşılaşmak zorunda kalmaz.

İyi forumlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@devastator abi seni zaten biliyoruz , bir pickguard muhabbeti geçmişti aramızda ve kendisi net şu kadara aldım satıyorum vs diyordu ki bu çok güzel birşey. Şöyle ki zaten çok yoğun bir ÖTV'ye maruz kalıyoruz vergiler tavan birde böyle insanları piyasada olması çok kötü. Devastor , ben ve bir çok arkadaşım gibi enstrüman denemek bilgi edinmek ve tecrübe sahinbi sahibi insanlara koyuyor bu genelde. çok değil geçenlerde kimin sattığını bilmiyorum ama 1000tl ye M1000 deluxe almış bir kardeşimiz vardı burada ve çok açık gönüllülükle aldığım fiyata veriyorum demişti. Ve cidden aynı paraya sattı ben şahidim. ne gerek var adam hem zarar etmedi , hemde aynı ekipmanı o fırsattan yararlanıp başka biri kullandı. ince bir hareket ve hayran olmuştum. Bence para mevzuna bu kadar hassas olmasak kim bilir neler yapacağız.

Kesinlikle katılıyorum @mmukoza ellerine sağlık.

İsterse ürün 3 gün önce alınsın 1 defaya mahsus kullanılsın, yeni gibi olsa bile 2. el 2. eldir. Biraz sert bir mantık ama öyle. Adam gitar alıyor 2-3 sene kullanmış sıfırı 4000 TL, sonra gitarı 3.300 e falan satıyor. Bunun neresi ikinci el satış ? Yarı yarıya düşmesi gerek , ultra temiz bakarsın hadi en fazla 2500 2600 olsun.

bir deniz akvaryumu forumunda artık kullanmayacağım akvaryumu satıyorum; "efb" nickli adının ercan olduğunu söyleyen bir vatandaş ilanım 500 lira fiyatla açmışken bana pm attı, "-400 lira vereyim" dedi. dedimki "-olmaz, 400 liraya benzer bir tank satın almak istesem satan var mı?"
sonra gel zaman git zaman ilanı 400 liraya çektim, bu vatandaş bana yine pm attı, -350 lira vereyim, aramızda ulaşım mesafeside var, gelip gitsem köprüydü, mazottu, 50 liram gider"..... kafamı bozdu yine -olmaz" dedim..
sonra bir bebeğimiz oldu ve tankı evden çıkartmam şart oldu. ilanı 350 ye çektim, aynı eleman beni bu sefer telefon ile aradı dediki;
-eşime resimleri gösterdim, mobilyasının rengini beğenmedi, boyama masrafımız da var, 300 liraya olurmu"
bu benim şirazemi bozdu, ilanı kaldırdım, satmıyorum dedim..
ben kendi akvaryumumla beraber bazı ekstralarda veriyorum, bunlardan birisi 36x3w powerled armatür. google'a deniz akvaryumu için powerled yazarsanız, sıfır fiyatlarını görürsünüz..
bu elemanı merak ettim, efb nickini inceledim.. lavuk benimkinden daha küçük bir tankı aydınlatmasız 450 tl ye satıyor.. indirim talep edenlerede atarlanıyor, bedavaya mı verek diyor..
malesef ama malesef türkiyedeki yerleşik kültür ve mahali sistem insanları eğitimsiz bıraktığı gibi, alış-verişten meselek icabına kadar profesyonellikten uzak bir sokak ağzına teslim ediyor.

Son düzenleme:
bu başlık ve abartı ilanlar başlığında yer almaktan korktuklarından mıdır nedir son zamanlarda "ilan keyfidir" şeklinde ilanlar görmeye başladım tabii bu tarz ilanlar genellikle ederinin üzerinde yüksek fiyatlı ilanlar oluyorlar. Yani bir ürünü ya satmaya elden çıkartmaya karar vermişsinizdir ya da vermemişsinizdir, keyfi ilan mantığını anlayamıyorum.

bu başlık ve abartı ilanlar başlığında yer almaktan korktuklarından mıdır nedir son zamanlarda "ilan keyfidir" şeklinde ilanlar görmeye başladım tabii bu tarz ilanlar genellikle ederinin üzerinde yüksek fiyatlı ilanlar oluyorlar. Yani bir ürünü ya satmaya elden çıkartmaya karar vermişsinizdir ya da vermemişsinizdir, keyfi ilan mantığını anlayamıyorum.
Çok iyi ya.

bir deniz akvaryumu forumunda artık kullanmayacağım akvaryumu satıyorum; "efb" nickli adının ercan olduğunu söyleyen bir vatandaş ilanım 500 lira fiyatla açmışken bana pm attı, "-400 lira vereyim" dedi. dedimki "-olmaz, 400 liraya benzer bir tank satın almak istesem satan var mı?"
sonra gel zaman git zaman ilanı 400 liraya çektim, bu vatandaş bana yine pm attı, -350 lira vereyim, aramızda ulaşım mesafeside var, gelip gitsem köprüydü, mazottu, 50 liram gider"..... kafamı bozdu yine -olmaz" dedim..
sonra bir bebeğimiz oldu ve tankı evden çıkartmam şart oldu. ilanı 350 ye çektim, aynı eleman beni bu sefer telefon ile aradı dediki;
-eşime resimleri gösterdim, mobilyasının rengini beğenmedi, boyama masrafımız da var, 300 liraya olurmu"
bu benim şirazemi bozdu, ilanı kaldırdım, satmıyorum dedim..
ben kendi akvaryumumla beraber bazı ekstralarda veriyorum, bunlardan birisi 36x3w powerled armatür. google'a deniz akvaryumu için powerled yazarsanız, sıfır fiyatlarını görürsünüz..
bu elemanı merak ettim, efb nickini inceledim.. lavuk benimkinden daha küçük bir tankı aydınlatmasız 450 tl ye satıyor.. indirim talep edenlerede atarlanıyor, bedavaya mı verek diyor..
malesef ama malesef türkiyedeki yerleşik kültür ve mahali sistem insanları eğitimsiz bıraktığı gibi, alış-verişten meselek icabına kadar profesyonellikten uzak bir sokak ağzına teslim ediyor.

hikaye gibi çok ilginç :D

İsterse ürün 3 gün önce alınsın 1 defaya mahsus kullanılsın, yeni gibi olsa bile 2. el 2. eldir. Biraz sert bir mantık ama öyle. Adam gitar alıyor 2-3 sene kullanmış sıfırı 4000 TL, sonra gitarı 3.300 e falan satıyor. Bunun neresi ikinci el satış ? Yarı yarıya düşmesi gerek , ultra temiz bakarsın hadi en fazla 2500 2600 olsun.
Yarıyarıya düşer diye bir kural yok, o arz talep meselesine göre değişir.

Hemen anlatayım. Şu anda satılık ilanlarımda bir lambalı ampli ve bir 7 telli gitar var, ikisi için de normalde kabul görülen ikinci el fiyatlandırmasının üzerinde meblağlar talep ediyorum ve iki ilana da tamamen keyfe keder açılmış ilanlardır diye belirttim. Bunun en basitinden üç sebebi var, dilediğinizi seçebilirsiniz:

1. ikisi de 2. elde kolay bulunabilen ürünler değiller. Özellikle belirli marka ve model ekipman arayan kişiler zaten zor bulunduğunu bildiği için ikinci elini bulduklarında normalden daha fazla ücret ödemeye hazırlar. Bu tabii ki demek değildir ki sıfır fiyatına yakın bir ücreti gözü kapalı verirler; konuşulur, anlaşılır ya da anlaşılmaz.

2. Ürünlerin ikisini de kullan(a)mıyorum, bebeğim oldu, evde olmalarıyla olmamaları arasında bir fark yok. Bu da üç kuruş paraya satmamı gerektirmiyor. İsteyen talebini iletir; konuşulur, anlaşılır ya da anlaşılmaz.

3. @BuzzLightyear 'ın da anlattığı şekilde ben oraya 10 lira yazarsam 8 lira, 8 yazarsam 5 lira teklif edecek arkadaşlar var (ki arkadaşım değiller). Bu tip insanlarla uğraşmamak için normalden yüksek fiyattan koyarım, olması gereken fiyatı teklif etme kabiliyetine sahip olmadıkları için zaten direk doğal seleksiyon olur.

Bonus:
4. Ekonomi olarak cilalı taş devrine bağladığımız için nakitle alışveriş rüya oldu. Herkes takas öneriyor. 2. elde 1000 TL eden bir ürün için leğen + pikap + korniş + banyo terliği şeklinde toplasanız 600 lira anca edecek ürünler önerilebiliyor. Yüksek meblağda (atıyorum 1500TL) bir fiyat belirtirseniz onların da takasa sunduğu ürünlerin toplamı, olması gereken 1.000TL marjına çekiliyor.

Tüm bunlara ek olarak ilana koyduğum iki ürün için de gayet cazip takas teklifleri, insanların cebine göre nakit teklifleri alıyorum. Yani bu şekilde "keyfe keder" ilan açan insanlar yalnızları oynamıyorlar, pazarlıklar devam ediyor her şekilde.

Saygılar & sevgiler.

Yazmıyım dedim ama dayanamadım, bu konu başlığını açan arkadaşla bi ürün hakkında pazarlık yaptım, ve bana verdiği fiyat bu konuda yazdıklarının tam tersi sıfır fiyatını nerdeyse verdi..özelde herşey yazıyor ama paylaşmak niyetinde değilim onun için bu konu bana çok gereksiz geldi. diablique adlı arkadaşın çoğu dediğine katılıyorum.her ürünün bi 2, el fiyatı var. Talep edilen ve az bulunan ürünler tabiki temizse sıfırına yakın satılması normal. Zaten o ürün talep gören kendini kanıtlamış ürün ve satan az var ve 400 tl sıfırıysa sıfır gibiyse o ürüne 350 verip alırım ve bazı pedallar var sıfır 450 500 tl 2. elde 200 tl ediyor bu normal bişey isteyen istediği fiyattan satabilir. Kimse satıcının istediği fiyattan satma özgürlüğünü elinden alamaz, bazı ürünler bana uygun gelmiştir uygun satarım bazende pahalı almışımdır çok ucuz satmaya içim el vermez..bazen acil nakit lazımdır fiyatı düşürürm. ben ucuz satmam da o ürünün rayiç değerini düşürmez.

Sixfeetunder a katılıyorum. Geçenlerde buna benzer bir olay yaşadım. Tesadüfi bir ilana, sattığım ürünü ve fiyatını yazdım. Yemediğim laf kalmadı. Bir çok ürün sattım satıyorum da. Hatta çok komik rakamlar yazdığım da oldu. Ama bazen öyle bir şey olur ki alet gerçekten çok temizdir, az kullanılmıştır ve garantilidir. O zaman sıradan ikinci ellere göre yüksek fiyat yazılır bu normaldir. Bence bu fiyat tartışmasından ziyade ilandaki ürünle ilgili en doğru bilgilendirmenin yapılması hususuna değinilmeli. Çünkü insanların aletler üzerindeki temizlik-sağlamlık-durum anlayışı çok farklı. Bir mıdı klavye aldım burdan bir süre önce. Adam anlata anlata bitiremedi. Çok az kullandım. Kozmetik olarak iyi . Zaten uzun zamandır duruyor vs. Abi alet bir geldi elime. Sanki kabuklukta saklanmış. Toz , örümcek , tuşlar sapsarı. Evet belki çalışıyor ama benim almak istediğim ürün bu değildi. O yüzden eğer birşey satıyorsak fiyat ne olursa olsun aletin durumunu dürüstçe ve olduğu haliyle karşı tarafa aktaralım.
Tüm bunların dışında mmukoza da doğru bir tespit yapmış bence. sanırım bazen de mecbur kalıyoruz bu dengesizlikleri yapmaya. Çünkü gerçekten ekonomik anlamda çok dengesiz bir hayat yaşıyoruz..

Sayın @sixfeetunder ,

Bu konu başlığını muhabbetimiz üzerine açıp konuyu size ithafen açtığımı düşünmezine mahal için özür dilerim. Böyle birşey yok bizim mevzu ile ilgili bir derdim olsa idi sizinle iletişime geçerdim burada böyle birşey yaparak basitleşmezdim ki siz benden yaşça büyüksünüz böyle birşeyi başta size sonra kendime saygımdan yapamam zaten.

Bizim konumuzda Engl bir kabin ile alakalı idi. Vidalarına dokunulmamış sıfır ötesi bir alet ve 3000tl bu zamanda gerçekten güç bir parayı kırıp 1500e veremezdim siz böyle bişey istemeniz gayet doğal çünkü alıcısınız. Ben sadece tek bir yerde size gönül koyabildim o da ''bu fiyat bandında o kadara satılmaz gibi '' sözlerinize bu da benimle alakalı birşey. Bunu da yaşıma verebilirsiniz.

Başlığa gelirsek.. İzmir konakta bulunan bir satış mağazası var ve bu abimiz açıkça takasta fiyatı ben belirlerim ölü fiyatına alırım gibi şeyler bu başlık bu abilerimize ithafen açıldı.

Geri