Sahneye Çıkmak Için En Düşük Ekipman?

Cumlenizi tekrar okuyun, su an soylediklerinizle tamamen farkli seyler. Blues jr veya mg50 yeterli olur derseniz, tartisma zevk ve renk meselesi olur, bunda sikinti yok. Fakat en az 50 watt transistorlu veya 15 watt lambali deyince olay bambaska bir hal aliyor, algi ayni wattajda guc ureten transistor ile lambanin ses siddetlerinin farkli oldugu seklinde oluyor. Bunun hem yanlis bilgi olmasi sebebiyle hemde 10 watt lambali 100 watt transistorluye bedel seklindeki sehir efsanesini desteklemesi sebebiyle duzeltme geregi duydum. Daha once de benzer sozleri defalarca duzelttim ve yine gordukce duzeltiyorum, duzeltecegim. Bunda alinacak kizacak birsey yok, deneyimlerinize de ters bir lafimiz sozumuz yok. BJ veya MG50 yeterli deseydiniz muhtemelen cevap vermezdim yada MG50 tavsiye etmem derdim en fazla. Burdaki sorun ve duzeltilen kisim su "en az 50 wattlik transistorlu gereklidir" onermesi yanlistir. 15 watt transistorluyu veya lambaliyi alin 12" speakera surun hemen her sahnede yeterli olacaktir.
Diger yandan 15 watt ile 50 watt arasindaki fark 5 dB bile degildir, 10 dB de bir sesin iki katina ciktigini dusunursek oyle daglar kadar ses siddet farki da yok.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. 50 watt altında olan ve sahnede yeterli olan bir transistörlü amfi Türkiye şartlarında veya diğer forumlarda görmedim, duymadım bugüne kadar. 15 wattlık lambalı ile sahnede çalan çok insan gördüm ve oldukça tatmin edici sonuçlar alınıyor. Fakat 15 veya 30 wattlık bir transistörlü ile sahnede yeterli sonuç alan kimseyi görmedim. 50 watt transistörlü amfilerde de 12" hoparlör kullanıldığında yine BJ rahatlıkla yarışabiliyor volume olarak. Bunları örneklemek adına da bu iki amfi modelini yazdım. Yardım isteyen arkadaşımıza o zaman şunu öneriyorsunuz diyebilir miyiz? Örneğin bir MG15 alıp 12" hoparlör takarak BJ volumune, dolayısıyla -5db değerinde yaklaşık olarak MG50 volumune kavuşmak mümkündür. Öyle ise arkadaşımız için uygun bir öneri olmuş olur.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. 50 watt altında olan ve sahnede yeterli olan bir transistörlü amfi Türkiye şartlarında veya diğer forumlarda görmedim, duymadım bugüne kadar. 15 wattlık lambalı ile sahnede çalan çok insan gördüm ve oldukça tatmin edici sonuçlar alınıyor. Fakat 15 veya 30 wattlık bir transistörlü ile sahnede yeterli sonuç alan kimseyi görmedim. 50 watt transistörlü amfilerde de 12" hoparlör kullanıldığında yine BJ rahatlıkla yarışabiliyor volume olarak. Bunları örneklemek adına da bu iki amfi modelini yazdım. Yardım isteyen arkadaşımıza o zaman şunu öneriyorsunuz diyebilir miyiz? Örneğin bir MG15 alıp 12" hoparlör takarak BJ volumune, dolayısıyla -5db değerinde yaklaşık olarak MG50 volumune kavuşmak mümkündür. Öyle ise arkadaşımız için uygun bir öneri olmuş olur.
Rica ederim, dedigim gibi lambali ampliler alt frekans cevaplarinin zayif olmasi sebebi ile mecburen yuksek capli hoparlorlere suruluyorlar, dolayisi ile ses siddetleri yuksek oluyor. Ayrica sesi actiginizda olusan kompresyon ve kirilma karakteride bir cok tasarimda begenilmediginden, transistorluler yuksek seste pek kullanilmiyor ama bu tasarimla ilgili. Elbette oyle, mg15 uzerindeki speaker 92-93 dB, bu ampli ile 100 dB lik 12" speaker surdugunuz zaman hemen hemen her sahnede yeterli olur.

Geri