Sanata Darbe!..

bugün bir gazetede okuduğum habere göre kültür bakanlığı özel tiyatrolara verdiği maddi desteği kesmiş... zaten ülkemizde sanata(özellikle sahne sanatlarına) verilen değer malumken bu tarz bir yönetmelik getirilmesinin ne kadar saçma olduğunun sanıyorum ki farkında değiller(!) :evil: güya başbakanlık, kamu idareleri bütçelerinden yardım yapılmasını düzenliyormuş! bu düzen nereye kadar... :x

not: düzeltme sadece noktalama dolayısıyladır.

çünkü sanat eleştirel bakışın bi aynasıdır çoğu zaman..mevcut hükümetin eleştiriye ne kadar açık olduğu ise malumunuz...şaşırmadım.onlar ancak vakıf eğitim kurumlarına destek verirler.onun da sebebi belli değil mi?!!!! :evil:

Sanatın, özellikle tiyatronun gelişemediği, gelişmemesi için önüne taşlar konulduğu bir ülkede daha ne kadarı yaşanacak acaba? Daha ne kadar sessiz kalınacak? Maliye bakanlığının -Unakıtan'ın- bu saçma rant olaylarına daha ne kadar göz yumulacak?

Düşünme, düşündürme, dönüştürme sanatı olan tiyatro, tarih boyunca kendini ve çevresini değiştirerek, dönüştürerek gelişmiştir.
Tiyatro, “daha güzel bir dünya, daha güçlü bir insan, daha mutlu bir yaşam”a adanmıştır.
Tiyatro, bir arayış, bir başkaldırıdır.

Tiyatro insan içindir.

bu boş kafalı sağcı hükümetlerle böyle olacağı belli. yani ben açıkça eminim hepsi tiyatrodan sanattan nefret ediyorlar. bence içlerinde büyük bir nefret var sanata karşı

dolu tiyatrolar olsaydı devlet desteği tartışılmazdı bile.devlet desteğiyle ayakta kalacak bir tiyatro zaten ayakta kalmasın gerek yok.
biraz sert oldu ama fikrim budur.

Bence tepemizdekiler insanların gelişmesini ve akıllanmasını istemiyorlar.Kendini geliştirememiş fazla zeki olmayan topluma ihtiyacımız var.Daha iyi ezilip, kontrol edilebilmemiz için.Baş kaldırmayan sanat istemeyen ne denilirse yapılan robot gibi.vergi ödeyen.zaten bunu başardılar

mozart demiş ki:
dolu tiyatrolar olsaydı devlet desteği tartışılmazdı bile.devlet desteğiyle ayakta kalacak bir tiyatro zaten ayakta kalmasın gerek yok.
biraz sert oldu ama fikrim budur.

dolu tiyatro olması için ailelerin yönlendirmesi lazım çocukları,hayatında daha tiyatro'un nerde olduğunu bilmeyen insanlar var zaten tiyatrolar dolsun diye biletler 1ytl(bu saygısızlıktır bana göre)...

tiyatro sıkıntısı sadece Türkiye'de yok ne yazık ki.. şimdilerde televizyonda deliler gibi izlediğimiz hababam sınıfı, gulyabani gibi filmlerin oyuncularının nasıl ev kiralarını ödeyemediklerini gördüğümüzde ibret almak yerine daha çok izliyoruz televizyonu.. devlet tiyatrosu oyuncusu diyerek gurur duyduğumuz insanlar oluyor , hiç bir zaman oyunlara gitmiyoruz.. ya vaktimiz olmuyor nedense, ya paramız?
bir büyüğüm şöyle demişti bana : her şeyi devletten beklemeyin. devletin ne yaptığı tartışılır; kazandığı parayı nereye harcadığı... ancak şu açık ki devletin tiyatroları - ki bunlar özel olsun devlete bağlı olsun - hiçe saymasının bir sorumlusu da biziz. oturduğumuz yerde aaa tiyatroyu severim demek günümüz sahnesini ve sanatı hayal ettiğimiz noktaya taşımaz...
dilerim o topluluk içinde sanat severlerle, para kaynağının olduğu kişileri aynı uzamda görürüz ki bu ütopik bir senaryo olur..

Biz niye bu salaklara oy veriyoruz , neden oy verenleri bilinçlendirmek için çaba sarf etmiyoruz, neden kendimiz hançerliyoruz ?....

Neden örgütlenip onları karanlık deliklerine tıkmıyoruz ?....

Neden bu aymazlıkla yaşıyoruz?.....

GALİBA BİZ BUNLARI HAK EDİYORUZ........

Kötü olmuş , fırsat buldukça giderdik,tiyatronun yeri farklıdır... Yönetimdekiler çalmaktan ve zarardan başka bir şeye destek vermez, ancak zarar verirler başka işe yaramazlar onlar kapasiteleri dar....

JULY_88 demiş ki:
Kötü olmuş , fırsat buldukça giderdik,tiyatronun yeri farklıdır... Yönetimdekiler çalmaktan ve zarardan başka bir şeye destek vermez, ancak zarar verirler başka işe yaramazlar onlar kapasiteleri dar....

eminimki onlar 5-6 senede 1 tiyatroya gidiyorlar'dır ondada başkan,başbakan...vs jart-jurt bedava giriyorlardır...

herzaman gidelim bEn sivasta okuyorum burada 3 ayda bir oyun oluyor,arada bir özel tiyatro oyun sergiliyor yani istanbuldakiler çok şanslı haftada 4 oyun sergileniyor...

o yüzden;

TİYATROYA HEP DESTEK TAM DESTEK

1 ytl kısırdöngü'den başka bir şey değil. insanları 1 ytl'ye alıştıracaksın sonra ne olacak...aynı tas aynı hamam öncekine geri dönülecek. bir umut varmı? hayır. yani büyük bir çıkmaza girilmiştir artık bu tiyatro konusunda.

Geri