Fiziğin Elektroniğin Ve Bilumum Ilimlerin Er Meydanı

Rusların o dönemlerde Zond programı var. 3 kere canlı yollayıp ayın etrafında dolaştırıp geri getirmeyi başarmışlar, fakat aya inmemişler. Hatta yanılmıyorsam ayın dünyadan görünmeyen yüzünün fotoğrafını ilk çeken yine onlar.

Apollo 11 e gelince, 400,000 den fazla insan çalışmış projede. 45 senede teknolojinin ne kadar ilerlediği, o zamanın teknolojisi belli, eğer gerçekten çakma ise konuyla alakalı günümüz bilim insanlarının, mühendislerinin çıkarıp ŞRRAAAK diye masaya vurmasını beklerdim gerçeği ben açıkcası. :) Ve eğer gerçekten çakma bir olaysa, asıl aya çıkmayı tv setini filan geçip, 400,000 kişinin beynini yıkayıp bu zamandır kandırmayı veya yalan söyletmeyi nasıl başarmışlar, bu nasıl bir teknolojidir. (MKULTRA ?)

Ama belki o da komplo teorisidir 400,000 kişi çalışmamıştır, bizi yemişlerdir. O zaman aya çıkmak değil, asıl başarı bu bence. :)

hala aya cikilmadi geyigi devam ediyor malesef. biraz google vs. den arastirilsa bitecek
bu geyik.

1- su anda elinizdeki kuvvetli Nd:YAG lazeri aya yoneltirseniz, guzel bir ayar cekerek oraya
astronotlarin koydugu kose-aynalardan geriye yansitabilir, boylece 385000 km olan
dunya-ay uzakligini santimetre hassasiyetinde olcebilirsiniz.
http://www.lpi.usra.edu/lunar/missions/apollo/apollo_11/experiments/lrr/

2- hadi bu da yetmedi, su program yetmesi lazim artik:
http://mythbustersresults.com/nasa-moon-landing
http://www.discovery.com/tv-shows/mythbusters/videos/moon-hoax.htm

Biraz yuzeysel kacacak belki; ama o meshur videoda,
1- Atmosferin olmadigi bir yerde dalgalanan bayrak varsa,
2- Herif yuzeyden 1.5m yuksekte duran aractan Ay yuzeyine "lönk" diye atliyorsa,
3- Yuzeyde tavsan gibi seke seke gidiyorsa,

Kimse beni ABD'nin Ay'a adam gonderdigine inandiramaz kardesim.

Ekleme: O malum videonun da 51. Bölge'de cekildigine dair iddialar var.

2- Herif yuzeyden 1.5m yuksekte duran aractan Ay yuzeyine "lönk" diye atliyorsa,

Kimse beni ABD'nin Ay'a adam gonderdigine inandiramaz kardesim.

Ekleme: O malum videonun da 51. Bölge'de cekildigine dair iddialar var.
Ya o videoda bayrak dalgalanmıyor, sallanıyor. Ayrıca böyle kocaman bir detayı gözden kaçırmış olamazlar tezgah bile olsa. Yer çekiminin 1/6 olduğu bir ortamda 1.5 metreden atlamak da tehlikeli olmasa gerek.
Bütün bunlar bir yana, aya inilmemiş olsaydı Rusya ki ABD'nin baş düşmanı, azılı rakibi, böyle bir kandırmacayı ispatlayabilecek teknolojiye sahip tek ülkeyken (60'larda) bunu yapmaya gerek duymaması mümkün değil.

Son düzenleme:

Kimse beni ABD'nin Ay'a adam gonderdigine inandiramaz.
Bu fazla yüzeysel oldu ama, benim de şüphelerim var lakin bu dediklerin karşı kanıt olamaz. Teker teker yanıt vereyim:

1-Atmosferin olmadığı yerde bayrak neden dalgalanmasın? Halı şeklinde sarılmış bayrağı yuvarlayarak açınca sürtünme de olmadığı için tabi ki dalgalanır açısal momentumun korunması diye bir şey var.

2-Ayın yerçekimi ivmesi hepi topu 0.16g kadar o vakit üstündeki giysi adamın ağırlığı kadar dahi olsa (ki Apollo/Skylab giysisi tam olarak öyle, dünyada 90kg kadar geliyor), Ay'da 1.5 metreden atlamasında bir sakınca yok.

3-Yüzeyde de tavşan gibi sekebilir 0.16g yerçekimi ivmesi ve hava sürtünmesinin olmaması ile bu da gayet mümkün.

Ama en önemlisi New Mexico'da APOLLO diye bir proje ile sürekli dünya ay mesafesi izleniyor. Tabi ki yüzeydeki yansıtıcılar ve Dünya'daki lazerler vasıtası ile. Aha deneyin de resmi var, yansıtıcının da. Bir aynanın orada olduğu ve oraya konulduğu su getirmez bir gerçek. Bunu oraya sonda ile mi yerleştirdiler insan eliyle mi bilemem, ama Ay'a bir şeylerin gittiği ve indiği kesin. İnsan mıdır bu dersen, onu bire bir söylemek beni aşıyor. Öte yandan her alanda ABD ile kafa kafaya giden Rusların yapamamış olması benim için de soru işareti. Bir diğer tarafta ise Vogayer 1 var ki 1977 de fırlatılmış ve güneş sisteminin dışına kadar çıkmış tek insan yapımı şey ve hala sinyal yolluyor. Bu bence Ay'a inmekten de önemli bir başarı... Yine Voyager'a dönersek ki 1977 de uzaya gönderildi, yani ay muhabbetinden 8 sene sonra; sadece 68kb hafızası varmış. Bu kadar ilkel bir bilgisayar sistemi ile bunların başarılmış olması da aklın zor alacağı bir şey.
D70050914_15_ApolloLLR.jpg

4-
ALSEP_AS15-85-11468.jpg

Atlama zıplama konusunda, elbisenin ağırlığının da etkisi olduğunu kabul edelim, tamam. Ama yani bayrağın dalgalanması öyle böyle değil ki. Sanki rüzgâr varmış gibi davranıyor. Yerçekiminin etkisiyle hadi süzülsün, razıyım; ama rüzgâr var gibi dalgalanmak nedir efendiler? Ayrıca o kraterimsi yüzeyin de, daha önce söylediğim gibi, 51. Bölge'de görüntülendiğine dair iddialar da çok kuvvetli.

Seneler önce şu kuruluşun(?) yayınladığı videoları izlemiştim. Ona istinaden konuşuyorum. Siz de izlemişsinizdir muhtemelen:
http://www.apfn.org/apfn/moon.htm

Son düzenleme:
Ya o videoda bayrak dalgalanmıyor, sallanıyor. Ayrıca böyle kocaman bir detayı gözden kaçırmış olamazlar tezgah bile olsa. Yer çekiminin 1/6 olduğu bir ortamda 1.5 metreden atlamak da tehlikeli olmasa gerek.
Bütün bunlar bir yana, aya inilmemiş olsaydı Rusya ki ABD'nin baş düşmanı, azılı rakibi, böyle bir kandırmacayı ispatlayabilecek teknolojiye sahip tek ülkeyken (60'larda) bunu yapmaya gerek duymaması mümkün değil.

Bu tarz işleri beceremez Rusya, çok Rus arkadaşım var aynı bizim kafada adamlar. Propoganda, reklam, pazarlama vs... konusunda zayıflar. Mesela onlarca Rus yapımı bilgisayar var 70 lerde ama bir tane Rus markası yok, hatta bu teknolojiye sahip olduklarından haberimiz bile yok. Malezya havayollarının uçağının Ukrayna tarafından düşürüldüğünü bile aylar sonra ancak ortaya çıkardılar. Burunlarının ucundaki olay.
Birde şöyle düşün eğer Amerika çıkabiliyorsa Rusya' da hemen sonra çıkabilirdi.

Bu tarz işleri beceremez Rusya, çok Rus arkadaşım var aynı bizim kafada adamlar. Propoganda, reklam, pazarlama vs... konusunda zayıflar. Mesela onlarca Rus yapımı bilgisayar var 70 lerde ama bir tane Rus markası yok, hatta bu teknolojiye sahip olduklarından haberimiz bile yok. Malezya havayollarının uçağının Ukrayna tarafından düşürüldüğünü bile aylar sonra ancak ortaya çıkardılar. Burunlarının ucundaki olay.
Birde şöyle düşün eğer Amerika çıkabiliyorsa Rusya' da hemen sonra çıkabilirdi.
Beni de kilitleyen şey bu son cümle buna benim de yanıtım yok. Rusların hakkını biz de teslim edelim, şöyle ki Amerika'nın kullandığı Atlas V roketlerinin ilk kademesi için hala Ruslar tek opsiyon. Hatta Kırım'ın işgali de pratikte pek bir şeyi değiştirmemiş...

http://www.airforcetimes.com/articl...-new-rocket-engine-replace-Russian-made-model

Beni de kilitleyen şey bu son cümle buna benim de yanıtım yok. Rusların hakkını biz de teslim edelim, şöyle ki Amerika'nın kullandığı Atlas V roketlerinin ilk kademesi için hala Ruslar tek opsiyon. Hatta Kırım'ın işgali de pratikte pek bir şeyi değiştirmemiş...

http://www.airforcetimes.com/articl...-new-rocket-engine-replace-Russian-made-model
Yarış-savaş bittikten sonra devam etmenin pek bir manası olmaması, olabilir mi? Sonuçta "Evet, bunu yapabiliyoruz." demekten başka bir faydası yok pek, maddi yükü de hallice. ISS'te güzel güzel beraber çalışıyorlar şimdi. Ama Rusların reklam yapamadıkları doğru, halbuki çoğu ilk onlardan gelmiş.

Hava olmayan ortamda ışığın kırılmadığını ve yayılmadığını bu nedenle gölgelerin tamamen karanlık olduğunu düşünürsek fotoğraflar ve videolar gerçek olabilir bence. Bunun için çok çok özel bir teknolojik stüdyo hazırlamadıklarını varsayarak (Bence o dönem için imkansız bir olay , günümüzde bile zor bir iş.) , fotoğrafların ve videoların üzerinde oynanmadığını varsayarsak (Bu da çok zor o dönem için.) gerçekten aya çıkmamış olmaları bu görüntülere bakılarak imkansız bence. Tamamen şahsi görüşüm bu ve olaya küçük bir pencereden bakarak söyledim bunları ama gerçek bir kanıt olabilir bence. Detaylı bilgisi olanlar bu "ışık" konusunu açıklarsa sevinirim.

Hava olmayan ortamda ışığın kırılmadığını ve yayılmadığını bu nedenle gölgelerin tamamen karanlık olduğunu düşünürsek fotoğraflar ve videolar gerçek olabilir bence. Bunun için çok çok özel bir teknolojik stüdyo hazırlamadıklarını varsayarak (Bence o dönem için imkansız bir olay , günümüzde bile zor bir iş.) , fotoğrafların ve videoların üzerinde oynanmadığını varsayarsak (Bu da çok zor o dönem için.) gerçekten aya çıkmamış olmaları bu görüntülere bakılarak imkansız bence. Tamamen şahsi görüşüm bu ve olaya küçük bir pencereden bakarak söyledim bunları ama gerçek bir kanıt olabilir bence. Detaylı bilgisi olanlar bu "ışık" konusunu açıklarsa sevinirim.

Işık havasız ortamda yayılır ve kırılabilir. Zaten ışık yayılmasa fotoğraf ve video çekemezsin.

Havasız ortamda ışık yayılmasa zaten Güneş ışığı uzay boşluğundan geçip Dünya'ya ulaşamaz ki ?

Bu aya inmişler inmemişler konusunu bir mecliste konuşuyorduk da birisi şöyle dedi: " Aya inerde aydan ayrılma nasıl olacak dedi ? " İlk başta saçma geliyor tabi ama biraz düşününce aklıma pek de bir şey gelmedi. Tamam, Ayın çekimi 1/6 oranında Dünya'ya göre lakin, Dünya'dan bile ayrılırken tonlarca roket yakıtı kullanılıyor aya indiklerini varsaysak Ay'ın çekim kuvvetinden nasıl ayrılıyor uzay modulu de tekrar dünya'ya iniş yapıyor ? Enerji olarak güneş enerjisi var elektriğe çevrilebilir lakin o dönem o teknoloji var mı bilmiyorum şu an bile var ama koca uzay modülünü aydan ayıracak kadar da elektrik enerjisi üretebiliyor mu ? Bu aya indiğinde sanırım tam yüzeye oturmuyor ama modulden yüzeye atlama görüntüleri var yani baya bir yakın. binlerce metre yukarıda olması gerek ki istediği zaman ay yüzeyiyle bağlantısı kesip ayrılabilsin. Aynı şekilde Mars'tan bırak astranot taşıyan aracı diğer video çeken araçların bile oradan ayrılması çok daha zor. Burada bir noktayı mı kaçırıyorum, aklıma gelmeyen bir şey mi var ? Çok basit geliyor ama bir türlü mantıklı cevap bulamadım.

Havasız ortamda ışık yayılmasa zaten Güneş ışığı uzay boşluğundan geçip Dünya'ya ulaşamaz ki ?

Bu aya inmişler inmemişler konusunu bir mecliste konuşuyorduk da birisi şöyle dedi: " Aya inerde aydan ayrılma nasıl olacak dedi ? " İlk başta saçma geliyor tabi ama biraz düşününce aklıma pek de bir şey gelmedi. Tamam, Ayın çekimi 1/6 oranında Dünya'ya göre lakin, Dünya'dan bile ayrılırken tonlarca roket yakıtı kullanılıyor aya indiklerini varsaysak Ay'ın çekim kuvvetinden nasıl ayrılıyor uzay modulu de tekrar dünya'ya iniş yapıyor ? Enerji olarak güneş enerjisi var elektriğe çevrilebilir lakin o dönem o teknoloji var mı bilmiyorum şu an bile var ama koca uzay modülünü aydan ayıracak kadar da elektrik enerjisi üretebiliyor mu ? Bu aya indiğinde sanırım tam yüzeye oturmuyor ama modulden yüzeye atlama görüntüleri var yani baya bir yakın. binlerce metre yukarıda olması gerek ki istediği zaman ay yüzeyiyle bağlantısı kesip ayrılabilsin. Aynı şekilde Mars'tan bırak astranot taşıyan aracı diğer video çeken araçların bile oradan ayrılması çok daha zor. Burada bir noktayı mı kaçırıyorum, aklıma gelmeyen bir şey mi var ? Çok basit geliyor ama bir türlü mantıklı cevap bulamadım.

Kullanım yaygınlığını bilemiyorum ama 60larda beri PV paneller pratik olarak kullanılabilir haldeydi. Fakat bu enerjiyi PV panel ile elde etmek olanaksız. Ay yüzeyinden ayrılmak için ekstra bir modül daha var, onun roketleri ateşlenerek aydan ayrılıyorlar, yani söylenen o. Peki 15 kg insan şu izi yaparken 2.5 tonluk uzay modülü ayaklarının yüzeyde kalmasına nediyorsunuz? Birde Apollo 11 çok kolpa görünmüyormu abi, bildiğin alüminyum folyodan yapılmış amatör film uzay aracı.
First%20Step%20on%20Moon.jpg

Ayın yüzeyi sert-kayalık tarzında değil mi ? Tozlu olan kısımları da var mı acaba ? Yoksa böyle iz kalmaz. Roket ateşlemek için dünyada tonla düzenek kuruyorsun da ayda 2-3 tane astranotla mı bu işi çözüyorsun ? Ayrıca ayrılmanın olması için dikey kuvvet gerekli ki bunun için konumlandırılması lazım ya da parabolik tarzda bir eğri kullanacak rota için lakin bu da çok yakıt yer. Üstelik oraya aydan ayrılacak kadar roket yakıtı göndermesi de bile çok zor bir modülü uzaya gönderirken gramın hesabını yapıyorlar çünkü. En büyük probleminde bu kadar şeyin birleşip yılın 1969 olması. O zaman ki teknoloji ile çok zor yani.

@izzzyy adamlari uzay programina basladiklarina pisman edeceksin :D

@Rat_Dog Bu arada konuya dönersek aydan kacis hizi 2.4km/sn bunu gayet kompakt bir roket motoru ile saglamislar lakin yakıtın az olduğunu kim söyledi en son haliyle bile 2.5 ton yakıt var onu kullanıyorlar, çıkış motoru 16kn itki sagliyor ote yandan buyuk bir ucak motoru misal Rolls Royce TRENT 800 400kn dan fazla bir itkiye sahip, hem inen hersey geri gitmiyor zaten ama bu çıkış modülünün de şimdi baktım gross kütlesi 4,700 kg, az buz değil. Neyse bu rakamlara karsilik gelecek enerjiyi gunes panellerinden toplamak yillar sürerdi, kaldı ki elektrik enerjisini roket prensibine uygun olarak nasıl kullanacaksın?

Son düzenleme:
Şu olay ilginç mesela:

Edit: Erken yanıtla ya bastım, örnek için söylüyorum, eldeki video net değil, neler oluyor bilmiyoruz, belki elinden tutup kaldırıyor, yerçekimi o kadar düşükken olabiliyor böyle şeyler belki.

Diyeceğim o ki, dünyada 2 tane ülke yok USA ve diğerleri diye. NASA ve diğerleri diye de uzay araştırmaları yapan iki kurum yok. Nerede bu diğer insanlar? Hadi benim gibi olaydan bir şey anlamayan insanlar yapar, nasıl olsa bilmiyorum nedir ne değildir, ışık paralel değil, bayrak dalgalanmıyor aya çıkmadılar derim.

De, dünyada NASA dışında başka kimse mi yok yahu bu işten anlayan da "Evet, yalan bu." diyecek? Bakkal Hasan amca yalan dedi, manav Remzi dayı gerçek dedi. Ben inansam ne olacak inanmasam ne olacak.

Son düzenleme:
Şu olay ilginç mesela:

Edit: Erken yanıtla ya bastım, örnek için söylüyorum, eldeki video net değil, neler oluyor bilmiyoruz, belki elinden tutup kaldırıyor, yerçekimi o kadar düşükken olabiliyor böyle şeyler belki.

Diyeceğim o ki, dünyada 2 tane ülke yok USA ve diğerleri diye. NASA ve diğerleri diye de uzay araştırmaları yapan iki kurum yok. Nerede bu diğer insanlar? Hadi benim gibi olaydan bir şey anlamayan insanlar yapar, nasıl olsa bilmiyorum nedir ne değildir, ışık paralel değil, bayrak dalgalanmıyor aya çıkmadılar derim.

De, dünyada NASA dışında başka kimse mi yok yahu bu işten anlayan da "Evet, yalan bu." diyecek? Bakkal Hasan amca yalan dedi, manav Remzi dayı gerçek dedi. Ben inansam ne olacak inanmasam ne olacak.

Bakkal Hasan amca yeri gelir Messi'yi beğenmez de mahalle takımındaki Hüseyin'i büyük topçu sayar. Tabi ki onlar bilecek Serhat, hele büfe sahibi ise çok fena daha otorite olmadıkları mevzu ile karşılaşmadım. Büfecilerden bir komite kurulsun diyorum bu konuyu araştırmak için (ama gazete ve sosisli satanlardan olsun onlar daha bilimsel)...

Geri