Fiziğin Elektroniğin Ve Bilumum Ilimlerin Er Meydanı

@antbalci abi arada soru sorup bizi terletiyorsun ben de sana sormak istiyorum benim gobek boyle erir mi? Ona gore spor salonu uyeligini iptal edicem. Heyecanlandim lakin ustad cok net bir tespit yapmis...Ne degerlerimiz var da Dunya'ya tanitamiyoruz...

upload_2015-4-27_18-0-43.png

Ooo kozmik amca, biz daha dünya üzerinde yürürken Maranki üstad kozmik bilinç üstüne yazılar yazıyordu. Müzisyenlerin beste yaparken, notaların paralel evrenlerden müzisyenin beynine geldiğini söylediğini bizzat duydum. Fiziği "aşmış" bir insan (metafizik :D ). Ayrıca kozmik beden temizliği filan vardı bunun. Adam takmış kozmiğe, dünya yetmemiş.

Benden de gelsin bir tane:

kozmik tıp.png

Son düzenleme:
@antbalci abi arada soru sorup bizi terletiyorsun ben de sana sormak istiyorum benim gobek boyle erir mi? Ona gore spor salonu uyeligini iptal edicem. Heyecanlandim lakin ustad cok net bir tespit yapmis...Ne degerlerimiz var da Dunya'ya tanitamiyoruz...

51799 eklentisini görüntüle
Biliyorsun göbeğin 3 hali var; balkon-sıvı-gaz. Göbeğin erime sıcaklığı ise 70 Kelvin'dir. 71'de sıvı olur. Bu kadar basit. Ph ile falan alakası yok. Ha bir de göbeğin plazma hali vardır. Ancak laboratuvar koşullarında acılı kavurma üstüne soğuk karpuz çakınca mümkün olur.

Bilgisayara ilave donanım eklemeden, mevcut hoparlör ve mikrofonun Doppler etkisinden faydalanmasını sağlayarak "air mouse" gibi bir şey yapmışlar yamulmuyorsam. Süper fikir.
Aynen öyle abi, şu an biraz barsakları dışarıda olsa da ileride kullanıma girebilecek bir olay. Yine de donanım olarak uygulaması daha kolay şu an, detaylı frekans analizi işlemciye çok iyi davranmıyor bugün. :) Özelleşmiş(dedicated) dspler ile çok daha rahat kullanılır, ki elin hareket yönünü algılayacak kadar geliştirmişler tasarımı, gayet başarılı.

Yaratıcılık böyle bir şey olsa gerek...
Ne yazık ki, yeşil araziye beton bina dikmenin püf notalarına kafa yormaktan bunlara vakit kalmıyor bu topraklarda.
Abi Türkiye'de mühendis/bilim insanı sıkıntısı yok (en azından var biraz :) ), ama ekonomik/altyapısal sıkıntılar var. Yazılımcılar iyi durumda, sermayeleri bilgisayarları, onlarda sıkıntı yok. :)

Elektronik açısından dertliyim. Genel parçaları yine rahat buluyoruz da, biraz daha özelleşmiş parçalar (SoC veya development kitler v.s.) gerektiği zaman aylarca bekliyoruz. Şirkete erişiyorsunuz, o distribütöre yönlendiriyor, bir hafta geçiyor. Siparişi veriyorsunuz bir ay geçiyor, çünkü stokta tutmuyorlar bunları satışı yok diye. Yurtdışında adam 1-2 gün içinde erişebiliyor bunlara.

Üst seviye üniversitelerin durumu daha iyidir elbet ama kendi okulumdan bahsedecek olursam FPGA denen muamma bizim okula 2014 yılında girdi. O da bir hocamın çabalamasıyla, o olmasa o da yoktu belki daha uzun bir süre yani. Adam internetten fiyat takibi yapıyordu, seneye 20 tane alsak, of fiyatı artmış yine, v.s. diye. :) Özü uygulama olan alanlarda uygulamalı eğitim eksikliği var biraz. Öğrenciler kendi çabalarıyla kotarırsa bir şeyler öğrenip çıkıyor, yoksa mühendislik yapamayan mühendisler çıkıyor okullardan. Yine de tırnağıyla kazıyan öğrenci sayısı az değil, umut verici. Ama artık nüfus fazlalığından mıdır, yoksa kültürel bir olay mı bilemiyorum ama, nereye el atsak Hintliler şaşırtıyor adamı, her yerden çıkıyorlar. :D

Ar-ge dışındaki standart mühendislerde bir sıkıntı yok zaten, işe girdikten sonra verilen işi yapıyorlar. :D

Yine de GaN yarıiletken fabrikası kuruldu geçenlerde, askeri-radar uygulamaları için olsa da. Şu sıralar silikon tabanlı yarıiletken fabrikası kurulması da gündemde. Bunların son kullanıcıya ulaşması, diğer sektörleri etkilemesi uzun sürecek ama yine de bir çaba var. Zararın neresinden dönülse kâr.

Bir de girişimcilik ruhu az bizde. Mezun olayım işe gireyim/para kazanayım bakış açısıyla eğitim alınıyor bizde. Bu da ekonomik durumun etkisi. Böyle olunca "Ben bunla ne yaparım? Şöyle bir sistem geliştirsem nasıl olur?" bakış açısıyla çalışılmıyor, "Nasıl mezun olurum? Mezun olmam için bunu öğrenmem lazım mı? Ha, o zaman gerek yok, vaktimi boşa harcamayayım." diye dümdüz mezun olunuyor. "Proje yapalım, eğlenelim, hadi şunu da yapalım." diye adam arıyorsunuz, çıkmıyor öyle adam, yatıyor projeler. :D Bir öğrenci olarak sığ bir şekilde eyyorlamam böyle. :)

Hiç düzgün kamera görüntüsü yok, ıskandinav ülkelerinden birinde donut yolladılar baya atmosferin dışından görüntü aldı kendisi. Demekki donutlar böreğe göre daha iyi astronot oluyorlar :D

@barrios ustad cok fena yerden girdin topa ama o baslikta olmazdi. Ifsa etmeme gerek yok ki zaten her yerdeler' inanmazsiniz en mantikli Higgs Bozonu aciklamasini kedicikler yapmis( ciddiyim ):

Burada Ismet Berkan adli etkisiz elemani cikartirsak iki profesor var ve muhabbetin seviyesi doktora yerine silikon yapmis ablalarin okudugu notlardakinden bile daha rezil ornegin:

Paylastim tekrar paylasayim...

stephen-hawking-allah-%C4%B1-kabul-etti_383899.jpg

Devam edelim bizim parcacik fizigi ve kozmolojiye en buyuk katkimiz ise Kanal D Londra temsilcisi Aysegul Ekinci`den gelmis. 50 yilda ilk defa Tanri da olabilir demis Hawking;

@barrios ustad cok fena yerden girdin topa ama o baslikta olmazdi. Ifsa etmeme gerek yok ki zaten her yerdeler' inanmazsiniz en mantikli Higgs Bozonu aciklamasini kedicikler yapmis( ciddiyim ):

Burada Ismet Berkan adli etkisiz elemani cikartirsak iki profesor var ve muhabbetin seviyesi doktora yerine silikon yapmis ablalarin okudugu notlardakinden bile daha rezil ornegin:

Paylastim tekrar paylasayim...

stephen-hawking-allah-%C4%B1-kabul-etti_383899.jpg

Caner Hoca pek sever rakam çıkarmayı, kendi güzel hesaplarıyla da tasarım delili olarak sunum yapmaktan geri kalmaz. Yıllar önce kendisinden bilim felsefesi dersi aldığım sıralarda hiç böyle biri değildi şimdi ayet yorumlamalara kadar ileri gitmiş.
Yalnız kedicik yaratma kısmına kadar maaşallah iyi anlatmış, dersine iyi çalışmış ve bunlar gitgide daha tehlikeli olmaya başladılar. Bilmin itibarsizlastirilmasi bayrağını yakında bunlar devralır şüphesiz.

Elektronikçi kardeşlerim bu fotoğraftaki pedalboard güç ünitesinin çıkışları izoleli midir? Ve başka neler gördüğünüzü de yazar mısınız :)

2015-05-08 16.36.52.jpg

Geri