Hibrit Amplifikatör Projem

Kafamda hiç pazarlama şeysi yoktu ağabey valla :) Kendime yaptım bunu :) Kartal'daki 120dB kökleyebildiğim müstakil evi kapatıp anamın dizinin dibine döndükten sonra EVH 5150III'ü eve sokamaz oldum. Şirkette şu an, üst kattaki depoda :D O yüzden evde kullanmalık minik bir şey yaparım dediydim biliyor musun? :)

Ama şu var: Şase işini halledip taşınabilir hale getirdikten sonra, uygun bir zamanda bir araya gelsek de bir deneseniz, böylece farklı tarzlardaki insanların fikirlerini ve tavsiyelerini alsam da iyileştirsem diyorum. Belki oralardan talipler çıkarsa o zaman yapıp satma olayını düşünürüz. Esasında maliyet olayını hiç hesaplamadım şu an. Cebimden pek para çıkmadı. Tüp soketleri için @du riechst so gut 'a çok teşekkür ederim. Onun haricinde, besleme trafoları ve birkaç ıvır zıvır malzemeye para ödedim. Kalanların hepsini şirketteki malzemelerden arakladım. Ama karşılığında da 1 hafta mesaiye kaldım akşamları :D Bir ara hesaplayayım; ama eminim oldukça ucuz olur.
ne demek. kime niyet kime kısmet :)

Tebrikler, gerçekten çok güzel bir iş başarıldı. Başlıkta bahsedilen teknik detayları anlamamış olmakla birlikte bazı son kullanıcı tarzı merak ettiklerim var
Amplifikatörün clean kanalı ve footswitch girişi var mı? Eq kaç band? Hangi pot neyi kontrol ediyor? Güç çıkışını doğrudan ses kartına bağlayabilir miyim ? (Bu şakaydı) Ve üst-alt komşu hoşgörü değerleri ne seviyede?
Bilgi verebilir misiniz?

Tebrikler, gerçekten çok güzel bir iş başarıldı. Başlıkta bahsedilen teknik detayları anlamamış olmakla birlikte bazı son kullanıcı tarzı merak ettiklerim var
Amplifikatörün clean kanalı ve footswitch girişi var mı? Eq kaç band? Hangi pot neyi kontrol ediyor? Güç çıkışını doğrudan ses kartına bağlayabilir miyim ? (Bu şakaydı) Ve üst-alt komşu hoşgörü değerleri ne seviyede?
Bilgi verebilir misiniz?

NOT: Eklemeler yüzünden tekrar cevap vermek durumundaydım.

Memnuniyetle.

- Daha önce de söyledim buralarda: Amplifikatörü kendime yaptım. Ben de clean ton sevmediğim ve dolayısıyla clean tonla işim olmadığı için tek kanal oldu, o da zaten high gain. Ayrıca bir de boost modu var.
- Herhangi bir şekilde footswitch de koymadım. Ama konulmayacak şey değil tabii. Sanırım bir seri effect loop koyacağım bu amplifikatöre, onu kontrol etmek için bir FSW koyabilirim.
- EQ 3 bant: LOW, MID, HIGH. Bunların yanında bir de genel ton ayarı var, CONTOUR diye geçiyor. Resimlere göre, sol baştan en sağa doğru GAIN, LOW, MID, HIGH, CONTOUR ve VOLUME diye gidiyor.
- Güç katı transistörlü ve oldukça düşük çıkış empedanslı olduğu için ses kartına bağlayabilirsiniz; fakat çıkış seviyesinde düşme yaşanır.
- "Komşu Analizi" yapmadım henüz; çünkü şirket binasında denedim :)

yardır.jpg

Abi eline sağlık cidden. Türkiye'de böyle işleri başarmak değil, buna cesaret etmek bile çok sevindirici. Neden bizim de bir vox'umuz, bir orange'ımız ya da mesa'mız olmasın ki? Gerçekten başından sonuna kadar okudum blog'unu. Baya emek vermişsin. Başarılarının devamını dilerim. Amfiyi tanıtmak için bir video yaparsan da çok iyi olur bence. Ne kadar kendine saklasan da ileriki tasarımlara bir referans olabilir.

;)

Abi eline sağlık cidden. Türkiye'de böyle işleri başarmak değil, buna cesaret etmek bile çok sevindirici. Neden bizim de bir vox'umuz, bir orange'ımız ya da mesa'mız olmasın ki? Gerçekten başından sonuna kadar okudum blog'unu. Baya emek vermişsin. Başarılarının devamını dilerim. Amfiyi tanıtmak için bir video yaparsan da çok iyi olur bence. Ne kadar kendine saklasan da ileriki tasarımlara bir referans olabilir.

;)

Teşekkürler bu güzel yorumlarınız için :) Verilen emeğin fark edilmesi çok sevindirici.

Emin olun ki zerre kadar ticari kaygı taşımadım bu proje üzerine çalışırken -hâlâ da taşımıyorum. Bakmayın Hakan Ağabey ile yukarda geçen maliyet hesapları mesajlarına :) Ticari kaygı taşımadığım için de, mümkün mertebe tüm teknik detayları (devre şemaları, pratik bilgiler, baskıdevre resimleri vs.) paylaşıyorum burada ve blog'umda. İsteyen herkes istediği soruyu burada da, blog'ta da sorabilir; zira kendime sakladığım zerre kadar bir bilgi yok nihayetinde :) Zaten maksadım amplifikatörü yapıp burada reklam etmek veya bir marka haline gelmek filan da değil. Amatörce giriştiğim ve buradaki deneyimli insanların da fikirlerini alarak geliştirebileceğim bir projeydi. Böylesine beğenilmesi de beni gururlandırdı açıkçası. Tekrar teşekkürler.

@du riechst so gut 'un uyarması üzerine buradan yeni gelişmeleri bildireyim :)

Önceki prototipte elektronik tasarım ve baskıdevre çizimi olarak hatalar yaptığımı fark ettim (Misal, yıldız topraklama şemasını doğru dürüst izlememişim). Bu da, şiddetli 100Hz vınıltısı ve ground loop şeklinde kendini gösterdi. Önceki yayınladığım videoda bunu duymuş olmalısınız. Ayrıca biraz tiz kaybı da vardı.

Ben de oturdum, tüm katları yeni baştan tasarladım. Öncekindeki gibi piyasadan bulduğum trafolara göre hareket etmek yerine, tasarıma göre besleme trafosu sardırdım ve yeni bir prototip yaptım. Sonuçlar beklediğimden de iyi.

Yeni tasarım sonrası güncel özellikler şöyle:
- 3x12AX7 tüplü tek kanal, high gain -bol distorsiyon.
- Boost modu (YARDIR).
- Büyük ölçüde transparan solid state çıkış katı (Transparistör mü deseydim acaba :) ).
- GAIN, LOW, MID, HIGH, SHIFT (MID potunun etki ettiği frekans bölgesini kaydırıyor), DEPTH, PRESENCE, VOLUME kontrolleri. Amplifikatörün bass cevabı çok iyi olduğu için hoparlör rezonansa giremiyor, bu yüzden de DEPTH kontrolü pek iş görmüyor aslında :) Çünkü DF (damping factor) çok yüksek.
- Üstteki maddeden hareketle, DF'yi 1'e yaklaştıran tüplü çıkış katı simülasyonu (Testleri devam ediyor).
- Seri efekt düğümü (send & return) ve efekt düğümünü açan pedal (Basit bir aç/kapa şeklinde düğme şimdilik).
- Pre katı çıkışı (Miksere girip hoparlör simülasyonu uygulamak isteyenler için).
- 8/16 ohm empedans seçim anahtarı (aslında gerek yok da, istek üzerine koydum :) )
- V30 hoparlör simülatörü (Bununla ilgili çalışmalarım devam ediyor; o yüzden prototip amplifikatöre koymadım şimdilik. Ama büyük ölçüde tamam diyebilirim).
- Tonu değiştirmeyen VOL kontrolü. Dolayısıyla ses seviyesinden bağımsız, yani düşük ayarda bile tatmin edici ton.

Yakın zamanda yeni bir video yayınlayacağım. Kutulamadan sonraysa mikforonlayarak kayıt alacak ve buradan yayınlayacağım.

Son not: Maliyet hesabı yapıp ilgililere duyuracağım :D

Son düzenleme:
Geri