Hibrit Amplifikatör Projem

Beklemekteyim pcb icin.
Bulent Agabey isler cok yogun su aralar. Sasiye basladik mekanikci arkadas ile, daha o bile bitemedi yani. Elim bosalsin, aklimdasin.

1-2 watt lık , emulated out a sahip bir kafa yaparsanız talip olurum :D
İlginiz icin tesekkurler. Normalde amplinin full modelinde V30 kabin simulatoru de olacak. Onla ilgili tasarimim var bir tane, ama henuz deneyemedim. Denedigimde kayitlari yayinlarim burada. Karar vermeniz kolaylasir.

Hortlatma zamanı :D

Altınkaya'dan güzel bir kutu buldum ve baskıdevreyi bu kutuya göre tekrar dizayn ettim. Hazır elim değmişken, bir iki gözden geçirme ve modifiye de yaptım. Bugün itibariyle montaj tamamlandı. Yılbaşı dönüşü boyama ve serigrafi işlerini de hallediyorum.

Sonuç:
- 3 tane ECC83 tüplü tek kanal, high gain preamp devresi
- GAIN, LOW, MID, HIGH, SHIFT (MID potunun etki ettiği frekans bölgesini kaydırıyor), PRESENCE ve VOLUME kontrolleri (RESONANCE kontrolünü iptal ettim)
- 10W solid state "ultra transparan" (evet, şimdi uydurdum bunu :D ) çıkış devresi
- Transistörlü çıkış devresi ile tüplü çıkış simülasyonu
- YARDIR modu (Boost)
- Seri Efekt Düğümü (SEND & RETURN var yani)
- Preamp çıkışı (Line seviyesi)
- Hoparlör (V30) simülatörü (Line seviyesi)
- Kabinsiz/yüksüz çalıştırabilme ve istenen empedansta yük bağlayabilme (Hatta hoparlör çıkışını ses kartınıza bile girebilirsiniz)

Hoparlör simülatörüyle yılbaşı tatilinde kayıt yapıp yayınlayacağım (Meraklısına) :)

Fotoğraflar yarın geliyor. İmkân olursa video bile çekebilirim.

Son düzenleme:
Hortlatma zamanı :D

Altınkaya'dan güzel bir kutu buldum ve baskıdevreyi bu kutuya göre tekrar dizayn ettim. Hazır elim değmişken, bir iki gözden geçirme ve modifiye de yaptım. Bugün itibariyle montaj tamamlandı. Yılbaşı dönüşü boyama ve serigrafi işlerini de hallediyorum.

Sonuç:
- 3 tane ECC83 tüplü tek kanal, high gain preamp devresi
- GAIN, LOW, MID, HIGH, SHIFT (MID potunun etki ettiği frekans bölgesini kaydırıyor), PRESENCE ve VOLUME kontrolleri (RESONANCE kontrolünü iptal ettim)
- 10W solid state "ultra transparan" (evet, şimdi uydurdum bunu :D ) çıkış devresi
- Transistörlü çıkış devresi ile tüplü çıkış simülasyonu
- YARDIR modu (Boost)
- Seri Efekt Düğümü (SEND & RETURN var yani)
- Preamp çıkışı (Line seviyesi)
- Hoparlör (V30) simülatörü (Line seviyesi)
- Kabinsiz/yüksüz çalıştırabilme ve istenen empedansta yük bağlayabilme (Hatta hoparlör çıkışını ses kartınıza bile girebilirsiniz)

Hoparlör simülatörüyle yılbaşı tatilinde kayıt yapıp yayınlayacağım (Meraklısına) :)

Fotoğraflar yarın geliyor. İmkân olursa video bile çekebilirim.
Hocam cidden müthiş bir ton ve emek var. Elinize sağlık. Ülkemizde böyle işler yapılması insanı mest ediyor.

Fotoğrafları koydum nihayet.

NOT: Şu an metal tabaka üzerine elle yazdıklarım kalıcı olmayacak. Yılbaşı dönüşü kutu ve ön/arka çerçeveleri siyah, ön ve arka paneli de bayaz fırın boya yaptıracağım. Ardından bir serigrafi baskı ile tüm işlemi halletmiş olacağım. Marka ve model konusu sürpriz olsun :) Forumdan birkaç ağabeyim biliyor gerçi, onlar da ağızlarını şimdilik sıkı tutsunlar :)

Yılbaşı tatilinde de özellikle Pre Out ve V30 Sim. uçlarından ses kartına girerek birkaç örnek kayıt koyacağım bir aksilik olmazsa.

Umarım beğenilir.

Dosyalar

• 20151231_121956.jpg
    20151231_121956.jpg
    168 KB · Gösterim: 404
  • 20151231_122031.jpg
    20151231_122031.jpg
    128 KB · Gösterim: 291
  • 20151231_122036.jpg
    20151231_122036.jpg
    193.9 KB · Gösterim: 274
  • 20151231_122043.jpg
    20151231_122043.jpg
    193 KB · Gösterim: 249
  • 20151231_122310.jpg
    20151231_122310.jpg
    169.8 KB · Gösterim: 568
  • 20151231_122342.jpg
    20151231_122342.jpg
    140.5 KB · Gösterim: 417
Son düzenleme:
Fotoğrafları koydum nihayet.

NOT: Şu an metal tabaka üzerine elle yazdıklarım kalıcı olmayacak. Yılbaşı dönüşü kutu ve ön/arka çerçeveleri siyah, ön ve arka paneli de bayaz fırın boya yaptıracağım. Ardından bir serigrafi baskı ile tüm işlemi halletmiş olacağım. Marka ve model konusu sürpriz olsun :) Forumdan birkaç ağabeyim biliyor gerçi, onlar da ağızlarını şimdilik sıkı tutsunlar :)

Yılbaşı tatilinde de özellikle Pre Out ve V30 Sim. uçlarından ses kartına girerek birkaç örnek kayıt koyacağım bir aksilik olmazsa.

Umarım beğenilir.
Yani hocam çok büyük bir emek olduğu hemen fark ediliyor. Ama siyah olsa daha mı güzel olur? Olur. :)

Yani hocam çok büyük bir emek olduğu hemen fark ediliyor. Ama siyah olsa daha mı güzel olur? Olur. :)
Teşekkürler :) Full siyah yapamam. Yaparsam ön panele düşündüğüm kırmızı baskı görünmeyebilir. O yüzden, ön ve arka panel dışında her yeri siyah planlıyorum.

Hocam bu amfilerden satmayı düşünürseniz fiyatı ne kadar koyarsınız ?
İlginiz için teşekkürler. İnanın hiçbir hesap yapmadım. Şimdi ne söylesem yalan olur. Ama sırf kafanızda bir fikir oluşsun diye, şöyle birkaç fiyat "sallayayım":
Amplinin en boş hali herhalde 500-600TL filan olur (Kutu, trafo ve tüpler perakende alındığı için pahalıya geldi çünkü). Amplinin en boş hali de YARDIR Modu, Preamp Çıkışı ve V30 Hoparlör Simülatörü dışında her şeyi içerecek şekildedir. YARDIR modu 100TL, Pre Çıkışı & Hoparlör simülatörü de ortalama 100TL ek getirir (Preamp çıkışı, V30 simülatörünün yanında gelmektedir. Yani ayrıca Preamp Çıkışı istemenize gerek yok). Başka ek özellikler (clean ve/veya crunch kanalı, split eq, ek kontroller vs.) istenirse, ayrıca konuşulup fiyatlandırılabilir. Ama dediğim gibi, bunlar sadece fikir vermek için söylediğim şeyler. Oturup doğru düzgün fiyat hesaplamadım yani.

Son düzenleme:
Öncelikle iyi senelr Rohat :)
Bir iki soru da benden. Preamp kısmı "all tube" anladığım kadarı ile. Yani pre drive'ının tamamı lambalardan geliyor. Peki amfide faz bölücü var mı? Varsa lamba ile mi sürülmekte? Faz bölcü yoksa, lambaların gain stageleri oluşturmaktan başka herhangi bir üniteyi sürme görevi var mı?

Öncelikle iyi senelr Rohat :)
Bir iki soru da benden. Preamp kısmı "all tube" anladığım kadarı ile. Yani pre drive'ının tamamı lambalardan geliyor. Peki amfide faz bölücü var mı? Varsa lamba ile mi sürülmekte? Faz bölcü yoksa, lambaların gain stageleri oluşturmaktan başka herhangi bir üniteyi sürme görevi var mı?
İyi seneler ağabey :)
Ön kat tamamıyla tüplü, evet. YARDIR modu transistörlü sadece. YARDIR anahtarı kaldırıldığında sinyal kaynağı jaktan değil, YARDIR devresinin çıkışından alınıyor. Faz bölücü (faz döndürücü olarak da bilinir) ise yok, çıkış katı tüplü olmadığı için gerek de yok. Tüpler yalnızca gain stage oluşturmak için orada. 3 tüp sayesinde 5 gain stage + 1 buffer (katot izleyici) var, son buffer'ın çıkışından ekolayzer bloğuna ulaşıyor. EQ bloğunun çıkışından da paralel bir şekilde Preamp Çıkışı, V30 Simülatörü ve Güç Katı'na dağılıyor.

Pre katı lambali abi power katı solidstate, yani inverter de solidstate.
Güç katında tam olarak bir inverter olduğu söylenemez. Güç katının girişinde bir fark kuvvetlendiricisi var; ama hata kuvvetlendiricisi (error amplifier) olarak çalışıyor. Yani gerçek bir faz döndürücü gibi 180° faz farkına sahip iki sinyal üretmiyor.

Güç katı yarı lambalı gibi mi?
Ağabey güç katı tam transistörlü :D Ama Furkan'ın önerisi üzerine güç katını tüplü gibi davranmaya zorlayabiliyorum ;) Şöyle ki, tüplü çıkış katlarında damping (yük empedansının çıkış empedansına oranı) 1'e yaklaştırılmaya çalışılır. Oysa AB sınıfı push pull transistörlü amplifikatörlerde bu değerin en kötüsü 20 dir ve işin güzel yanı, tasarımcıya bu değeri ayarlama olanağı sunar. Ben de bir anahtar sayesinde çıkış gücünü değiştirmeden damping'i 1 yapıyorum (Arkadan çekim fotoğrafta var, SPEAKER çıkışının üstünde) ve transistörlü çıkış katı, tüplü gibi davranıyor. Ve inanır mısın, ton gerçekten çok değişiyor. İlk fırsatta mutlaka bir araya gelelim de dene şunu :)

Son düzenleme:
rohat eline sağlık videolardan tonunu zaten biliyordum umarım kanlı canlı deneme şansımız olur :) beğenirsem profilini alırım hatta :)

bu arada arkadaşlar bi toplaşma daha yapmanın vakti gelmiş galiba :)
abi yapalım yapalımda final haftam geliyor 20 sine kadar iptalim ben :(
Ana konuya dönersek gerçekten sabırsızlanıyorum amfin için rohat abi. Fakat amfinin ismi ne olacak bence Anti-Clean olabilir :)

Not: @izzzyy senin projede durumlar nedir abi ya sanada bir pas atalım buradan :)

Resimleri görür görmez elektrik elektronik müh. okuyan arkadaşıma konunun linkini attım, birkaç yıl sonra senden de bekliyorum böyle bir şey hediye olarak kabul edebilirim falan diye. :D Bakalım 1-2 sene bir şeyler öğrensin de ben de onunla beraber böyle bir işe girmeyi çok isterim, çok zevkli bir iş olacağını tahmin ediyorum.

Örnek kayıt koyayım biraz :)

Aşağıdaki kayıtlar, aletin Speaker Simülatörü ve Preamp Out çıkışlarından direk ses kartına girerek alındı. Hiçbir EQ, compressor vs. yok. Miksaj, mastering vs. yok. Saf kayıtları doğrudan mixdown edip yükledim. B*k gibi çalmış olabilirim. Soğuktan parmaklar hareket edemiyor artık. İdare edin :)

Ekipmanlar:
- Benim amplifikatör
- Schecter Blackjack SLS C-7 (Köprüde Nazgûl)
- Presonus AudioBox 22VSL
- Presonus Studio One 3

Önden şu gelsin:

Ardından da şunlar gelsin:

Geri