Makale/Tutorial Gunumuzde Lamba Uretimi

Ibanez TSA5-U amfim var, preampinde tek bir 12ax7, power katında da tek bir 6L6 bulunmakta. Amfi Fazlasıyla clean bir amfi. 12ax7 için Tung-Sol tamam, 6L6 için ne önerirsiniz?

@izzzyy hocam başlığın büyük bir çoğunluğunu okudum gerçekten preamp için tungsol aklıma yatmakta. Özellikle laney cub 12 kullanan ben için cleanleri sevdiğim fender cleanlerine yaklaştırmak adına çok az da olsa bir katkı sağlar mı? Yoksa lambadan bu tarz bir karakter değişimi beklemek biraz aptalca mı?

Bir de mesa v twin blackstar ht dual gibi lambalı pedallara 12ax7 ne önerirsiniz?
Bu tarz işler için Tungsol gayet uygun, ampli seni çok şaşırtabilir ama çok büyük farkta olmayabilir. Bu amplinin yapısıyla ilgili birazda.

V twin ve ht dual hibrit cihazlar nasıl tepkiler verirler bilemiyorum, hiç denemedim lakin drive güçlendirmek tonu koyulaşıtırmak istiyorsan JJ, clean ve biraz parlak olsun istiyorsan Tungsol ilk örnekler.

Bu tarz işler için Tungsol gayet uygun, ampli seni çok şaşırtabilir ama çok büyük farkta olmayabilir. Bu amplinin yapısıyla ilgili birazda.

V twin ve ht dual hibrit cihazlar nasıl tepkiler verirler bilemiyorum, hiç denemedim lakin drive güçlendirmek tonu koyulaşıtırmak istiyorsan JJ, clean ve biraz parlak olsun istiyorsan Tungsol ilk örnekler.
Cevap için teşekkür ederim.
Özellikle V Twin çok dark çok muddy kaldığı için onu mesa 12ax7 yerine başka bir 12ax7 ile değiştirmeliyim.
Bunu bi çok yabancı sitede okudum.
Blackstarıda gene standart bir 12ax7 ile değiştirmek gerek.
Tungsol seçmek drivelar'da çok büyük gain azalmasına sebep olur mu?
Yoksa sonuçta 12ax7 takıyoruz 12au7 takmıyoruz olmaz birşey mi?
Veya JJ çok mu koyu kaçar?
Bu iki lambanın bir ortası yok mudur? :):):)

Biliyorum bunlar aslında deneme yanılma işi ama göz göre göre de çuvallamayayım :)
Biraz çok soru sordum af buyrun.

Cevap için teşekkür ederim.
Özellikle V Twin çok dark çok muddy kaldığı için onu mesa 12ax7 yerine başka bir 12ax7 ile değiştirmeliyim.
Bunu bi çok yabancı sitede okudum.
Blackstarıda gene standart bir 12ax7 ile değiştirmek gerek.
Tungsol seçmek drivelar'da çok büyük gain azalmasına sebep olur mu?
Yoksa sonuçta 12ax7 takıyoruz 12au7 takmıyoruz olmaz birşey mi?
Veya JJ çok mu koyu kaçar?
Bu iki lambanın bir ortası yok mudur? :):):)

Biliyorum bunlar aslında deneme yanılma işi ama göz göre göre de çuvallamayayım :)
Biraz çok soru sordum af buyrun.
Öncelikle rica ederim, bu başlığın amacı aslında tam olarak bu ;)
V twin eğer çok koyu ise Tungsol bu sorunu aşmanda bir miktar yardımcı olur.

Blackstar için Sovtek 12AX7LPS alabilirsin dengeli bir lambadir.

Şimdi gain ile overdrive aynı kavramlar değil ama bazı durumlarda birbirlerine bağlı olduğundan aynı sanılıyor. Lambanın düşük kazançlı olması daha az distortion üreteceği anlamına gelmez, distortion üretimi lambanın lineer olmayan çalışma rejimi ile alakalıdır. Yani Tungsol' un clean olma sebebi düşük kazançlı olması değildir, lineer bölgesinin geniş olmasıdır.

Vallahi sağolun ;)

V twin'de tungsol iyi olacak gibi ama tungsol'un distortion üretimi mesa pedalını elimde tubecreamer'a çevirmesin :D
Clean olması driveları hepten yemez değil mi?

Öncelikle rica ederim, bu başlığın amacı aslında tam olarak bu ;)
V twin eğer çok koyu ise Tungsol bu sorunu aşmanda bir miktar yardımcı olur.

Blackstar için Sovtek 12AX7LPS alabilirsin dengeli bir lambadir.

Şimdi gain ile overdrive aynı kavramlar değil ama bazı durumlarda birbirlerine bağlı olduğundan aynı sanılıyor. Lambanın düşük kazançlı olması daha az distortion üreteceği anlamına gelmez, distortion üretimi lambanın lineer olmayan çalışma rejimi ile alakalıdır. Yani Tungsol' un clean olma sebebi düşük kazançlı olması değildir, lineer bölgesinin geniş olmasıdır.

twin'de tungsol iyi olacak gibi ama tungsol'un distortion üretimi mesa pedalını elimde tubecreamer'a çevirmesin
Anladım. O zaman tungsol ile sovtek'i iki pedalda da denerim. Olur biter :) Hatta 1de JJ :)
Sonra ona göre tekrar sipariş veririm :)

Kullanım süresi ile değişmek ile birlikte amfiler için 1-2 yıl en ideali deniyor.
Pedallar ise aynı şekilde yormuyorlardır sanırsam lambaları.
Bunlarda süre daha uzun olabilir mi?

Lamba ömürleri ortalama 5000 saat olur, lakin drive kanalında kullanılan lambalar sükunet halinde daha az akım çeker genellikle ve ama calistiginda daha çok akım çekilir. Bunlar hep lamba ömrünü etkileyen durumlar, özetle lambanın çalışma akımı ile ilgili.

Merhabalar,Marshall jvm 205 combo amfime preamp ve poweramp tülerimi değiştirmek istiyoum set olarak TAD JJ mi yoksa TUNG SOL mu takmam gerekiyor tarzım rock metal tavsiyeleriniza ihtiyacım var.