1400-2000 Lira Gitar Tavsiyesi

Aga yukarıda da senin video kaydını örnek olarak koymuşsun ama, yanlış hatırlamıyorsam bu soloları prosesör ile atmaktasın. Öyle ise, Jay Turserlar için çok da sağlam referans denemez senin videolara bu açıdan.

Direk lambalı amfi veya lambalı amfi ve TS bazlı bir pedalla kaydettiğin video var mı? Varsa da paylaşmıyorsam teessüf ederim bak.
bende yok ama sx tele ile lambalı butik bir amfide çalmıştım,ayarları yapılmamış bir gitar olmasına rağmen sesi güzel geliyordu.Bence iyi bir amfi ile götürür sonuçta arkadaş yeni başlayacakmış,evet bende processor var :D

HT-1 alacaksan 500 liraya ikinci el kombosunu bulursun. HT-5 kombo 800 civarında. Rahatça o G&L'i alabilirsin. manyetikleri hemen değiştimen gerekmez. En kötü manyetik bir iki yıl götürür. Hoş, İzmir'de imişsin. Gitarı deneme şansın da yok. Kargo riski vs, bu yüzden şimdilik listeden çıkarabilirsin içine sinmiyorsa eğer. Olur, klavye hoşuna gitmez, hitap etmez, dönüp sövdürmeyelim kendimize :)

Bu arada signle coil, coil tap vs. hiç bir humbucker gerçek single tadı vermez kolay kolay. Bir de o humbuckerları single olarak kullanmaya kalkışınca ses seviyesi rahatça duyulacak şekilde düşüyor, dip gürültüsü sorunu olabiliyor. Bunu da demiş olalım.

Çevrende Greco, Bacchus vb. eski Japon Stratlarından bulursan bir dene. Yenilerden ucuz alternatif SX, Jay Turser var ama anlayan birinin ince elemesi gerek. Düşürürsen Schecter'in hoş stratları var ama onlar da az çıkıyor. Fujigen, Samick gibi markaları da görürsen bir şans ver.

Ama dediğim gibi, hard rock ile işin olacaksa, hem köprü hem de sapta Metallica kadar olmasa da sağlam drive tonu istiyorsan kaliteli manyetik şart. Her single sert soundun üstesinden gelemeyebilir.
Aslında istanbuldayım dediğin mantıklı geldi fakat tam anlamadığım nokta acaba manyetiklerin değişmeleri gerekmesinin tam olarak sebebi nedir, ortada büyük bir sıkıntı mı var manyetik açısından yoksa idare ederin üzerinde mi tam anlayamadım

evet humbuckerla single olmaz,hem yeni başlayacakmışsın 2 gün sonra sıkılmayacağın da belli değil 1400 2000 liralık gitar evladiyelik de olmayacak ki sıkılırsan filan durdukça değerlensin, sen en iyisi bilen biriyle git al bir sx veya jay turser kafan rahat olsun.İlerletirsen alırsın daha iyisini,amfiyi biraz iyi al götürür rahat 2 sene.
Zaten 6-7 aydır gitar çalıyorum ve açıkçası fiyat olarak çok aşağı inip daha sonra memnun kalmayarak bu işten soğumak istemiyorum

Srv'nin sayfasında 890 dolara bir adet fender road worn player meksika strat var. Seymour Duncan köprü ve texas special manyetikler mevcutmuş. Ki road worn serisi için gayet güzel şeyler söylenmekte meksika olmasına hiç bakma. Bu fiyata alınabilecek bana göre en güzel gitarlardan biri zaten. Hem istediğin tarza çok yatkın hem de köprüde ki humbucker sayesinde dolgun drive tonları da alabilirsin. Manyetik değiştirmene bile hiç gerek yok. İmkanın varsa bir git dene derim.

Srv'nin sayfasında 890 dolara bir adet fender road worn player meksika strat var. Seymour Duncan köprü ve texas special manyetikler mevcutmuş. Ki road worn serisi için gayet güzel şeyler söylenmekte meksika olmasına hiç bakma. Bu fiyata alınabilecek bana göre en güzel gitarlardan biri zaten. Hem istediğin tarza çok yatkın hem de köprüde ki humbucker sayesinde dolgun drive tonları da alabilirsin. Manyetik değiştirmene bile hiç gerek yok. İmkanın varsa bir git dene derim.
Evet fakat sitede hiç ama hiçbir açıklama yok gitarlar hakkında ya da ben bulamadım

Mexican Fender lafına artık sövecem ama hee . bune ya elinde hayatında Mexican ile USA Fender'i yanyana koymadan hatta göremeden yorum yapanlar gördüm ki neredeyse onlarla denediğim her amfilikatör tipi ve markasında(bunlarda genelde marka olan Marsh, Fender, İban. amfiler ve bu markaların en düşük modelleri ) aynı tınıyı aldım, ağızlarını açık bıraktım. Çok afedersin ama Mexican kötü diyenlere "Hıı hı tamam, oldu annenlere selam, bizde kalkalım artık" demeni öneririm. İşkembeden sallayan cahıl tayfadır, can yakar, sövdürür kendine. Bu arada Epi. LP Modellini denemiş biri olarak diyorum ki, "Clean Rezalet, Lanet Olsun !" (Lanet kısmını ingilizce çeviri olarak yazdım. Ne dediğimi anlarsın inş. ). Bu arada müzik dükkanında yeni başlayacam deme sakın. Oltaya gelirsin bilmiş ol ! adam sana farkında olmayacağın için denenmiş gitar yada ayarsız gitar verebilir. Poliannacılık bir tarafa bu dediğimi unutma .. bu arada Konuya anket eklersen daha kesin sonuç olabilir. Hiç yoksa ağzı olan konuşmaz. ;)

Mexican Fender lafına artık sövecem ama hee . bune ya elinde hayatında Mexican ile USA Fender'i yanyana koymadan hatta göremeden yorum yapanlar gördüm ki neredeyse onlarla denediğim her amfilikatör tipi ve markasında(bunlarda genelde marka olan Marsh, Fender, İban. amfiler ve bu markaların en düşük modelleri ) aynı tınıyı aldım, ağızlarını açık bıraktım. Çok afedersin ama Mexican kötü diyenlere "Hıı hı tamam, oldu annenlere selam, bizde kalkalım artık" demeni öneririm. İşkembeden sallayan cahıl tayfadır, can yakar, sövdürür kendine. Bu arada Epi. LP Modellini denemiş biri olarak diyorum ki, "Clean Rezalet, Lanet Olsun !" (Lanet kısmını ingilizce çeviri olarak yazdım. Ne dediğimi anlarsın inş. ). Bu arada müzik dükkanında yeni başlayacam deme sakın. Oltaya gelirsin bilmiş ol ! adam sana farkında olmayacağın için denenmiş gitar yada ayarsız gitar verebilir. Poliannacılık bir tarafa bu dediğimi unutma .. bu arada Konuya anket eklersen daha kesin sonuç olabilir. Hiç yoksa ağzı olan konuşmaz. ;)
genç yaşında ilklere imza atmışsın.çok büyük işler başarmışsın.benim de ağzım açık kaldı.

Pek bilgilisin kuzum, pek de gencmissin...Agzim acik kaldi. Amfilikatör nedir bu arada?

@Alinon bir sakin gel yahu. Meksikaların iyisi de var çok çok kötüsü de. Bu bir gerçek. Gitar Pedal'da Dr. Barlo'nun yazdıklarını incelersen görürsün ki, pek çok Meksika Fender'de seramik mıknatıslı manyetik kullanıldığı için, gitara Alnico ve kaliteli manyetik takıldığı halde tonun cılızlaştığını yazar. Dr. Barlo'nun yadıkları da genelde gözlem ve tecrübe üzerinedir.

Bu arada denediğin Fenderler Mashlar umarım Plexi, JCM, Twin Reverb, Blues Deluxe vb. modellerdir ve yüksek seste çalmışsındır.

Şöyle söyleyeyim mağaza açısından hiçbir sorun yok zaten tanıdığım insanlar her konuda yardımcı da oluyorlar ama ben daha çok fikir almak istedim çünkü bütün gün mağazaya gidip de aynı şeyleri sorarak kafalarını "lanet olsun" etmek istemiyorum. Biraz fazla sert çıkmışsın diye düşünüyorum sonuçta hiçbir gitar aynı değil, USA de olsa Mex de olsa bir Usa üretim sıkıntısı yüzünden Mex'den kötü olabilir heralde diye düşünüyorum. LP'lere gelince clean tonu çok istenileni karşılayamayabilir belki ama biraz da amfilikatöre bağlı bir olay bu o yüzden gitar tavsiyesi aldığımda sorduğum diğer soru hangi amfi ile iyi gider oluyor farklı kombinasyonlar üretebilmek için. Yorumun için teşekkür ederim hala aklımın bi köşesinde de Mex Fender'ler durmakta zaten :)

Aslında istanbuldayım dediğin mantıklı geldi fakat tam anlamadığım nokta acaba manyetiklerin değişmeleri gerekmesinin tam olarak sebebi nedir, ortada büyük bir sıkıntı mı var manyetik açısından yoksa idare ederin üzerinde mi tam anlayamadım

Okan, onu en iyi gitarın sahibi bilir açıkçası. Benim gördüğüm, manyetikler pert değilse, dağılmamışsa gayet düzgün idare ediyorlar.

Her zaman tesisatın gitardan daha önemli olduğunu düşünürüm. Kimisi buna katılmayabilir fakat bana göre böyle. Fakat sizin durumunuzda işler değişiyor. 2000 TL az bir para değil ama iyi bir gitar + iyi bir amfi + basit bir setup için yeterli bir para da değil bence.

Gitarların karakterleri üç aşağı bellidir fakat malesef iş amfi ve efekt aleti dünyasına gelince işler böyle yürümüyor. Efektler konusunda ne istediğini bilecek konuma gelene kadar çok sıkıntı çekebilirsiniz dikkatsiz harcamalar yaparak da zarar etmeniz kaçınılmaz olur. Örneğin bir pedal alırsınız fakat amfinizle anlaşmaz satana kadar binbir çile çekersiniz yarı fiyatına gider falan filan uzun hikaye.

Bu açıdan benim size tavsiyem şu olacaktır iyi bir gitar + giriş seviyesi bir ses kartı. Eğer ortalama bir lambalı amfi + ortalama bir gitar alsanız bile elinizin altında efektler olmayacak. Malum david gilmour bir çok efekt kullanmaktadır en basitinden. Fakat bir ses kartıyla oldukça şaşırtıcı biçimde istediğiniz soundlara yaklaşabilir evde amatör kayıtlar alabilirsiniz. İleriki zamanlarda da ses kartınızı muhafaza etmek işinize yarayabilir veya ihtiyacınız kalmazsa satabilirsiniz.

Önceki mesajlarda verilen usa g&l oldukça güzel bir gitar. Bunun haricinde sever misiniz bilmem ama ikinci elde uygun fiyata bir baja telecaster bulursanız çok güzel olur diye düşünüyorum. Hiç olmadı piyasada gani gani mex. stratlar var. SRV music'i takip etmenizi öneririm. Orada yardımcı da olurlar tercih aşamasında.

Zaten söylenmiş ama Schecter fiyat performans olarak iyidir ama daha sert müzik türleri içindir.
Senin belirttiğin tarzlar için tavsiyem :
https://www.webmuzikmarket.com/SQUIER-Squier-Classic-VIBE-Strat-60S,PR-9099.html
Özellikle senkop'un lnkini verdim çünkü profiline Istanbul / Izmir yazmışsın. Dün Tünel'deydim tel almak için ellerinde vardı.
Squire'ın classic vibe serisi çok başarılı. Meksikaların çoğundan iyi. Özellikle seçilmişini buluarsan iyi bir American Standard alana kadar seni götürür.

Her zaman tesisatın gitardan daha önemli olduğunu düşünürüm. Kimisi buna katılmayabilir fakat bana göre böyle. Fakat sizin durumunuzda işler değişiyor. 2000 TL az bir para değil ama iyi bir gitar + iyi bir amfi + basit bir setup için yeterli bir para da değil bence.
Katılıyorum. Set-up'ı geçmen gerekiyor bu durumda. Meksikalara para vereceğine iyi bir amfi almalısın. Senin yerinde olsaydım Squire Classic Vibe + Blackstar HT1 / HT1R alırdım. 2000 tl ye en iyi alış veriş bu benim görüşüme göre.

Pedallar sonradan eklerin yavaş yavaş.

Katılıyorum. Set-up'ı geçmen gerekiyor bu durumda. Meksikalara para vereceğine iyi bir amfi almalısın. Senin yerinde olsaydım Squire Classic Vibe + Blackstar HT1 / HT1R alırdım. 2000 tl ye en iyi alış veriş bu benim görüşüme göre.

Pedallar sonradan eklerin yavaş yavaş.
HT1'i 500 tlye bulduğumu var sayarsak ki baktığım fiyatlar ona yakın üstteki american g&l çok mantıklı duruyor fakat ileride hem ekipman hem de manyetikler ile çok uğraşabileceğimi sanmıyorum ayrıca squier için 9,5 inch klavye çapı diyor ve şu ana kadar 12'lerde çok rahat ettim ve 9,5 çok küçük gelir gibi, ayrıca squier tam olarak nedir açıklar mısınız bikaç yerde press gitarlar olduklarını duymuştum da

HT1'i 500 tlye bulduğumu var sayarsak ki baktığım fiyatlar ona yakın üstteki american g&l çok mantıklı duruyor fakat ileride hem ekipman hem de manyetikler ile çok uğraşabileceğimi sanmıyorum ayrıca squier için 9,5 inch klavye çapı diyor ve şu ana kadar 12'lerde çok rahat ettim ve 9,5 çok küçük gelir gibi, ayrıca squier tam olarak nedir açıklar mısınız bikaç yerde press gitarlar olduklarını duymuştum da
9.5 radius fenderlerde standart radiustur. Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Squier Fender'in alt markasıdır. Nasıl Epiphone Gibson'ın alt markasıysa onun gibi. Güzel gitarları da vardır elbette üst seri gitarları Fender Mexicolarla aynı ayarda olabiliyor.

Geri