1400-2000 Lira Gitar Tavsiyesi

evet humbuckerla single olmaz,hem yeni başlayacakmışsın 2 gün sonra sıkılmayacağın da belli değil 1400 2000 liralık gitar evladiyelik de olmayacak ki sıkılırsan filan durdukça değerlensin, sen en iyisi bilen biriyle git al bir sx veya jay turser kafan rahat olsun.İlerletirsen alırsın daha iyisini,amfiyi biraz iyi al götürür rahat 2 sene.
1500 liraya aldigim RG 550 reissue kadar evladiyelik bir gitarim olmadi, cok daha pahali gitarlarim da var. Eksik kaldigi hic bir nokta olmadigi gibi daha profesyonel bir gitari ben hayal dahi edemiyorum, asagi yukari piyasada var olan ne varsa elim degmistir, hem cebimde param da var uzun zamandir gitar da ariyorum, ama daha iyi bir gitari nerede bulacagimi bilmedigim icin alamiyorum. Asla bir meydan okuma degil bu yazdiklarim, ben samimiyim ve biraz da caresizim lutfen bilen biri beri gelsin... Bir suru insanin da farkli model/markalar icin benzer sekilde hissettigine eminim. Al-Satci abileri saymaz isek bu isten para kazanilacagini da sanmam, dunyanin en gereksiz ve irrasyonel yatirimi muzik aleti bana gore, (Stradivarius veya Amati gibi keman vardir zulada onu bilemem) lafinin bile acilmasini yadirgarim. Demem o ki evladiyelik gitar icin 1400-2000 lira mukemmel bir butce bence...

Son düzenleme:
1500 liraya aldigim RG 550 reissue kadar evladiyelik bir gitarim olmadi, cok daha pahali gitarlarim da var. Eksik kaldigi hic bir nokta olmadigi gibi daha profesyonel bir gitari ben hayal dahi edemiyorum, asagi yukari piyasada var olan ne varsa elim degmistir, hem cebimde param da var uzun zamandir gitar da ariyorum, ama daha iyi bir gitari nerede bulacagimi bilmedigim icin alamiyorum. Bilen beri gelsin... Demem o ki evladiyelik gitar icin 1400-2000 lira mukemmel bir butce bence...
demek istediğim pink floyd a gidecek vintage veya custom shop gitarlar.rg550 gibi shred gitarlarından bahsetmiyorum.

genç yaşında ilklere imza atmışsın.çok büyük işler başarmışsın.benim de ağzım açık kaldı.
Pek bilgilisin kuzum, pek de gencmissin...Agzim acik kaldi. Amfilikatör nedir bu arada?

Yav yok yere niye tavır aldınız ya .? :) nihayetinde forum burası, fikirler konuşur. Abartı yapıp yapmadığım konusunda tartışmayacam ama laflarımın doğruluğundan olsa sanıyorum bu haller . Yinede "yüce yaşınıza" ve kişiliğinize hakaret etmiş gibi gözüktüysem, sürçü lisan etmişsem affınıza sığınırım.

@hackeiommi , abi estafurlah .. hışımlı gibi gözükseydi söylediklerim, Büyük harfle yazardım, belli ederdim. Arkadaşa anket eklemesi için tavsiyede bulundum ve bir takım görüşlerimi aktardım. Anlıyorum ki "genç" olmak burada istenilmeyen bir durum. Yaş kısmına dikkat ederek konuşmalar rencide edici doğrusu .. Hele büyüğe karşı boynum ne kadar ince olsada ..

Ali, @Alinon , yazılı (sözsüz, mimiksiz, tonlamasız) iletişimdeyiz, dolayısıyla daha dikkatli olmak gerek. "Bune ya", "annenlere selam", "artık sövecem ama hee" gibi ifadeleri büyük harfle yazmaya gerek yok, küçük harfle de hışım ifade etmekte zira.

Yaşını problem etmedik bugüne dek. Ama cümle alem bilir ki, tecrübe yaşla gelen bir durum. Alınmana gücenmene gerek yok bu açıdan. Bugünkü aklım senin yaşında iken olaydı keşke de, nerdeee?

Bu arada amfi ile kısmın cevabını beklemekteyim, kaynatma arada :)

demek istediğim pink floyd a gidecek vintage veya custom shop gitarlar.rg550 gibi shred gitarlarından bahsetmiyorum.
Yok hocam ben shred`i kastetmedim zaten, alalade bir ornekti benimki seni de hedeflemiyorum sakin yanlis anlama, aslinda dediklerini anliyorum kismen de katiliyorum lakin 1400-2000 lira bence acayip ciddiye alinacak bir meblag. Bilhassa Ankara`ya gelip profesyonel anlamda bu isi yapip bundan ekmek yiyen, araba fiyatindaki gitarlara ihtiyac duymayan ve bu yuzden benim gibi habire ekipmana para gommeyen adamlari gorunce hepten ikna oldugum bir mevzu. Hayretle izleyegeldigim bir degil bir cok kalburustu muzisyen adam gordum buraya yerlestigimden beri ki bazilarini hemen her hafta duzenli olarak izlemeye gidiyorum. Lordumun 2014. yili itibariyla 2000 lira ustu bir ederi olan gitari ihtiyac bazinda dusunmek bana cok uzak. Bir de sevgili bir arkadasimin 1750 liraya aldigi JEM gitar var ki adamin ocagini kurutur. Zevktir, goruntudur, bunun yarattigi heyecandir hepsine boynum kildan ince. Ayni hisleri ben de duyuyorum, bu yonde planlarim var ve Allah`tan esim frenliyor beni ay bazinda harcayacagim parayi ona soz verip sinirladim. Neyse bu basliktaki mevzuda bence uzun soluklu calim icin one surulen butce fazlasiyla yeterli. 2000 liraya Amerikan Standart dusursen bitti gitti mesela insan ekmek yer. album kayeder yahu. @yilmazyildirim arkadasin meksika fender ile yaptiklari ortada iken gonlum gitsin customlar gelsin butikler derken aklim buna izin vermiyor mevzu budur.

Ali, @Alinon , yazılı (sözsüz, mimiksiz, tonlamasız) iletişimdeyiz, dolayısıyla daha dikkatli olmak gerek. "Bune ya", "annenlere selam", "artık sövecem ama hee" gibi ifadeleri büyük harfle yazmaya gerek yok, küçük harfle de hışım ifade etmekte zira.

Yaşını problem etmedik bugüne dek. Ama cümle alem bilir ki, tecrübe yaşla gelen bir durum. Alınmana gücenmene gerek yok bu açıdan. Bugünkü aklım senin yaşında iken olaydı keşke de, nerdeee?

Bu arada amfi ile kısmın cevabını beklemekteyim, kaynatma arada :)
"annenlere selam" kısmı bizim cocukluğumuzun o televizyonda telefon konuşmalarından gelen kısım. "Tamam kapatıyorum hadi X Teyzeye selamlar, annelere selam söyle" diyip kapatmasından, misafirlikte annesine gidilen yakının kızının karşılayıp kalkarken " ona geldik ama annenede selam söyle " manasına gelen söz grubuydu anlamı. Ama inatla lafı küfür etmiş vaziyete sokmak istercesine benim yorumumum bu kadar deşilmesi, bunu benden büyük abilerimin yapması ve yaştan bahsetmesi de olaydaki ironiyi göstermekte. Dediğim gibi büyüğe karşı boynum kıldan ince. bilakis özel konuşmamızda da noktalama işaretlerine kadar dikkaat ettiğim bu hususun bana karşı tam zıddıyla kullanılması çok açık kalbimi kırıyor. artık orada alınılan lafımın anlamını öğrenmiş olup bu huyu kesmeleri konusunda ısrar edicem. :)

amfilikatör konusuna gelirsek, amfi amfilikatörün kısaltılmış hali diye bilmekteydim. ama ben daha resmi olsun diye amfilikatör yazdım. hata mı ettim muhterem hocam ? :)

1- mmuzoka'nın dediği gibi Squier Fender'in alt bandıdır ve Classic Vibe ise Squier'ın en başarılı serisidir. Anlayan biri seçerek alırsa dediğim gibi Meksikaları döver Amerikan Standard alana kadar götürür. Ayrıca, en önemli nokta bu; G&L olsun Schecter California gibi Strat muadili olan gitarlar olsun HİÇ BİRİNİN MANYETİKLERİNDEN FENDER'İN O KLASİK 2. ve 4. POZİSYON TONLARI ÇIKMAYACAKTIR. ( Bunu ne demek olduğunu çaldıkça anlayacaksın ). Senin belirttiğin müzik türleri için olmazsa olmazdır bu 2. 4. pozisyon strat tonları. Oysa Squier Classic Vibe sana bu tonları sağlayacaktır. Yoksa G&L de iyi gitar ama strat değil. Gitarın Amerikan üretimi olmasından daha önemli olan ağacı ve tonudur. Classic Vibe kızıl ağaçtır. Senin bahsettiğin müzik türleri için gerekli olan ağaç. Kaldı ki Amerikan gitarların da el yapımı olanları o bahsedilen 'üstünlüklere' sahiptir. Yani senin dediğin Amerikan G&L de tornadan çıkıyor.
2- Sapın hiç bir sorun çıkarmayacağına emin olabilirsin. 9.5 inç senin zannettiğin gibi 12 inçten daha küçük bir klavye değil. Tam tersi 12 inçe göre daha kalın yani daha etli bir "sap"ve daha başarılı ton sağlar. Şöyle ki ; bu rakamlar klavyenin kendi boyutu değil, "sap" üretilirken kesilen ağacın çapı. Klavye sapın üzerindeki gül ağacı olan parça ve onun boyutları aşağı yukarı aynıdır. İki daire şeklinde kütük düşün birinin çapı 12 inç yani 30 cm ( böyle bir klavye zaten olamaz :) ) diğeri 9 inç / 22 cm. İki dairenin dış bölümlerinden aynı derinlikte bir yay keseceksin. küçük daireden kestiğin yay daha etli / kavisli olacaktır. Olay bu. Bu sap, genelde doğal akça ağaç renginde olur. Diğeri, parmakların gezindiği bölümdeki ( fingerboard = klavye ) farklar milimetriktir.

Son düzenleme:
Yav yok yere niye tavır aldınız ya .? :) nihayetinde forum burası, fikirler konuşur. Abartı yapıp yapmadığım konusunda tartışmayacam ama laflarımın doğruluğundan olsa sanıyorum bu haller . Yinede "yüce yaşınıza" ve kişiliğinize hakaret etmiş gibi gözüktüysem, sürçü lisan etmişsem affınıza sığınırım.

@hackeiommi , abi estafurlah .. hışımlı gibi gözükseydi söylediklerim, Büyük harfle yazardım, belli ederdim. Arkadaşa anket eklemesi için tavsiyede bulundum ve bir takım görüşlerimi aktardım. Anlıyorum ki "genç" olmak burada istenilmeyen bir durum. Yaş kısmına dikkat ederek konuşmalar rencide edici doğrusu .. Hele büyüğe karşı boynum ne kadar ince olsada ..
Yahu yastan bastan ben hic mevzu acmadim bir sebeple acilmis olursa da dayanamiyorum benzer sekilde yanit vermek farz oluyor. Forumdaki dijital profillerin hepsi ayni yasta, genci-yaslisi yok ama dogrusu-yanlisi pekala olabilir, cogunlukla oluyor da. Tekrar edeyim yasin-basin bu konuyla veya burada konusulan herhangi birsey ile bir alakasi yok. Dediklerine olan itirazim deme sekline olan itirazimin binde biri belki.

Stratocaster bir standarttır. On yıllarca süren müzik tarihinin seçip elediği bir gitardır. Bahsedilen diğer gitarlardan iyi olanlar vardır ama bir standart gitarın olmadan onları almak bir macera olur. Dönüp dolaşacağın yer yine strattır. Bu yüzden en ekonomik ve kullanılıbilecek kadar iyi strat tonu olduğu için Classic Vibe 60s'de ısrar ediyorum. Buna yorum yapacak diğer deneyimli arkadaşların bu açıdan değerlendirmesini rica ediyorum.
Ayrıca sıklılma konusuna gelecek olursak, sıkılıp bir macera yapmak istersen her zaman 'pick guard'ı değiştirip 2 single bir humbuckera geçebilirisin. Hem humbucker tonun olur hem de 1 klasik strat tonun olur. Tabi bu biraz deneyim kazankdıktan sonra yapacağın bir işlem. Şimdilik buna takılma.

Kaçma @Alinon !!!!

Ben bu kısmın cevabını bekliyorum :) Niye Amplifikatör yazdın yazmadının peşinde değilim :)
baştan söylesene Hocam yav :).
Bi tane Cort mx15 denemiştim. Distortion biraz boş ve kuu gürültü veriyordu. Cleanda pek başarılı bulmadım(frontman'a göre).
Marshall 10 wattlık bir serisinden denemiştim, hani cleandan çıkarmadım ama distortionu pek ayarlamayı bilmediğimden uğraşmadım.
Line6 15 wattlık bi serisi vardı onunda. Tuner olayı iyi, cruch modu çok güzeldi.
Joyo Vintage pedalı+ Frontman10G kullandım. Gerçekten bayıldım buna. Neredeyse doğal dedim ve arkadaşımla( 2001 Telecaster MiM) bir RATM coveri attık.
Orange amfili bir abim vardı. pera müziğe gitmiştik. tabiri caizse üstümü kalemle çizdi . The Tropper ile beni benden geçirdi.
ve daha bu kadar daha dostumla gitgel ettik bu mevzuda. He bu arada Shaft'ın oradaki sudyoda Fender Deluxe ile her studyoda Telecasterci arkadaşla atışıyoruz. ama adam kurs geçmişine sahip. Biz hala Sol diyezin ne olduğunu bilmiyoruz. :))) tabi bu benim gerçek izlenimim. Setuplar tam aklımda değil. .Açıklık getirdik mi abi bu konuda ? :)

Bi tane Cort mx15 denemiştim. Distortion biraz boş ve kuu gürültü veriyordu. Cleanda pek başarılı bulmadım(frontman'a göre).
Marshall 10 wattlık bir serisinden denemiştim, hani cleandan çıkarmadım ama distortionu pek ayarlamayı bilmediğimden uğraşmadım.
Line6 15 wattlık bi serisi vardı onunda. Tuner olayı iyi, cruch modu çok güzeldi.
Joyo Vintage pedalı+ Frontman10G kullandım. Gerçekten bayıldım buna. Neredeyse doğal dedim ve arkadaşımla( 2001 Telecaster MiM) bir RATM coveri attık.
Orange amfili bir abim vardı. pera müziğe gitmiştik. tabiri caizse üstümü kalemle çizdi . The Tropper ile beni benden geçirdi.
ve daha bu kadar daha dostumla gitgel ettik bu mevzuda. He bu arada Shaft'ın oradaki sudyoda Fender Deluxe ile her studyoda Telecasterci arkadaşla atışıyoruz. ama adam kurs geçmişine sahip. Biz hala Sol diyezin ne olduğunu bilmiyoruz. :))) tabi bu benim gerçek izlenimim. Setuplar tam aklımda değil. .Açıklık getirdik mi abi bu konuda ? :)

Genelde transistörlüler ile denemişsin gitarları. Cık! Sayılmaz. Amerikanı, Meksikayı oturup lambalı amfilerde (öyle hibrid falan da değil) şöyle bir kaç saat yüksek seste çalarak clean, drive tepkilerini adam gibi karşılaştırmak gerek.

Bu mesaj bilinc akisinin kagida dokumu gibi olmus, aciklik getirmissin ama sabah kahvaltida ruyani anlatir bir sekilde olmus valla ben tam takip edemedim. Bir iki kere okuyup tam anlayayim belki `begen` tusuna bilem basarim :)

Bu mesaj bilinc akisinin kagida dokumu gibi olmus, aciklik getirmissin ama sabah kahvaltida ruyani anlatir bir sekilde olmus valla ben tam takip edemedim. Bir iki kere okuyup tam anlayayim belki `begen` tusuna bilem basarim :)

kararlarınızda özgürsünüz. Sanal dünya sağolsun, bilginin doğruluğuna gözünüz kapalı inanmanızı bekleyemem. Ben 2. yanlış anlaşılma olmasın diye anlatabileceğim şekilde durumu izah ettiğimi düşünüyorum. Takdir sizin. ancak şahsınızdan ricam, samimiyet bağları kurmadan "kuzum" gibi "küçük düşürücü, ezici " mahiyetlerden kaçınmanızı istemektir.

Genelde transistörlüler ile denemişsin gitarları. Cık! Sayılmaz. Amerikanı, Meksikayı oturup lambalı amfilerde (öyle hibrid falan da değil) şöyle bir kaç saat yüksek seste çalarak clean, drive tepkilerini adam gibi karşılaştırmak gerek.

Sayılmaz mı ?? kaldık değil mi ssimdi yani :) Hocam kurtarma sınavı ne zaman yapılacak, çalışalım ona :)
Bir de sayın hocam, yüksek sesten kasıt 10/7-8 falan değil, değil mi ? Kulak tıkacı ile bile 2. güne kadar kulaklarımda ağrı oluyor. Ki pilotaj için yüksek sesten oldukça uzak duruyorum. Ne yazık ki bu dersi hiç veremeyecem :( sorumlu geçebilirmiyiz ?

kararlarınızda özgürsünüz. Sanal dünya sağolsun, bilginin doğruluğuna gözünüz kapalı inanmanızı bekleyemem. Ben 2. yanlış anlaşılma olmasın diye anlatabileceğim şekilde durumu izah ettiğimi düşünüyorum. Takdir sizin. ancak şahsınızdan ricam, samimiyet bağları kurmadan "kuzum" gibi "küçük düşürücü, ezici " mahiyetlerden kaçınmanızı istemektir.

Sayılmaz mı ?? kaldık değil mi ssimdi yani :) Hocam kurtarma sınavı ne zaman yapılacak, çalışalım ona :)
Bir de sayın hocam, yüksek sesten kasıt 10/7-8 falan değil, değil mi ? Kulak tıkacı ile bile 2. güne kadar kulaklarımda ağrı oluyor. Ki pilotaj için yüksek sesten oldukça uzak duruyorum. Ne yazık ki bu dersi hiç veremeyecem :( sorumlu geçebilirmiyiz ?

Not defterimi getirin!! :D
10/10'a kadar yolu var yüksek sesin. Şöyle ağız tadı ile stüdyoda olsa dahi bir JCM'in lambalarını kızartmadan test mi olur? :)

1- mmuzoka'nın dediği gibi Squier Fender'in alt bandıdır ve Classic Vibe ise Squier'ın en başarılı serisidir. Anlayan biri seçerek alırsa dediğim gibi Meksikaları döver Amerikan Standard alana kadar götürür. Ayrıca, en önemli nokta bu; G&L olsun Schecter California gibi Strat muadili olan gitarlar olsun HİÇ BİRİNİN MANYETİKLERİNDEN FENDER'İN O KLASİK 2. ve 4. POZİSYON TONLARI ÇIKMAYACAKTIR. ( Bunu ne demek olduğunu çaldıkça anlayacaksın ). Senin belirttiğin müzik türleri için olmazsa olmazdır bu 2. 4. pozisyon strat tonları. Oysa Squier Classic Vibe sana bu tonları sağlayacaktır. Yoksa G&L de iyi gitar ama strat değil.

2- Sapın hiç bir sorun çıkarmayacağına emin olabilirsin. 9.5 inç senin zannettiğin gibi 12 inçten daha küçük bir klavye değil. Tam tersi 12 inçe göre daha kalın yani daha etli bir "sap"ve daha başarılı ton sağlar. Şöyle ki ; bu rakamlar klavyenin kendi boyutu değil, "sap" üretilirken kesilen ağacın çapı. Klavye sapın üzerindeki gül ağacı olan parça ve onun boyutları aşağı yukarı aynıdır. İki daire şeklinde kütük düşün birinin çapı 12 inç yani 30 cm ( böyle bir klavye zaten olamaz :) ) diğeri 9 inç / 22 cm. İki dairenin dış bölümlerinden aynı derinlikte bir yay keseceksin. küçük daireden kestiğin yay daha etli / kavisli olacaktır. Olay bu. Bu sap, genelde doğal akça ağaç renginde olur. Diğeri, parmakların gezindiği bölümdeki ( fingerboard = klavye ) farklar milimetriktir.

1) G&L bir strat değil midir? G&L hele ki Legacy modeli tam anlamıyla bir strattır. 2. ve 4. pozisyondaki tonları da çatır çatır çıkartır. Ağaç aynı, yapı aynı, manyetikler yine alnico5, firmayı kuran da yine Leo Fender. İlla bunlara da gerek yok, ben zamanında Cort G270'den(ash gövde, lace sensorler vardı üstünde) çatır çatır 70s Fender tonları alıyordum. Evet Fender teknik olarak bu işin isim dedesidir, stratı yaratan firmadır ama daha iyi değildir, birçok güzel alternatifi mevcut. G&L' açısından bakarsak, firma zaten Fender'i kuran kişi tarafından kuruldu. Fender'in senelerdir yenileyemediği tasarımları üstüne yeni birçok şey ekledi. Hem Tele ve Strat konusunda çok daha yaratıcı yeni tasarımları olan bir firma.

2)Teknik olarak açıklamışsın zaten ama 9,5" daha etli ve başarılı ton sağlar doğru bir yorum değil (yanlış anladıysam düzelt beni mutlaka). Sap profili 12" de olsa 17" de olan kalın-C profili olabilir. Kişisel olarak Fender'in 9,5" olayını senelerdir sevemedim, hep çok rahatsız gelmiştir ve benim için G&L bu konuda +1'dir. Çünkü 12" profil kullanır.

Yok yahu ne ezmesi asla boyle bir sey yapmam, o cumle zaten bana ait bile degil: fazlasiyla kullanilmis kotu bir yesilcam film repliginden ibaret, o kadar takilma. Kucuk dusurmek istesem ki istemem cok daha cepheden saldiririm ki onu da yapmam yani. Ikinci mesajinda da bir derdim yok aslinda hosuma da gidiyor heyecanin, dedigim gibi cok farkli bile dusunmuyoruz sadece duz yazi akisindan epey farkli bir uslup, James Joyce okur gibi hisediyorum. Takip etmesi daha zor ama kotu demek degil ki bu (ama yazim kurallari ile ilgili senin de biraz daha dikkat etmen lazim onu da ayrica not olarak duselim). Egleniyoruz, bu saatte ciddi mesaj tartisma mi olur mu yahu? Hakan abiye de kilcik atiyoruz yanit gelmiyor gelse yatacagim yatamiyorum. Normalde bir iki girisimden sonra damarina basabilirdim ama olmadi. Bir doz geyik yapmadan uyuyamiyorum bunu da cok gormeyin.

Geri