Usa Gitarlar Ve Türk Gümrükleri

Ankara gümrükte gitar kolisini açıp kontrol ettiler sonra bilgisayarlarından allışverişi yaptıgım siteye girip kendi hesabımı açmamı ve siparişimi göstermemi istediler açtım fiyata baktılar,%20 gümrük hesaplayıp fiş verdiler bunu vezneye ödeyip gelin dediler.Ödedim ve gitarı aldım.Ekstra masraf çıkarmadılar.Ha bir de 3 lira daha aldılar birşeyden,o nedendi hatırlamıyorum.(tarihin 2014 mayıs haziran gibi olması gerekli)

bir de aynı fiyatlı başka bir gitar daha sipariş etmiştim aynı siteden hem de aynı dönemde o gümrüğe takılmadan kapıma kadar geldi,neden ve nasıl geldi bir fikrim yok,şans galiba :)

Beğendiğiniz bir gitar varsa Amerika'dan korkmadan alın (sadece usps kago seçeneğini kullanarak ). Ödeyeceğiniz sadece kargo ücreti ve yuzde 20 vergi gitarınız da sapasağlam gelecektir. Gitar zaten case'inde birde koli var hiç birşey olmaz. En azindan bir deneyiminiz olur sonunda ne kadar basitmiş diyeceksiniz. Ben 2. El bir gitar aldım ebay aracılığı ile ilanda nasılsa o sekilde sağlam sorunsuz case'inde geldi. Bana maliyeti yarisindan daha düşük bir fiyata geldi. Bazı başarı ve mutluluklar cesaretle geliyor...

çinden bayaa bir şeyler getirttim.. ulaşım süresi haricinde bir sıkıntı yaşamadım.. dediğniz gibi ulusal posta işletmelerini kullanmak daha avantajlı.. geçen sene 2 arkadaşım aynı tabletten sipariş ettiler. birisi usps le diğeri de ups'le istedi.. tbii ups ile gelen tablete 200$ vergi kestiler; diğeri direk kapıya geldi... benim kafama takılan 2. el de olması muhtemel sıkıntılar. o yuzden fener jaguar getirterek (500$ civarı) bir deneme yapmak istiyorum. memnun kalırsam vintage bass olayına da girerim..

%20+ kargo ödersen %25 e felan denk gelecektir, usa fiyatları pazarlıksız haliyle TR den %30 ucuz, çoğu firmanın fiyat politikası böyle. Dükkan tekeldir, kafasına göre fiyat koyar, onu bilemem ama, firmaların genel durumu böyle

Ya o %20 ile trdeki fiyatlarla aynı olmuyor mu? Yoksa siz TR'de olmayan gitarlar için mi konuşuyorsunuz?
dostum tr de 5500 tl ye satılan fender deluxe jazz bass usa sıfır fiyatı 1400$ spot satışarda ve ya kampanyalı 1200$ civarı her halukarda 1000 tl nin üstünde fark var... üst düzey gitarlarda karlı yani, ortalama gitarların bazıları tr de daha ucuz xd.. tabi usa da da ithalat vergisi var...

Ya ne var devlet şu yüzdeyi düşürse sanat için :) Enstruman anasını satayım bırak vatandaşın güzel enstrumanları olsun batar mısın anasını satayım. Sigaradan 1000 katını kazanıyor fazladan vergi ile oraya saysınlar :( Kampanyamı başlatsak napsak :)

üstüne bir de ötv ve ya lüks tüketim vergisi almadıklarına şükret... müzik günah; hele hele dinsiz zatenist müziği rock zinhar günah

Aslında varda tr olarak giriş yapınca gitar falan yok ucuz bir kaç sallama gitar çıkıyor. Bende öyle oluyor giriş yaptığım yeri abd yapınca tüm ürünler çıkıyor. Buda buraya kargo yok anlamına geliyor sanırsam.

ilginç.. ben de şimdi farkettim 2. el baktığım için görmemişim.sıfır baslarda iyi gitarlar var, ken Smith mtd.. mail atıp sormak lazım

Ya ne var devlet şu yüzdeyi düşürse sanat için :) Enstruman anasını satayım bırak vatandaşın güzel enstrumanları olsun batar mısın anasını satayım. Sigaradan 1000 katını kazanıyor fazladan vergi ile oraya saysınlar :( Kampanyamı başlatsak napsak :)
O vergiler alınmazsa yerli üreticinin kalmayacağının farkındasınızdır umarım, evet türkiyede doğru düzgün yapan adam sayısı çok az ve çok yüksek paralara yapıyorlar ama yaptıkları gitarlarda istedikleri paralar yanında az kalıyor, strata 1500dolar verdikten sonra 3000liraya daha iyisi yapılabilir, yapanlar mevcut. Tercih meselesi tabi onu bilemem ama vergi alınmazsa sadece dışarı bağımlı olup ülkenin iflas edeceği su götürmez bir gerçek. 8 yıl önce pazarlık yapılırken dolar kurunu TL ye çeviririm en fazla diyorlardı dükkan sahipleri, vergiden önce dolar kurunun şu andaki hali sorgulanmalı bence :)

O vergiler alınmazsa yerli üreticinin kalmayacağının farkındasınızdır umarım

Hangi üretici vergi ile korunur yahu? Var mı böyle bir zihniyet? Kaldı ki (sadece müzik sektörü olarak düşünmeyelim) ortada üretici mi kaldı korunacak? Batan zaten devletin ceberrut vergi uygulamaları ile çoktan battı. Yıllarca ekonomi uzmanlarımız üreticinin, üretmenin öneminden, ekonomi politikasının hatalı olduğundan bahsettiler. Ama bu ülkenin CB'ı yıllar önce BB iken, sanırım Konya'da bir konuşmasında "Üretici üretici diyorlar. Ne üreticisi? Ülkenin ihtiyacı olan şeyleri Anadolu Kaplanları Çin'den getiriyor. Üretip ne yapacaksın?" dedikten sonra, bu devletin vergi toplamakla geçinen bir devlete döneceği açıktı. Hayır dostum, o vergiler günden güne eriyen, her gün bir yenisi batan, kepenk kapatan yerli üretici için değil, yanılıyorsun. O vergiler padişahın, sadrazamın ve emrindeki hükümeti oluşturan Divan-ı Humayûn üyelerinin, mebuslarının ve bürokratların maaşlarının ödenebilmesi, ailelerinin geçinmeleri için var. Kısacası reaya ve icabında mevalîler olarak hepimiz Memâlik-i Şâhâneleri ve şürekâsının aciz bendeleri ve kullarıyız. Onları yaşatmak, beslemek ve varlıklarına şükür etmek için varız.

Hangi üretici vergi ile korunur yahu? Var mı böyle bir zihniyet? Kaldı ki (sadece müzik sektörü olarak düşünmeyelim) ortada üretici mi kaldı korunacak? Batan zaten devletin ceberrut vergi uygulamaları ile çoktan battı. Yıllarca ekonomi uzmanlarımız üreticinin, üretmenin öneminden, ekonomi politikasının hatalı olduğundan bahsettiler. Ama bu ülkenin CB'ı yıllar önce BB iken, sanırım Konya'da bir konuşmasında "Üretici üretici diyorlar. Ne üreticisi? Ülkenin ihtiyacı olan şeyleri Anadolu Kaplanları Çin'den getiriyor. Üretip ne yapacaksın?" dedikten sonra, bu devletin vergi toplamakla geçinen bir devlete döneceği açıktı. Hayır dostum, o vergiler günden güne eriyen, her gün bir yenisi batan, kepenk kapatan yerli üretici için değil, yanılıyorsun. O vergiler padişahın, sadrazamın ve emrindeki hükümeti oluşturan Divan-ı Humayûn üyelerinin, mebuslarının ve bürokratların maaşlarının ödenebilmesi, ailelerinin geçinmeleri için var. Kısacası reaya ve icabında mevalîler olarak hepimiz Memâlik-i Şâhâneleri ve şürekâsının aciz bendeleri ve kullarıyız. Onları yaşatmak, beslemek ve varlıklarına şükür etmek için varız.
Siyasete girmek değildi amacım, vergilerin amacı böyle "idi" bir zamanlar. Yerli üreticinin barınmasını beklemek biliyorum doğru bir yaklaşım değil, günümüz için en azından, ama tamamen yabancı ürünleri vergisiz gezse sınırlarımızda ne olur bir düşünün. Benim de işime gelir 2000 dolarlık gitarlar kafadan 1200 e düşüyor. Neyse tek derdimiz bu olsun ne diyeyim :) bunlar iyi günlerimiz olabilir

Siyasete girmek değildi amacım, vergilerin amacı böyle "idi" bir zamanlar. Yerli üreticinin barınmasını beklemek biliyorum doğru bir yaklaşım değil, günümüz için en azından, ama tamamen yabancı ürünleri vergisiz gezse sınırlarımızda ne olur bir düşünün. Benim de işime gelir 2000 dolarlık gitarlar kafadan 1200 e düşüyor. Neyse tek derdimiz bu olsun ne diyeyim :) bunlar iyi günlerimiz olabilir

"İdi"yi gelecek sefere unutmayalım o zaman :) Elimizde olmadan siyasete giriyoruz zaman zaman maalesef. Keşke iş dediğin gibi olsa. Enflasyonu düşük iyi bir ekonomide rekabetten korkulmaz gerçi. Dediğin durum, gelişmekte olan ülkeler için doğru ve stratejik bir uygulamadır aslında. Son dediğin endişeyi de paylaşmaktayım.

Geri