Sap Ayarı Ve Entonasyon Ayarı Sorunsalı

Başlangıç için güzel bilgiler, teşekkür ederim. Kısa zamanda kapo edinip kalanları deneyeyim, sonrasındada sentil çakısı almakta fayda var, cetvelden kolay görünüyor

İlla kapoya gerek yok. Örneğin ben kapo kullanmıyorum.
Sol elin işaret parmağı ile 1. perde, sağ elin başparmağı ile 17.perde, ardından yine sağ elin serçe parmağıyla 7. perdeyi tuşa basar gibi kontrol edebilirsiniz. Pratik hızlı ve güzel bir çözüm.

Hocam amacım kesinlikle tartışma başlatmak değil, herkes kendi gitarının ayarını bildiği gibi yapar fakat yazdıklarınız yanlış... Sapın konveksliği tel yüksekliği ile ayarlanmaz... Hatta bu yapılan en büyük yanlıştır... Önce sapın konveksliği tel yüksekliğinden bağımsız olarak, truss rod'dan ayarlanır sonra tel yüksekliği köprüden ayarlanır...

1) Sapın konveksliğini ayarlamak için 1.perdeya capo konur... Son perdeye basılır... 8. perde demiri ve 6.tel arasındaki mesafe ölçülür (sentil çakısı ile). Bu mesafe yaklaşık olarak;
7.25" çap için, 0.3 mm; 9.5" çap için 0.25 mm, to 12" çap için de 0.2 mm hedeflenir. Bu mesafe elde edilene kadar truss rod'dan ayarlama yapılır. Truss rod'a abanmamak gerekir. Her denemede 1/8 turdan daha fazla çeviememek iyidir.

2) Tel yüksekliği ayarlanır. Bunun için 17. perdede yaklaşık 2mm hederflenir. Bu ayarlama kesinlikle truss rod'dan değil, köprüden yapılır

3) Entonasyon ayarı yapılır.

4) Çalım stiline göre (kalın pena, sert çalım vb.) tel yüksekliği tekrar ayarlanır (tel cızırdaması-tel yüksekliği arasındaki denge kişiden kişiye değişeceği için. Teller cızırdıyorsa teller biraz daha yükseltilir).

5) Entonasyon kontrol edilir.

6) Herşey doğru yapıldıysa gitar jilet gibi olmuştur.

Bu yazdıklarım diğer arkadaşları bilgilendirmek için genel adımlar. Herkes bunun üzerine kendi ufak tefek dokunuşlarını koyabilir.
Verdiğiniz bilgiler tamamen doğru...ekleyeceğim ilk madde de anlattığınız truss rod ayarı.. 2 madde de anlattığınız action ya da sizin dediğin gibi tel yüksekliği ayarı... Son olarak fender stil köprülerde köprünün arka kısmının hafif kalkık olması gerekir bu da yayları gevşeterek sağlanır.. Tabi ki Buda kişiye göre değişir kimi bloke edip yapıştırı gövdeye :) Ben en son radiusa uygun bastırırdığm ve kestiğim bir kağıt ile tellerin eğiminin ve radiusun uyumlu olmasını kontrol ediyorum... Bunun dışında shimming yada varsa Micro tilt ayarı ile gövdenin sapla açısı ayarlanır ki bir miktar daha bilgi ve tecrübe istediğinden tavsiye etmem... Ben çoğu profesyonel ve bu işi Luthiere yaptıran arkadaşıma yaptığımda çoğu gitarının çalınabilliğinin müthiş arttığını söylüyor..bence bu işi insanın kendi yada gitar çalmayı bilen birisinin yapması daha mantıklı...o zaman daha efektif oluyor fikrimce..

Peki herşeyi ayarladım diyelim, saddle yükseklikleri kendi içinde eşit mi olmalı? Örneğin 1.tel ile 4. tel saddle'ı aynı mı olmak zorunda, yoksa sapta belirli bir eğim olduğundan dolayı saddlelar ile de bu eğimi yakalamak fayda sağlar mı?

Entonasyon ayarını siz nasıl yapıyorsunuz? 12. perdeye göre yapıyordum stratımda (önce harmonic alıp sonra perdeye basıyordum), fretler çok eridiğinden yaptığım bir işe yaramıyordu, 5-6. perdelerde gideremediğim koma vardı. Sizin tavsiyeleriniz neler bu konuda?

Saddle lar da sapın eğriliğini yakalamak en doğrusu...nette print edebileceğiniz bu radiusla uyumlu arka sahip çizimler var...onu bastırıp keserseniz rahatça tellerinde radiusla uyumlu eğriliğe sahip olmasını sağlarsınız...genelde 1 ve 6 , 2 ve 5, 3 ve 4 aynı oluyor... Ama çalım tekniğinizde bendler özellikle 12 perdeden sonra bolsa deneyerek Saddle yükseklikleri arttıralabilir... Action bence tamamen kişisel tercih...Kimisi gitarı döve döve çalar adam telleri yüksek sever....doğrusu yanlışı yok...ortalaması var..gerisi kişisel tercih...

http://www.michalkaszczyszyn.com/en/_module_tutorials/radius/radiusgauges.png

Entonasyon ayarını köprünün arkasında ki vidalarla yapıyorum...dediğiniz gibi 12 perde basılı ve basılı olmayan tel sesini birbirine eşitlemeniz yeterli olacaktır.... Her ayar sonrası tekrar akor yaparak gitmekte fayda var...

Saddleların köprüden olan yüksekliğini sormuştum, en küçük alyanla ayarladığımız (stratlarda). Teşekkür ederim yazdıklarınız için
ben de bir link paylaşayım madem.
Ed Yoon, The Aristocrats ile çalışıyor artık, tam görevini bilmiyorum, GG ile Scott Henderson'ın kişisel ayarlarını da yazmış. Merak edenler için iyi bir kaynak
http://online-discussion.com/Suhr/viewtopic.php?t=1185

Merhabalar gitarımın entonasyon sorunu var ve sadece la telinde bir bozukluk var diğer tellerde ve perdelerde hiçbir sorun yok. Ne yaptıysam çözemedim tabi öncelikle sapın düz olup olmadığını kontrol ettim ki zaten sapta bir sorun olsa diğer teller de etkilenirdi bundan herneyse ben gitarıma yeni tel takmıştım standart akortlayıp bir iki gün öyle çaldım sonra yarım ses pes akortlayıp öyle çalmaya başladım ve bu arada da sık sık akort değiştiren biri de değilim aradan bir iki gün geçti la telinde bir sorun olduğunu fark ettim pc den akort etme uygulamasını açtım (Prosesör üzerinden sesi alıp pc ye veriyorum) boş tel ve 12. perde harmoniği -1 0 +1 civarlarındayken 12. perdeye bastığımda -37 cent civarlarında görünüyor bu doğrultuda sapta bir sorun yok tel yüksekliği kabul edilebilir geriye de sadece saddle ı hareket ettirmek kalıyor şimdi pes iken saddle ı sap a doğru hareket ettiriyoruz e tamam ben de aynı şekilde yaptım tabiki de çok hassas olduğunu bilerek davranıp ufak milimetrik hareketler yapıp akortlayıp tekrar kontrol ediyordum ama o aradaki -36 -37 centlik fark hiçbir zaman kapanmadı hatta vida boşa çıktı resmen ben de sanırım bende hata var deyip saddle ı köprüye doğru çekebildiğim kadar çektim normalde farkın değişmesi gerekirken saddle geride olmasına rağmen o 36-37 centlik fark değişmedi buradaki amacım da belki tama ayar noktasını kaçırmışımdır diyip en geriden başlayarak tekrardan sapa doğru tatlı tatlı hareket ettirip yeri bulmaktı ama saddle gerideyken de fark aynıydı ilerdeyken de aynıydı arada bir 41 cent lere çıkıp 29 cent lere indi ama ufak bir milimlik oynattığımda vidayı hemen 37-39 cent peslik civarına düşüyordu dün yaklaşık 2 saat uğraştım yapamadım yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

12. perdede değil de atıyorum 13te durum nasıl? Belki frette sıkıntı vardır. Fret tele ince bir kısımdan (tepe noktadan) değmezse bir çok sorun olabiliyor.

Geri