Sap Cilası Atılması Gerekli Midir?

Merhabalar, yakın zamanda aldığım 1978 Fender Stratocaster gitarım var, Reissue falan değil, 1978 yapım yılına ait, üzerinde sap cilası yok, kullanımda çok bi zorluk çekmedim ancak bir luthierle görüştüğümde sap cilasının gerekli olduğunu, bir diğeri ile görüştüğümde de çokta gerekli olmadığını söyledi, sizin bu konuda bir bilginiz var mı? Ne yapmalıyım? Attırmak istesem tahmini fiyat aralığı ne kadar olur? Elimde bulunan bu özel alete en güzel şekilde bakmak istiyorum, umarım bu konuda aydınlatabilecek birileri vardır.

Merhaba, cilasız saplar zamanla kararır, kararmasın diyorsanız cilalatabilirsiniz ki zaten uzun süredir cilasızsa çoktan kararmıştır diye düşünüyorum. Şu anki durumu nedir sapın arkasının?
Ama cila şart gibi bir zorunluluk yok tabi.

Valla net olarak "değildir". Genelde Fenderler maple olur, kararmasın diye vernik önerilir fakat birçok kişi de rahat çalıp için verniği zımparalar. Bu arada sap cilası üstünde olabilir fakat ince ve zımparalanmış olduğu için belirsizleşmiş olabilir, yani komple vernik sökmek için baya bir zımpara işi gerek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@metalupyourass , evet sapta kararma söz konusu ancak bu benim için önemli değil, yani kirli olması çok bir sıkıntı değğil benim için, ben agaca bir zarar verir mi esasında bunu merak etmekteyim.
@CoolDoG Evet maple, bir de şunu öğrenmek istiyorum, gitarı verdiğim luthier 12. telden sonra sapta bir eğilme mevcut olduğunu söyledi (entonasyon ve bakıma vermiştim gitarı) bunun düzelmesi için sapın tesviyeden geçmesi gerektiğini söyledi, entonasyon ayarı zaten bunu düzeltmeyi de içermez mi? Yani truss rod ile halledilemeyecek hangi durum olabilir ki tesviyeden geçmesini gerektirecek.

Bahsettiği eğilme dışbükey şeklinde olabilir. Fakat Fender Strat USAler de çift yönlü (biflex) truss rod mevcut, yani tesviye ile çözülmesi gereken bir sorun yok ortada. Her türlü sap eğimi truss-rod ile çözülür. Eski tip tek yönlü truss rodlarda sap dışbükey olduğu zaman geri döndürmek için baya bir çaba gerektiriyordu, çünkü ağacın temel duruşunu bozmuş oluyorsunuz.

Tabii senin bize aktardığın kadarıyla bilgi veriyorum. Belki 12. perdeden sonra fretler erimiştir, bundan dolayı tesviye önermiştir. Belki bir şeyi dinlerken kaçırdın, bize yanlış aktarıyorsun.

@metalupyourass , evet sapta kararma söz konusu ancak bu benim için önemli değil, yani kirli olması çok bir sıkıntı değğil benim için, ben agaca bir zarar verir mi esasında bunu merak etmekteyim.
Ağaca zarar vermez tabi, ama bir yere çarpman ya da sürtmen durumunda arada koruma tabakası olmayacak. Ağaç kolay çizilebilen birşey sonuçta, çoğu ağaç türü cilasızken tırnakla bile çizilebiliyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet, fretlerde erime var bir miktar, yani tren rayına dönmedi henüz ama bir miktar mevcut :) belki de onunla alakalıdır olabilir, zaten çok aşırı da bir bızlama yok ama gitar çok yaşlı olunca insan korkuyor bir iş gelecek başına diye, bu çift yönlü truss rod yeni bir sistem değil dimi eskiden de vardı? birde orjinalliği kaybolmasın diye pek cila taraftarı değilim.

Maple çok serttir ve çok zor çizilir bu arada. Ancak ıhlamur, kavak, kızılağacın kolay çizilme ihtimali var. Tabii sapa atılan cila iyi kötü bir koruma illa ki sağlıyor.

Evet çift taraflı truss-rod benim kataloglarda gördüğüm kadarıyla eski Fender USAlerde de mevcut.

Evet, fretlerde erime var bir miktar, yani tren rayına dönmedi henüz ama bir miktar mevcut :) belki de onunla alakalıdır olabilir, zaten çok aşırı da bir bızlama yok ama gitar çok yaşlı olunca insan korkuyor bir iş gelecek başına diye, bu çift yönlü truss rod yeni bir sistem değil dimi eskiden de vardı? birde orjinalliği kaybolmasın diye pek cila taraftarı değilim.
Karar sizin ama cila ve orjinalliğin pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Araba değil sonuçta boyatınca değeri düşsün :)

Çok teşekkür ederim içim rahatladı gercekten. Yani birşeyin 2 zıt cevabı olunca insan bi kıllanıyor ulan ne yapsam, hangisi doğru diye, çok teşekkür ederim ikinize de arkadaşlar. Esasında bende orjinalliği ile ilgilin bir sorun yaratacağını düşünmüyorum.

Perdelere değil de, sapa tesfiye gerekmesi durumu şöyle olabilir. Aşağıdaki gibi, ağaç Twist denilen burkulma, kıvrılma vs. şeklinde bi hareket yapmış ise bunu truss rod ile çözmek pek mümkün değil. Bu da ya ağacın çalışmaya eğilimli olması ile ilgili yada ağacı durağan hale getirecek kalın bi vernik tabakasının olmamasından kaynaklanır bence.

ed_wd_britannicawarp.jpg

Arkadaşlar konuyu tekrar hortlatıyorum. Bir sorum olacak:)
Aynı şekilde cilasız bir sap mevcut elimde. Jackson dk2m lerdeki gibi bir görüntü istiyorum.
_c162810_image_0.jpg
Sanırım sap cilalı, fretboard cilasız bu gitarlarda? Sap için bu kadar açık renkli cila olarak ne kullanabilirim. Rengin koyulaşmasını istemiyorum ciladan sonra.

Hi Gloss bir cila istiyorsun Alican. Jacksonlardaki çeşit çeşit oluyor senelere göre sap cilaları, şu anda Hand Rubbed Oil denilen Tung Oil'in bir bez yardımıyla kat kat atılmasıyla yapılıyor sap cilası.

SX'lerdeki cila ise bu şekilde değil de Poliüretan veya Akrilik bir vernik. Bunlardan yapıp (Sprey vs.) sonrasında ince bir zımparayla yüzeyi dümdüz yapıp, sonrasında parlatman gerekiyor. Oto boyacıları iyi bilir bu konuları. Kararmalardan da korursun sapı bu şekilde.

Hi Gloss bir cila istiyorsun Alican. Jacksonlardaki çeşit çeşit oluyor senelere göre sap cilaları, şu anda Hand Rubbed Oil denilen Tung Oil'in bir bez yardımıyla kat kat atılmasıyla yapılıyor sap cilası.

SX'lerdeki cila ise bu şekilde değil de Poliüretan veya Akrilik bir vernik. Bunlardan yapıp (Sprey vs.) sonrasında ince bir zımparayla yüzeyi dümdüz yapıp, sonrasında parlatman gerekiyor. Oto boyacıları iyi bilir bu konuları. Kararmalardan da korursun sapı bu şekilde.

Hakan teşekkür ettim. Peki fretboard cilasız değil mi gönderdiğim modelde?

Geri