Grunge Gitar Önerisi ( Içeri )

selam yine ben :) gereksiz konu olmaz sanırsam araştırdığım kadarıyla bunla aynı bi konu yok.neyse

arkadaşlar geçen bi konu daha açmıştım orda forumdaşımızın birisi aklımda hh gitar önerisi soktu.. fikrimi değiştirmeme sebep oldu. grunge derken nirvana tarzı çalmak istiyorum özellikle Kurt cobain'in gitar tonlarına bayılıyorum.örneğin şu konserde sanırsam hss strat kullanıyor buyrun 30 saniye bi tonu dinleyin.

15 - 45 saniyeler arasındaki tondan bahsediyorum..Aklımda p90lı american jazzmaster 62 vardı. dedim acaba hss american standart strat mı alayım ? veya sizin başka alternatifiniz var mı ? aynı zamanda altarnetive , blues ve avangard işlerde yapabilmek istiyorum.bütçem 3000 .. .belki zorlayabilirizde bütçeyi . 2. elde alabilirim benim için sorun olmaz.

Merhaba.Belirttiğin yerde çalan şarkı ''More than a feeling''dir.70'lerden( 80'lerde de aktiflerdi) en sevdiğim gruplardan biri olan BOSTON'a ait bir parçadır.Yaptıkları tarzın grunge'la alakası olmayıp Aor rock denen bir tarzdır.Anladığım kadarıyla kurt cobain ve tayfası konserde t... geçmek amacıyla (sırf riff benzerliğinden dolayı) more than a feeling parçasıyla dalga geçmişlerdir,ki günümüzde 50-60 yaş arası amerikan vatandaş kitlesinin milli marşlarından biridir more than a feeling parçası (free bird,carry on my wayward son,hard to say I'm sorry vb.. gibi)
Yardımcı olmak adına şunu önereiblirim ki Boston'ın gitaristi Tom Scholz kliptede görülceği gibi Gibson Les Paul kullanır.(goldtop modeli.1955-59 aralığı olması muhtemeldir).Çift humbucker'dan alır o sesi.

Senin istediğin kurt cobain'in çaldığı rifften aldığı tonu piyasadaki herhangi bir strat dizilime sahip gitara herhangi bir drive pedalı bağlayarak elde edebilirsin.Extradan hiçbirşey kullanmana gerek yok.Tuşe ihtiyacın zaten yok Kurt Cobain çalacaksan.

Merhaba.Belirttiğin yerde çalan şarkı ''More than a feeling''dir.70'lerden( 80'lerde de aktiflerdi) en sevdiğim gruplardan biri olan BOSTON'a ait bir parçadır.Yaptıkları tarzın grunge'la alakası olmayıp Aor rock denen bir tarzdır.Anladığım kadarıyla kurt cobain ve tayfası konserde t... geçmek amacıyla (sırf riff benzerliğinden dolayı) more than a feeling parçasıyla dalga geçmişlerdir,ki günümüzde 50-60 yaş arası amerikan vatandaş kitlesinin milli marşlarından biridir more than a feeling parçası (free bird,carry on my wayward son,hard to say I'm sorry vb.. gibi)
Yardımcı olmak adına şunu önereiblirim ki Boston'ın gitaristi Tom Scholz kliptede görülceği gibi Gibson Les Paul kullanır.(goldtop modeli.1955-59 aralığı olması muhtemeldir).Çift humbucker'dan alır o sesi.

Senin istediğin kurt cobain'in çaldığı rifften aldığı tonu piyasadaki herhangi bir strat dizilime sahip gitara herhangi bir drive pedalı bağlayarak elde edebilirsin.Extradan hiçbirşey kullanmana gerek yok.Tuşe ihtiyacın zaten yok Kurt Cobain çalacaksan.

evet biliyorum parçayı gerçekten güzel bi parça fakat boston'ın live versiyonunu izledim açıkcası ton o kadar hoşuma gitmedi .. klasik bi gibson dan avangard işler nasıl beklersin ki :) ayrıca benim hoşuma giden kurt abimizin tonu ,, onun için bunu paylaştım.bu arada t***** geçmek için çaldıklarını hiç sanmıyorum.Kurt Cobain'de o bahsettiğin nesilden.

evet biliyorum parçayı gerçekten güzel bi parça fakat boston'ın live versiyonunu izledim açıkcası ton o kadar hoşuma gitmedi .. klasik bi gibson dan avangard işler nasıl beklersin ki :) ayrıca benim hoşuma giden kurt abimizin tonu ,, onun için bunu paylaştım.bu arada t***** geçmek için çaldıklarını hiç sanmıyorum.Kurt Cobain'de o bahsettiğin nesilden.
Ben parçayı söylemeye çalışan tipten (basçıları) t... geçiyormuş izlenimi aldım.Zira parçanın ''More then a feeling'' kısmından başka hiçbir kısmını bilmiyor ve ağzında birşeyler geveliyordu.Neyse konun sapmasın.Dediğim gibi strat kasa bir gitardan (fender olması şart değil,hss dizilimli olursa daha iyi olur) herhangi bir drive pedalıyla bu tonu alabilirsin bence

bilmiyorum sever misin ama John Frusciante son albümlerinde Yamaha SG kullanıyor. O da bir nevi Les Paul.

Sevgili ve değerli arkadaşlarım dostlarım, kusuruma bakmazsanız ufak bir sorum olacak. Son zamanlarda (aslında epeydir) dikkat ediyorum da ekipman başlıkları bu bölümde aldı yürüdü. Bu tarz mevzuların konuşulması için başlı başına bir forum kategorisi oluşturulmuşken (http://turkrock.com/forumlar/32/) neden adı üstünde "konu dışı" başlığı altına yazılır?

Ben parçayı söylemeye çalışan tipten (basçıları) t... geçiyormuş izlenimi aldım.Zira parçanın ''More then a feeling'' kısmından başka hiçbir kısmını bilmiyor ve ağzında birşeyler geveliyordu.Neyse konun sapmasın.Dediğim gibi strat kasa bir gitardan (fender olması şart değil,hss dizilimli olursa daha iyi olur) herhangi bir drive pedalıyla bu tonu alabilirsin bence

Konuyu baltalamak gibi olmasın da bu videoyu ilk defa gördüm. Gülmekten karnım ağrıdı. Koca konserde "more than a feeliiiiiinnnn', aaaaa dıdıdıdıdıdıdııııııı" :D

Sevgili ve değerli arkadaşlarım dostlarım, kusuruma bakmazsanız ufak bir sorum olacak. Son zamanlarda (aslında epeydir) dikkat ediyorum da ekipman başlıkları bu bölümde aldı yürüdü. Bu tarz mevzuların konuşulması için başlı başına bir forum kategorisi oluşturulmuşken (http://turkrock.com/forumlar/32/) neden adı üstünde "konu dışı" başlığı altına yazılır?

"Sava Aga haklı. Başlıkları niye ilgili bölüme açmıyorsunuz ey dikkatsiz kullanıcılar? Oturun, sıfır!!!!!"

Desem fayda eder mi acaba? :):):):):)

bu gitar şu an ki adıyla fender kurt cobain jaguar ... çok baba bi gitar benim aradığım tonu veriyor ama malesef meksika üretimli bi gitar .. onun için yanından geçmiyorum .. bu konserde gördüğünyani kurt ün o zamanlarda kullandığı jaguar 65 japon üretimi.. dimarzio dp100 super distortion ve dimarzio 21 ani. manyetik takılı nirvana'nın soundunu oluşturan gitarlardan en önemlilerinden.asıl stüdyo kayıtları yine dimarzio takılı fender mustang dir
Meksika Fenderlerin çok kötüsü var genelde o yüzden 'aaa meykskayy fendeyy uykk' diyenler boldur ama bu kötü gitarların yanında iyi olanlarda var elbette.Çoğu meksika fender kötü olsada aralarından seçerek aldığın bir fender iş görür.Tabi sırf kurt cobain imzalı diye bir gitara 4 milyar vermekte olmaz.Aynı paraya daha iyisini bulursun.

Sevgili ve değerleri arkadaşım :) Ben buraya açmadım admin arkadaşlardan biri buraya taşımış ..bildirimlerde öyle yazıyor.

bu arada kurt dalga geçiyor gibi şeyler düşünmeyin. . kurt cobain bu tarz şarkıları çok severdi

Çoğu meksika fender kötü olsada aralarından seçerek aldığın bir fender iş görür.Tabi sırf kurt cobain imzalı diye bir gitara 4 milyar vermekte olmaz.Aynı paraya daha iyisini bulursun.

Böyle bir şey yok. Çoğu Meksika Fender kötü değildir. Biri 7,5/10 ise diğeri 9/10'dur. En fazla biri diğerinden biraz daha iyi olabilir. Ben şimdiye kadar çok kötü bir Meksika Fender görmedim. Hepsi belli bir kalitenin üstündeydi. 2000 öncesi Fenderlerin tasarımı farklı sadece fakat 2000'den sonra az çok hepsi yakın.

bu arada grunge a saygı durmayan arkadaşların olduğunu biliyorum fakat ben onlara saygı duyuyorum..grunge gerçekten farklıydı , herkesin anlayabileceği birşey değildi , bir felsefeydi.. onu anlamamanızdan dolayı sizleri suçlayacak değilim ... nasıl ki yobaz kesim rock müzikten anlamıyor ... sizin durumda bu işte.. empati yapabilin diye verdim bu örneği.saygılar

bu arada grunge a saygı durmayan arkadaşların olduğunu biliyorum fakat ben onlara saygı duyuyorum..grunge gerçekten farklıydı , herkesin anlayabileceği birşey değildi , bir felsefeydi.. onu anlamamanızdan dolayı sizleri suçlayacak değilim ... nasıl ki yobaz kesim rock müzikten anlamıyor ... sizin durumda bu işte.. empati yapabilin diye verdim bu örneği.saygılar
grunge i begenmeyenlere yobaz dedin daha demin :D begenmek zorunda degil, kendi fikrini da ifade edebilir forum ortami sonucta, ayrica sakayla karisik yazmis yazanlarda. Grunge o kadar da ozel bir tur degildi bence. Zamaninin unlu turuydu sadece. Ozel bir tur isterseniz forumda grungedan daha ozel tur sayabilcek bisuru insan vardir sanirsam :D sonucta insana begendigi sey ozel gelir.

@SLASH123 ve benzeri beyanatlar veren ve/veya vermeye hazırlanan arkadaşlar biraz yavaş, lütfen. Ben de grunge, alternatif, punk vb. bazı tarzları sevmiyorum, hatta bazılarına abartısız nefret beslemekteyim. Ama başlık "Grungedan selam, sevmeyen fakirler ölsün", "Grunge'ı sevdirelim, saydıralım, yaşatalım"gibi bir şey değil. Müzikal anlamda yardım isteyen bir kardeşimiz var, tecrübesini aktarmayacak olanlar başlığı meşgul, arkadaşı provoke etmesinler lütfen.

hocam clean ya da hafif overdrive bir amfiyi temsilen bir adet sansamp (mümkünse classic, değilse gt2), bir adet de overdrive pedal, bir adet eq pedal, sonra mümkünse les paul olmayan -minumum squire affinity serisi- bir gitar(sss/hss), amfi katını kullanmayacağınız bir kabin ya da ses kartı, ya da mikser (kabin yerine ses kartı ya da mikser seçerseniz bir kabin simülatör plugini, ya da hk red box ya da onun ucuz muadili behringer 4x12 kabin similasyonlu di-box'ından (modelini unuttum) kullanmak durumundasınız) herneyse işte, pastanız hazır. 3000 gitara bayılmadan önce yazdığım ya da benzeri setupları biraraya getirip bir kurcalamayı deneyin bakalım ne olacak? kolay gelsin

Sevgili @aliceinsun öyle "Dene bakalım ne olacak" deyip kaçmak olmaz. Adam o kadar para dökecekse sen de en azından bir "yaklaşık şöyle olur, böyle sonuç alırsın" de bari fikrimce. Adam ya deneyip de beğenmez bir de sana söverse ne olacak, kim "Eeey beatles, sen haksızsın" diyecek? Hem bunca setup'ı "Buyur kurcala" diyecek gönlü geniş kaç kişi vardır? :)

Böyle bir şey yok. Çoğu Meksika Fender kötü değildir. Biri 7,5/10 ise diğeri 9/10'dur. En fazla biri diğerinden biraz daha iyi olabilir. Ben şimdiye kadar çok kötü bir Meksika Fender görmedim. Hepsi belli bir kalitenin üstündeydi. 2000 öncesi Fenderlerin tasarımı farklı sadece fakat 2000'den sonra az çok hepsi yakın.
Amerikanlara göre olan bir kıyaslama.Tabi onlarında kötüsü var deneyerek almak lazım her gitarı.

Geri