Drive Soundları Için Tavsiyeler

Blues ve Rock icin BB Preamp'te gereginden fazla bi overdrive var zaten. Eger ayni anda hem calip hem soylemiyorsaniz bahsettiginiz sorun sadece BB Preamp ile halledilebilir diye dusunuyorum. BB Preamp uzerinde drive tonunuzu lead icin istediginiz seviyeye getirip birakirsiniz. Daha sonra gitarinizin volume potunu kisarak ritm calarsiniz. Solo girdiginde de volume'u gerekirse 11'e dogru koklersiniz :)

Bir zincirin gücü zayıf halkası kadardır...Elinizdeki çoğu pedal marifetini lambalı bir amfi ile gösterecektir...Her nekadar Roland JC örneği gibi transistörlü başarılı amfiler varsa da çoğu gitarist lambalı amfi tercih eder...Tabi ki güzel amfilerin kendi overdrive ve distortion tonları çoğu zaman pedalsız fazlasıyla yetse de(ki pedalların çoğu o tonları taklit etmeye çalışır)bazen pedalların da o amfilerin önünde de çok başarılı olacaktır...Bu tamamen zevk işi...
Yalnız şahsi fikrim ne kadar az pedallara o tonu alıyorsanız o kadar temiz oluyor...Yani kırılmış bir amfi önüne tüpleri daha da bağırtan bir tubescreamer pedalı gibisi bence yoktur..Birde gitarın üzerindeki volüm ve ton knobları yada bir eq pedalı ile beğenmediğiniz bir tonu çok başarılı hale getirebilirsiniz..bence bir diğer püf noktası da bulduğunuz solo tonunu diğer enstrümanlarla beraber dinlemek ..Yalnız başına pek fikir vermeyecektir..Tek başına beğenmediğiniz bir ton mix de harika gelebilir...
Bence en önemlisi adam gibi tuşe ve tekniktir ki bu eksikse , eşek yükü para harcayıp en pahalı ekipmanı da alsanız alacağınız ton hep vasat olacaktır..İddam şudur ki aynı amfi ve pedalı iki farklı ileri seviye gitariste versek her birisi kendine has bir sound çıkaracaktır..Bu tavırla yada dediğim gibi hissiyatla alakalıdır..
Elimde lambalı iki adet amfim oldukça üst düzey gitarlarım ve pedallarım var..Çok sevdiğim, gerçekten çok teknik ve ileri seviye gitar çalan bir kardeşim var...O her ne zaman bendeki ekipmanı kullansa yeni yeni şeyler öğreniyorum..Volum ton knobu ile oynayarak o kadar düzgün tonlar alıyor ki aynı ekipmandan her seferinde yeni bir şey öğreniyorum...Atıyorum lp de Woman tonu için neck manyetiğinde volum sonda ton ise 0 da olması gibi...Bizdeki yeni öğrenen çoğu kişi bu knoblar hep full açar..Halbise köklenmiş bir amfi de gitarın volum tonu kısıldıkça ton temizlenecek aksi durumda ise gittikçe kırçıllanacak kirlenecektir..Ya da ne bileyim les Paul de 3 way switch de neck manyetiğünde volum kısarak ritm tonu çalarken, bridge manyetiğinin sesi sonuna kadar açarak switchle bir anda farklı bir solo tonu kullanabilirsiniz..Önemli olan elinizde ki ekipmanı tanımak,bolca kurcalamak en önemlisi bolca çalmak gerektiğidir :)

yorumunuz için teşekkür ederim göz önünde bulundurmaya çalışacağım.volume konusunu biraz kurcamak gerekiyor anlaşılan knobları sonuna kadar açanlardanım.

Çok güzel şeyler söylenmiş, fakat şu yanlış anlaşılmayla sık karşılaştığım için söyleme gereği hissediyorum. Pedallar, amfilerin tonlarını taklit etmeye çalışmazlar. Benzer ton üretmek için yapılmış genellikle j-fet ile yapılmış birkaç tasarım dışında, taklit etmek de amaçlanmaz zaten tasarım yaparken. Fakat temelde hepsi gerilim amfisi yani preamfi ama kırılma karakteri lambalardan farklı bu nedenle lambalı bir amfi kırılmasının tadı ayrı, solid state in tadı ayrı, böyle görmek lazım.

Çok güzel şeyler söylenmiş, fakat şu yanlış anlaşılmayla sık karşılaştığım için söyleme gereği hissediyorum. Pedallar, amfilerin tonlarını taklit etmeye çalışmazlar. Benzer ton üretmek için yapılmış genellikle j-fet ile yapılmış birkaç tasarım dışında, taklit etmek de amaçlanmaz zaten tasarım yaparken. Fakat temelde hepsi gerilim amfisi yani preamfi ama kırılma karakteri lambalardan farklı bu nedenle lambalı bir amfi kırılmasının tadı ayrı, solid state in tadı ayrı, böyle görmek lazım.

Burada ki pedallardan kastım örneğin mi auidi crunch box gibi bir marshall tonu reklamlarında bile isim vererek vaad eden ( tam cümle "plexi on steroids") boss un direk Fender in aynı amfi isimleriyle piyasaya sürdüğü pedallar...yada sansamp ın gt 2 gibi. direk tweed british vs. gibi direk amfi referans aldığı ürünler...Tüm pedallar tabi ki bu katagoride değildir... Örnek gerekirse blues junior önüne midleri kısık full treble ve bass açık bir mt 2 pedalı size bir anda highgain amfi deneyimi yaşatacak,crunchbox ile bir anda plexi bir marshallınız var hissine kapılacaksınız...Ya da klasik sd 1 pedalı ile bildiğiniz blues tonları çıkacaktır... Kastım bu idi... :)

Geri