Aynı Lamba Kombinasyonuna Sahip Iki Farklı Amfi

Aynı lambaya sahip iki amfi mesela elimdeki marshallın preamfisinde 3 x ECC83 var .. Ve ben direk preamfi katını ses kartına alıp ordan çalıyorum kayıt alıyorum yani power katı devre dışı "loadbox yaptırdım" speakerdanda ses gelmiyor
Peki mesela marshall 1962 bluesbreaker dada 3x ECC83 var , madem lambalı değiştirince ton değişiyor ikisindende çok benzer tonlarmı alırım ? clean channelda yada drive channelda ?

Marshall BB 1962 tek kanal bir amfi, drive alman için sesi köklemen gerek:

http://www.sweetwater.com/store/detail/1962

İşin diğer kısmına gelince, hayır. Zira her markanın modelleri arasında yapı ve dizayn farkları var. Aynı marka ve model lambalar bu yüzden farklı amfilerde farklı tınlarlar. İki farklı marka veya model amfiyi, aynı preamp lambaları ile birbirlerine yaklaştırman veya benzetmen biraz zor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladım peki benim kullanımıma göre kaliteli bir preamp almam daha mantıklı değilmi ? piyasada baktım müzik marketlerde 1 2 model mevcut türkiyede alabilecegim ve beni gerçekten tatmin edebilecek preamplar nelerdir ? Preamp -- ses kartına -- ve kayıt olarak bakarsak ?

Preamp pedalı dediğimiz aletler de genelde güç katından yoksun aletler. Bu yüzden bir sisteme direk girdiklerinde çıkan ton genelde çiğ olacaktır. Ancak, çeşitli sistemlere direk girebilecek Mesa V Twin gibi preamplar veya Line 6 POD serisi gibi prosesörler ile ses kartına direk giriş yapabilirsin.

Bu arada, maksadın verimli bir şekilde kayıt yapmak ise ve amfi fazla gürültülüyse ya iyi bir attenuator ile sesini kısıp mikrofon kullanacaksın, ya da Palmer PDI gibi bir speaker simulatorü alacaksın. (Amfinde emulated veya recording output tarzı bir çıkış olmadığını farzediyorum.)

Zaten elimde pox.x3 var ben artık lambalı bir amfim olsun istedim ve 1 watt marshall jcm 2000 aldım. Mukemmel bir amfi fakat komşularım 1watt hatta 0.1 watt seçenegi de var ve ona bile sorun çıkarıyor. Hal böyle olunca emulated outputtan ses kartına giriş yaptım fakat speakardan gelen seside kesmem gerekiyordu 100wattı kaldırıcak bir loadbox yaptırdım.

son durumdan çok memnunum artık 100 wattlık bir kafa amfide alsam gönül rahatlıgı ile preamp katını kullanabilicem.
şunu düşündüm gidip bir kafa amfi almaktansa nasılsa power katını iptal ediyorum. o parayı sadece preampa vermek daha mantıklı degilmi ?

Zaten hali hazırda amfinin pre kısmını kullanmıyor musun? Bu yüzden aldığın ses -güç katını iptal ettiğin için- kötü değil mi sana göre? Bu durumda ikinci bir preampın ne faydası olacak?

Sorun maalesef komşularında. Bence onu bunu iptal edip, oynayıp vakit kaybedene dek iyi bir attenuator alıp kullan veya taşın oradan derim. Olmadı forumda ısolated box başlıkları olması gerek. Onları bir kontrol et derim.

İlgilendigin için teşekkürler bu arada. Taşınmam söz konusu degil.. aldıgım sonuçtan memnunum sadece başka bir amfi daha almayı düşündügüm noktada napabilirim diye danışmak istedim. Hatta fx den çıkıp cab sim lerle güzel tonlar elde ettim cubase üzerinden. mesela söyle bir ürün gördüm bunun gibi alternatifleri araştırıyorum
ENGL E570 Special Edition Preampli
Mesa Boogie Rectifier Recording Pre Ampli
bende bu komşular olunca neleri araştırdım bir bilseniz :) isolatedbox yapmayı düşündüm yalıtım firmalarnı arayıp anlattım fiyat istedim ancak bu daha pratik bir çözüm gibi geldi

Mesa'yı bilmiyorum ama o ENGL'da 2 watt kadar bir solid state power katı olması gerek. Bu yüzden direk kabine dahi bağlanabiliyor diye hatırlıyorum. Kullananlar son derece memnun. Kayıtta cabsimler ile desteklemen iyi sonuç verebilir teoride.

ya bu power amptır şudur budur kattır lambadır çok düşünüyorsunuz, çok ciddi söylüyorum.

teknik detaylar arasında boğulmak yerine bazı sorulara cevap vermek lazım, ben "ev kullanıcısı mıyım?" "sahne icracısı mıyım?" "benim ilgilendiğim tarz nedir?"

bunlarla uğraşmak yerine parayı basıp düzgün bir amfi alın yemin ediyorum her yola gelecektir. birinin cleanleri headroom vs iyidir, birinin preamp gaini güzeldir bunlar tartışılır alınır. ne kadar ekmek o kadar köfte, üreticiler salak değil...

güzel gitar tonunun anahtarı ne mahagony gövde ne dimarzio norton bilmemney, amfi alın. nokta.grunge gitarı arıyorum, blues gitarı arıyorum geçin amfi alın.

ya bu power amptır şudur budur kattır lambadır çok düşünüyorsunuz, çok ciddi söylüyorum.

teknik detaylar arasında boğulmak yerine bazı sorulara cevap vermek lazım, ben "ev kullanıcısı mıyım?" "sahne icracısı mıyım?" "benim ilgilendiğim tarz nedir?"

bunlarla uğraşmak yerine parayı basıp düzgün bir amfi alın yemin ediyorum her yola gelecektir. birinin cleanleri headroom vs iyidir, birinin preamp gaini güzeldir bunlar tartışılır alınır. ne kadar ekmek o kadar köfte, üreticiler salak değil...

güzel gitar tonunun anahtarı ne mahagony gövde ne dimarzio norton bilmemney, amfi alın. nokta.grunge gitarı arıyorum, blues gitarı arıyorum geçin amfi alın.

İyi de ofbeat zaten ev kullanıcısı olduğunu yeterince belli etmiş. "Şu bu tarz çalıyorum hangi gitarı alayım?" gibi bir soru da sormamış. İyi bir amfi de almış ama aksi gibi düşünmek zprunda hala. Zira komşu sorununa çözüm arıyor. 0.1 wattan dahi rahatsız olunan apartmanın da hangi materyallerden inşa edildiği ayrı bir konu.

Peki sen bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için ne önermektesin?

İyi de ofbeat zaten ev kullanıcısı olduğunu yeterince belli etmiş. "Şu bu tarz çalıyorum hangi gitarı alayım?" gibi bir soru da sormamış. İyi bir amfi de almış ama aksi gibi düşünmek zprunda hala. Zira komşu sorununa çözüm arıyor. 0.1 wattan dahi rahatsız olunan apartmanın da hangi materyallerden inşa edildiği ayrı bir konu.

Peki sen bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için ne önermektesin?

şu bu tarz çalıyorum hangi gitarı çalıyorum sorusu abes bir soru zaten her gitarla her tarz çalınır.

benim yukarıdaki önerim geneldi zaten bu aralarki bazı mesajlarım turkrock ortamının değişmediğini görüp serzenişlerimi dile getirmem üzerine.

özel önerim, büyük paralar harcamadan önce araştırarak ekipman almak. üzerinde 2 preamp lambası olan tırnak içinde "vintage" bir amfi ile evde performans alamamak demek, ben bu tarz eski usul amfilerin kırılmaya dayanarak (gavurların tabiri ile rely on) çalıştığını bilmiyorum ama power katı devre dışı bırakmak istedim kötü bir ses aldım demek. bunun bir çözümü yok malesef.

dijital ekipmanı da varmış başlık sahibinin o zaman çok kasmaya gerek yok, lambalı amfilerim de var ama ben evde akşam üzeri kulaklıkları takıp çalmayı daha pratik buluyorum. çok da güzel amatör kayıt yapılır. herkes her an her istediği sesi ev ortamında alacak diye bir şart yok.

Beni yanlış anladınız ben aldıgım sounddan memnunum sadece madem power katı iptal ediyorum bunu satıp sadece preamp mı alsam dedim. Yani preamp combo amfiden ucuz olduguna göre , daha kaliteli bişi alabilirim diye düşündüm anlatabildimmi ? Şuan ürünün yarısını kullanıyorum çünkü ne speaker nede power katını kullanıyorum.

Onu alırsam power katıda kullanırım evet ama tr de satılmıyor.. Ben turkiyede bulabilecegim preamp sordum , dahamı mantıklı olur diye danışmak istedim

Şahsi kanaatim preamp tonundan şimdilik memnun kalsanız da ilerde kalmayacaksınız, zira tonu ton yapan preamp kadar power'dır. Hatta bazı tonlarda power amfinin karakteri çok daha baskındır. Her ne kadar bilgisayar ortamında kullanacağınız IR'larda power amfi etkisi de mevcut olsa da, gerçek bir power amfiye yaklaşması mümkün değildir, ton hareket etmez, donuktur.

Bende Mesa Boogie TriAxis var ve yine Mesa Fifty/Fifty power amfi ile kabine bağlayıp, izolasyon kutusunda Mesa Roadster kabinle kayıtlar yapıyordum. Daha sonra power amfiyi değiştirip, Mesa 2:Ninety aldım, bambaşka tonlar gelmeye başladı. Şimdi bir de Mesa Recording Rectifier ekledim rack'e, ondan da çok farklı, çok değişik tonlar çıkıyor. Kabin, mikrofon ve gitarı saymazsak tona etkileri yarı yarıya diyebilirim.

Two Notes Torpedo kesin çözüm ve bence bir Kemper ya da Axe Fx kadar üstün bir cihaz. Yurtdışından bir şekilde getirtilebilir. Zaten Türkiye'de ne bulunuyor ki? Tünel'e gidip preamfi almak istiyorum deyin, bakalım ne çıkartacaklar tezgaha.

Benim preamfi tavsiyem ucuz yollu olabilecek, Engl e-530 ya da Marshall JMP-1'dır. Ama dediğim gibi, power amfisiz ton bence tırt.

Herşeyi unutun.. Emulated line outtan ses alıyorum demşştim ya , bu çıkış power amfiyide kapsıyormuş oyuzden tomlardan memnunum galiba ?

Emulated outtan aldığın sinyalin sadece preamp olduğunu nerden çıkardın ki zaten? Eğer emulated out sadece preamp ise FX send nedir? Çok rica ediyorum sormadan önce biraz düşün anlamaya çalış, yine takılırsan sor zira şu anda çok kötü bir Türkçe ile çok saçma sorular sormaktasın.
Konu ile ilgili ise; sorgulanacak bir durumun yok. Amfinin emulated outundan dahi memnunsan ne ala, dört ayak üzerine düşmüşsün daha ne istiyorsun?
Power kullanmıyorum boşa gidiyor, satıp preampli alayım mı?
Eğer günün normal saatlerin 1 wattlık ampliyi açıpta 40-50 dakika çalamıyorsan, sadece amfiyi değil tüm ekipmanı satıp gitarı bırak veya ev değiştir.

Zaten elimde pox.x3 var ben artık lambalı bir amfim olsun istedim ve 1 watt marshall jcm 2000 aldım. Mukemmel bir amfi fakat komşularım 1watt hatta 0.1 watt seçenegi de var ve ona bile sorun çıkarıyor. Hal böyle olunca emulated outputtan ses kartına giriş yaptım fakat speakardan gelen seside kesmem gerekiyordu 100wattı kaldırıcak bir loadbox yaptırdım.

son durumdan çok memnunum artık 100 wattlık bir kafa amfide alsam gönül rahatlıgı ile preamp katını kullanabilicem.
şunu düşündüm gidip bir kafa amfi almaktansa nasılsa power katını iptal ediyorum. o parayı sadece preampa vermek daha mantıklı degilmi ?
Komşularınla aranı bozma vaktin gelmiş bence :)polis çağırmalarını ve bu konuyla ilgili tekrar kapına gelmemelerini güzel bir dille anlatabilirsin.Kanunların bana müsade ettiği seviyenin çok altında çalıyorum diyede ekle o arkadaşlara :)

Geri