Başparmak

Chris Broderick klasik gitardan elektroya gecmis bir adam hem karakteri hem de teknigi pek iyi pek guzel ama elektrik gitarda herkese referans olacak birisi degil (zaten oyle birisi yok) hele hele Allah muhafaza blues falan gibi konularda o altyapida bir adam ne derse tersini yapmak lazim. Elektrik gitar icin kisacasi dogru veya yanlis calma pozisyonu olmaz. Bu sadece calinmak istenen muzik turunun ve gitar modelinin kismen dikte ettirecegi bir sey. BB King`e kim ne diyebilir? 4 parmagini kullansa ne degisirdi sonra? Simdi cogunlukla tek parmak kullaniyor ve ilk 3 notasini isiten herkes onun caldigini bilir. Onun gibi bir adam istedigini yapmakta ozgur. O bakimdan kafandakini enstruman kablosuna geciriyorsan her sey caizdir. Sebebi de basit, gitarin seklini sinirlayacak hemen hic birsey yok buna sap dahil, herkesin takip etmesi gereken bir metod veya gelenek de yok her sey fazlasiyla kisisel, kisiye ozel. Sonucta elektrik gitar yoneylem arastirmasi ile ortaya cikmis bir sey degil.

Chris broderick klasikten elektroya geçmiş biri degil aksine ikisini birden yürütmüş biri
size sunu soyleyim her enstrumanın kendine ait bir çalım yöntemi vardır siz bunu inkar edemezsiniz ama o yöntemi uygulamayabilirsiniz örnek veriyorum klasik gitari penayla çalmak yanlıs bir sey ama o insana göre dogru,bunun icinden cıkayiz herkesin kendine ait bir fikri var sonucta

Sizin yaptıgınızda öyle bir sey basparmak konusunu yeterince anlattım gecmis mesajlarimda ama isteyen uygular isteyen uygulamaz uygulamayan teknik olarak yanlis calmıs olur.tabi ki herkesin kendine ait bir çalıs tarzı vardır kimse karısamaz.

Bu arada broderick konusunda katılmıyorum.üstün bir teknige sahip bir kisilik dünyadaki sayılı isimlerden biri.

Bunun net bir tanımı yok bence. Hele hele elektrik gitar da baş parmağın sapı kavraması gereken durumlar, teknikler bile var. Fakat iş klasik gitara gelince @Flamenco doğru söylüyor.
Klasik yada flameco gitar tek bir duruş pozisyonunda çalınan enstrumanlar ve genelde oturarak, oysa elektrik gitar ayakta ve genelde atlayıp zıplayarak çalınır :) Böyle bir durumda da baş parmağın sap arkasında kalması kötü sonuçlar doğurabilir. İşte o zaman hakimiyeti kaybedebilirsiniz.
Özetle anlatmaya çalıştığım, bildiğim kadarıyla (akademik açıdan) klasik gitar çalınırken baş parmak saptan çıkarılmaz. Ama elektroda böyle birşeyi iddia etmek doğru olmaz. Bence önemli olan temiz ses alabilmek. (Elektrik gitar için)

olayı kavradım teşekkür ederim de ben başparmağım arkada olsun istiyorum mümkün olduğunca, bi şekil bozukluğu var bence çünkü yanlış alışmayım diye. askının ayarı veya başka bir şey mi neden olur buna, otururken istediğim gibi çalıyorum ama ayakta olmuyor

Tekniğini beğendiğin gitaristlerin askı boyunu kendine uyarlayabilirsin. Fiziksel olarak elverdiği sürece tabi, steve vainin parmakları kadar uzun değilse parmakların, bence o kadar aşağıda olmamalı gitar. Bana göre blues ve jazz gitaristlerinin askı boyu daha mantıklı geliyor, metal dinliyorsan James Hetfield gibi de kullanmaya çalışabilirsin, başparmak meselesinde olduğu gibi, tercih meselesi..

arkadaşlar tekrar sormam gerek bu konuyu, mümkün olduğunca parmağım klavyenin arkasında çalmaya çalıştım çalıyorum da şimdi ama ayakta çalmaya çalıştığımda elimi oturtamıyorum bir türlü başparmağımla 5. 4.telden nota basacağım nerdeyse nadıl önüne geçebilirim bunun

Sevgili @yuriyigit

Eğer otururkeyken çaldığınız gibi, ayaktayken çalamıyorsanız bir yerde bir yanlışınız vardır, buradaki tek problem başparmağın duruşu değil...Öneriler,
  1. Otururken çalım pozisyonunuza dikkat edin ve gerekiyorsa düzeltin...Bununla ilgili bir çok videoya rastlayabilirsiniz...
  2. Otururken gitar askısı sürekli takarak çalın,
  3. Gitarınızın pozisyonu otururken nasılsa, ayakta da aynı şekilde olsun...Bunun için gitar askınızı ayarlayın...
Böylelikle otururken çalabildiğiniz gibi ayakta da çalabilirsiniz...

uygulamayan teknik olarak yanlis calmıs olur
Çok yanlış ama bu konuda çok inatçısınız...Ayrıca teknik teknik bir yere kadar...

Bu adam teknik olarak çok yanlış çalıyor...Özellikle sağ el tekniği (ya da olmayan sağ el tekniği) bir felaket...

Bu da öyle, sol elde 2 parmakla çok kötü bir teknik sergiliyor...

Bu videonun ilk kısmında anlatılıyor gitar tutuş pozisyonu, Berklee nin bölüm başkanının da gitar tutuş tekniği pek iyi değil...

Sevgiler ve saygılar...

Mesela şu adam nasıl yanlış çalabilir ya :) Bence klasik gitarda baş parmağın görünmemesi, sapın kalınlığından ve klavyenin genişliğinden kaynaklanıyor. Yoksa klasik gitaristler de bu şekilde çalabilir.

Geri