Hangi Wah Pedalı (tavsiye)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda bozo1453 tarafından 10 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Valla wah deyince benim aklıma Kirk Hammett gelir. Wah pedalından ilk beklentim o hani alet ağlasın çığlık atsın isterim :) Zakk,Slash,Steve Vai de çalarım

  Şimdi diyorsunuz o kadar seviyorsan wah tonunu cry baby kh95 al geç. Ama yine de sormak istedim bu pedalda da o kıvamı yakalarsın dediğiniz wah pedalı var mı? Bu fasel teknolojisi nedir? Kh95'de mid frekanslar yok ortadayken tepki vermiyor diye de bir şey duydum nedir bu? (Daha önce wah pedalı kullanmadım hiç)
   
 2. Crybaby 535q ya da Dimebag signature önerebilirim. Her tarzdan insanın kullandığını gördüm.
   
  bozo1453 bunu beğendi.
 3. hem dunlop hem morley kullanmış biri olarak söyleyeyim; morley wahlar daha ucuz ve daha versatil özellikle bad horsie 2, ton olarak bir tercihim var dersen ( ki tercihi olan konu açmaz) bilmem.

  bir de wah pedalların kronik problemi pot eskimesi olayı morleylerde minimuma indirgenmiş. optik sensör ile çalışıyor. tavsiye edeirm.

  ps: pedal sever bir insan değilim sadece wah pedalı kullanırım.
   
  bozo1453 ve MetalPose bunu beğendi.
 4. Kirk ve Slash'in wah tonu EMB diye bir wahtan geliyordu eskiden. Simdi yeniden yapmaya basladilar, 750 dolar verip gavur memleketten alirim dersen evrendeki en iyi wahlayan wah pedali tartismasiz budur. Kh95 ustunde bir ayar imkani yok lakin ayar imkani olmayan wahlar arasinda ilk 5 e girer, bence de cok iyi wah. Ama crybaby tartismasini da anlamiyorum, dimebag wah, crybaby ile alinabilecek tum tonlari verebilen her bir ayari yapilabilen bir pedal ben olsam bunu alirim diger crybaby'lerin varligi bile abes, hepsi bunun alt kumesi sonucta. EMB yi ilk siraya koyarsak ikinci sirada da RMC olur herhalde ama onu da bulmak zor sonra da dimebag derim ben ki o gayet var memlekette...Cok tavsiye ederim...
   
  bozo1453 ve MetalPose bunu beğendi.


 5. konu açılmışken ben de araya gireyim bunu kullanan var mı? varsa response olayı nasıl?
   
 6. Maalesef keşke olsa imkan. Wah pedallarındaki değişkenlik range ayarı mıdır belli bir kaliteden sonra. Yani iyi bir wah pedalı range ayarı varsa istediğin sesleri almak mümkün mü? Dimebag alıp hem Zakk çal hem Kirk çal mı diyorsunuz kısaca :)
   
 7. olay x alıp y çalmak olayı değil, olay ben hangisini seviyorum olayı. yoksa kirk ne çalıyorsa çalsın bana ne :) youtube'da güzel videolar var onları izleyin ton konusunda biraz karşılaştırma yaparsınız. tona karar verdikten sonra wah seçimi range-dayanıklılık-fiyat üçlüsünde bitiyor. bence morley; ama izleyip, dinleyip, deneyip karar vermekte fayda var. kirk, dime, slash diye takılmamak lazım. dunlopun sig modelleri para tuzağı.
   
 8. Dediğim gibi benim beklentim yazdığım şekilde. Hani çalarken bu niye yumuşak tonlara gitmiyor cleande niye tepkileri iyi değil demem ama yüksek gainde o çığlıkları alamam beni üzer. Haklısınız illaki bu cihazlara renkli olmaları bile parasına yansıyordur tabii ki. Ama ikinci el alacak olduğum için aşağı yukarı çok fark olmayacağını zannediyorum.
  Açıkçası şunu da belirteyim jackımı takıp amfiyi açtıktan sonra istediğim tonu almak için uğraşmak istemiyorum wah pedalı üzerinde. Ayağımı koyayım ve çalıyım. Fakat range ayarının da önemi vardır elbet ama benim için önemi var mıdır emin değilim. Morley'i gerçekten çok duydum kalitesini ama nedense crybabylerin daha uygun olduğunu düşünüyorum istediklerime belki de sadece ön yargıdır :)
   
 9. Gus G sever misin bilmem, ama morley'in nasıl çığlık atacağını çok güzel bir şekilde gösteriyor o adam.
   
  bozo1453 bunu beğendi.


 10. bu kontroller o devreye konabiliyorsa neden bizim elimizdeki standart pedallarda yok. uzatmayayım üstüne ayak tarak kemiği ve kirk hammet imzası koymak yüzlerce dolar.
   
 11. o kontrolleri kendin de koyarsın eğer çok istiyorsan, 2 dakikalık iş lehim yapmasını biliyorsan. Şemasını incele pedalın, internette yapılan modları da incele, hangi dirençlerin yerine trimpot koyman gerektiğini belirle, isteğine göre oyna. muhtemelen q, gain, mid ve ses i etkileyen dirençler onlar.
  ki zaten koyuyor çoğu insan kendi pedallarına bu trimpotları
   
 12. yıllardır zw 45 kullanırım . en iyi JD pedalıdır bana göre
   
  MetalPose ve bozo1453 bunu beğendi.
 13. çünkü ayağın alışık :D onu alışık olmayan birisine versen bocalar, çok çok genis sweep i var, hassas ayak istiyor
   
 14. hiç anlamıyorum elektronikten keşke koyabilsem :)
   
 15. range inden bahsedicektim dedim boşver kısa ve öz yazayım :D haklısın
   
  MetalPose bunu beğendi.
 16. zaten o yüzden signature modeller var, herkes elektronikten anlamıyor. zaten o 4 dirençle de bitmiyor o olay :D
   
 17. fabrika çıkışı daha fazla kontrol imkanı veren modellere yönelmek lazım o yüzden.

  nintendo gba'nın ilk versiyonlarında ekran ışığı olmaması, sonrakilerde çıkması gibi bir şey bu. ışık takan takıyordu ama parayı verdiğinle kalıyordun. örnek biraz garip oldu ama aklıma o geldi. :)
   
  NecroBass bunu beğendi.
 18. Bu kadar da gömmeyelim ya :) Kullanma imkanım olmadı ama kullananlardan kötü bir şey duymadım. Genelde rangesiz ayarı olmayan wahlar arasında çok iyi bir yerde olduğu söyleniyor. Cry babyler arasında Dime'yi de düşünüyorum range ayarından dolayı ama ikinci el piyasasında göremedim hiç.
   
 19. evet katılıyorum :D zaten o yüzden 535q ve dimebag wah çok tercih ediliyor :D

  benim tavsiyem her şeyden önce, eğer ilk wah pedalınsa sıradan bir crybaby ya da vox bulman ucuza. böylece bir wah da ne aradığın hakkında gözlemini yapabilirsin. ilk wahı 535q olan biri olarak söyleyebilirim ki, kafan çok karışıyor o kadar kontrolle :D

  bu arada Dime ile 535q aynı neredeyse
   
  bozo1453 bunu beğendi.
 20. Prosesörümdeki wahı kullandım aslında ama ordaki range ayarı bile beni delirtiyordu. Böyle bir şey de çok ayar olunca sürekli değiştirmek istiyorum :) İstediğim tonu yakalasam bile sanki tam olmamış gibi geliyor :) O yüzden çok kurcalanası bir şey istemiyorum aslında.
   
  MetalPose bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş