Mac Kullanan Arkadaşlar

İmac mi pc mi?

• İmac

Oylar: 13 52.0%
  • Pc

Oylar: 12 48.0%

• Toplam oy veren
    25
İlk defa gördüm hakkaten.. Yalnız, tamam kesinlikle görüntü kalitesi vs iyidir bişey demiyorum ama çok pahalı hocam ya...
Neyse tabi biz fikir verelim, nihai karar ve tercihler sana ait ;)
Sağ olasın. Fotoğraf öğrencisiyim ileride illaki böyle bir cihaz lazım olacak. Benim alacağım imac bu monitörün iki katı çözünürlük sunuyor yani 5k zaten cezbeden tarafı bu. Windows alırsam 500₺ ye 1080p klasik monitör alacağım.

Zamanında 3dsmax ve birkaç cad programı yüzünden mac den vazgeçmek zorunda kalmıştım. O zamanında parasıyla Topladığım bilgisayarla Mac pro alabiliyordum. Hala çok alasım var ancak artık paramda yok :D Mac gönlümde kaldı öyle sadece

sık sık disk birleştirmeye ihtiyaç duyması

Bu windowsla alakalı bir durum değil hard disk teknolojileriyle alakalı. SSD varsa windowsta da disk birleştirmeye gerek duymazsınız.

Ben olsam bütçe sorunum yoksa kesinlikle 5k imac'i alırım. O fiyata çok daha yüksek performanslı bir pc toplayabilirsiniz ama performans herşey değil. Imac'in performansı gayet yeterli gelecektir.

Hocam zaten şöyle bir şey var. 7.000 e pc toplasam da i7 4790 işlemci olacak. İmac de aynı işlemciyi kullanıyor. İşlem gücü olarak fark yok yani. Varsa işletim sistemi kaynaklı olabilir. Ekran kartı olarak gtx 970 alacaktım imac de gtx 760 ayarı kart var ki gayet yeterli. Her şeyi geçtim 5k monitör yok. Giriş seviyesi 4k monitörler 1.500 dan başlıyor.

Normal standart i5 işlemcili 1 tb fusion lu ve 290x ekran kartlı imac 7.000 tl. Ben i7 işlemcili 3 tb fusion lu ve 295x ekran kartlı imac i 7.000 e alacağım. App store da çalışan bir arkadaşım %21 indirim yapabiliyor. Yoksa benim istediğim donanımdaki imac 9000 i geçiyor :D bu indirimi de değerlendirmek gerek diye düşünüyorum.
Bu windowsla alakalı bir durum değil hard disk teknolojileriyle alakalı. SSD varsa windowsta da disk birleştirmeye gerek duymazsınız.

Ben olsam bütçe sorunum yoksa kesinlikle 5k imac'i alırım. O fiyata çok daha yüksek performanslı bir pc toplayabilirsiniz ama performans herşey değil. Imac'in performansı gayet yeterli gelecektir.

Windows ile OS'nin kıyaslanması nedense bana akıl karı gelmiyor. Herkes donanıma takmış vaziyette ki kimse bir bilgisayardan neler istediğine odaklanamıyor. Aa bu bilgisayarın donanımı daha yüksek bunu alayım derken ne kasa sağlamlığına, ne ısınma sorunu olup olmadığına ne de sistemin stabilitesine kimse dikkat etmiyor. Şu sıralar aklımda şöyle temiz bir MacBook Air alma planları var, çünkü o milletin android şöyle iyi böyle iyi deyip b** attığı iPhone'dan ve iOS'tan ciddi derecede memnunum.

task manager da bakıyorum şu anda 55 tane ne olduğu belirsiz arka planda çalışan ıvır zıvır var ve hiç birşey yapmadığım halde bu koduklarım belleğin %17sini ve işlemcinin %5 ini gasp etmiş durumda.
Mac teki en güzel olay arka planda sizden habersiz çalışan birşyeler olmaması. eğer bir programı simge durumuna düşürürseniz; sistem programın iş yükünü kesiyor. daha stabil. işlemciden ram den de tam performas alıyorsunuz.

Hem Windows ile hem de SSD ile alakalı. SSD tabiki duymazsın ortada rastgele yazabileceğin ve dinamik okunan bir disk yok. Ama eğer Linux veya Mac kullanıcısı isen ister dinamik disk olsun ister statik, hiçbir şekilde disk birleştirme gibi bir ihtiyacın olmaz. Bu tamamen Windowsun rastgele depolama yapmasından dolayı, SSD ile istese bile yapamaz zaten.

Windows ile OS'nin kıyaslanması nedense bana akıl karı gelmiyor. Herkes donanıma takmış vaziyette ki kimse bir bilgisayardan neler istediğine odaklanamıyor. Aa bu bilgisayarın donanımı daha yüksek bunu alayım derken ne kasa sağlamlığına, ne ısınma sorunu olup olmadığına ne de sistemin stabilitesine kimse dikkat etmiyor. Şu sıralar aklımda şöyle temiz bir MacBook Air alma planları var, çünkü o milletin android şöyle iyi böyle iyi deyip b** attığı iPhone'dan ve iOS'tan ciddi derecede memnunum.

IOS un tek sıkıntısı esnek olmayışı, sana kişiselleştirme imkanı vermeyişi, onun dışında tıkır tıkır çalışıyor buna kimsenin lafı olacağını sanmıyorum fakat ben kullanmam ama Mac OS başka. MacBook Air çok yerinde bir seçim, fazla düşünme bence, 1 hafta kullansan bir daha başka bir bilgisayar kullanmak istemezsin. Böyle mükemmel batarya performansı, ergonomiklik ben daha hiç görmedim.

Hocam profesyonel ses muhendisi veya produktor degilsen 7.000 TL'lik bir iMac ile ne yapacaksin?
Read/Write speed nerede isine yarayacak? Sata III SSD zaten 550Mb/s hiz sagliyor.
Gundelik kullanim icin 4K veya 5K cozunurluk hikaye. Ayni hataya ben de dusup 4K TV'ye Mac parasi vermistim.
Ama gel gor ki, internetten indirdigim demolar harici 6 aydir D-Smart ve 1080p Bluray gorevi disinda bir ise yaramiyor.
Herhangi bir TV gibi yani..

Ayriyetten, 4K @ 60p oynatma kabiliyeti var mi Thunderbolt'un bilmiyorum. Belki update gelmistir. Thunderbolt 2 olmasi lazim.
Thunderbolt 1 max 10 Gbps verebiliyor. 4K@60p icin yetersiz. 5K Retina Display ekran ile 30 Hz ustune cikamama riski var ama emin olmak icin modeli tam olarak vermen lazim.

Ekran karti 290x ve Fusion Drive cok klas ozellikler. Ama ekran kartini kullanacagin oyun yok Mac tarafinda malesef :)
WoW oynarsin anca. Ya da Football Manager :D
7.000 TL enfes para, iMac de guzel yalan degil. Butce sahibi ne derse o olur biz sadece saygi duyariz :)

Mobil Mac'ler oyle bir isiniyor ki yumurta pisirirsiniz hocam.
Mimari muazzam olsa da ozellikle agir islem yaparken bilgisayar cok saglam isiniyor..
Cracked software kullanirken de stabilitede sikintilar yasanir bol bol. Lisansa tesvik sayin bunu da :)
Macbook Air ile profesyonel isler yaparken CPU yetersiz kalir, MBP tavsiye olunur.

Dota, Wow, LoL şuanda mac'te olan oyunlar zaten. Bende sizin gibiyim.Lol oynuyorum bir tek ve yaptığım işte kayıt yapmak sadece. Windows'u aramıyorum ve çok hantal geliyor bana.Donanıma örnek verecek olursam atıyorum pc de ki corei3 işlemciyle mac de ki i3 arasında o kadar fark var ki size anlatamam...biri daha iyi olduğundan değil tabi ki. Mac sistem kaynaklarını daha az kullanarak hem daha performanslı bir bilgisayar kullanmanızı, hemde daha kaliteli hizmet almanızı sağlıyor. Ve cidden alet hantallaşmıyor. PC ile arasındaki fiyat farkını buna bağlıyorum ben. Yama yama gelen güncellemeler,disk birleştirme, virüs derdi gibi şeyler de cabası. En basitinden kendi deneyimlerimle size iki işletim sisteminin farkını şöyle anlatayım.Windows'da bir program kurdunuz kurduktan sonra başlattınız ve "bu uygulama açılamıyor, error 402 , yüklemeyi yeniden deneyin" gibi sinir bozan uyarılar alırsınız. Macintosh da ise olay şöyledir. Eğer hata verebilecek birşeyi varsa daha başından anlar ve programı kurmaz. Ah tabi, birde program kurma var. Windows'da next next next yaparsınız beklersiniz, macte ise sürükle ve bırak. Bu kadar. İstisna olarak bazı programlar macintoshta da o şekilde ama çok büyük bir veri yoksa veya donanımla ilgili birşey değilse o olmuyor bildiğim kadarıyla. Ayrıca Hala mac g3 ler ile müzik stüdyolarında kayıt alındığını biliyorum.Core2duo veya core2quad işlemciler dahil. Windows'da o kadar yüklü programları o kadar performanslı çalıştırmanıza imkan yok. Kendi pc im windows'da cubase kayıt yaparken kasıyordu resmen belli bir kanal sayısını aşınca. Logic'te akıyordu mesela.Artı olarak fotoğraf ve video düzenlemeleri macte final cut ile yapabiliyorsunuz sanırım.Hele ki o video editlerken programın içindeki efektleri o kaliteyi gördüğünüz anda windows'tan iğrenmeniz an meselesi olacaktır bundan eminim.Aynı şekilde logic teki o loopları, programın arayüzünü gördüğünüzde de.Mac kullanmaya başladıktan yaklaşık 2-3 ay sonra windows ekranını gördüğümde bana atari gibi gelmişti şahsen. Ayrıca hackintosh olayına da girebilirsiniz eğer illa ki windows tan vazgeçemem derseniz. O konuda bende çok uğraştım hala da uğraşıyorum.Donanım uyumluluğu,kurulum vs işler için yardımcı olurum. Ama tercihim orjinalini alabilecekken sahtesine para harcamayın.Ben mac mini alabilecekken gittim laptop pc aldım pişman oldum. Şimdi şu laptopa hackintosh yosemite nasıl kurulur diye pinekliyorum forumlarda :) Bunlar benim tavsiyelerimdi tabi ki tercih sizin :)

Son düzenleme:
Müzik, tasarım ve fotoğrafçılık için Macintosh en iyi değil, tek iyi bilgisayar diyebilirim. 4 yıllık MacBook Pro'ya SSD taktım ve 10 saniyede açılma (board 3GB veriyolunu desteklediği için) hala 10 saat pil ömrü, kendi ses kartıyla Logig X'te 80 kanal Killers - Spaceman demo dosyasını sorunsuz açma, 4 yılda "0" format ve yavaşlama ile kullanıyorum. Bunları sağlayan bir PC varsa beri gelsin. Verilen her kuruşun karışılığı var Macintosh'da ama windows maalesef öyle değil.

Konu almis basini gitmis ama yine bir iki sey yazmak isterim, malum meslegim geregi olsa birseyler biliyorum :)
Turkiye´deki mac fiyatlari malum biraz pahalilar ama sanirim sen verecegin paradan cok dogru makinayi almakla alakalisin...

Fotografcilik okuyorsan kullanacagin tum programlar mac uzerinde mutlaka vardir, hatta mac ekranlari alacagin bircok (pahalilari haric) ekrandan daha iyilerdir cunku basili materyale en yakin renk kontrastini verirler. Mac uzerinde virus derdi olmaz, ikide bir cökmez, abuk sbauk pek hatalar vermez. Oyunda oynamazsan alacagin mac seni yillarca göturur.
Örnek: kardesimde 2009 model bir 17 inc macbook pro var, halen tik demeden hizli bir sekilde calisir.
Muzik programlarina gelince belli basli bir iki standard var zaten piyasada pro tool mac icin zaten var, guitar pro ayni sekilde, digerlerine de bakabilirsin.

Kullanim deneyimi bakiminda ilk birkac hafta bocalarsin sonra ilk farkedecegin sey windows uzerinde 3-4 tik ile yaptigini macte 1 tik yaptigin.
Hele ki imac alirsan o kablo karmasasinda kurtulmak bile ayri bir guzellik. Para yönunden derdin yoksa ben olsam gider adam akilli bir mac alirim.
Laptop ve masaustu arasinda tercih yapmak sana kalmis tabii.
Yada gider bir normal bir window alirsin yari fiyata birkac yil kullanirsin, eskidigi zaman kalan paraya bir tane daha alirsin :)
Buda bir secenek :)

Hocam profesyonel ses muhendisi veya produktor degilsen 7.000 TL'lik bir iMac ile ne yapacaksin?
Read/Write speed nerede isine yarayacak? Sata III SSD zaten 550Mb/s hiz sagliyor.
Gundelik kullanim icin 4K veya 5K cozunurluk hikaye. Ayni hataya ben de dusup 4K TV'ye Mac parasi vermistim.
Ama gel gor ki, internetten indirdigim demolar harici 6 aydir D-Smart ve 1080p Bluray gorevi disinda bir ise yaramiyor.
Herhangi bir TV gibi yani..

Ayriyetten, 4K @ 60p oynatma kabiliyeti var mi Thunderbolt'un bilmiyorum. Belki update gelmistir. Thunderbolt 2 olmasi lazim.
Thunderbolt 1 max 10 Gbps verebiliyor. 4K@60p icin yetersiz. 5K Retina Display ekran ile 30 Hz ustune cikamama riski var ama emin olmak icin modeli tam olarak vermen lazim.

Ekran karti 290x ve Fusion Drive cok klas ozellikler. Ama ekran kartini kullanacagin oyun yok Mac tarafinda malesef :)
WoW oynarsin anca. Ya da Football Manager :D
7.000 TL enfes para, iMac de guzel yalan degil. Butce sahibi ne derse o olur biz sadece saygi duyariz :)
Profosyonel ses mühendisi değilim ama bir bilgisayar almam kesin.
Read write çokta önemli değil mac de yeteri kadar hızlı zaten.
4k şimdilik belli sayıda kişide var fakat 2 yıl sonra büyük ihtimal standart haline gelecek. Ben 2 yıl sonra neden tekrar masraf edeyim?
En büyük olayım fotoğraf okumam ve photoshopta 5k çözünürlüğün bana faydası. Ekran 60hz. Oyun olarak dota 2 oynuyorum. Battlefield oynamak istersem kurarım windows. Youtube da 5k imacle 4k çözünürlükte battlefield 4 açmış adamlar var. Ayarlar biraz kısık oynuyorlar. Ben 2560x1440 çözünürlükte gayet kaliteli oynanır diye düşündüm.

Pc toplarsam vereceğüm para da az değil. 4.500 bu kadar çıkmışken kablosuz, kasasız, ekranı şukela bir alet almak cezbedici geliyor sadece.

Profosyonel ses mühendisi değilim ama bir bilgisayar almam kesin.
Read write çokta önemli değil mac de yeteri kadar hızlı zaten.
4k şimdilik belli sayıda kişide var fakat 2 yıl sonra büyük ihtimal standart haline gelecek. Ben 2 yıl sonra neden tekrar masraf edeyim?
En büyük olayım fotoğraf okumam ve photoshopta 5k çözünürlüğün bana faydası. Ekran 60hz. Oyun olarak dota 2 oynuyorum. Battlefield oynamak istersem kurarım windows. Youtube da 5k imacle 4k çözünürlükte battlefield 4 açmış adamlar var. Ayarlar biraz kısık oynuyorlar. Ben 2560x1440 çözünürlükte gayet kaliteli oynanır diye düşündüm.

Pc toplarsam vereceğüm para da az değil. 4.500 bu kadar çıkmışken kablosuz, kasasız, ekranı şukela bir alet almak cezbedici geliyor sadece.

GTX 980 bile 4K Cozunurlukte duman oluyor hocam. BF4 eski bir oyun yeni nesil oyunlar icin bu makine 4K support veremez.
1440p takilirsin dedigin gibi sorunsuz sekilde.

Ekranin 60 Hz olmasi ile 4K@60p konusunun baglantisi yok.
Bahsettigim sey Thunderbolt kapasitesi ve Ekran karti ile alakali..

Thunderbolt display ekran kullanıcıyım, 4k, 5k tabi daha iyidir ama gerçekten bu da çok iyi alet, ama çok paralar bunlar bel büküyor. Miks yapıyorsan pro tools bilmem ne ile gözlerini de yoracaksın kulakla beraber mutlaka, ama uzun süreler rahat çalışıyor insan tandırbolt ile. Arkasındaki usb, eternet bağlantıları da çok işe yarıyor, ilok makinada yer kalmadığı için oraya bağlı hiç sorun çıkarmıyor mesela. Başka aklıma gelen birşey yok gibi. Bunlar çok para evet, bu ülkede yazık bana kalırsa, işin buysa o ayrı tabi. Ben MBP'ye bağlı kullanıyorum ama belki en iyisi bir miniyle kullanmak, daha hesaplı olur. Yeni minilerde ram, ssd bilmem ne tak çıkar olmayacakmış o nu da yeni öğrendim inşalah doğru değildir. İlerde alınacak şeyi ilerde almak daha iyi, yeri geldiyse beklemek de olmuyor. Önce mantın layndı şimdi maveriksde bir sıkıntı yok. Yeni yosmayı bilmiyorum.

Geri