Gitarımdaki Sorun

Gitarım Gibson Lespaul...Yaklaşık 3 haftadır çok enteresan bir sorunla karşı karşıyayım..Sorun şu;Gitarın herhangi bir perdesine bastığım zaman Örneğin; Mi teli 12. perdeye bastım,o bastığım fretten Mi sesinin hem bemolünü hemde diyezini alabiliyorum.. çok sinir bozucu bir durum.. tellerden midir diye düşündüm,yesyeni telleri söküp başka tel taktım gene aynı..ha bu arada yapmadığım ayar kalmadı..o kadar çok uğraştım,o kadar çok yazı okudum ki artık gitarımın sap ayarını profesyonel bir şekilde yapabiliyorum desem yeridir..Köprü ayarıda normal bir durumda.. bu arada bu bahsettiğim sorun her frette mevcut.. hani bi ara o kadar sinirlendim gitarı çarpıcaktım ki fakirliğim el vermedi çarpamadım...

Bundan 1 ay öncede Lüthiere götürmüştüm..Manyetiklerini değiştittirip sap ayarını yaptırmıştım ve bana fretlerin tesfiyelenmesi gerektiğini söylemişti..Acaba fretlerin zamanla erimesin dolayı mı böyle yapıyor ? Bir de gitarı tesfiyeletsem bana ne kadara patlar ?

Son düzenleme:
Telin bağlı olduğu kulağın ön tarafta bir civatası vardır. Teli söküp lokma ile o civatanın sıkılığını kontrol edin. (anahtarla değil lokmayla, çünkü kozmetik açıdan ve güç verirken en sağlıklısı)

Tellerinizin yüksekliği ne durumda? Tel yükseldikçe basmak zorlaşıyor ve doğru tuşe zorlaştıkça böyle durumlar olabiliyor.

Kullandığınız telde bir sıkıntı olabilir. Başka marka bir tel deneyebilirsiniz.

Kullandığınız tuner nedir?
Eğer mikrofonlu bir tuner kullanıyorsanız direkt gitardan çıkan kabloyu girebileceğiniz bir tuner ile deneyin. Çok daha doğru bir sonuç alırsınız.

Tesfiye için 150 200tl gibi bir rakam talep edebilirler.

Gitarım Gibson Lespaul...Yaklaşık 3 haftadır çok enteresan bir sorunla karşı karşıyayım..Sorun şu;Gitarın herhangi bir perdesine bastığım zaman Örneğin; Mi teli 12. perdeye bastım,o bastığım fretten Mi sesinin hem bemolünü hemde diyezini alabiliyorum.. çok sinir bozucu bir durum.. tellerden midir diye düşündüm,yesyeni telleri söküp başka tel taktım gene aynı..ha bu arada yapmadığım ayar kalmadı..o kadar çok uğraştım,o kadar çok yazı okudum ki artık gitarımın sap ayarını profesyonel bir şekilde yapabiliyorum desem yeridir..Köprü ayarıda normal bir durumda.. bu arada bu bahsettiğim sorun her frette mevcut.. hani bi ara o kadar sinirlendim gitarı çarpıcaktım ki fakirliğim el vermedi çarpamadım...

Bundan 1 ay öncede Lüthiere götürmüştüm..Manyetiklerini değiştittirip sap ayarını yaptırmıştım ve bana fretlerin tesfiyelenmesi gerektiğini söylemişti..Acaba fretlerin zamanla erimesin dolayı mı böyle yapıyor ? Bir de gitarı tesfiyeletsem bana ne kadara patlar ?

12. perdeye basınca akord aletinin ibresi sağa sola salınıp, hem diyez, hem bemol'ü mü gösteriyor? Eğer öyleyse baya büyük bir salınım var demektir.... Bu durumda benim aklıma gelenler:

- Akort burgularını headstock'a tutturan vidalar gevşemiş olabilir mi?
- Manyetıkler çok yüksek olduğu için teli çekiyor olabilir mi? Manyetikleri alçaltıp deneme şansınız var mı? (Bu kadar salınıma neden olur mu bilmiyorum)
- Gitarınızın köprüsünde herhangi bir gevşeklik olabilir mi?

Eğer her seferinde, özellikle bend'ler sonrası farklı ses çıkıyorsa ve gitarınız yeni ise, sorun büyük ihtimale tellerin eşiğe takılmasıdır.

Kolay gelsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar.. bütün şıkları eleyince galiba sorun benim teli "kavuk" gibi sarmam :) köprüde bir gevşeklik yok .. tel yüksekliğide normal.. burgunun headstocka bağlanan vidalarıda kontrol ettim gayet sağlam görünüyor.Manyetiklerde normal (bence) .. en sağlamı bir takım tel alıp lüthiyer yolunu tutmak olucak bence... Hem sap ayarını ve entenasyonu sağlam bir şekilde yaptırmış olurum hemde kafam rahat olur..Çünkü bir daha tornavidayı elime alırsam cinnet geçirebilirim :))

İstanbul da iseniz muharrem nalbant usta da iyidir simdi tünelde yer açmış bence fiyatı da daha uygun olabilir zira 170 lira baya yüksek bir mebla. İşin hakkını veriyordur ,el emeğidir karışmak doğru olmaz tabi o ayrı mesele

Geri