Manyetik Rezonans Frekansı Tamiri

Valla boyle baslik olmaz ben de sasirdim gorunce normal kullanim o kadar yerlesmis ki ben de direkt nukleer manyetik rezonans gibi dusundum. Haliyle boyle bir etki gitar manyetiginde olabilemez ama insaniz iste sirf ne tartisiliyor diye girdik...

Manyetigin rezonans frekansi olur tabi ona itirazimiz yok dsha dogrusu zorlanmis salinima maruz ne varsa bir sekilde rezonansa sokulabilir lakin basligi acan arkadas acayip ters kose bir baslik acmis manetigin rezonansi ile nukleer manyetik rezonans bambaska seyler.@izzzyy dovmesin diye bir daha mesaj yazdim bak..

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim..Hepiniz düşüncelerinizi aktarıp yardımcı olmak istemişsiniz..

Ek olarak bir kayıt yaptım , bu kayıdı dınlerseniz belki yardımınız dokunabilir.. Nut un arkasını ve köprünün arkasındaki telleri susturunca bu ses olmuyor. Buda ayrı bir not , fakat gel gelelim la telinde 5 ve 7. perdeden birşey caldıgımda seslere karışan bir feedback tarzı ses mevcut..Belki tam mute yapamıyorsun tarzında bir yazı gelebilir , muting de bir sorun yok onuda belirteyim..

ps : nette gördügüm çoğu şektırda nedense nut un arka kısmına bir bant yerleştirilmiş telleri susturmak adına , belkide bu çınlama normal birşeydir. Ama bilemiyorum , ilk defa tune o matic köprü ile caldıgım icin bana garip ve rahatsız edici geldi.

Ses dosyaları aşagıda ; buyrun

Aslında konunun dönüp dolaşıp geleceği yer: http://turkrock.com/konu/45358/
Yani o konu çift yönlü truss-rod ile alakalı değilmiş. Artık o da tutmayınca mağaza bu cevabı vermiş: "manyetik rezonans frekansı bozuk".
Bahsi geçen konuyu ben de 2 gitarda yaşadım. İkisinde de yeni tel taktıktan sonra bu durum oluştu. Manyetiklere gelince de başka gitarda da sorunsuzca kullandığım ve en son bu sorunu yaşadığım gitara taktığım Seymour Duncan STK serisi manyetiklerdi. İşin mesleki terim faslını bilmem ama benim bildiğim manyetiğin sarımları bozulmadıkça, istem dışı out of phase bağlanmadıkça kimse manyetikten şikayetçi olmaz.
Gitarın tellerinin nasıl takıldığı da önemlidir lakin cevap belki de şu başlıktakidir: http://turkrock.com/konu/54516/
Konu manyetikle alakalı değil bence. Şu son verdiğim linkteki gibi bir durum var mı? Yani tellerin burgudaki durumu nasıl? Kavuk gibi çok mu sarılmış? Bir de burguların vidaları gevşek olabilir mi?

ampli, amplifikatörün kısaltılmışı. anfi ise tamamen atmasyon. yani doğruyu yanlış ile düzeltmeye çalışmışsın dostum:):) @OsmanBurak
ampli, amplifikatörün kısaltılmışı. anfi ise tamamen atmasyon. yani doğruyu yanlış ile düzeltmeye çalışmışsın dostum:):) @OsmanBurak

Yahu zorla adamı açıklama yapmak zorunda bırakıyorsunuzz en kıl olduğum şeylerden biri anfi denmesi bunu defalarca yazdık soyle keyifle kilcik atamaz olduk beya. Izzzyy'nin anfi diyen adamdan ampli alınmaz diye atasözü olacak bir lafı varken hele...

Doğrusu "amplifikatör" dür aslında. Bir çok elektriksel teknik terim gibi Fransızca' dan dilimize yerleşmiştir. Amfi ise yabancı dilde "amphi" kelimesinden gelir, üniversite deki dersliklerimiz için kullanılan kelimedir kendisi. Anfi ise dilimizde olmayan bir kelimedir, dolayısı ile anlamının ne olduğunu bilmiyorum :D

Doğrusu "amplifikatör" dür aslında. Bir çok elektriksel teknik terim gibi Fransızca' dan dilimize yerleşmiştir. Amfi ise yabancı dilde "amphi" kelimesinden gelir, üniversite deki dersliklerimiz için kullanılan kelimedir kendisi. Anfi ise dilimizde olmayan bir kelimedir, dolayısı ile anlamının ne olduğunu bilmiyorum :D
Esasında senin de evvelce birçok kez "amfi" demişliğin var yalnız Furkan :D İşin şakası bir bir yana, bizim işyerinde bir tanesi "anfilikatör" diyor yemin ederim :D :D

Yalnız asıl mühim olan şu ki, bir konunun daha el birliğiyle içine etmiş bulunmaktayız. Forumun havasından mıdır, suyundan mıdır, anlayamadım :unsure: Yabancı forumlarda -en azından benim takip ettiklerimde- hiç böyle olmuyor.

Şimdi kalkıp forumda "Forumda Açılan Başlıkların Amacının Dışına Çıkması" diye başlık açsam, 3-5 mesaj sonra o bile amacının dışına çıkacak :D

Evet aynen, ben teknik olarak bahsederken ampli, normal sohbetlerde ise amfi diyorum genelde. Bunun sebebi teknik kitaplarda ampli olarak geçmesine ragmen gitarla ilgili birçok forum ve satış sitelerinde amfi olarak geçmesi.
Sorun çözüldü, manyetik rezonans arızası değil :D e sonrasında goygoy yapmışız çok mu :D

arkadaşlar amplitube ile calısıyorum fakat amfidede durum aynı.. Ses akustık olarak mevcuzt , bende manyetıkten kaynaklanıyor denmesine anlam veremedim açıkçası.. Nette gördügüm cogu schecter gitarlardada nut un arka kısmına bir bant yapıştırılmış.Dukkanda denedigim şektırlardada bu sorun vardı , çınlamasız olanına rastlamadım..Normal bir durummu bu bilemedim açıkçası , ilk defa tune o matic kullanıyorum.. Aranızda en azından tune o matıc bridge kullanan varsa , sert tuşe ile senkoplu overdrive da bir kaç deneme yapıp söyleyebilirlerse bu problemin mevcut olup olmadıgını, sanırım daha iyi bir yol gösterici olacaktır bize..

Yahu ben konuyu asıl amacına çekmek için mesaj atıyorum, bir bakıyorum ki yine birileri almış başını gitmiş. Başka başlıkta birileri "asheler", burada amfilipilipinpon :D

Konu manyetikle alakalı değil bence. Şu son verdiğim linkteki gibi bir durum var mı? Yani tellerin burgudaki durumu nasıl? Kavuk gibi çok mu sarılmış? Bir de burguların vidaları gevşek olabilir mi?

Diye soruyorum. (Arkadaş ben de ne inatçıymışım o_O )

Geri