Sx'ten Şimdi De Lambalı Amfi Girişimi - Konu Iptal

" tum ABD'de Zuhal'den daha duzgun tek Ibanez saticisi bulamazsin olsa ben bilirim, fiyat avantaji da olmaz kalite farki da, daha genis stok da, deneme imkani da; Avrupa'dan zaten her turlu daha iyi. " fazla iddali olmuş sanki 300 küsür milyonluk ülkeden bahsediyoruz da her yeri gezdim ömrüm yetti diyorsanız diyecek bir şeyim yok tabi ki. Gitarpedal'de meksika strat seçenler var abd'den alıp getiren. Burada da sonuçta meksika strat var yani niye böyle bir işe girişilsin ki ? Ben kendi deneyimlerimi söylüyorum. Laptop'tan gitara kadar bu var. Sebeplerini daha önceden değinmiştim zaten. Türkiye'ye b stock malı gönderiyor işte. Bir ülkede hiç mi refurbished mal satılmaz ? Sadece thomann'nın sitesinde mi görüyoruz bunu ?

" tum ABD'de Zuhal'den daha duzgun tek Ibanez saticisi bulamazsin olsa ben bilirim, fiyat avantaji da olmaz kalite farki da, daha genis stok da, deneme imkani da; Avrupa'dan zaten her turlu daha iyi. " fazla iddali olmuş sanki 300 küsür milyonluk ülkeden bahsediyoruz da her yeri gezdim ömrüm yetti diyorsanız diyecek bir şeyim yok tabi ki. Gitarpedal'de meksika strat seçenler var abd'den alıp getiren. Burada da sonuçta meksika strat var yani niye böyle bir işe girişilsin ki ? Ben kendi deneyimlerimi söylüyorum. Laptop'tan gitara kadar bu var. Sebeplerini daha önceden değinmiştim zaten. Türkiye'ye b stock malı gönderiyor işte. Bir ülkede hiç mi refurbished mal satılmaz ? Sadece thomann'nın sitesinde mi görüyoruz bunu ?

Çünkü Türkiye' de Mağazalarda arasan 50 tane Meksika Strat bulursun, Amerika' da yüzlerce bulursun. Deneyerek sound olarak daha iyisini denk getirme ihtimalin daha fazla olabilir.
Burda yanlışın var yukarıda söylemiştim, Thomann da gördüğün B-Stock ürünler iade gelenler, biliyorsun 30 gün sorgusuz sualsiz iade hakkın var Thomann' da. Aynı işi Refurbished adı altında Guitar Center, Musician Friend gibi firmalar da yapıyor. O olay farklı birşey, üretim ile alakalı değil.

Refurbished/ b stock dedim sadece iade değil ki ? Fender Standard Stratocasterlar (Meksika Üretimi) misal burada amerikadan gelen meksika strat ibareleri mevcut. Ben zaten TR'de 50 gitar seçersin abd'de yüzlerce gitara bakarsın demedim. Atıyorum, 10 gitar denersin ABD'de 3-5 i hoşuna gider. Türkiye'de 10 gitar denersin 1'i senin istediğin gibi olur. Abd pazarı çok büyük bir pazar ayrıca rekabet Tr pazarına göre oldukça yoğun, yani adamın elinde bir sürü seçenek var. Abd'de kişi paşı gelir $50.000 Tr'de $10.000 yani adam yiyecek ekmek bulamıyor özetle ki bu ayrıca piyasa büyüklüğünü de ortaya koyan başka bir ibare.Sen benim elimdeki meksika fenderi alamazsan başka da yok ya bunu alacan ya da git nereden bulursan bul diyorlar.

Refurbished/ b stock dedim sadece iade değil ki ? Fender Standard Stratocasterlar (Meksika Üretimi) misal burada amerikadan gelen meksika strat ibareleri mevcut. Ben zaten TR'de 50 gitar seçersin abd'de yüzlerce gitara bakarsın demedim. Atıyorum, 10 gitar denersin ABD'de 3-5 i hoşuna gider. Türkiye'de 10 gitar denersin 1'i senin istediğin gibi olur. Abd pazarı çok büyük bir pazar ayrıca rekabet Tr pazarına göre oldukça yoğun, yani adamın elinde bir sürü seçenek var. Abd'de kişi paşı gelir $50.000 Tr'de $10.000 yani adam yiyecek ekmek bulamıyor özetle ki bu ayrıca piyasa büyüklüğünü de ortaya koyan başka bir ibare.Sen benim elimdeki meksika fenderi alamazsan başka da yok ya bunu alacan ya da git nereden bulursan bul diyorlar.

Thomann' dakilerin sadece iade olduğunu %100 söyleyebilirim, diğer firmalarla ilgili ise %100 yorum yapamam. Fakat defolu ürünler üretildiği ülkede bulunur, kar marjı düşük olduğundan yurtdışına genelde gönderilmez. Sen demedin, ben diyorum 10 gitardan ortalama 3' ü ses olarak diğerlerinden öne çıkıyorsa, Amerika' da da denesen, Türkiye' de de denesen sonuç değişmez. Zira bu kalite göstergesi değildir, ağacın homojen olmayışının sonucudur, öngörülemez, sistematik olarak kontrol edilip sınıflandırılamaz. Ayrıca Amerika' da istediğin gitarı deneyemezsin, sadece teşhir ürününü denersin. Gittim denedim aldım diyenler nasıl yapıyorlar onu da merak ediyorum.

Tabi ki gitar konusunda değişkenler çok fazla net bir şey söylemek zor. Ama bu işten anlayan işi ticaret olmayan insanlar da bunu söylüyor ? İşte benim de aklıma karıştıran mesele de bu hatta işi ticaret olmayan-kişisel kullanımı için ürün alan, lafına sözüne güvendiğim kişiler bile bunu söylüyor. Misal bazı toshiba laptoplar (şu an öyle mi bilmiyorum) modelini de hatırlayamadım, bilgileri yazan kod'da bariz c sınıf(stock) olduğuna dair ibare vardı. Aynı firmadan alıyorsun yanyana koyulmuş ürünler diğerinde böyle bir ibare yok ? Satılırken zaten belirtilmemiş. Detaylarını sorarım öğrenirim arkadaşa 1-2 sene önce lafı geçmişti. Hatta duymuşsunuzdur Almanya'dan gelen bosch çamaşır makinesi ile sonradan Türkiye pazarında satılan bosch makinalar'da bariz fark olduğunu söylüyorlardı.(Marka, model üretim yeri vs hepsi aynı) Hatta arkdaşlarım kardeşler biri evine Almanya'dan gelen seriden aldı öbürü Tr'de sonradan gelen ve satılan seriden aldı. Artık neyi ne fark etmiştir sonuçta çamaşır makinesi yani benim için çok farkeden konu değil ama kadınlar için fark ediyorlar ki bunu söylemişti :)

Bunu, yoldan geçen vatandaş şehir efsanesi yazmış millet oynuyor değil de zamanında hepsiburada ürün pazarlamada bil. müh. olan ya da inşaat müh. olan yabancı forumları, internetten hangi ürünlerde bu gibi şeyler olabiliyor, takip eden arkadaşlarım söylüyor. Bu adamlar sonradan bana ya da bir başkasına bu aldıklarını satmayacaklar yani :) Sadece ben bu seriden/ şunu şuradan aldım dikkat et tarzında uyarıları vardı.

Son düzenleme:
Tabi ki gitar konusunda değişkenler çok fazla net bir şey söylemek zor. Ama bu işten anlayan işi ticaret olmayan insanlar da bunu söylüyor ? İşte benim de aklıma karıştıran mesele de bu hatta işi ticaret olmayan-kişisel kullanımı için ürün alan, lafına sözüne güvendiğim kişiler bile bunu söylüyor. Misal bazı toshiba laptoplar (şu an öyle mi bilmiyorum) modelini de hatırlayamadım, bilgileri yazan kod'da bariz c sınıf(stock) olduğuna dair ibare vardı. Aynı firmadan alıyorsun yanyana koyulmuş ürünler diğerinde böyle bir ibare yok ? Satılırken zaten belirtilmemiş. Detaylarını sorarım öğrenirim arkadaşa 1-2 sene önce lafı geçmişti. Hatta duymuşsunuzdur Almanya'dan gelen bosch çamaşır makinesi ile sonradan Türkiye pazarında satılan bosch makinalar'da bariz fark olduğunu söylüyorlardı.(Marka, model üretim yeri vs hepsi aynı) Hatta arkdaşlarım kardeşler biri evine Almanya'dan gelen seriden aldı öbürü Tr'de sonradan gelen ve satılan seriden aldı. Artık neyi ne fark etmiştir sonuçta çamaşır makinesi yani benim için çok farkeden konu değil ama kadınlar için fark ediyorlar ki bunu söylemişti :)

Bunu, yoldan geçen vatandaş şehir efsanesi yazmış millet oynuyor değil de zamanında hepsiburada ürün pazarlamada bil. müh. olan ya da inşaat müh. olan yabancı forumları, internetten hangi ürünlerde bu gibi şeyler olabiliyor, takip eden arkadaşlarım söylüyor. Bu adamlar sonradan bana ya da bir başkasına bu aldıklarını satmayacaklar yani :) Sadece ben bu seriden/ şunu şuradan aldım dikkat et tarzında uyarıları vardı.

Bir kaç ürün veya marka örneğinden yola çıkarak genellemeler seni doğru sonuçlara götürmeyeceğini hatırlatarak bu konudaki son sözlerimi söyleyeyim, bence yeterince şey söyledik ve bundan sonrası bilgiden çok fikre girer, istediğine inanmakta özgürsün, ben sadece bir kez daha kapsamlı olarak düşünmeni önerebilirim ancak karar senin kararın. Şimdi söylediğin markalara gelelim.
Toshiba: Bu marka Türkiye pazarında büyük oranda yer aldığı için yanlış hatırlamıyorsam Sabancı Üniversitesi ile anlaşması kapsamında Türkiye için ucuz ve düşük özellikli ürün üretmeye başlamıştı, zira Sabancı Üniversitesi her yıl öğrencilerine bilgisayar dağıtır yıl sonunda eskilerini toplayıp yenilerini dağıtırdı. Bu bilgisayarlar üzerinde Türkiye için üretilmiştir ibaresi bulunur, bunlar daha sonra satışa da sunuldu. Bu ülkeye düşük kaliteyi yollamak değil, kalite üretim bandında ve tasarım kadrosu başlar, aynı üretim bandından çıkan aynı tasarımcı kadrosunun eseri ürün düşük kalite değil talebe göre üretime yön vermektir. Bunun dışında büyük firmalarda dahi talihsiz üretimler olabiliyor, bilgisayar için konuşursak ilk aklıma gelen HP, Toshiba, Asus problemli serileri ile karşılaştım ve bunlar Türkiye' ye özel üretim değil bilakis tüm Dünya' da bulunan modellerdi.

Bosch: BSH(Bosch Siemens Hausgeräte) yıllardır Türkiye' de üretim yapıyor zaten. 3-4 yıl evvel CEO' sunun Türkiye' nin en önemli üretim üstlerinden biri olduğunu anlattığı bir röportaj okumuştum, ekonomi sayfalarından birinde. Made in Turkey ibaresinin beyaz eşya konusundaki prestijinden de bahsediyordu. Kaldı ki yalan veya abartı da değil. Daha 2-3 ay önce Hollanda' da kuzenimi ziyaretim sırasında gazetede, Avrupa' nın en büyük Televizyon üreticisi Vestel, Hollanda' ya üretim üssü kuracak şeklinde bir habere rastladım. Arçelik ' in Avusturya' da bir beyaz eşya firmasını satın aldığını yine 4-5 yıl kadar önce okumuştum. Beko sanırım 2003 yılında İngiltere' de en çok soğutucu satan firmaydı şimdi ise Alman birinci basketbol ligi ana sponsoru olacak kadar popüler Almanya' da. Beko BBL - Startseite
Yani demem o ki Türkiye zaten Avrupa' daki en büyük 3 beyaz eşya üreticisi ülkeden biri ve Bosch- Siemens marka beyaz eşyalar uzun bir süredir Türkiye' de üretiliyor, batı Avrupa' da dahil bir çok ülkeye ihraç ediliyor, bu konuda duydukların üzgünüm ama nerde o eski bayramlardan öte şeyler değil. Mesela kaç yılında aldı arkadaşların? Üretim yerini nasıl öğrenmişler zira BSH grubunun Dünya genelinde 43 fabrikası var ? bunları sorarsan kendilerine sevinirim.

Tamamdır hem toshiba hem o söz konusu model çamaşır makinesinin detaylarını yazarım. Pek ilgilenmediğim ürünler olmadığı için uzun süre önce bahsi geçmişti, şimdi hatırlamıyorum detaylarını. Yani diyeceğim o ki, Türkiye'de malesef kalite standartları ve denetimler konusunda bir abd/ab kadar güvenilir olmadığını düşünüyorum. Düşünün ki koca kadıköy kartal metrosu teknik şartnamede geçen kalitede ürünlerin sunulması gerekirken işçilik ve malzeme maliyeti düşük ve Çin'de fason olarak ürettirilen ürünlerle yapılmış. Medyada iş ortaya çıkınca şuan konu yargıya gitti. Aynı şekilde Marmaray yapıldıysa ve bundan 1-2 yıl sonra bu ve benzeri şeyleri eğer marmaray'da duyarsak ne olacak ? Bu işin denetimi de çinden gelen boya kalemleri, ayakkabılara benziyor anlaşılan. Açıkcası benim işimin acele olmasına rağmen çoğu kez Marmaray'ı kullanmadım. Millet bir gitsin gelsin dedim ne olur ne olmaz :) Daha ilk defa geçen günlerde bindim. Keza aynı mantıkla sx bir amfi yapar da bunu Tr'de satmak isterse uzun süre almam-kullanmam. Tr'deki kullanıcıların geri dönüşlerine önüme bakarım. Sağlığa zararlı boya içeren çocuk çantası, ayakkabı, boya kalemleri rahatlıkla ülkeye girip satılıyorsa çakma/sahte ce/TUV belgeli elektronik ürünlerin de ülkeye girmemesi için hiçbir sebep yok. Daha yeni tüketicilerin iade hakkı uzatıldı ve bu konu tüketici lehine iyileştirildi bundan önceki kanun ise daha 3-4 yıllık yanlış hatırlamıyorsam yani Türkiye ABD/AB'ye nazaran tüketici hakları ve malların iade konusunda çok geride. Ayrıca yine ABD/AB pazarında tüketici daha bilinçli ve iade işi çok daha kolay Tr'de bir ürünü iade edince insanın burnundan getiriyorlar açıkcası en sonunda lanet getiriyorsun senin de ürününe de tarzında..

Bu tür faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde, hem piyasa rakabeti açısından hem insanların alım gücünün fazla olmasından hem insanları kandırılabilme ihtimali azaldığından ötürü mecbur ürünlerdeki kalite,standart ve denetimler artıyor bu ülkelerde. Tr'de bu işte çalışan insanlar bile bu konulardan bahsediyorsa bir kulak vermek gerek diye düşünüyorum.

Konu, söz konusu firmanın ABD/AB dışındaki ülkelere mal satarken atıyorum, Hindistan/Türkiye/Çin pazarına satılan 1000 parti malda 50-60 tanesi işçilik hatası, boya hatası vs gibi firmanın kalitesine yakışmayacak şeyler içerirken yine ABD/AB pazarına giden 1000 partilik malda bu 10-20 oluyordur. Bunu bilemem, Üretici de bunu böyle yaptım aha belgesi de bu demez herhalde. Şuradaki Fender Standard Stratocasterlar (Meksika Üretimi) meksika fender'de dönen oyunları gördükten sonra söz konusu firmanın bu konuda da burada bahsettiğim şeyleri yapmayacağı anlamına gelmez, en azından bu ihtimali düşünmeme sebep olur. Ya da Tr'deki mağaza firma'dan bu tarz ürünler isteyip Tr'de A sınıf(sorunsuz) mal diye ticari ahlaka uymayacak şekilde satması.. En azından bu ihtimal için bu mağazalarda bizzat çalışmış insan/insanlar bunu söylüyor. En basitinden ülkemizde mağazada insanlar denesin/çalsın diye konulan gitarlar (demo gitarlar) bildiğin sıfır gitar diye satılıyor. Demo gitarda ürünün sıfır bedelinden iskonto yapılması gerekir. Bu işi denetleyen kurum, memur ya da bu konuda kanun var mı ? varsa da bunun pratikte piyasada geçerliliği var mı ? Avrupa'da demo ürünü %30-40 iskonto ile satıyorlar. Bu insanlar da elbet Tr'deki mağaza gibi sıfır fiyatına satabilirdi ? Onu durduran ne ? İşte asıl anlatmak istediğim konu bu yani. Piyasa rekabeti, devletin ilgili kurumları, kanun ve memurlarının bu konuda işlerliği ve kalite kontrol standartlarının işlerliği konuyu bu noktaya getiriyor. Ben de aynı fikirdeyim yazılacak pek başka bir şey kalmadı gibi. Zaten sx bu işi de düşünmüyormuş konu da iptal olduğuna göre dağılabilirim :)

Son düzenleme:
Tamamdır hem toshiba hem o söz konusu model çamaşır makinesinin detaylarını yazarım. Pek ilgilenmediğim ürünler olmadığı için uzun süre önce bahsi geçmişti, şimdi hatırlamıyorum detaylarını. Yani diyeceğim o ki, Türkiye'de malesef kalite standartları ve denetimler konusunda bir abd/ab kadar güvenilir olmadığını düşünüyorum. Düşünün ki koca kadıköy kartal metrosu teknik şartnamede geçen kalitede ürünlerin sunulması gerekirken işçilik ve malzeme maliyeti düşük ve Çin'de fason olarak ürettirilen ürünlerle yapılmış. Medyada iş ortaya çıkınca şuan konu yargıya gitti. Aynı şekilde Marmaray yapıldıysa ve bundan 1-2 yıl sonra bu ve benzeri şeyleri eğer marmaray'da duyarsak ne olacak ? Bu işin denetimi de çinden gelen boya kalemleri, ayakkabılara benziyor anlaşılan. Açıkcası benim işimin acele olmasına rağmen çoğu kez Marmaray'ı kullanmadım. Millet bir gitsin gelsin dedim ne olur ne olmaz :) Daha ilk defa geçen günlerde bindim. Keza aynı mantıkla sx bir amfi yapar da bunu Tr'de satmak isterse uzun süre almam-kullanmam. Tr'deki kullanıcıların geri dönüşlerine önüme bakarım. Sağlığa zararlı boya içeren çocuk çantası, ayakkabı, boya kalemleri rahatlıkla ülkeye girip satılıyorsa çakma/sahte ce/TUV belgeli elektronik ürünlerin de ülkeye girmemesi için hiçbir sebep yok. Daha yeni tüketicilerin iade hakkı uzatıldı ve bu konu tüketici lehine iyileştirildi bundan önceki kanun ise daha 3-4 yıllık yanlış hatırlamıyorsam yani Türkiye ABD/AB'ye nazaran tüketici hakları ve malların iade konusunda çok geride. Ayrıca yine ABD/AB pazarında tüketici daha bilinçli ve iade işi çok daha kolay Tr'de bir ürünü iade edince insanın burnundan getiriyorlar açıkcası en sonunda lanet getiriyorsun senin de ürününe de tarzında..

Bu tür faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde, hem piyasa rakabeti açısından hem insanların alım gücünün fazla olmasından hem insanları kandırılabilme ihtimali azaldığından ötürü mecbur ürünlerdeki kalite,standart ve denetimler artıyor bu ülkelerde. Tr'de bu işte çalışan insanlar bile bu konulardan bahsediyorsa bir kulak vermek gerek diye düşünüyorum.

Konu, söz konusu firmanın ABD/AB dışındaki ülkelere mal satarken atıyorum, Hindistan/Türkiye/Çin pazarına satılan 1000 parti malda 50-60 tanesi işçilik hatası, boya hatası vs gibi firmanın kalitesine yakışmayacak şeyler içerirken yine ABD/AB pazarına giden 1000 partilik malda bu 10-20 oluyordur. Bunu bilemem, Üretici de bunu böyle yaptım aha belgesi de bu demez herhalde. Şuradaki Fender Standard Stratocasterlar (Meksika Üretimi) meksika fender'de dönen oyunları gördükten sonra söz konusu firmanın bu konuda da burada bahsettiğim şeyleri yapmayacağı anlamına gelmez, en azından bu ihtimali düşünmeme sebep olur. Ya da Tr'deki mağaza firma'dan bu tarz ürünler isteyip Tr'de A sınıf(sorunsuz) mal diye ticari ahlaka uymayacak şekilde satması.. En azından bu ihtimal için bu mağazalarda bizzat çalışmış insan/insanlar bunu söylüyor. En basitinden ülkemizde mağazada insanlar denesin/çalsın diye konulan gitarlar (demo gitarlar) bildiğin sıfır gitar diye satılıyor. Demo gitarda ürünün sıfır bedelinden iskonto yapılması gerekir. Bu işi denetleyen kurum, memur ya da bu konuda kanun var mı ? varsa da bunun pratikte piyasada geçerliliği var mı ? Avrupa'da demo ürünü %30-40 iskonto ile satıyorlar. Bu insanlar da elbet Tr'deki mağaza gibi sıfır fiyatına satabilirdi ? Onu durduran ne ? İşte asıl anlatmak istediğim konu bu yani. Piyasa rekabeti, devletin ilgili kurumları, kanun ve memurlarının bu konuda işlerliği ve kalite kontrol standartlarının işlerliği konuyu bu noktaya getiriyor. Ben de aynı fikirdeyim yazılacak pek başka bir şey kalmadı gibi. Zaten sx bu işi de düşünmüyormuş konu da iptal olduğuna göre dağılabilirim :)

@Rat_Dog olayı dallandırıp budaklandırıp, konuyu başka yerlere götürüyorsun, hepsine tek tek cevap verebilirim ama senin inandıklarını değiştirmez, değiştirmeyecek. Konumuz tren değil veya bu durumun konumuz ile alakası yok fakat yinede cevap vereyim.

Kartal Metrosunun Trenleri ve elektronik sistemi İspanyol bir firma tarafından sağlandı, Çin' de fason olarak üretilmedi bizzat İspanyol üretim. Bahsettiğin, medyada ortaya çıktığını söylediğin konu usülsüzlük ile ilgili, maliyetin yüksek gösterildiğine dair Sayıştay raporu olduğunu Taraf gazetesi iddia etti. Sayıştay ise haberin yalan olduğunu, böyle bir rapor olmadığını, şirkete dair herhangi bir hukuki takip olmadığını belirtti ve Taraf gazetesi bu haberi sitesinden dahi kaldırdı. Yargıya taşındı demişsin fakat şu anda bu konuya dair herhangi bir yargı süreci yok, hiç te olmadı, bu sadece tiraj arttırma amaçlı olarak daha önce defalarca yaptığı gibi ortaya mesnetsiz iddialar atan bir medya kuruluşunun, safsatası.

Zararlı boya vs.. konusuna girmeye dahi gerek yok, onların hepsi burda da var. İstediğin ürünün fotoğrafını çek bana yolla Almanya' da bulup fotoğrafını çekip asayım buraya. Çin' in sadece Türkiye' ye çalıştığını falan sanıyorsunuz sanırım.

Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama Meksika' da üretilen Fenderler sadece Türkiye için üretilmiyor. Bu konuyu daha fazla açıklamaya gerek yok sanırım, ne kadar köfte o kadar ekmek mevzusu, Amerikan ile aynı yapacak değil.

Gelelim tüketici yasasına; çok net bir şekilde Türkiye' deki tüketici yasası, Avrupada kinden daha çok hak veriyor. Almanya için konuşayım bir ürün aldığında AGB(Allgemeine Geschäftsbedingungen) genel firma şartları sözleşmesine imza atarsın ve o sözleşme de ne yazıyorsa o geçerlidir. Türkiye' de ise tüketici ile müzakere edilmemiş her sözleşme haksız şart gerekçesi ile geçersiz sayılmakta. Türkiye' de 6 ay içerisinde arıza yaptığında değişim isteme hakkın varken burda firma sözleşmesinde ne yazıyorsa onu yapıyor vs... daha örnekleri çoğaltabilirim fakat bunların konumuz ile alakası yok.

Şimdiye kadar verdiğin örneklerin bir çoğu senin tecrübelerinin aksine duyum kaynaklı yanlış bilgiler olduğu gibi bir kısmının ise konu ile maalesef ilişkisi dahi yok. Ürün üretiminde kalite farkları olabilir fakat dediğin gibi tonu kötü gitarı seç Türkiye' ye gönder ya da ampliye dokunma testi yap çarpıyorsa Türkiye' ye gönder çarpılsın totoşlar gibi durum söz konusu değil ki bu şekilde QC süreci dahi yok zaten. Bu konuda istediğin firma ile iletişimde kurabilirsin. Ama dediğim gibi inanmak istersen inanırsın, bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok. Lütfen daha fazla uzatmayalım, zira hem vaktimizi boşa harcıyoruz hem de yol alamıyoruz.

Ben de zaten kanunun uygulanabilirliğinden bahsetmiştim. Sonuçta dünyanın en ileri kanunu olsa da denetleyeni olmayınca pratikte geçerliliği olmuyor. Çinden gelen zararlı ürünler dönem dönem örnekler alınıp ölçümü yapılarak piyasadan toplattırılıyor lakin bunlar piyasaya gelesiye kadar gümrükten nasıl geçti buradaki uygulama nasıldır inceleyen yok. Almanya'da Çinden gelen zararlı boya içeren çocuk çantası, boya kalemi vs var mı bilmiyorum ama eğer bu ortaya çıksaydı bakanı yardımcısı hepsi toptan istifa ederdi lakin bizim ülkemizde bırak bakanın istifasını müdürü bile konudan alakasız davranıyor. Kartal istanbul metro konusunu ilk çıkıtığında radikalde okumuştum orada da iddaadan bahsedilmişti sonra konu yargıya filan gitti denildi gerisi araştırmadım. Şimdi baktığımda netteki bilgiler dediğin gibi. Çok sonra düzeltme yayınlamışlardır ya da haberi kaldırmışlar. Bir diğeri de sadece meksika fenderi Türkiye için ayrıca üretiyorlar demedim üretim bandında olası hatalı ürünlerin Türkiye yada Hindistan yada Çin ya da ABD-AB dışı herhangi bir ülke için rastlanma ihtimalinden bahsetmiştim. Neyse konu bence de fazla uzadı.

Çok güzel lambalarmış ya ,istediğim dolu tonu verir yani çatır çatır.Düşüneceğim ben karar verdiğimde mutlaka yazarım ,kenarda dursun şimdilik ,çok teşekkür ederim ilginize üstadım :)

Svetlana lambaları tavsiye ederim kesinlikle ve buradan tanesine 60-70TL verip alacağın lambalardan çok daha fazla övgü ve beğeni toplayan lambalardır.

Speaker konusunda pek emin değilim, sendeki aşağıdaki ürün: Celestion Tube 10 30W, 10" Guitar Speaker 8 ohm | Musician's Friend
Eminence'ın modeli nedir? Ona da bakalım istersen...

Eminence takınca hem ton hem de hacim konusunda farklar olacaktır ama beklentin de önemli. Ben oldum olası 12" speaker'larla çaldım ama 4x10" ya da 4x8" ler de her zaman hoşuma gider. Açıkçası 10" olması, 12" olmasından kötüdür diyemeyiz, bunu da unutmamak lazım.

Eğer Eminence speaker için bütçe ayırabiliyorsan yapabilirsin, lakin çok da şart görünmüyor bana :) Lamba olayından sonra denemeni tavsiye ederim bu arada, önce değil.

Edit: Bir Celestion v30g12 ilanı düştü, çok sevdiğim bir speaker, onu da düşünebilirsin.

Son düzenleme:
Çok iyi noktaya değinmişsin. Sino dur lambalar. Aslında orjinali ile aynı fabrikadan çıkma ama tabi sıkı testlere tabi tutulmamış, buna rağmen orjinalinde bile yapılan lamba değişikliği sınıf atlatıyor. Tungsol 12AX7, EH 12AY7, JJ ECC803s, Sovtek 12AX7LPS tavsiye edebileceğim iyi lambalar.
Bende boston at15 kullanıyorum tüm lambalarını iyi bir marka model ile değiştirmek istiyorum ne tavsiye edersiniz lambalar tarz a göremi seçilmeli mesela ben pop punk ve türevlerini çalıyorum

Bence çalinan türe göre seçmek yerine gain-eq olarak degerlendirip kendi istegimize göre seçmek daha fazydali olur. Mesela bu sitede 12ax7 özellikleri verilmis marka olarak, buradan yola çikarak bir seçim yapabilirsiniz.
12AX7 Comparison of Current Made Tubes | Amplified Parts
Bu ve bunun gibi sitelerdeki karşılaştırmalar pek güvenilir değil, hatta dikkat edersen farklı sitelerde sonuçların farklı olduğunu göreceksin. Bunun sebebi lambalarin yüksek toleranslı oluşu, aynı model lambalarda dahi eq ve kazanç farkları olabilir. Bu sebeple bu sitelerin sadece temel fikir edinmek için kullanılması taraftarıyım.

Geri