Sx'ten Şimdi De Lambalı Amfi Girişimi - Konu Iptal

Sendeki alette kesin lambalar da orta hallidir, yani onları EHX ya da Sovtek'lerle değiştirirsen çok daha güzel olur, demedi deme :)

Çok iyi noktaya değinmişsin. Sino dur lambalar. Aslında orjinali ile aynı fabrikadan çıkma ama tabi sıkı testlere tabi tutulmamış, buna rağmen orjinalinde bile yapılan lamba değişikliği sınıf atlatıyor. Tungsol 12AX7, EH 12AY7, JJ ECC803s, Sovtek 12AX7LPS tavsiye edebileceğim iyi lambalar.

Boston SuperBlues AT15 kullandığım ekipmanlarımdan biri.Muadili bir amfi olarak hem keseye hem kulağa hitap eder ,hele bir de lambalar ısınsın BluesJunior aratmaz :) Muadili amfileri test etmek ve yorumlamak önemli ,benim gibi ilk başta muadili seçmek durumunda kalan arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz efendim..

Versinler sponsorlar ikisini de test edeyim. Öbür türlü keseye cüzdana kaçar o iş :D

Çok iyi noktaya değinmişsin. Sino dur lambalar. Aslında orjinali ile aynı fabrikadan çıkma ama tabi sıkı testlere tabi tutulmamış, buna rağmen orjinalinde bile yapılan lamba değişikliği sınıf atlatıyor. Tungsol 12AX7, EH 12AY7, JJ ECC803s, Sovtek 12AX7LPS tavsiye edebileceğim iyi lambalar.

Bunu da anlamıyorum. Kalitesiz lamba ile dediğin markalar arasında atla deve fiyat farkı yok aslında. Ama ısrarla da stok olarak çok adi lambalar kullanır pek çok marka.

Gitarlar kadar fiyat/kalite performansı beklemiyorum ben. Açıkcası maliyeti işçilik dshil 40-50 dolara gelen + 1950'lerden beri neredeyse arge ve geliştirmeye sıfır bütçe ayırılan bir model strat/tele fender için. Amfide bu kadar kar marjı yok gibime geliyor. Bakalım umduğumuz kadar çıkarsa şaşırırım açıkcası. Bir de elektronik alet yahu ucuz etin suyu kara olur çarpılırız vs filan :) Güvenlikten ödün vererek ucuz yapacaksa lanet olsun o sisteme ve düzenin çarkına, dişlisine diyorum yani :)

Gitarlar kadar fiyat/kalite performansı beklemiyorum ben. Açıkcası maliyeti işçilik dshil 40-50 dolara gelen + 1950'lerden beri neredeyse arge ve geliştirmeye sıfır bütçe ayırılan bir model strat/tele fender için. Amfide bu kadar kar marjı yok gibime geliyor. Bakalım umduğumuz kadar çıkarsa şaşırırım açıkcası. Bir de elektronik alet yahu ucuz etin suyu kara olur çarpılırız vs filan :) Güvenlikten ödün vererek ucuz yapacaksa lanet olsun o sisteme ve düzenin çarkına, dişlisine diyorum yani :)
Sx bildiğim kadarıyla ispanyol firma, dolayısı ile hayatı tehlike yaratabilecek bir ürünün Avrupa' ya girmesi mümkün olmadığından, hayatı tehlike yaratacak bir ürün olmasını ihtimal dahilinde görmüyorum. En fazla kötü komponent kullanımı sebebi ile arıza yapma yüzdesi fazla olabilir.

Evet olabilir ama biz AB'de değiliz :) Tr'ye gelen sx'ler direkt Çin fabrikasından geliyor diye tahmin ediyorum. Eğer önce İspanya sonra Türkiye yapıyorlarsa o konuda helal olsun :) (Maliyeti çok artar ondan dedim, uzak doğu üretimi yapıp menşei abd/ab olan firmalar var. Onlar direkt Türkiye'ye gönderiyor.)

Evet olabilir ama biz AB'de değiliz :) Tr'ye gelen sx'ler direkt Çin fabrikasından geliyor diye tahmin ediyorum. Eğer önce İspanya sonra Türkiye yapıyorlarsa o konuda helal olsun :) (Maliyeti çok artar ondan dedim, uzak doğu üretimi yapıp menşei abd/ab olan firmalar var. Onlar direkt Türkiye'ye gönderiyor.)
Nerden geldiğinin bir önemi yok Türkiye için ayrı ürün üretirse asıl maliyet artar. Direk Türkiye'ye de yollasa ürün aynı ürün.

AB standartlarına uyması için gereken koşulları Çinde üretilen Dünya'nın AB dışında her bölgesine gönderilen bir ürün için de mi yaptıklarını söylüyorsunuz o zaman ?

Misal Do re schecterların kore modellerini direkt kore'den aldıklarını söylüyordu hafızam yanlış hatırlamıyorsa. Bu yüzden kore schecter'lar için fiyatları ABD pazarına göre baya uygun olduğu söylüyorlardı. Kore PRS için de öyleydi. Yani ABD'ye ya da AB'ye giren aynı firmanın uzakdoğu malı ile Türkiye'ye gelen aynı firmanın aynı mal/modeli'nin kalite standartları maliyetini arttıracağı için aynı olduğunu düşünmüyorum.(Bu, bir ihtimal sadece. Başka ihtimalleri de var). Hatta ülkemizde buzdolabı, laptop, ses kayıt cihazı vs vs. ya da başka cihazlar için nedense hiç refurbished ya da B stock/sınıf mal yok. Hep A sınıfı mal. Birkaç firma harici bunu belirterek satan görmedim. Tahminim Tr'ye gelen aynı firmanın uzakdoğu fason üretimlerinin dandikleri geliyor. Hatta abd'den atıyorum 10 tane meksika strat deniyorsun 3-4'u senin alınabilecek kriterlerine uyuyorken Türkiye'de 10 tane meksika strat deniyorsun 1 'i alınabilecek düzeyde oluyor. Amerikan malı olmayan fenderderler de bile " ABD-AB ve diğer ülkeler" diye, ülkelere gönderilen mallar sınıflandırılıyor demektir. Bunun aklıma gelen açıklaması bu ya da Türkiye'deki temsilci Fender'e "ne kadar b stock-refurbished mal varsa gönder" diyordur. Kendisi Türkiye'de A sınıfı mal olarak satıyordur. Onu detaylıca bilemiyorum. Ama şuan luthier olan geçmişte tünelde çalışan birisi (isim vermeyeyim) benzer hikayeyi foruma yazmıştı. 1-2 senelik olabilir o yazı forum yenilenince uçmuştur hali ile.

Son düzenleme:
AB standartlarına uyması için gereken koşulları Çinde üretilen Dünya'nın AB dışında her bölgesine gönderilen bir ürün için de mi yaptıklarını söylüyorsunuz o zaman ?

Misal Do re schecterların kore modellerini direkt kore'den aldıklarını söylüyordu hafızam yanlış hatırlamıyorsa. Bu yüzden kore schecter'lar için fiyatları ABD pazarına göre baya uygun olduğu söylüyorlardı. Kore PRS için de öyleydi. Yani ABD'ye ya da AB'ye giren aynı firmanın uzakdoğu malı ile Türkiye'ye gelen aynı firmanın aynı mal/modeli'nin kalite standartları maliyetini arttıracağı için aynı olduğunu düşünmüyorum.(Bu, bir ihtimal sadece. Başka ihtimalleri de var). Hatta ülkemizde buzdolabı, laptop, ses kayıt cihazı vs vs. ya da başka cihazlar için nedense hiç refurbished ya da B stock/sınıf mal yok. Hep A sınıfı mal. Birkaç firma harici bunu belirterek satan görmedim. Tahminim Tr'ye gelen aynı firmanın uzakdoğu fason üretimlerinin dandikleri geliyor. Hatta abd'den atıyorum 10 tane meksika strat deniyorsun 3-4'u senin alınabilecek kriterlerine uyuyorken Türkiye'de 10 tane meksika strat deniyorsun 1 'i alınabilecek düzeyde oluyor. Amerikan malı olmayan fenderderler de bile " ABD-AB ve diğer ülkeler" diye, ülkelere gönderilen mallar sınıflandırılıyor demektir. Bunun aklıma gelen açıklaması bu ya da Türkiye'deki temsilci Fender'e "ne kadar b stock-refurbished mal varsa gönder" diyordur. Kendisi Türkiye'de A sınıfı mal olarak satıyordur. Onu detaylıca bilemiyorum. Ama şuan luthier olan geçmişte tünelde çalışan birisi (isim vermeyeyim) benzer hikayeyi foruma yazmıştı. 1-2 senelik olabilir o yazı forum yenilenince uçmuştur hali ile.

Ben söylemiyorum, zaten öyle. Toptan üretimlerde herşeyi ayrı yapmak, tasarruftan çok maliyeti arttırır. Fason üretimde, özellikle Çin' de 2 farklı türde süreç var.

1- Hali hazırda zaten üretimi olan bir ürünü üzerine kendi markanız ile ürettirebilirsiniz. Hali hazırda üretimi olan bir ürünün kalite belgeleri zaten alınmıştır. Mesela Harley Benton Thomann firmasının Joyo fabrikasında aynısının üretilmesi ve Harley Benton şeklinde markanmasıdır. Bu ürün hali hazırda zaten CE belgesine sahiptir. Aynı ürünü ürettirmek istersen fabrika ile iletişime geçip farklı marka ile ürettirebilirsin ve bu ürünler birebir diğerleri ile aynı olur.

2- Belirli bir sektörde üretim yapan bir fabrikaya, kendi tasarımını gönderir ve ürettirirsin. Bu durumda ise Avrupa menşeli veya Avrupa' ya ürün gönderme amacı ile üretim yaptırıyorsan, yine Avrupa kriterlerine uygun üretim yapmalısın ki CE gibi kalite belgelerini alabilesin. Ürettiğin bir ürünün hayati tehlike oluşturabilme ihtimali olduğu anda bu belgeleri alamazsın. Bu belgeyi bir kez aldıysan ürünün hayatı tehlike oluşturabilme ihtimali yok demektir.

Atladığın noktalar şunlar;
1-
-Elektronik ürünlerin hayati tehlike oluşturması tasarım kaynaklıdır. Tasarımda bir risk var ise zaten kalite belgesi alamazsın, aldıysan yok demektir.
Yani dediğin gibi Sx hayati tehlike oluşturabilecek ürünleri üretti ve her nasılsa kalite belgesi aldı diyelim, hangi ürünün hayati tehlike oluşturduğunu nasıl ayıklayıpta Türkiye' ye yollayacak.
-Diyelimki ayıkladı ve yolladı, üzerinde CE belgesi olan bir ürün hayati riski Avrupa dışında oluşturdu diye, kalite belgesi veren kuruma karşı sorumlu olmayacak ve Avrupa' da satışı durdurulmayacak mı sanıyorsun.
-Ya da diyelim ki Türkiye' ye yollacağı ürün için CE belgesi almadı ki bu ancak sıfırdan yeni bir tasarımı üreterek olur, zira mesela Jet City Çin üretimi al Türkiye' den çevir arkasını CE, TUV gibi sertifikaları görürsün, aynı şekilde Joyo aç katoloğunu bak kalite sertifikalarına, her neyse ayrı tasarımı üretmek, banda yeni tasarım sokmak daha maliyetli olacaktır.

2-
Diğer atladığın nokta ise hayati risk oluşturan bir ürün ile defolu ürünün veya gitarın tonunun iyi kötü olmasının aynı şey olmadığı.
B-stock kullanılmış ve iade edilmiş veya teşhir üründür, ülkemizde satıcı kaynaklı olarak pek böyle bir uygulama yok. Ama bu satıcı kaynaklıdır.
Refurbished ürünler ise genelde kargo aşamasında zarar gören ürünlerdir. Bunları hayati risk oluşturacak bir ürün ile karıştırma çok yanlış bir bakış açısı.

Son olarak fason olarak Çin' de üretilmiş elektronik ürünlerin arkasında Class 2 wiring gibi kalite sınıfının üst düzey olmadığını belirten ibareler olur, fakat yanında CE belgesi var ise bu herşeye rağmen belirli bir kalitenin üzerinde ve tüketiciye tehlike yaratacak bir durumda olması zaten olanaksız olduğunun garantisidir.

Vallaha nice CE belgeli çin üretimi gördüm de eline kalacakmış gibi ürünler vardı. Prize takmaya korkuyordum. :) Türkiye'de standartlar aslında ab kriterlerine uygun lakin işte ayakkabı konusunda bile rahatlıkla sağlığa zararlı ürün giriyor bir şekilde çalınıyor ve piyasaya sürülüyor. Doğru amfi ile gitar bu konuda bir değil lakin aynı ürün abd pazarından gelince daha kaliteli ( ya da kaliteliye rastlama şansınız artıyor) Tr'den alınca 2. - 3. kalite oluyor.

Iki ulkede de yasama anlaminda uzunca bulundum tonla ekipman aldim sattim en ufak fark gormedim, burada sikayet konusu ne varsa ABD de de aynidir urunler de oyledir kurumlar da. Fiyatlar "ayni" ise her turlu Turkiye'den almayi tercih ederim. Kalite zaten kozmetik olur bunda mutabikiz herhalde, gitarin tonu falan kalite kavrami icinde degerlendirilmez cunku iyi tonun olculebilir tanimi yok, bir standardi
yok. Kalibrasyon imkani olmayan konuda kalite kontrol isi en bastan anlamsizdir. Fabrika bu bazda ayrimi istese de yapamaz. Sana mesela meksika fender ile master built fender calsam ve tabi gozlerin kapali olsa fikir bile yurutemezsin kaldi ki ayni model gamindaki gitarlari ayirasin. Hemen herkes icin bu boyledir zaten; katilmayanla A-B testi yapmaya hazirim. Burada da gitarlari ve diger ekipmanlari zorla satmiyorlar herkes
deneyip gorerek aliyor o vakit perde isciligi entonasyon falan gibi olculebilir konularda standart disi veya 2. 3. kalite ( bu her ne demekse ) urunu bir marka buraya bilerek getirirse pazar kaybeder. Distributorden saticiya oradan son kullaniciya kadar herkesin urun iade hakki varken boyle bir endise yersiz. Ben misal Ibanez severim malumunuz delisiyim hatta, tum ABD'de Zuhal'den daha duzgun tek Ibanez saticisi bulamazsin olsa ben bilirim, fiyat avantaji da olmaz kalite farki da, daha genis stok da, deneme imkani da; Avrupa'dan zaten her turlu daha iyi.

Uzun lafin kisasi sistematik olarak ayni urunu farkli kalite gruplarinda yapip ulkesine gore iyi veya dandik urun gonderme diye birsey olmaz...Meksika Fender dunyanin her yerinde aynidir, Amerikan da oyle Japon da. Fiyati nerede uygunsa oradan alin baska dikkat edecek birsey yok.

Aynı şeyi yazıyordum mesajı sildirdin @OsmanBurak eyvallah :D Bu ikinci kalite lafları Adidas, Nike vs... gibi ayakkabılarda ve gitarlarda ayyuka çıkmış bir durumda ve sebebini sorduğunda ise cevap aynı; falanca kişinin abisi Adidas mağazasında çalışmış da o anlattı şeklinde oluyor. Ben Adidas' ın memleketindeyim, ayakkabı konusunda takıntılı olarak ben bir fark göremedim. Burda ve Türkiye' de birçok gitar veya ampli deneyen birisi olarak yine herhangi bir fark göremedim.
@Rat_Dog biraz sitem edeceğim umarım kırılmazsın, tepeden gelme bu ve bunun gibi şehir efsaneleri çok fazla bunları sorgulayıp yok etmeliyiz artık. Cahillik ve eziklik psikolojisi içerisinde üretilmiş bu efsanelere insanlar sorgusuz inanıyor, biz yok edemezsek kimse de edemez. Bana sorarsan bu efsanenin kaynağı yurtdışına gidip gitar alıp burda 5 katı fiyatına kitlemeye çalışan görgüsüz insanların "Gitar Amerika' dan alındı Türkiye' deki gibi ikinci kalite değil" lafları.
-Şimdi kendinize sorun, iki ülkede gitar ampli deneyip fark gördünüz mü?
-İki ülkede gitar, ampli deneyip farkını görmüş aklı başında bir insanı birinci ağızdan dinlediniz mi?
Düşük kaliteli bir ürün olabilir, kolayca kırılabilir hatta tartışılabilir düzeyde sağlığa zararlı da olabilir, daha geçende plastik şişeleri konuştuk. Fakat bunlar ile doğrudan ölüme yok açmakla farklı sonuçlar.

Son düzenleme:
Geri