Patch Kablo Olarak Hangi Markayı Önerirsiniz

Arkadaşlar,değerli forum üyeleri
Bendeki Klotz kablo Direk Almaya'dan fabrikasından getirtiyorum.Slient serisi yani sıfır dip gürültü.Türkiyede'ki MY206 modelleri biraz daha alt serisi çünkü ticari amaçla kar güdülerek ucuz olana yöneliyorlar.
Aynı şekilde Canare kablo TR'de sadece bende var.Patchler için kesinlikle öneririm.Compeldeki fiyatlardan daha uygun tutuyorum fiyatları.İlanlarımı incelerseniz detaylı açıklamaları görebilirsiniz.Ayrıca bu forumda sayısız kişiye kablo yapmış olarak daha şikayet almadık ve CARDAS marka gümüş lehimlede montaj yapıyoruz

Peki sizin öneriniz nedir. Kablolar daha da kısaltabilirim. Örneğin kaç cm' e kadar kayıp olmaz.

Öncelikle mikrofon kablosu ile olmaz o iş. Mikrofon kablosunda 2 iletken bir blendaj olur, hem iki kapasite barındırır ve kullanmadığını bir iletken yüzünden üst frekans traşanır, hemde kalın olduğu için mekanik esnekliği düşüktür.
Bu işin en makbulu high end instrument cable lardır. Klotz lagrange, Sommer spirit gibi. Neutrik' e diyecek laf yok zaten evladiyelik.

Peki sizin öneriniz nedir. Kablolar daha da kısaltabilirim. Örneğin kaç cm' e kadar kayıp olmaz.
Elimdeki klotz kablo 1km ye kadar frekans kaybı olmadan kullanılır.Garantisini Klotz sitesinde veriyor.Ayrıca Ses sinyalinin kaybolmasını kablodaki bakırın kalitesine dayanır.kimi kablolarda saf bakırdır ki bunlar sinyali kaybetmez kimiside bakır alaşımlı olduğu için sinyali hem kaybeder hemde dip gürültü olur.Tamamen ticari amaçla yapılıyor bunlar.

Bendeki Klotz kablo Direk Almaya'dan fabrikasından getirtiyorum.Slient serisi yani sıfır dip gürültü.Türkiyede'ki MY206 modelleri biraz daha alt serisi çünkü ticari amaçla kar güdülerek ucuz olana yöneliyorlar.
Aynı şekilde Canare kablo TR'de sadece bende var.Patchler için kesinlikle öneririm.Compeldeki fiyatlardan daha uygun tutuyorum fiyatları.İlanlarımı incelerseniz detaylı açıklamaları görebilirsiniz.Ayrıca bu forumda sayısız kişiye kablo yapmış olarak daha şikayet almadık ve CARDAS marka gümüş lehimlede montaj yapıyoruz

Affına sığınarak söylüyorum, umarım yanlış anlamışımdır lakin Almanya' dan kablo getirtebildiğin halde mikrofon kablosu ile gitar jackı yapıyorsan bu işi bilmiyorsun demektir.

Affına sığınarak söylüyorum, umarım yanlış anlamışımdır lakin Almanya' dan kablo getirtebildiğin halde mikrofon kablosu ile gitar jackı yapıyorsan bu işi bilmiyorsun demektir.
Mikrofon en hassas alet olduğu için ona göre yapılan kablolar en az dip gürültü ve en iyi işçilikle üretiliyor ve bendeki kablolar saf bakır.Mikrofon gibi bir alette kullanılan kablo gitar için çok daha verimli stereo sinyal barındırmasıda avantaj oluyor aslında.Yalnız tek bilinmeyen şey mono ve stereo jack arasındaki fark,mono sinyal -7db de çalışırken stereo sinyal +4db de çalışıyor buda alt frekansları duymanızı ve daha iyi referans almanızı sağlıyor.Gitar jackı diye birşey yoktur sadece ilk yapıldığı için jack vardır daha sonrasında daha kliteli olduğu ve ses kalitesinin yükseldiği için XLR konnektörler bulunmuştur.

Elimdeki klotz kablo 1km ye kadar frekans kaybı olmadan kullanılır.Garantisini Klotz sitesinde veriyor.Ayrıca Ses sinyalinin kaybolmasını kablodaki bakırın kalitesine dayanır.kimi kablolarda saf bakırdır ki bunlar sinyali kaybetmez kimiside bakır alaşımlı olduğu için sinyali hem kaybeder hemde dip gürültü olur.Tamamen ticari amaçla yapılıyor bunlar.

Eğer 1 km boyunca küçük sinyal kayıpsız tasinabilseydi bugün amplifikator dediğimiz cihazlar olmazdı. Klotz değil hiçbir kablo firması böyle bir garanti vermez zira kayıpsız kablo yoktur. Ses sinyalinin kablo üzerindeki kaybı sadece bakır saflığı ile ilgili değil kablolar arası kapasitans ile de ilgilidir. Sadece bakirla ilgili olsa zaten saf direnç olduğu için tüm frekanslar eşit oranda zayıflar, yukseltirsin değişen birşey olmaz. Asıl mesela kablolar arası oluşan kondansator etkisi. Dip gürültünün ise bu iletken ile hiç alakası yok o tamamen blendaj yapı ve malzemesi ile ilgili.

Mikrofon en hassas alet olduğu için ona göre yapılan kablolar en az dip gürültü ve en iyi işçilikle üretiliyor ve bendeki kablolar saf bakır.Mikrofon gibi bir alette kullanılan kablo gitar için çok daha verimli stereo sinyal barındırmasıda avantaj oluyor aslında.Yalnız tek bilinmeyen şey mono ve stereo jack arasındaki fark,mono sinyal -7db de çalışırken stereo sinyal +4db de çalışıyor buda alt frekansları duymanızı ve daha iyi referans almanızı sağlıyor.Gitar jackı diye birşey yoktur sadece ilk yapıldığı için jack vardır daha sonrasında daha kliteli olduğu ve ses kalitesinin yükseldiği için XLR konnektörler bulunmuştur.

Bunlar çok mesnetsiz iddialar. Klotz, Sommer gibi yüksek kaliteli kablo üreten firmalar zaten tüm kablolarinda %99.9 oxygen free copper kullanıyorlar. Diğer yandan mikrofon kablosu gitar için daha uygun ise neden gitar ve enstrüman kablosu üzerine teknoloji üretmeye çalışıyor koskoca firmalar, çok yanlış sözler bunlar. Diğer söylediklerin ise gerçeklik payı olmayan varsayımlar. Anlatmaya çalıştığın şey mono stereo sinyal olayı değil balans sinyal lakin gitar sinyali balans değildir, xlr ve mikrofon kablosu bağladın diye de balans olmaz. Sana tavsiyem gitar kablosu yapacaksan gitar kablosu ile mikrofon kablosu yapacaksan mikrofon kablosu ile yap. Ben bu konuda çok ayrıntılı teknik bilgiye sahip olsam bile beni boşver ama koskoca firmaların tecrübe ve bilgilerini hiçe sayma.

Öncelikle mikrofon kablosu ile olmaz o iş. Mikrofon kablosunda 2 iletken bir blendaj olur, hem iki kapasite barındırır ve kullanmadığını bir iletken yüzünden üst frekans traşanır, hemde kalın olduğu için mekanik esnekliği düşüktür.
Bu işin en makbulu high end instrument cable lardır. Klotz lagrange, Sommer spirit gibi. Neutrik' e diyecek laf yok zaten evladiyelik.
Değerli bilgiler için çok teşekkürler... Bu arada elimdeki mikrofon kablolarını klotz Lagrange ile değiştirmeye karar verdim.

Rica ederim çok isabetli bir karar olur lakin bulmak oldukça zor. Bende Klotz' un hem Lagrange hemde Pro instrument kablosu var aralarında ciddi fark var. Lagrange kullandığın anda diğer kablolarda tizlerin nasıl gittiğini farkedeceksin.
Bu arada hazır olarak 9 mt La grange buldum. İstedim boyda kesip kesip kullanmayı düşünüyorum. Satıcı Titanium modelinin daha iyi olduğunu söyledi. Siz ne dersiniz?

Bu arada gözümden kaçmış MY206 mikrofon kablosunun silent diye bir serisi yok. "Silent" Klotz' un anahtarlı jacklar ile hazırladığı kablolarına verdiği isimdir.

Geri