Elekro Gitardan Başka Bir Enstrüman Sesi

geçen gün telvizyonda gezerken bir azeri kanalına rastladım.canlı yayında bir azeri halk müziği grubu vardı.gruptaki adamın birisi elektro gitar çalıyordu.ama işin ilginç yanı gitardan resmen 'tar'(halk müziği çalgısı) sesi çıkıyordu.elektro gitarla bunu yapmak mümkünmü.bana dediklerine göre gitar istersen bağlama sesi bile verebilirmiş.
lütfen bu konuyu ayrıntılı olarak bir bilen anlatsın..

gitardan tar sesi çıkarılır da,daha neler çıkarıyolar bilsen,bi ara Yaşar Kurt'un gitaristi martı sesi çıkarmıştı :D

roland gk diye bi sistem var onu bi araştırın,acayip sesler konusunda iyi bi alet :)

Vine_Inlay demiş ki:
gitardan tar sesi çıkarılır da,daha neler çıkarıyolar bilsen,bi ara Yaşar Kurt'un gitaristi martı sesi çıkarmıştı :D

roland gk diye bi sistem var onu bi araştırın,acayip sesler konusunda iyi bi alet :)
o dediğin alet midi pickup değil mi zaten onu taktın mı adam gibi synth varsa gitardan çıkmayan ses kalmaz :)
bunla ilgili olarak jason becker ın bir şarkısı var kesinlikle dinleyin; "serrana" diye. şarkı insan üstü sweep picking arpejlerinden oluşmakla beraber şarkıda duyduğunuz enstrümanlar arasında gitar hariç herşey var :D (keman, piyano vs.)

Inu-Tashak demiş ki:
Vine_Inlay demiş ki:

o dediğin alet midi pickup değil mi zaten onu taktın mı adam gibi synth varsa gitardan çıkmayan ses kalmaz :)
bunla ilgili olarak jason becker ın bir şarkısı var kesinlikle dinleyin; "serrana" diye. şarkı insan üstü sweep picking arpejlerinden oluşmakla beraber şarkıda duyduğunuz enstrümanlar arasında gitar hariç herşey var :D (keman, piyano vs.)

dediğim alet sadece bi manyetikten ibaret değil yalnız..evet,manyetik de lazım ama asıl işi yapan baya kallavi bi pedal..

bazı gitar modellerinde roland gk manyetikleri standart olarak geliyo..ibanezin rg1820sinde,fender standartlarda falan var bildiğim kadarıyla..

manyetik kısmı bu:
http://www.roland.com/products/en/GK-3/index.html

ahan bu da gitarı bağlamak gereken alet :)
http://www.roland.com/products/en/GR-20/index.html

bu sistemle gitarı klavye gibi kullanbilmek mümkün ama kullanmışlığım yok,aman yanlış anlaşılamaya :D

bahsi gecen cihazdan yakın zamanda aldım . cidden güzel ,eglenceli ve yeni fikirler yaratmayı tetikleyici alet. ama bazı sorunları var. bunları tolere ederim diyorsanız ne ala. ilk sorun baş ağrıtan bir takma yöntemi var. zorlugu cihazı ve gitarı doğru tınlatmakta. aksi taktirde sacmasapan sesler almak mümkün. diğer sakat konu ise bazı sesler hala 10 yıl evvelin midi sesleri. komple bir synth den alınan modern efektlerin çoğunu almak mümkün değil. yinede güzel sesler bulunabiliyor. özellikle tek basına yaylı çalgılarda ,gitardaki tremolo ve vibrato bilumum teknikle baya yakınlaşıp eğlenilebiliyor. gitarın kalitesi önemli oldukça. aksini yazsada almadan önceki yorumlar. gercekte sustain vs bilimum gitarın ana karakterinde ne varsa rengi hariç hepsi çalış dinamiklerine yansıyor. avantaj oldugu yerde var dezavantaj oldugu yerde. cihazla ciddi vakit gecirip seslere göre çalış teknikleri geliştirmekte fayda var. isterseniz sadece gitarı isterseniz sadece gr 20 yi istersenizde hepsini kullanma şansı aynı anda var. tam bir rambo müizk aleti. fiyatına gelince ise . yurtdısı satıs fiatına en azından yakın fiyatlara bulunabilen ender cihazlardan.

wild_child demiş ki:
KoRnoManiac demiş ki:
http://www.youtube.com/watch?v=z09qksJmkhE

buyrun alexi emmi yapmış valla :D
alexi emmi burda efekt bile kullanmıyor. ama roope latvala'da bariz var.
valla dikkatli dinledim/izledim; ikisinde de efekt yok, keman sesini arkadan vermişler ekstra olarak, roope nin gitar sesi daha kısık zaten biraz alexi nin den. zaten bakınca ikisi de gayet normal amfi sistemleri kullanmış: alexi - line 6 flextone, roope - marshall jcm900
her neyse konuya dönelim: evet synthesizer cihazları baya pahalı dediğiniz gibi, ama onu alıp da gitar için ciddi ciddi kullanmak da bir tercih meselesi, midi sistem takınca gitar direk dijital/elektronik bir alete dönüşüyor pratik olarak..

Inu-Tashak demiş ki:
wild_child demiş ki:
KoRnoManiac demiş ki:
http://www.youtube.com/watch?v=z09qksJmkhE

buyrun alexi emmi yapmış valla :D
alexi emmi burda efekt bile kullanmıyor. ama roope latvala'da bariz var.
valla dikkatli dinledim/izledim; ikisinde de efekt yok, keman sesini arkadan vermişler ekstra olarak, roope nin gitar sesi daha kısık zaten biraz alexi nin den. zaten bakınca ikisi de gayet normal amfi sistemleri kullanmış: alexi - line 6 flextone, roope - marshall jcm900
roope de var ya :D demonstration 1 de roopenin amfisinin üzerinde sarı bir efekt aleti de var zaten.

Inu-Tashak demiş ki:
Vine_Inlay demiş ki:

o dediğin parça midi zaten.jason gitar çalamıyorken piyasaya sürüldü o hali.

Geri