Ltd Ec-1000 Deluxe Gitar Bakımı

Daha ne dediğim bile anlaşılmamış. Yazımı tekrar okumanı tavsiye ederim.
"Kaç tane muadil ürün var bak bakalım" demenin Türkçesi: Herkes de aynı ürün var, çünkü kapitalist düzende rekabet için herkes üretiyor anlamına gelir. PW bu yüzden üretmiştir, özel olduğu için değil. Kıscası, ben de aynı üründen 10 tane var demeye çalışıyordum.

Ayrıca neden Carnauba yağını bana 2 saattir savunuyorsun, ben de kullanıldığını ve çok pahalı versiyonlarının olduğundan bahsettim.

Parıltı vermesinin ve yüzey korumasının dışında varolan yüzeyin kondisyonunu da değiştirdiğini ben biliyorum, kullanıyorum, görüyorum çünkü.

Bu ne demek? Böyle birşey yok. Yüzeyin kondisyonu filan değiştirmez, yüzeyde bir bağ da oluşmaz. Niye yüzeyi vernikliyoruz ve parlak görünüyor? Çünkü vernik yüzeyi moleküler yapıdadır(kararlıdır), o sebeple serttir, koruyucudur ve bu sebeple mekanik olarak aşındırılabilir ve parlatılabilir. Parıltı ve yüzey koruma da farklı şeyler değildir. Carnauba'nın yüzey enerjisi, vernik yüzeyinin ıslatma açısından düşüktür ve burada ince bir film oluşturur. Burada ışığı düzenli olarak yansıttığı için parlak görünür, geçicidir ve zamanla yok olur gider. Gerçek parlak yüzey, sadece yüzeyin kendisinin çok düz olması sebebiyle ışığı mükemmel yansıtmasından ileri gelir. Carnabua, sadece bu ışığın kırılmasını arttıran bir etmendir. Teknik olarak yağdır. Aynı işi başka bir yağ hatta silikon da görür(örnek zeytin yağı, silah yağı) fakat parlaklık ve süre açıdan en iyisi ve kabul göreni Carnauba'dır. Deneyerek de görebilirsiniz. Hatta optik metalografi mikroskoplarında yağ damlası tekniği optik açıklığı arttırmak için sıklıkla kullanılır.

Ben yeterli açıklama yaptığımı düşünüyorum, isteyen istediğinden yararlanır, istemeyen yararlanmaz ama o setler filan, para tuzağıdır. Tek bir taneyi ben de öneririm, güzel ürünlerin de olduğunu düşünüyorum ama gerisi parayı sokağa atmaktır.

Son düzenleme:
Daha ne dediğim bile anlaşılmamış. Yazımı tekrar okumanı tavsiye ederim.
"Kaç tane muadil ürün var bak bakalım" demenin Türkçesi: Herkes de aynı ürün var, çünkü kapitalist düzende rekabet için herkes üretiyor anlamına gelir. PW bu yüzden üretmiştir, özel olduğu için değil. Kıscası, ben de aynı üründen 10 tane var demeye çalışıyordum.

Ayrıca neden Carnauba yağını bana 2 saattir savunuyorsun, ben de kullanıldığını ve çok pahalı versiyonlarının olduğundan bahsettim.

Bu ne demek? Böyle birşey yok. Yüzeyin kondisyonu filan değiştirmez, yüzeyde bir bağ da oluşmaz. Niye yüzeyi vernikliyoruz ve parlak görünüyor? Çünkü vernik yüzeyi moleküler yapıdadır(kararlıdır), o sebeple serttir, koruyucudur ve bu sebeple mekanik olarak aşındırılabilir ve parlatılabilir. Parıltı ve yüzey koruma da farklı şeyler değildir. Carnauba'nın yüzey enerjisi, vernik yüzeyinin ıslatma açısından düşüktür ve burada ince bir film oluşturur. Burada ışığı düzenli olarak yansıttığı için parlak görünür, geçicidir ve zamanla yok olur gider. Gerçek parlak yüzey, sadece yüzeyin kendisinin çok düz olması sebebiyle ışığı mükemmel yansıtmasından ileri gelir. Carnabua, sadece bu ışığın kırılmasını arttıran bir etmendir. Teknik olarak yağdır. Aynı işi başka bir yağ hatta silikon da görür(örnek zeytin yağı, silah yağı) fakat parlaklık ve süre açıdan en iyisi ve kabul göreni Carnauba'dır. Deneyerek de görebilirsiniz. Hatta optik metalografi mikroskoplarında yağ damlası tekniği optik açıklığı arttırmak için sıklıkla kullanılır.

Ben yeterli açıklama yaptığımı düşünüyorum, isteyen istediğinden yararlanır, istemeyen yararlanmaz ama o setler filan, para tuzağıdır. Tek bir taneyi ben de öneririm, güzel ürünlerin de olduğunu düşünüyorum ama gerisi parayı sokağa atmaktır.

Öncelikle, bir önceki yazınızdan; "bu hareketler bile reklam kokuyor" cümlenizden de anlaşılacağı gibi siz bu önerilen "3 Adımlı Uygulama"yı denememişsiniz ve koklayarak bir tecrübe de edinemezsiniz. Adam PW ve bunu önermiş, alıyorsunuz, dediği şekilde yaparsanız da beklentinize göre iyi ya da kötü bir sonuç elde ediyorsunuz. Olay aslında bu kadar basit! Siz denemeden reklam kokusu, kapitalizm, pasta cila gibi bir şeylerden bahsediyorsunuz.

Sonra da iki tarafa da çekilebilir bir cümle kurup hemen ardından "bak bakalım kaç muadil var" diyerek anti-tezinizi kendi tarafınızdan değil de benim tarafımdan savunuyorsunuz. Lakin sizin yazdığınıza göre Carnauba, kapitalist bir firma olan PW'nin oyunu ve pazarda kendine yer bulamamış, yalan dolan bir ürün. Tekrar okudukça zaten bu anlam da ortaya çıkıyor.

Yüzey bal gibi değişir. Ben acaba oralarda "moleküler yapıyı değiştirir", "yüzeyde bağ oluşturur" gibi bir şey söylemiş miyim? Yüzey üzerinde ekstra bir koruma sağladığını da sadece ben değil başkaları da söylüyor. Aşağıdaki topic'de de aşağılarda yazılmış.

Planet Waves or Dunlop Polish for Nitro?

Bu arada, yüzey kondisyonu ile demek istediğim başkadır. Eğer yüzey kondisyonu, terminolojide varsa ve belli bir anlamı varsa o başka. Benim yüzey kondisyonu ile bahsettiğim şey yüzey üstündeki ince koruma tabakası var verdiği parlaklıktır. Yoksa cila gibi bir yüzeyin, bu tarz malzemelerle ve mikrofiber bezle "kondisyonunun" değişmeyeceğini hepimiz biliyoruz.

Teknik olarak yağdır evet, diğer yağlar da aynı şekildedir. Ben bundan sonrasını yazma amacınızı da çok çözemedim, konuyla en ufak alakası yok.

Sonuç olarak 3 adımlı uygulamayı denedim, kullanırım, severim. Tekrar söylüyorum, kullananın beklentisine göre iyi ve kötü bir ürün olabilir. Gitarınızı sıfır kondisyona getirmez, sürekli kullanımda, yeni yüzeylerde başarılıdır. Eski yüzeylerde var ile yok arası bir performans gösterecektir. Onuncu kez yazışım ve durum budur.

Yüzeyin yapısını bilen birinin bu ürünleri denemesine gerek yok. Yapılması gereken tek ve kesindir. Yüzeyin oluşmasında üstte saydığınız ürünler bir yöntem veya bahsettiklerime karşı bir alternatif değildir. Anca üstte bahsettiğimi yaparlar. Lütfen bu konuda diretmeyin, çünkü konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilsiniz.

Ayrıca bu gibi konularda forumu az çok takip etseniz, benim yazdıklarım içinde de bu ürünler hakkında kullanıcı yorumu verdiğimi görürdünüz. Hatta onu bile okumaya gerek yok, 3 paragraf üstte PW Restore ürünü hakkında yorum yapmışım. Neymiş? Demek ki kullanmışım? (Yine yazılanlar göz ucuyla okunmuş.)

Dediğim de tez antitez filan kelime kalabalığı yapmayınız. Dediğim çok açık ve kesin. Bir yerlere çekilebilecek bir yorum değil. "Kapitalist bir ürün varsa büyük bir firma karşısına ters mühendislikle benzer bir ürün çıkarır." Bu ürünlerin işe yaradığını göstermez. PW de Dunlop da gitar bakımı adına senelerdir müzik kullanıcılarını yolar durur. Benzer ürünleri etkiletleyip farklıymış gibi satmaktan başka birşey yapmazlar.

Yüzeyin yapısını bilen birinin bu ürünleri denemesine gerek yok. Yapılması gereken tek ve kesindir. Yüzeyin oluşmasında üstte saydığınız ürünler bir yöntem veya bahsettiklerime karşı bir alternatif değildir. Anca üstte bahsettiğimi yaparlar. Lütfen bu konuda diretmeyin, çünkü konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilsiniz.

Ayrıca bu gibi konularda forumu az çok takip etseniz, benim yazdıklarım içinde de bu ürünler hakkında kullanıcı yorumu verdiğimi görürdünüz. Hatta onu bile okumaya gerek yok, 3 paragraf üstte PW Restore ürünü hakkında yorum yapmışım. Neymiş? Demek ki kullanmışım? (Yine yazılanlar göz ucuyla okunmuş.)

Dediğim de tez antitez filan kelime kalabalığı yapmayınız. Dediğim çok açık ve kesin. Bir yerlere çekilebilecek bir yorum değil. "Kapitalist bir ürün varsa büyük bir firma karşısına ters mühendislikle benzer bir ürün çıkarır." Bu ürünlerin işe yaradığını göstermez. PW de Dunlop da gitar bakımı adına senelerdir müzik kullanıcılarını yolar durur. Benzer ürünleri etkiletleyip farklıymış gibi satmaktan başka birşey yapmazlar.

Çok ilginç, sanki ben bir şey diretiyorum. Siz benim yazdıklarımı okuyor musunuz? Basit bir ürün olduğunu ve sınırlı temizlik yaptığından bahsediyorum. Malzeme yapısı ve moleküler bağları konusunda, lisanstaki 4 kredilik dersim dışında bir bilgim yok ve bir bilgiye de ihtiyacım yok. Ben gitarın üzerine uyguluyorum, sonuca bakıyorum. Beklentiye göre de performansı olduğunu söylüyorum. Ben zaten ilk post'ta demişim ki;

Bunun dışında, daha eski gitarlarda da yine işe yaradığını duyduğum kişiler olsa da, benim eski gitarlarımda işe yaramıyor, doğruya doğru. Büyük beklentilere girmemek lazım.

Edit: Gitarın üzerinde bir tabaka bırakır Carnauba, bir miktar koruma sağladığını da söyleyebiliriz açıkçası. Ter vs. gibi şeylerden...

Yüzeydeki moleküler bağlar, metalografi mikroskopları benim alanım değil, bunlarla ilgili de bilgi ya da bilmişlik taslamadım. Zaten bunlarla ilgili de bir şey yazmadım işin ilginci, neyse. Malzeme yüzeyi ve bağlar konusunda çok bilgim var da demedim. Ben son kullanıcıyım, ürüne bakarım, performansına bakarım. Bu kadar basit.

Laf kalabalığı asla yapmıyorum, ilk yazılanlardan itibaren okuyan da neyin ne olduğunu anlar. Sizi inandırmak gibi bir niyetim de yok, zaten ben sadece ürün önerdim. Sonuçları olan, işe yarayan bir üründür. Bazı kişiler performansından memnun olmasa da ben memnun olanlardan biriyim. İsteyen dener, istemeyen denemez.

Bu kadar basit :)

Evet arkadaşlar yardımlarınız çok teşekkürler. Gitarı yaklaşık 5 saaat aralıksız temizlik ve bakımı üzerinde calıstım ve en son halini sizinle paylaşayım dedım.

Dosyalar

• IMG_3660.JPG
    IMG_3660.JPG
    130.7 KB · Gösterim: 423
  • IMG_3665.JPG
    IMG_3665.JPG
    152.7 KB · Gösterim: 448
  • IMG_3667.JPG
    IMG_3667.JPG
    134.1 KB · Gösterim: 455
Ayrıca üzerine erniball coated titanium 0,10 tel taktım. Harikulade bır sese kavuştu.

Dosyalar

• IMG_3669.JPG
    IMG_3669.JPG
    170.6 KB · Gösterim: 378
  • IMG_3676.JPG
    IMG_3676.JPG
    141.5 KB · Gösterim: 374
  • IMG_3684.JPG
    IMG_3684.JPG
    323 KB · Gösterim: 470
  • IMG_3690.JPG
    IMG_3690.JPG
    326.3 KB · Gösterim: 458
  • IMG_3662.JPG
    IMG_3662.JPG
    125 KB · Gösterim: 408
  • IMG_3663.JPG
    IMG_3663.JPG
    145.4 KB · Gösterim: 480
  • IMG_3676.JPG
    IMG_3676.JPG
    141.5 KB · Gösterim: 219
Les Paul kasa pek sevmiyorum ama itiraf edeyim gitar on numara görünüyor, güle güle kullanın, satan arkadaş pişman olmasın gitarın bu halini görünce :D

Hayirli olsun. Cok guzel olmus. Bende 1-2 yildir fr modelini kullaniyorum ve rahatlikla soyleyebilirim ki cok harika bir gitar. Sapi, klavyesi, tremolosu vs harika iscilik var gitarda. Tek sorun gitara case bulamadim. Ritter kilifla tasiyorum ancak bu gitar en yumosundan case hak ediyor :D

Geri