Jackson DK2M

14 Şubat gibi İzmir LayLayLom'da 1500ytl fiyat verdiler Jackson Dk2M için fatura da istemezsem yuvarlak hesap 1400ytl ye bırakabilecğini söyledi oradaki arkadaş. Fakat ne onların elinde ne de İstanbul'da bulunmadığından gitarı deneyemedim de alamadım da gitarlar Türkiye' ye Hamburg'dan geliyormuş eğer sipariş verirsem gitarın Nisanın ortalarında gelebileceğini söledi ama bende 12 Nisan' da askere gideceğim için üzülerek sipariş veremedim ve bir kez daha ABD de doğmadığıma lanet ettim... :evil:

Ben de USA'dan 630 dolar + 85 dolar case parası yani 715 dolara getirtiyorum arkadaşa... Hastasıyım gitarın elime geçtiğinde ben de yorumlarımla burada olacağım.

kısa bir deneyimim oldu kendisiyle :) satacağım için çalmıyorum daha fazla, başına bir iş gelir korkusuyla.

öncelikle gitarın genel kalitesinden bahsetmek istiyorum, oldukça iyi. büyüteçle incelerseniz iki üç tane hasar bulabilirsiniz. özellikle bindingler muazzam, bir süre ayrıca bir parçadan üretmek yerine orjinal klavyenin kenarlarını boyadıklarını düşündük, o derece iyi. görüntü ise inanılmaz, özellikle maple headstock ve siyah jackson logosu olayı bitirmiş :) pgm gibi şık bir gitar bile yanında biraz geri planda kalıyor.

sap rahat, geldiği haliyle bile oldukça düşük teller. daha da düşürülebilir. klavye bildik tanıdık jackson klavyesi, oldukça rahat ve hızlı. köprü oldukça iyi akort tutuyor(evet denedim). tek sorun case i açtıktan bir iki dakika sonra volume potanzı çıktı yerinden. 2000 model jacksonımda da aynı sorun var, jackson bu konuda gerçekten sorunlu anladığım kadarıyla. ayrıca floyd rose un arka kapağı biraz gevşek, gitarın arkasını boş bırakıp yatay tutup köprüye dokunmadan tellere abanırsanız titreştiğini duyabilirsiniz. vidaların üzerinde iz kalmaması için sıkıştırmadım.

gelelim gitarın tonuna. 25 watt lambalı peavey ve 160 watt solid state peavey + 1960a kabin ile deneme şansım oldu. gitarın manyetik kombinasyonu gerçekten şahane, jazz ve jb ününü kesinlikle hakediyor. maple sapın ve klavyenin JB ile birleşince gitara etkisi ise "psikopatlık" olarak tanımlanabilir. bolt on sap ve maple klavye birleşince gitara set neck ve neck thru gitarlarda bulamayacağınız bir rezonans ve parlaklık katıyor, jb ise bu karakteri harika bir şekilde yakalayıp amfiye iletiyor. bassları sıkı, tizleri biraz dağınık verebilen bir amfi ve kabin kombinasyonu ile gitarın tonu resmen alev alıyor. dümdüz hızlı çalmaktansa daha çok bend, rack ve vurgu yapmaya yöneliyorsunuz. sololarda gayet temiz ve net bir tını var, kalın tellerde çaldığınız akorlar ise resmen "yırtıyor". ton potanzını kapattığınızda ise neck tonu bazı les paulleri kıskandıracak seviyeye erişiyor. derin bir bass ve aradan kendini belli eden, ton potanzıyla bile engellenmeyen tizler. ilginç ama guns n roses çalmak isteyeceksiniz :) manyetiklerine yapmak isteyeceğim tek değişiklik belki jb yi bir dimebucker ile değiştirmek olabilir.

clean tonda ise yine oldukça dengeli ve zengini tonlu bir gitar. eğer bir push pull ile manyetikleri single hale getirirseniz harika olur(jb nin bu konuda şaşırtıcı bir başarısı var, jazz ı bilmiyorum). blues, jazz türü şeyler çalarsanız gitarı görmeyen kimse sizi ayıplamaz, bundan emin olun. jackson gibi metalle özdeşleştirilmiş bir markanın bilinmeyen yönleri :)

özetle, eğer cayır cayır tonları seviyorsanız, karizmatik, az bulunan ve esnek bir gitar istiyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum.

Arkadaşlar bu arada bi bigi verelim aklınızda bulunsun bu almanya da böle ama tahminen diğer ab ülkelerinde de aynıdır , eğer bir ürün birkaç ay vitrinde beklerse 2. el konumuna düşüyor ayrıca o gitara el değmemiş oluyor çünkü zaten vitrinde bekliyor ve hemen e bay de satışa çıkıyor fiyatı da ciddi anlamda düşüyor bu tüketici koruma yasasında böleymiş anlıcanız "0" gitarı 2 .e el fiyatına alyosunuz , ben öle yaptım mutluyum ;)

obican demiş ki:
kısa bir deneyimim oldu kendisiyle :) satacağım için çalmıyorum daha fazla, başına bir iş gelir korkusuyla.

öncelikle gitarın genel kalitesinden bahsetmek istiyorum, oldukça iyi. büyüteçle incelerseniz iki üç tane hasar bulabilirsiniz. özellikle bindingler muazzam, bir süre ayrıca bir parçadan üretmek yerine orjinal klavyenin kenarlarını boyadıklarını düşündük, o derece iyi. görüntü ise inanılmaz, özellikle maple headstock ve siyah jackson logosu olayı bitirmiş :) pgm gibi şık bir gitar bile yanında biraz geri planda kalıyor.

sap rahat, geldiği haliyle bile oldukça düşük teller. daha da düşürülebilir. klavye bildik tanıdık jackson klavyesi, oldukça rahat ve hızlı. köprü oldukça iyi akort tutuyor(evet denedim). tek sorun case i açtıktan bir iki dakika sonra volume potanzı çıktı yerinden. 2000 model jacksonımda da aynı sorun var, jackson bu konuda gerçekten sorunlu anladığım kadarıyla. ayrıca floyd rose un arka kapağı biraz gevşek, gitarın arkasını boş bırakıp yatay tutup köprüye dokunmadan tellere abanırsanız titreştiğini duyabilirsiniz. vidaların üzerinde iz kalmaması için sıkıştırmadım.

gelelim gitarın tonuna. 25 watt lambalı peavey ve 160 watt solid state peavey + 1960a kabin ile deneme şansım oldu. gitarın manyetik kombinasyonu gerçekten şahane, jazz ve jb ününü kesinlikle hakediyor. maple sapın ve klavyenin JB ile birleşince gitara etkisi ise "psikopatlık" olarak tanımlanabilir. bolt on sap ve maple klavye birleşince gitara set neck ve neck thru gitarlarda bulamayacağınız bir rezonans ve parlaklık katıyor, jb ise bu karakteri harika bir şekilde yakalayıp amfiye iletiyor. bassları sıkı, tizleri biraz dağınık verebilen bir amfi ve kabin kombinasyonu ile gitarın tonu resmen alev alıyor. dümdüz hızlı çalmaktansa daha çok bend, rack ve vurgu yapmaya yöneliyorsunuz. sololarda gayet temiz ve net bir tını var, kalın tellerde çaldığınız akorlar ise resmen "yırtıyor". ton potanzını kapattığınızda ise neck tonu bazı les paulleri kıskandıracak seviyeye erişiyor. derin bir bass ve aradan kendini belli eden, ton potanzıyla bile engellenmeyen tizler. ilginç ama guns n roses çalmak isteyeceksiniz :) manyetiklerine yapmak isteyeceğim tek değişiklik belki jb yi bir dimebucker ile değiştirmek olabilir.

clean tonda ise yine oldukça dengeli ve zengini tonlu bir gitar. eğer bir push pull ile manyetikleri single hale getirirseniz harika olur(jb nin bu konuda şaşırtıcı bir başarısı var, jazz ı bilmiyorum). blues, jazz türü şeyler çalarsanız gitarı görmeyen kimse sizi ayıplamaz, bundan emin olun. jackson gibi metalle özdeşleştirilmiş bir markanın bilinmeyen yönleri :)

özetle, eğer cayır cayır tonları seviyorsanız, karizmatik, az bulunan ve esnek bir gitar istiyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum.

Off kardeşim nasıl güzel anlatmış benim aradığım tüm özellikleri saymışsın ağzımın suyu aktı.Pantera , dark tranquility, iced earth...... dinlemeyi seviyorum ama iş çalmaya gelince daha yumuşak guns and roses ,iron maiden ...ve daha da parlak rockve blues tonları arıyorum nedense.
Memleketten pek alınacak bir gitar değil . Cort kx1 i satıp, 600$ a Dk2m alacağım yurt dışından.Mümkünse ses örnekleri istiyorum youtubedaki vidyolar facia kötü.

Bu yaz hindistandan getirtiyorum bir arkadaşıma, yıllardır hayallerimdeydi bu gitar.. DK2M Pro nun Hindistan fiyatları, U.S.A fiyatlarıyla kafa kafaya. Yaklaşık 1050 liraya gelecek gitar, heyecanla yaz sonunu bekliyorum.. Kendi fiyatı civarlarındaki hemen hemen her gitardan daha iyi bu Jackson Pro serisi, U.S.A fiyatı civarlarında bulundumu, asla kaçırılmayacak bir gitar kanımca...

dimeisgod demiş ki:
"Her şeyi boşver gitar maple ya. Maple iyi bi gitar mı var . İyi gitarların hepsi önce maun sonra ıhlamur olur. İyi düşün..."

@ 02.10.2008

Maple klavye bi kere dandik almayın :D Deli sandalye olur ama

Efendim ben 1 yıldır kullanıyorum yorum yapmamın zamanı artık geldi gibi

20 tane jackson çalmadım fakat klavyesi çok rahat diyebilirim. Sapın kalınlığı ve ele oturuşu harika. Geçmişinde basketbol oynamış ve basketbol topunu tek elle kavrayan uzun parmaklı biri olduğumu göz önüne alın ama. Özetle çalım zevki bence 10 numara

Gitarı aldığımdan beri sadece elixir tel takımı kullanıyorum. En geç 5 saat içerisinde tel tamamen oturuyor ve ertesi gün mutlaka bir kere daha ayar istiyor. Sonrasında akort sorununuz neredeyse yok gibi. Köprü ve kulaklar gerçekten çok iyi bu konuda. Hakkını yememek gerekiyor. Tabiki ben abanarak hayvani davranmıyorum. Evinde gitar çalmaya çalışan masum bir insanım. Elbet bir gün satıcam mantığımdan dolayı özellikle yüklenmiyorum

Boss gt-10 aldıktan sonra keşfettiğim bir hadise var ki o da sap manyetiği. Direk Marshall mg100 e girdiğimde bu manyetikten zevk alamazken şu anda utanmasam her şarkıyı bu manyetikle çalıcam. Clean tonlarda oldukça başarılı. Delay+reverb bilinçli kullanıldığında apayrı bir solo zevki var. Elinizden bırakmak istemeyebilirsiniz. Köprü manyetiği doğru ayarla bir metal canavarı olabiliyor. Veya güzel bir rockn roll gitarına dönüşebiliyor. Sert ve orta sert ritm ler için birebir. Her iki manyetiği ise hiç kullanmıyorum çünkü benim hoşuma giden tonlar gelmiyor. Tabii bu sizin hoşunuza gitmeyeceği anlamına gelmiyor tamamen zevk meselesi bu. Duman falan çalmak için düşünülebilir

Ben ağaçlardan pek anlamıyorum fakat alder gövde dedikleri muhabbetin gerçekten çok güzel olduğunu düşünüyorum. Çok daha iyi gitarlar çalmadım elbette. Yanlızça alder+maple güzel bir ikili oluşturmuşlar ve manyetikler de cuk diye oturmuş bu gitara.

Bence gitar biraz ağır. Tek dezavantajı bu.

Ve yine şu meşhur hatırlatmayı yapmak istiyorum (masterofpuppetsasd sağolsun)

dimeisgod demiş ki:
"Her şeyi boşver gitar maple ya. Maple iyi bi gitar mı var . İyi gitarların hepsi önce maun sonra ıhlamur olur. İyi düşün..."

@ 02.10.2008

musiciansda görünmemesinin sebebi yeni modelde hardcase de var, linkteki 2008 modele ait.

mydukkanda görünmemesinin sebebi ise tahminen zuhal müziğin satışları kendi sitesinden yapabilmek amaçlı mydukkan a pek yönelmemesi.

Gitar 3 switch pozisyonunda da oldukca verimli. Benim cok iyi bir Gibson ya da PRS istegim var. Ve yeterli finansmanim yok giderleri yuksek bi adamim malesef. Bu nedenle satacagim herhalde. Amma velakin gitar ile daha yeterince anim olamadi.

Aslina bakarsaniz Crimson Swirl renginde olsaydi gitarim hayatta baska gitar almazdim. Biraz da baktigimda cok mutlu olayim istiyorum. Koyu renkli olmasin yani cok ozel bi rengi olsun benim icin. Bakmaya doyamayayim.

Bu gitar ile dunyanin en sert muzigini de en soft muzigini de yaparsin. Bu gitar ile kimsenin alamayacagi soundlari alabilirsin. Oyle yabana atilacak bir alet degil. Ve Cok ama cok karakteristik bir soundu var. Jackson gitar caldigini anlayabiliyorsun.

Geri