Cubase & VSTi

Arkadaşlar,

Cevabı heryerde olupta sonuca bir türlü ulaşamadığım VSTi mevzusunda bir iki birşey sorucam müsadenizle,

Cubase SX kullanıcısıyım , device>VSTi Instruments tan açtığım vsti leri midi klavyemle kullanmak istiyorum ancak midi klavyem çok eski bir Roland(E-16) ve midi port ayarını bilmiyorum midi inputu any seçeneğine getirip çaldığımda klavyenin bank inden seslere ulaşıyorum ayrıca cubase in kendi bateri kitlerini de kontrol edebiliyorum ama mesela fm7 synt.ına müdahale edemiyorum yada lm-4 e, mousela synt.ın klavyesine yada butonlara tıkladığımda ses geliyor ancak o şekilde bir şey icra etmek imkansız nedir bu işin raconu?

Birde drum kitler dışındaki kitleri nerden bulabilirim mesela bi strings kiti yada piano kiti ?? ve mesela davul kitlerinin uzantısı .drm onlarınki nedir? .fxb neyin uzantısı olabilir?

Yine kendime hakim olamadım :)

Sevgiler

Önce bir VSTi yükliyeceksin ve projede bir midi kanal açıcaksın. Midi input ta klavyenle ilgili bi seçenek olmaz, ses kartınla ilgilidir o, kafana takma. Input olarak any yi seç şimdilik, output olarakta Yüklediğin VSTi yi seçersen çıkış alırsın.

Klavyenden ses almak istemiyosan bilgisayarın midi outunu klavyeden sökebilirsin yada klavyeden aletin kendi modülünü kapatabilirsin.

Başka soundlar istiyosan başka vstiler deniyebilirsin. Pek adam akıllı şeyler değil zaten cubasele gelenler

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tamamdır çok şükür oldu :)

Yok zaten kendi instrumentlarıyla ancak ateri oyunlarının müzikleri yapılabilir!

Teşekkür Ederim

Geri