Alım Satım'da Alt Alta Aynı Kişinin Açtığı Zibilyon Ilan Sorunsalı

Başlık açıldığı andan beri takip ediyoruz @hackeiommi merak etmeyin :)

Bu durum ara ara tekrarlanır, aynı şekilde şikayetler gelir, gerekli açıklama yapılır sonra ortalık tekrar sakinleşir.

Ufak bir hatırlatma, eskiden uplama 30 günde birdi, şimdi 7 günde bir. Bununla birlikte bir kullanıcının elindeki her ürün için ayrı bir ilan açmasında bir engel yok. Bu tip ilanları şöyle düşünebilirsiniz: farklı kullanıcılar peş peşe ilan açmışlar :)

Dediğim gibi, arada bir bu şekilde ilanlar açılıyor. Açanlar ya uzun süredir foruma girmemiş eski üyeler oluyor (örnekteki gibi) ya da yeni üye olanlar. İlk grup ilanları açtıktan sonra çoğu zaman inzivaya çekiliyor ve ilanlar arka sayfalara gidiyor. İkinci grup da iki gün sonra ilanları birleştiriyor, aynısını açıyor vs. seri uyarılarla forumdan uzaklaştırma alıyorlar.

Demem odur ki, çok büyütülecek bir şey değil. Acil satmanız gereken durumda olması kötü tesadüf olmuş ama belki onların da satış sebebi acil ihtiyaç. Malesef bu durumu sıraya dizebileceğimiz bir sistemimiz yok.

Ana sayfada son açılan ilanlar duruyor ama kategori sayfalarında güncelleme sırasına göre listeleniyorlar. Basit bir aramayla kolayca her şey bulunabilir.

Yine @replicant 'ın affına sığınarak onun yerine daha önce açıkladığı şekilde yazayım. Turkrock.com, her ne kadar öyle algılansa da bir satış sitesi değil, bu nedenle alış-veriş odaklı ciddi yenilikler, düzenlemeler beklememelisiniz.

Kişisel fikrim hepsinin tek bir ilanda açılması ama ortak akıl bu şekilde olmasını gerektiriyor üzerine yapılan sayfalarca konuşma ve fikir teatisine istinaden (hem yöneticiler arasında, hem de benzer başlıklarda).

Ek olarak bence bunlara değil de tahminen hepsi aynı kişi tarafından açılan (malesef tespit edemediğimden dolayı müdahale edemediğim) "gitar alcam ne aliim, bayramda para verdiler cort mu zort mu?, acil yardım hemen şu anda gitar almam lazım saat gecenin 1'i olsa da!!!1" vs. türü başlıklara isyan edilmesi beni daha mutlu ederdi zira siteye mukim birçok insanın çok değerli vakitlerini çalıyor bu başlıklar. Hepsini ciddiye alıp yazan, fikir paylaşan, öneri veren değerli kullanıcı arkadaşlarıma daha çok üzülüyorum şahsen. (IP göremiyorum, hiç sormayın. Görebilsem basacağim temizliği:))

Sevgiler&Saygılar.

Evet, bir hafta sonunuza daha çomağı soktuk :) Ah biz forum ahalisi ah :)

Katılmadığım yönler var açıkçası. İstense de istenmese de hatta arada belirtmiş olsanız da, forum uzun zaman alım satım kısmı ile bilindi hatta sırf bu yüzden üye olanlar doluştu. Hatta düzgünü yamuğu ile sazcısı, rapçışı dahi soluğu burada aldı. Neyse ki son zamanlarda iyice bilgi ve paylaşım eksenine doğru kaydı ve bu yönde de istikrarı sürüyor. Alım satım kısmı şüphesiz bir ihtiyaç, fakat herşeyin de bir dengesi olmalı. Hele biri çıkıp da pahalısı, ucuzu ile her wahı, her od pedalı için tek tek ilan açarsa gerçekten olmuyor, işgalci görüntüsü bile insanın yüzünü ekşitiyor. Hele kişinin tüm gönderileri salt ticari ise, insan foruma katkı faktörünü de sorgulamaya başlıyor.

Ciddi bir düzenleme olmasa da en azından işi daha dengeye oturtacak bir iki kural yenilemesi yapılabilir kanaatimce. O "Ne alayım, Cort mu zort mu?" olayı için de hemen yarın olmasa bile çözüm var. O konuda da çalışmakta, düşünmekteyim fırsat buldukça.

Saygılar, sevgiler.

Hakan

@diabolique , Turkrock.com sitesinde 1579 ileti girmişim. Bunlardan 140 tanesi alım satım başlıklarında. 140 iletinin 128'i kendi hardcase dükkan başlığımdaki yorum ve tanıtım yazıları, yani doğrudan satış değil. Yani kısaca %95 oranla bu sitede ağırlıklı olarak müzik ve güncel konular üzerinde konuşmayı tercih etmişim diyebilirim.
Ayrıca bir Facebook, Twitter, Instagram veya başka bir sosyal medya platformunda üyeliğim yok. Internet'te sosyalleşme adına yalnızca turkrock üyeliğim var o kadar.
Bunları Turkrock'u nasıl algıladığım ile ilgili olarak size bir fikir vermesi açısından yazdım.
Fakat şunu söylemek zorundayım. Alım satım başlığı bu sitenin asıl motorudur. Asla bunu küçümseme hatasına düşmeyin. Bu konudaki taleplere her zamanki gibi önem vermeye lütfen devam edin.
Bu yüzden "Alış-veriş odaklı ciddi yenilikler, düzenlemeler beklememelisiniz." gibi bir cümleyi ancak sitenin ayakta kalıp kalmaması umrunuzda olmadığını beyan ettiğinizde tutarlı bulabilirim. Saygılar, sevgiler.

O zaman şöyle bir ekleme yapayım sayın @antbalci , fikirlerinize birebir katılıyorum, ben de yıllar önce siteyi google'da bulup üye olduğumda alım-satım odaklı girmiştim, yıllar boyunca da diğer forumlara bırakın yazı yazmak, okumuyordum bile. Ne zaman ki moderatör oldum, ondan sonra forumun yürüme ve yaşama mantığıyla tanıştım. Tabii ki alım satım başlığı çok ciddi bir trafik sağlıyor, ancak takdir edersiniz ki bu forumun bir sahibi var ve nihai kararlar kendisinden çıkıyor.
Yazdığım cümleyi şöyle tekrar edeyim, "ciddi yenilikler, düzenlemeler beklememelisiniz" derken, forumu alım-satım odaklı şekilde yenileyecek, kullanıcılara sadece bu konu hakkında katma değer sağlayacak çalışmalar beklememelisiniz. Yoksa tabii ki kullanıcıların genel talepleri ve önerileriyle yakın zamanda büyük bir değişiklik yapıldı alım-satım forumu yapısında, tekrar yapılmaz diye bir şey yok.

Saygılar&Sevgiler.

Bilmiyorum daha once denendi mi ama ilanlarin rotasyonu 7 gunde bir yerine, 24 ya da 48 saatte bir seklinde de denenebilir. Boylelikle daha yuksek bi rotasyon orani olusur.

Bi bakis acisina gore ne farki var denebilir ama yurtdisi bazli forum/satis siteleri arasinda bu sekilde calisan cok var. Ben de sahsen boyle daha verimli olacagini dusunuyorum. Ilaniniz 1 haftada 1 kez ana ekranda yer almak yerine, belki daha kisa sureli olarak ama defalarca ana ekranda yer alicak.

Ayrica daha once onerilen, ana sayfada 10 yerine sitenin gunluk ilan yogunluguyla orantili olarak 20-30-50 ilan olayi da cazip geliyor.

Bilmiyorum daha once denendi mi ama ilanlarin rotasyonu 7 gunde bir yerine, 24 ya da 48 saatte bir seklinde de denenebilir. Boylelikle daha yuksek bi rotasyon orani olusur.

Bi bakis acisina gore ne farki var denebilir ama yurtdisi bazli forum/satis siteleri arasinda bu sekilde calisan cok var. Ben de sahsen boyle daha verimli olacagini dusunuyorum. Ilaniniz 1 haftada 1 kez ana ekranda yer almak yerine, belki daha kisa sureli olarak ama defalarca ana ekranda yer alicak.

Ayrica daha once onerilen, ana sayfada 10 yerine sitenin gunluk ilan yogunluguyla orantili olarak 20-30-50 ilan olayi da cazip geliyor.

Bence hergunden ziyade 2-3 gun daha iyi olurdı.

Beyler zibilyon başlık sorunsalını aşalım, uplama süresi sonra tartışılır gerekirse. Biliyorsunuz daha önce her gün idi, çok kısa sürede alınan şikayetler üzerine haftada bire düştü. İki üç günde bir veya her gün biri gelip de 25-30 ilanını uplayınca, asıl sorunu tartışmayı ve çözmeyi unuttuğumuzu hatırlayıp yine bu başlığa döneceğiz. Yapmayalım, aşamalı gidelim, sorunları çöze çöze gidelim.

Beyler zibilyon başlık sorunsalını aşalım, uplama süresi sonra tartışılır gerekirse. Biliyorsunuz daha önce her gün idi, çok kısa sürede alınan şikayetler üzerine haftada bire düştü. İki üç günde bir veya her gün biri gelip de 25-30 ilanını uplayınca, asıl sorunu tartışmayı ve çözmeyi unuttuğumuzu hatırlayıp yine bu başlığa döneceğiz. Yapmayalım, aşamalı gidelim, sorunları çöze çöze gidelim.
Heheheh, o sorunda da ben başlık açmıştım ondan sonra haftada bire düşmüştü, anarşist bir kimliğim var :D:D
AYnen şu sorunu bir çözelim, gerisini sonra düşünürüz.

@Telecast bunun 2-3 gunlup ilan uplamalarla olacagini hic mi hic sanmiyorum. Aciliyeti soz konusu ise fiyat dusmek de ayri bir yontem. Ekmek degil ki bu sattiklatiniz, hemen satilabilsin. Kisiye gore farkli talebi olan pedallar.

Ilan yukarida da olsa satilmayabilir. Soyle ki arkadasimin cok temiz bas amfisini pedal parasina satisa sundum. Satis fiyati bayide 591 Euro. Istedigimiz fiyat ise 500 Lira. Anca dun bir kisi sordu. Bunun cok da ilanin yukarida olmasina baglamamak lazim.

Alım satım forumunda her başlığa bir ürün olarak bakmalıyız. Kimin sattığının bir önemi yok. 15 pedal satan 1 kullanıcı da, 1 pedal satan 15 kullanıcı da 15 pedal satıyor. Dolayısıyla ikisi de aynı hakka sahip. Hakka sahip olanlar kullanıcılar değil ürünler aslında. Bir kişi 15 farklı pedal satıyorsa piyasaya 15 tane farklı pedal sürüyor. 1 pedal için 15 başlık açmıyor. 15 tane başlık olması gayet doğal ve hatta tercih sebebi. Gerek google gerek site arama motorunda bir ürün arattığınız zaman arama motoru sayfanın başlığına göre size öncelikli sonuç gösterir. Sayfa başlığı, konu (ilan) başlığıdır. "Satlılık Çeşitli Pedallar" diye bir başlık açıldığında spesifik olarak o ürün için arama yapan kişinin başlığa ulaşması mümkün olmayabilir. Fazla ürün satanları ve satılan ürünlerden birini özellikle arayanları bu yüzden cezalandırmak adil olmaz. Bir pedal için bir başlık açılıyorsa bu her durumda geçerli olmalıdır.

Alım satım forumunda her başlığa bir ürün olarak bakmalıyız. Kimin sattığının bir önemi yok. 15 pedal satan 1 kullanıcı da, 1 pedal satan 15 kullanıcı da 15 pedal satıyor. Dolayısıyla ikisi de aynı hakka sahip. Hakka sahip olanlar kullanıcılar değil ürünler aslında. Bir kişi 15 farklı pedal satıyorsa piyasaya 15 tane farklı pedal sürüyor. 1 pedal için 15 başlık açmıyor. 15 tane başlık olması gayet doğal ve hatta tercih sebebi. Gerek google gerek site arama motorunda bir ürün arattığınız zaman arama motoru sayfanın başlığına göre size öncelikli sonuç gösterir. Sayfa başlığı, konu (ilan) başlığıdır. "Satlılık Çeşitli Pedallar" diye bir başlık açıldığında spesifik olarak o ürün için arama yapan kişinin başlığa ulaşması mümkün olmayabilir. Fazla ürün satanları ve satılan ürünlerden birini özellikle arayanları bu yüzden cezalandırmak adil olmaz. Bir pedal için bir başlık açılıyorsa bu her durumda geçerli olmalıdır.

Esasında arama motorunda çıkabilir, şöyle ki, açılan başlığın içerisinde zaten pedalın ne olduğu yazıyor, yani isimsiz olarak satılmıyor bu pedallar, arama motoruna yazıldığında başlık olarak değil de ''çeşitli pedallar'' başlığındaki ilanda görünecek, bence böyle uygulanması daha makul, bu cezalandırmak değil aksine alım satımdaki çeşitliliği sağlamaktır, şöyle ki, alt alta sanırım 10 ilan sığıyor anasayfaya, hepsini pedal ilanı olarak düşünelim, 10 tane ''çeşitli pedallar'' başlığı olsa ve her birinde 15 pedal satılsa bu 150 pedal demektir anasayfada görünen, öbür türlü 10 tane pedal görünecek, bu sizce ceza mı ? Yoksa kullanıcıları daha kolay daha çok şeye ulaştıracak bir çözüm mü?

Hem google hem bizim arama motorumuz sayfa başlığını mesaj içeriğine göre daha yüksek öncelikli değerlendirir ve gösterir. Mesaj içinde ürün adı yazması sadece o sayfada üründen bahsedildiği anlamına gelir. Fakat başlıkta ürünün adı yazıyorsa arama motoru sayfanın o ürünle ilgili bir sayfa olduğunu anlar ve ona göre yüksek öncelikli gösterir. Bir sayfa üzerinden çoklu satış yapanlar bu konuda dezavantajlı duruma düşmekteler. Çoklu ürün satış yapan birinin sayfası googleda veya burada çok gerilerde çıkabilir.

Aslında bu konuyla ilgili alım-satım bölümünü sık kullanan insanlar kullanım şekillerini burada paylaşırlarsa çoğunluğun nasıl bir yol izlediği ve nelere dikkat ettiği daha net anlaşılabilir.

Mesela ben bir ürün aradığımda genellikle ilgili kategorideki başlıkları hızlıca tarayıp ihtimal dahilindekileri yeni sekme şeklinde ayırıyorum daha sonra incelemek için. "Çeşitli" başlıklı ilanlara da göz atıyorum tabi ki ama bu ilanların sayısı artarsa hepsine tek tek bakıp "acaba aradığım ürün bunda mı" diye incelemek hedefe daha uzun yoldan ulaşmamıza neden olabilir. Ben bu tür durumlarda kategorizasyonun mümkün mertebe olmasından yanayım ki hedef ürüne daha hızlı ulaşılabilsin (Hatta hazır adminler de başlığa yazıyorken ekleyeyim il bazında bir filtreleme de benim aklımdaki ihtiyaç mesela :) ). Bu bana göre alıcı için bu sistemin olumlu yönü. Yine satıcı için de, bir kişinin pedal boardunu komple sattığını düşünürsek bu insanı tek bir başlığa mahkum etmek hedef kitlesine ulaşımını azaltacağı görüşündeyim. Bu insanın her ürünü için başlık açabilme hakkını garip bulmuyorum ben.

İkinci bir konu, bir ürünün üstte, ilk sayfada veya ana sayfada olması benim için çok bir şey ifade etmiyor eğer bir ürünü arıyorsam ilgili sayfaları tarıyorum o ürünü bulmak için. Hatta bundan yaklaşık 1.5 ay kadar önce son sayfadaki amfiyi satın aldım :) Bu konudaki diğer arkadaşların ihtiyaçlarının da yukarı taşıma periyodunun kısalması ve haksız yukarı taşımaları engellemek için yazı yazılan başlığın yerinin değişmemesi gibi yenilikler ile karşılandığını düşünüyorum.

Sonuç olarak forumdaki mevcut sistemin genel olarak ihtiyaçları karşıladığı ve orta yolu mümkün olduğunca ayarlamaya çalıştığını düşünüyorum. Fakat başta da belirttiğim gibi farklı düşüncedeki insanlar ihtiyaçlarını ve kullanım şekillerini belirtirlerse belki benim gibi düşünenlerin azınlık olduğu ortaya çıkacak ve değişim gerektiği sonucuna varılacaktır.

Tam olarak ne aradığınızı biliyorsanız ürün aramanın en kolay yolu sitenin arama motoruna ürün adını yazarak "Sadece başlıklarda ara" seçeneğini seçmek. Sadece başlıklarda ara seçeneğini seçmezseniz bu ürün adı başka alakasız konulardaki mesajlarda geçiyorsa da size gösterilir. Fakat bu seferde çoklu ürün satılan başlıklardaki ürünlere ulaşamazsınız . En ideali her ürün için ayrı başlık açılması bu yüzden.

(Hatta hazır adminler de başlığa yazıyorken ekleyeyim il bazında bir filtreleme de benim aklımdaki ihtiyaç mesela :) )

Alım satım kategorilerinden birindeyken arama kısmına geldiğinizde Şehre göre filtreleme de yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde "Gelişmiş arama" - "Konu ve mesajlarda ara" kısmından da aradığınız ürünü şehre göre filtreleyebilirsiniz.

Merhaba.

Bu konu uzunca tartışılmış ve çözümsüz kalmıştı ama yine gündeme getireyim bari.
Aynı kişinin tek seferde 5 10 15 ilan açarak diğer ilanları baltalamasına karşıyım ( kendi ilanım falan yok anasayfada)
Ayrıca çok sevimsiz duruyor, kimse kusura bakmasın.
Buna bir düzenleme getirilebilir. Mesela 3 veya daha çok sayıda ilan için toplu ilan açma gibi bir seçenek vs olabilir. Böylece haftada bir olan güncelleme sebebiyle yaşanan mağduriyet daha da artmamış olur gibi, sanki..
Satıcılar ile hiçbir alıp veremediğim yok. Çok genel yapılan bir şey bu ve bana saygısız bir tutum gibi gelir yıllardır.

Başlığı görünce benim de aklıma bir diğer sorun olan satılan ilanların yayından kaldırılmaması geldi.
Yöneticiler ısrarla ilanla işiniz bitince kapatın dese de, bazı arkadaşlar inatla tersini yapmaya devam ediyor. Ya hiç güncellemiyor ya da sağolsun en alta bir "satıldı" yazıp geçiyor. Ve gerçekten bazen çok sinir bozucu olabiliyor bu durum. Tam aradığınızı bulmuşken en alta iniyorsunuz ve SATILMIŞTIR yazıyor. Moderatörler mesajımı okuyorsa en azından bu şekilde satıldı, satılmıştır, silinebilir yazan ilanları silerse çok sevinirim. Evet bu moderatörlerin işi değil ama laftan anlamayan insanlara da zorla ilanı kapat denmiyor işte..

Konuyla ilgili de bence en büyük sıkıntı mesela 10 pedal için 10 farklı ilan açma olayı. Aynı kategoride olmasa bile benzer ürünler için tek ilan açılması kirliliği önleme açısından büyük bir adım olacaktır.

Bende bir sorunu dilegetireyim.Çok sık kullanmıyorum alım-satımı ancak işi biten ilanlarımı şikayet ediyorum kapansın diye ama bekle dur kapanmıyor.Gereksiz konu kalabalığı oluyor.

Düzenleme: @Cibsın Lö Pol aynı sorunu dilegetirmiş.

Ben de farkli bir bakis acisi dile getireyim. Ozellikle aradigim bir alet oluyor, ve malesef toplu ilan acanlardan dolayi aradigim urune ulasamiyorum. Toplu acilan ilanlara denk geldikce bakiyorum. Ama isime yarar bir sey yoksa kapatiyorum. Daha sonra yeni bir seyler ekleniyor. Ve o eklenenleri cogu kisi gormemis oluyor. Gecen gun bir tane mud honey gitmis oyle toplu satiliklarda. Haberim bile olmadi. Ayrica gunde 10 tane ilani yenileyen kisi, ayni zamanda kendi ilanlarini da geri plana atmis oluyor. Esit durumda zarar yani. Olaya kisi degil de, malzeme olarak bakmak lazim. Sonucta farkli aletler.

Ha ama soyle bir durum var, bildigim kadariyla gunde 10 adete kadar ilan cikarabiliyoruz yukariya. Bir ilani upladiktan sonra iki kisi tum ilanlarini uplasa, bayagi sinir bozucu bir durum olur saniyorum :D. Onun yerine mesela bese ya da uce dusurulsun gunluk limit. Daha hareketli ve daha islevsel olur bence. Farkli gunlerde az sayilarda ilan yukari cikar.

Diger sorun icin de, uzun sure acan kisi tarafindan yorum ya da yenileme yapilmayan ilanlar otomatik olarak kapanabilir bence. Ilanlarini takip eden kisiler zaten ilanlarini takip edip guncelliyor.

Benimkide kimsenin işine gelmeyecek ama bende bi fikir belirteyim.

İkinci el kısmında ekipmanın kendi fotoğrafları eklenmeden ilan açılmamalı... Ürünü alacak kişide biliyor markasını modelini googlea yazıp bakmayı. O yüzden bence foto koymamak ile googledan arak foto koymak arasında hiçbi fark yok.

Hatta bazen millet ürünün katalog fotosundan ziyade amerikada avrupada adamın kendi evinde, yatağının, masasının, halısının falan üstünde çekip nete yüklediği fotoyu alıp koyuyor. Alacak kişi bu fotoları satıcının çektiği ürünün kendi fotosu sanıp alıyor. Ürün bi geliyor alakası yok, sağı solu çizik vuruk, köprünün burgunun rengi değişik, vidalar paslı vs...

2016 yılında cep telefonu ile foto çekip nete yüklemek çok zor değil. O yüzden bence ortaya çıkabilecek sıkıntıları minimuma indirgemek için ürünün kendi fotolarının eklenmesi şart koşulmalı...

Geri