Alım Satım'da Alt Alta Aynı Kişinin Açtığı Zibilyon Ilan Sorunsalı

Bu konu uzunca tartışılmış ve çözümsüz kalmıştı ama yine gündeme getireyim bari.

Bu konu defalarca konuşuldu ve çoklu ilanla ilgili önerdiğiniz gibi bir kural getirilmeyeceği defalarca söylendi. Sürekli aynı konuda başlık açmak bunu değiştirmeyecek. Neden böyle bir kural getirilmeyeceği @ogulcaan tarafından da yazılmış.

Sizin talep ettiğiniz şey alıcıları hiç düşünmeyen bir çözüm. Alıcıların aradıkları satılık ürünleri bulmasını çok zorlaştırıyor. Hatta mucizelere bırakıyor. Ürünlerin aynı kullanıcı tarafından mı farklı kullanıcılar tarafından mı satışa konduğu bir anlam ifade etmiyor alıcılar için. Onlar aradıkları ürünlere bakıyorlar. O yüzden bu konuyu değerlendirirken @ogulcaan ın dediği gibi kullanıcı değil ürün temelinde bakmalıyız. 1 pedal için 1 başlık hakkı vardır, 1 kullanıcı için değil. Kullanıcıların bir çoğu ürün araması yaparken "Sadece başlıklarda ara" seçeneğini kullanıyor. Doğrusu da bu çünkü diğer türlü mesaj içeriğinde ilgili üründen başka bir sebeple bahsedilse bile sonuç olarak görünüyor. 10 pedalın tümünü ilanın başlığına sığdırmak ise mümkün değil. Aynı şekilde google da ilan başlığına öncelik veriyor sonuçlarda. Dolayısıyla alıcılar için her yönden sağlıksız bir sistem oluşturuyor aradıkları ürünlere ulaşma açısından. Aslında yasaklanması gereken şey birden fazla ürün içeren ilanlar açmak. Hem alıcı hem satıcı için en sağlıklı yöntem her ürün için ayrı ilan açılması.

Bende bir sorunu dilegetireyim.Çok sık kullanmıyorum alım-satımı ancak işi biten ilanlarımı şikayet ediyorum kapansın diye ama bekle dur kapanmıyor.Gereksiz konu kalabalığı oluyor.

Düzenleme: @Cibsın Lö Pol aynı sorunu dilegetirmiş.

İlanların silinmesi için uygun yöntem bu olmamasına rağmen yönetime bu amaçla bildirilen ilanlar çoğunlukla aynı gün silinir. İlanlarınızı kapatmak için ilanı kapat seçeneğini kullanmalısınız. Ayrıca ilanların başlığı veya ilk mesajı "silinebilir", "satıldı" şeklinde değiştirildiğinde otomatik olarak silen veya bize haber veren bir sistem yok. Zaten o yüzden bunu yapmak yasak kurallarda da belirtildiği gibi. Satıldı olarak yeni mesaj atılan ilanlardan da haberimiz olmuyor. Bunları gördüğünüzde "yönetime bildir" ile bize yollarsanız sileriz.

Bir de alım satım bölümünde filtreleme seçenekleri olsa daha güzel olmaz mı? Mesela marka model şehir gibi.

Şehri filtreleyerek arama yapabiliyorsunuz fakat marka model belki ileride...

Capture.PNG

Bu konu defalarca konuşuldu ve çoklu ilanla ilgili önerdiğiniz gibi bir kural getirilmeyeceği defalarca söylendi. Sürekli aynı konuda başlık açmak bunu değiştirmeyecek. Neden böyle bir kural getirilmeyeceği @ogulcaan tarafından da yazılmış.

Sizin talep ettiğiniz şey alıcıları hiç düşünmeyen bir çözüm. Alıcıların aradıkları satılık ürünleri bulmasını çok zorlaştırıyor. Ürünlerin aynı kullanıcı tarafından mı farklı kullanıcılar tarafından mı açıldığı bir anlam ifade etmiyor alıcılar için. Öncelikle aradıkları ürünlere bakıyorlar. O yüzden bu konuyu değerlendirirken @ogulcaan ın dediği gibi kullanıcı değil ürün temelinde bakmalıyız. 1 pedal için 1 başlık hakkı vardır, 1 kullanıcı için

Sizin talep ettiğiniz şey alıcıları hiç düşünmeyen bir çözüm. Alıcıların aradıkları satılık ürünleri bulmasını çok zorlaştırıyor.

70785 eklentisini görüntüle

Detaylı yanıt için teşekkür ederim de sanki ben habire böyle bir başlık açıyormuşum gibi yazmışsınız.
Ben satıcı veya alıcı değilim. Kimi düşünmem gerektiği konusunda da bir fikrim yok. Zaman zaman alıyoruz, zaman zaman satıyoruz. Ben forumun düzeni açısından bir bakış getirmeye çalıştım.

Kesinlike ve alınık ilanları ayrı bir stünda gözükse falan daha hoş olmaz mı ? Çünkü aradığını bulmak kolay değil ve alınık ilanı günde 4 5 tane veriliyor bunlar satışların altında ezilip gidiyor
Zaten kasimlarin en ustunde ayri ayri satilik alinik olarak butonlar var. Ordan secilebiliyor zaten. Kaldi ki anasayfa kisminda da yeni satilik yeni aliniklar kismi var. Birde ek olarak sunu ekliyeyim. ilani kapatma olayindan haberi olmayan yada kesfedemeyen arkadaslar var. Ilana girildigi zaman sag uste konuyu duzenle kismindan ilaninizi kapatabiliyorsunuz

Zaten kasimlarin en ustunde ayri ayri satilik alinik olarak butonlar var. Ordan secilebiliyor zaten. Kaldi ki anasayfa kisminda da yeni satilik yeni aliniklar kismi var. Birde ek olarak sunu ekliyeyim. ilani kapatma olayindan haberi olmayan yada kesfedemeyen arkadaslar var. Ilana girildigi zaman sag uste konuyu duzenle kismindan ilaninizi kapatabiliyorsunuz
Benim açtığım yeni başlık şu anda yazdığımız eski bir başlık ile birleştirildi. Dolayısıyla alınık, satılık ve hatta anasayfa gibi bir uygulamanın olmadığı dönemde yazılmış bir yorum sanırım, alıntı yaptığınız yorum.

Detaylı yanıt için teşekkür ederim de sanki ben habire böyle bir başlık açıyormuşum gibi yazmışsınız.

Daha once de konuşuldu dediğiniz için önceki başlıkta yönetim tarafından yapılan açıklamaları da okuduğunuzu ve buna ragmen tekrar başlık açtığınızı düşündüm. Bu konu her dile getirildiğinde biz aynı açıklamaları yaptık ve bunun olmayacağını söyledik çünkü.

Daha once de konuşuldu dediğiniz için önceki başlıkta yönetim tarafından yapılan açıklamaları da okuduğunuzu ve buna ragmen tekrar başlık açtığınızı düşündüm. Bu konu her dile getirildiğinde biz aynı açıklamaları yaptık ve bunun olmayacağını söyledik çünkü.
Hocam özelden kaç defa yazdım cevap vermediniz belki burdan yazsam işe yarar diye yazayım dedim. frknkzlyl hesabımdaki IP banı kaldırmanız mümkün müdür acaba? Sanırım yakında bu hesap da gidecek, sırf ilk hesabım banlandı diye rahat rahat siteye giremiyorum artık. Lütfen yardım edin, bir abim olarak sizden büyüklük bekliyorum artık foruma acaba bu sefer de hesap gitti mi korkusuyla girmek istemiyorum..
Kolay gelsin, saygılar..

Doğrudur. Ben bu konuşma başladığında vardım ama sizin yanıtlarınızı ve konunun bağlandığı yeri görmeye eski üyeliğimin ömrü yetmedi. Sonra da girip bakmadım, aklıma da gelmedi zaten. Siz konuları birleştirince gidişatı görebildim. Kolay gelsin. İyi akşamlar.

Ben başlığı açan arkadaşın güzel bir noktaya parmak bastığını düşünüyorum.

Ama @EMM nin dediği gibi henüz böyle bir kural yok. Ama neden koyulmasın ? Sonuçta bu forumun aktif üyeleri bizleriz.

Bu başlığın da çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu başlığı okuyan, gören, hak veren arkadaşlar en azından bir sorunsal olduğunu bilir. En basitinden benim de zamanında aynı bölümde 5-6 ilan art arda açmışlığım var, ama madem bazı arkadaşlar rahatsız oluyor ya da başka insanları engellediği düşünülüyor, ben de artık @richiesamborastrat gibi farklı zamanlarda ilan açmayı ya da uplamayı düşünüyorum artık ki forumdaki tatlı atmosfer korunsun.

Forumda bulduğumuz sıkıntıları sorunsalları dile getirmek güzel şey, başlık altında aynı şekilde konuşulup buna bir çözüm bulunsa daha güzel şey. Ki bunun için birsürü olası çözüm olduğunu düşünüyorum:

- Bir günde en fazla X ilan açma/uplama hakkı,
- Aynı bölümde art arda ancak X gün/saat/dk ( Herhangi biri ) geçtikten sonra ilan açabilme/uplayabilme hakkı ( Bölüm derken kastım ''Elektro Gitar'' bölümü ya da ''Pedal-Processor'' bölümü gibi ),
- Aynı bölümdeki ürünleri herkesin kendi için bir ana başlıkta toplama zorunluğu,

Gibi,

Bu forumda en azından burada emek vermiş köklü üyeler ( buna kendimi dahil etmiyorum ), yüzlerce sadece soru sorma amaçlı gelen arkadaşlara yardım etmiş, sadece ilan açmaya gelen arkadaşların ürünlerini satın almış kullanmış hatta satmış arkadaşlar var. Zamanında ilanlar günde 1 uplanıyordu, şimdi 7 günde bir, bu da bir sorunsal olarak görünüyordu zamanında, ama bahsettiğimiz insanlar çaba gösterdiler şikayet dile getirdiler ve doğru yol bulununca yeni düzene geçildi.

Forum topluluğu bu sorunsaldan rahatsız oluyorsa, ben bu durumun da değişmesi için bir engel göremiyorum
Keşke 3 gün olsa ilanlar neden olmasın 1 hafta beklemeye gerek yok zaten sürekli foruma giren kişiler için sıkıntı olmaz adamın biride ilanı açar 1 hafta foruma girmez 1 hafta sonra uplamak için girer gene kayıp.herkezin her istediği olmuyor malesef. bende sürekli açılan bana göre çok gereksiz konu başlıkları görüyorum boşuna yer tutan , ama özgür bir forum birşey demiyorum.

Geri